VIDEO: Acceleratorul de particule, explicat pe ritm de rap de citiva cercetatori geniali

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2008, 13:29 Actualitate | Esenţial


Fizica nucleara pe versuri rap
Foto: YouTube
Cativa angajati ai Organizatiei Europene pentru Cercetari Nucleare - CERN s-au gandit sa explice, in ritmuri de rap, cel mai asteptat experiment stiintific al secolului, care va incepe miercuri, prin punerea in functiune a acceleratorului de particule  Large Hadron Collider. Ce a rezultat a facut din Kate McAlpine, in varsta de 23 de ani, un adevarat star: videoclipul postat pe YouTube a fost vizualizat de 1,2 milioane ori si downloadat de peste 400.000 de oameni, potrivit telegraph.co.uk.

La momentul cand a realizat videoclipul, Kate McAlpine lucra la biroul de presa al acceleratorului. Versurile, scrise in timp ce se deplasa de la locuinta sa din Geneva pentru a ajunge la munca, incearca sa descrie misterele fizicii moderne.

Scenele de dans au fost filmate chiar in interiorul laboratorului, in tunelele si in cavernele care adapostesc detectoarele - "ochii" laboratorului, care vor inregistra miliardele de ciocniri ale particulelor.

"Ea a reusit sa obtina cateva permise de acces la detectoarele CMS si ATLAS si, surprinzator, a reusit sa convinga cativa dintre noi sa aparem in acest video", spune Colin Barras, care lucreaza pentru New Scientist.

"La momentul in care s-a filmat videoclipul, detectoarele erau aproape finalizate - de fapt, in spatele dansatorilor se vad imagini destul de clare ale instalatiilor. Pot fi vazuti, de asemenea, doi ingineri care pareau destul de confuzi de ce se intampla", a continuat el.

Barras a recunoscut ca a fost unul dintre dansatori, dar restul au preferat sa ramana anonimi, din motive lesne de inteles pentru cei ce vad videoclipul.

Fratele lui Barras, Will, a realizat partea instrumentala, la care a adaugat cateva pasaje care aduc aminte de vocea sintetica a lui Stephen Hawking.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13180 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Circul Globus (Luni, 8 septembrie 2008, 13:46)

    Weather [anonim]

    Spectacol de doi bani...urmeaza majoretele,nu?Si la final focul de artificii.Asteptam pina atunci lista de sposori,cu logo-urile lipite pe accelerator.
    • 0 (0 voturi)    
      ia d-aici un cerc dah fer sa nu-ti crape capu! (Marţi, 9 septembrie 2008, 1:26)

      Fantoma de la Circul Globus [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Mai prea-destept anti-circare,
      Nici ca vazui decat a ta
      Ineptie mai mare!

      "Majoretele" si "sponsorii" vizavi de rap (muzica de ghetou) sunt poli culturali opusi!
      asta e una, si mai e
      Punctul zero: nu lua în derâdere spectacolul de circ, sau în desert numele circului!
      :)))) [ha-HA-HA de clown periculos] :)))
  • -2 (6 voturi)    
    wtf? (Luni, 8 septembrie 2008, 13:51)

    margot [anonim]

    "Ce a rezultat a facut din Kate McAlpine, in varsta de 23, un adevarat star" - in ce limba e asta??????
    • +3 (5 voturi)    
      Mot-a-mot (Luni, 8 septembrie 2008, 14:06)

      Bozonul Z [anonim] i-a raspuns lui margot

      Asa se traduce din engleza mot-a-mot. Adica, atunci cind nu cunosti limba romana cam asa te gindesti ca s-ar spune.
      Pe de alta parte videoclipul e tare, pt ca descrie destul de exact ceea ce se va intimpla in LHC. Asa ceva era necesar, deoarece multi nu mai citesc in zilele noastre. Oricum, clipul e inteligibil doar pt cine a mai citit ceva despre LHC, ca altfel e doar un cintecel.
    • +1 (3 voturi)    
      Sintactic analyzer (Luni, 8 septembrie 2008, 14:11)

      Sintactic analyzer [anonim] i-a raspuns lui margot

      "Ce a rezultat, a facut din Kate McAlpine, in varsta de 23, un adevarat star." Pretty obvious, no?
      • -1 (1 vot)    
        vorboroseala româniana (Marţi, 9 septembrie 2008, 1:43)

        barbu vacarenson [anonim] i-a raspuns lui Sintactic analyzer

        obvios, sau priticios? no dumirization, man
        trai ahghen, cum s-ar zishe pi la noi!
    • +1 (1 vot)    
      Probleme de logica (Luni, 8 septembrie 2008, 16:59)

      darksider [utilizator] i-a raspuns lui margot

      Dragii mei critici,
      va propun sa facem un mic exercitiu de logica:
      Luati in considerare fraza:
      "Videoclipul a facut din Kate McAlpine, in varsta de 23, un adevarat star". Suna romaneshte, nu? Deoarece in frazele anterioare se discuta despre videoclip, "Videoclip" inlocuit cu "Ce a rezultat".
      Greu? Nu-i asha ca nu e?
      Nu facem nimic altceva decat sa criticam shi sa ne luam de detalli fara importanta. Mai mult, inventam probleme acolo unde nu exista (Vezi cazul de fatza)

      Hai sa ne lasam de romanisme, fratzi romani!!!
      • -1 (1 vot)    
        noi suntem românieni :D (Marţi, 9 septembrie 2008, 1:44)

        Ashea-i [anonim] i-a raspuns lui darksider

        moa ossi de asemenea :)))
  • 0 (6 voturi)    
    f haiosi ! (Luni, 8 septembrie 2008, 14:06)

    alin [anonim]

    desi am rezerve in ce priveste experimentul in sine, cred ca au gasit o forma haioasa de publicitate.
    nu cred ca e un rau in sine acest experiment, dar cred ca incereaca sa impinga la extrem limitele stiintei.
    si mai cred ca s-ar fi putut face fff multe lucruri utile pt oamenii saraci.
    nu cred ca eventualele uimitoarea descoperiri in urma acestui experiment vor ajuta infometatii din Asia sau Africa.
    Dar sa asteptam si sa le dam crezare pana la proba contrarie.
    • +1 (7 voturi)    
      Tipic romanesc (Luni, 8 septembrie 2008, 14:51)

      Tractoristu [anonim] i-a raspuns lui alin

      Comentariul tau este tipic romanesc. Ce ar fi fost daca... . Costul experimentului (cu toata infrastructura 3.2 miliarde de $ in 10 ani) este mic copil pe cat s-a furat anul trecut din fonduri europene in Romania. N-ai tu treaba cu LHC si nici cu Asia si Africa, ai scris numai sa nu taci. Btw- experimentul va ajut omenirea pt ca va da raspunsuri la intrebarile cele mai frecvente din fizica de fuziune si etc... Tu n-ai alta treaba decat sa lucrezi cinstit si sa platesti impozitele. Cu asta vei contribui la dezvoltarea societatii, si nu cu comentariile tale tembele.
      • 0 (0 voturi)    
        loser!! (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:46)

        :) [anonim] i-a raspuns lui Tractoristu

        la fel si pt tine...tipic romanesc...nu te intereseaza decat de "burta" ta...dak nu ti-e foame tie nu te mai intereseaza de restul...si din pacate lumea e plina dinastia k tine...dak banii astia kre sau aruncat in vant(dupa parerea mea)....ar ajunge la saracii din africa si asia cum zice respectivul ar fi fost o afacere mult mai buna...nu cred k ar fi murit toata planeta dak nu o sa se afle raspunsurile alea tembele din experiment...gandestete k in africa si asia mor oameni zilnic din cauza foamei:(
  • -3 (5 voturi)    
    Mare e gradina ta Doamne... (Luni, 8 septembrie 2008, 14:09)

    nimeni [anonim]

    Plictiseala mare acolo la biroul de presa...
  • +5 (7 voturi)    
    . (Luni, 8 septembrie 2008, 14:16)

    lll [anonim]

    Mie mi-a placut. Care e problema?
  • -4 (6 voturi)    
    prejudecati de 2 bani (Luni, 8 septembrie 2008, 14:21)

    big fasss! [anonim]

    fizicienii parca erau mai inteligenti
  • +4 (6 voturi)    
    foarte tare frate (Luni, 8 septembrie 2008, 14:38)

    ginel [anonim]

    Foarte tare frate, sa invete si bizonul care e treaba cu protonu' fara masa. Al dracu' de ce ma doare capu' daca spun ca gravitatia e forta slaba?
    • 0 (0 voturi)    
      mai citeste, mestere (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:26)

      CGR [anonim] i-a raspuns lui ginel

      da, gravitatia e o forta slaba dar cu "raza" de actiune foarte mare, spre deosebire de interactiunea tare, care e - ai ghicit - tare, dar se aplica pe distante f.f. mici (intranucleare). Intermediare sunt interactiunea slaba (la distante intraatomice) si cea electromagnetica la distante dirct observabile.
  • +3 (5 voturi)    
    EXCELENTA prezentare! (Luni, 8 septembrie 2008, 14:40)

    nedumeritu' [anonim]

    Mi se pare excelent clipul, dar nu pentru fanii telenovelelor, shushelor de 2 lei (Vechi). Orice om cu educatie medie (adevarata, nu pretinsa) va intelege ceva de aici. Admirabil efortul de a prezenta experimentul intr-o forma digerabila omului de pe strada. Admirabil efortul guvernelor si organizatiilor care au contribuit la dezvoltarea proiectului. Celor sceptici: acest experiment are sansa sa ne schimbe perceptia asupra lumii intr-un mod suprinzator si fericit. Asta doar daca lumea acestora nu este redusa la TV, bere, Jiji si siliconate de cartier :(
  • +1 (3 voturi)    
    aha... (Luni, 8 septembrie 2008, 15:00)

    adrian [anonim]

    zuper, foarte frumos
  • +1 (3 voturi)    
    O idee buna (Luni, 8 septembrie 2008, 15:09)

    stefan [anonim]

    Cred ca este unul dintre cele mai bune moduri de a capta atentia si a explica scopul acestui accelerator de particule. El poate furniza raspunsuri la intrebarea ce ne bantuie de secole "ce a fost mai intai, oul sau gaina?". Poate in lumina descoperirilor realizate pe baza acestor exeprimente, omenirea va intelege mai bine fenomenele ce au condus la crearea universului, si implicit la functionarea acestuia.
  • +2 (4 voturi)    
    stiinta si masele (Luni, 8 septembrie 2008, 15:11)

    gaspy [utilizator]

    LHC (Large Hadron Collider) e unul dintre (daca nu cel mai) complex experiment stiintific realizat vreodata. Nu trebuie sa fii fizician ca sa te minunezi de complexitatea proiectului.

    Problema e ca stiinta pura nu mai e 'cool' si lucruri extrem de interesante trec neobservate pentru e mai simplu sa vorbesti despre ţâţele unei starete decat despre fizica atomica -- si de aici ideea videoclipului.

    Cineva mai sus zicea ca banii astia puteau fi folositi in alt scop. Eu zic ca e important sa invatam lucruri noi. Electricitatea statica era cunoscuta din antichitate (posibil si electroliza) dar cat timp a trebuit ca electricitatea sa devina ceva util pentru noi toti? Cum ar fi aratat lumea de azi fara electricitate? (probabil ca un roman SF de tip 'steampunk'). Cine stie, poate in urma acestor experimente vom ajunge sa controlam procesul de fuziune 'la rece', care la ora actuala e un fel de piatra filozofala moderna...
  • -1 (3 voturi)    
    Tare! :))) (Luni, 8 septembrie 2008, 17:21)

    Alin [anonim]

    Ma intreb daca Snoop Doggy Dog il apreciaza. :)))
  • -1 (3 voturi)    
    plictisitor (Luni, 8 septembrie 2008, 18:57)

    plictisitor [anonim]

    plictisitor.... si cam atat
    • 0 (0 voturi)    
      poate pentru tine... (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:28)

      CGR [anonim] i-a raspuns lui plictisitor

      ... daca habar n-ai de context!
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari Hotnews.ro! (Luni, 8 septembrie 2008, 19:25)

    Adrian Buzatu [anonim]

    Felicitari Hotnews.ro!

    Nu va dezminteti, sunteti singurii seriosi din tara care promoveaza corect Large Hadron Collider (LHC), dupa programul lor de cercetare, in articolul de ieri, si dupa un film de popularizare realizat de ei, pe ritm de rap, tocmai pentru a ajunge la sufletul tinerilor. Este minunat ca datorita voua publicul roman a aflat de aceasta. Si noi la StiintaAzi.ro si FizicaParticulelor.ro l-am promovat, dar impactul Hotnews.ro este mult mai mare.

    Acum daca ati lua interviu si la cativa profesori sau doctoranzi romani, din tara sau din strainatate, ar fi minunat ...

    Adrian Buzatu, StiintaAzi.ro/Forum
    • -2 (2 voturi)    
      bai nene Buzatu (Marţi, 9 septembrie 2008, 2:46)

      gigi contra [anonim] i-a raspuns lui Adrian Buzatu

      chiar nu ai obosit sa scrii pe toate site-urile. Tu mai faci si altceva, asa, intre timp? Semnatura aia de doctorand nu o mai folosesti. Ufff, lauda-ma gura...
  • 0 (0 voturi)    
    Critica (Luni, 8 septembrie 2008, 21:40)

    Dan [anonim]

    "au preferat sa ramana anonimi, din motive lesne de inteles [...]" - piss off, brother, invata sa faci jurnalism fara sa judeci subiectul.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Luni, 8 septembrie 2008, 21:46)

    ZION [utilizator]

    interesanta ideea de-a face educatie intr-un mod neconventional. incerc sa-mi imaginez cum as si inteles ecuatiile diferentiale daca D-na prof. de matematica ar fi predat cursurile in ritm de rap.
    :)
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Marţi, 9 septembrie 2008, 6:18)

    josephine [anonim]

    Imi place abordarea asta mai prietenoasa a fizicii particulelor. Nu vad de ce unii comentatori blameaza initiativa. Macar asa mai aflam si noi cate ceva despre lumea asta care ne inconjoara si din care nu intelegem nici o iota.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 9 septembrie 2008, 10:34)

      cleopatra [anonim] i-a raspuns lui josephine

      poate ca daca prezentarea era in ritm de manele avea "priza" la mai multi romani. :))) mie, una, imi pare ca as fi inteles mult mai bine ce vor sa faca cei de la CERN daca prezentarea era in ritm de bluz
  • 0 (0 voturi)