Dosarele de mare coruptie din Romania, in atentia comisarilor europeni

Olli Rehn s-a interesat de solutionarea dosarului Adrian Nastase

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 mai 2008, 16:28 Actualitate | Esenţial


Comisarul european Olli Rehn s-a aratat interesat la o conferinta despre criminalitate si guvernare de solutionarea dosarelor de mare coruptie. Rehn a intrebat-o pe Monica Macovei - fost ministru al Justitiei- daca s-a finalizat vreun dosar de mare coruptie din Romania, inclusiv cel al unui "fost premier", relateaza NewsIn.

Intrebat de un jurnalist italian daca se simte inselat de catre Guvernul Romaniei, dupa ce Executivul roman a incetat aplicarea reformelor la trei luni dupa aderare, Olli Rehn a raspuns ca nu Comisia Europeana a luat decizia ca Romania si Bulgaria sa adere in 2007, ci statele membre, cu exceptia unui stat nordic, "foarte incapatanat".

"Aceasta nu a fost o recomandare a Comisiei Europene, ci a statelor membre, materializata in 2004 si 2007. La inceputul mandatului meu, in toamna anului 2004, am fost foarte ingrijorat de evolutia din cele doua tari, din Bulgaria si in mod expres Romania", a spus Olli Rehn.

"In acel context, Comisia nu a recomandat incheierea negocierilor in noiembrie-decembrie 2004 la cateva capitole-cheie, in special privind concurenta si ajutoarele de stat. Si asta nu numai pentru ca nu existau inca reglementari nici in privinta ajutoarelor de stat si nici a restructurarii sectorului otelului, ci mai ales fiindca un stat incapatanat nu si-a dat acordul pe negocierile cu Romania din cauza problemelor cu sistemul judecatoresc si cu lupta impotriva coruptiei.

Din cauza neintelegerilor dintre statele membre si Comisia Europeana plus tara nordica incapatanata, pe care nu vreau sa o mentionez aici, a fost creat un mecanism riguros, cu o clauza de salvgardare aplicata printr-o majoritate calificata", a spus comisarul Rehn, facand referire la tara sa natala, Finlanda.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2056 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Sa intre clauza de salvgardare !!! (Sâmbătă, 31 mai 2008, 17:15)

    stefan2008 [utilizator]

    ... ca altfel nu se face curat in veci !
  • -4 (6 voturi)    
    da de dosarul flota? (Sâmbătă, 31 mai 2008, 18:22)

    gigi duru [anonim]

    numai de nastase se ocupa ollie.vezi mai ca si aialalt.i au dosare
    • +4 (6 voturi)    
      vesnica obsesie a flotei se traduce prin prostie (Sâmbătă, 31 mai 2008, 19:04)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui gigi duru

      In dosarul flota, invinuitul principal a renuntat la imunitatea parlamentara si s-a pus la dispozitia justitiei pentru a fi cercetat... chiar si asa, justitia NU a gasit nicio proba care sa il incrimineze de vanzarea FRAUDULOASA a flotei, sau alte acte de coruptie in acest caz.

      In dosarele celui de care "se ocupa ollie", invinuitul face pe dracu'n patru sa scape de judecata justitiei... de ce? daca stii ca nu esti vinovat, te infatisezi in fata tribunalului, te aperi cu dovezi, si ai scapat!
      Daca fugi cat poti de justitie asa cum fuge subiectul de urmarire a lui ollie, inseamna ca ascunzi ceva... stii ca esti vinovat, si ca justitia va proba vinovatia, asa ca eviti infatisarea la tribunal in speranta ca faptele se vor prescrie.

      Ollie ar fi interesat si de dosarul flota daca rezolvarea acestuia ar fi intampinat mii de exceptii de neconstitutionalitate, asa cum o face urmaritul lui ollie...

      Mie nu mi se par situatii similare in dosarul flota si dosarele: zambaccian, termopane, mita cu duty-free-ul, oua, etc.

      Astept si eu solutionarea dosarului flota, sa vedem daca ministrul transporturilor de la acea vreme era responsabil cu instrainarea flotei, sau prim-ministrul de atunci.

      Ministrul transporturilor este obligat sa scoata flota de sub pavilion romanesc, atunci cand aceasta este vanduta altor state; este similar cu radierea autoturismului atunci cand il vinzi altuia (noul proprietar NU poate folosi autoturismul cu numerele tale, deoarece daca face vreo fapta penala cu numerele tale, tu esti vinovat).
      Vezi gigele, asa functioneaza scoaterea de sub pavilion romanesc a nevei vandute altei tari.

      Prim-ministrul tarii semneaza vanzarea, achizitia de active de genul flota navala, flota aeriana, etc. Fara semnatura prim-ministrului, orice act de vanzare cumparare pentru bunuri publice sunt lovite de nulitate.
      Asa ca haide sa vedem cine a vandut flota, ministrul transporturilor, sau prim-ministrul Romaniei?
      • +2 (4 voturi)    
        uitam, in dosarul Flota, (Sâmbătă, 31 mai 2008, 19:23)

        TR [anonim] i-a raspuns lui James Bond

        ca NU dl Basescu era principalul invinovatit (el s-a pus totusi la dispozitia justitiei). Decizia s-a luat la nivel de Guvern si dl Vacaroiu s-a si deplasat in acest scop in Grecia, dupa ce a numit negociatori si a supervizat alaturi de presedintele Iliescu toata afacerea. DE ce nu vorbeste nimeni de principalii factori de decizie ?E o obsesie intretinuta de politicieni si presa povestea cu flota = Basescu.
        • +2 (2 voturi)    
          Au fost doua flote (Duminică, 1 iunie 2008, 1:54)

          radu [anonim] i-a raspuns lui TR

          Cred ca faci o mica confuzie. Au existat 2 "flote".

          La sfirsitul anilor '80 o parte importanta din flota comerciala ajunsese la capatul perioadei normale de functionare si nu mai indeplinea conditiile tehnice de exploatare. In unele cazuri, reparatiile capitale fusesera aminate din dorinta de a achita integral datoria externa.

          Atunci cind Basescu a fost la Transporturi ca functionar public ori ca ministru,. existau trei variante pentru aceasta flota imbatrinita: reparatii capitale (costisitoare) si repunerea in exploatare; dezmembrarea (operatiune extrem de complexa) si apoi valorificarea componentelor/fierului vechi; vinzarea ca atare a navelor iesite din uz.

          Indiferent care ar fi fost solutia ideala (lipseste in continuare o expertiza competenta si impartiala) exista argumente plauzibile pentru adopatarea sau respingerea fiecarei variante. Astfel incit, in conditiile in care nu a fost demonstrata implicarea directa in afacere a lui Traian Basescu nu i se poate imputa ca nu a respins din start ideea instrainarii unor nave, aproape inutilizabile in starea in care se aflau la acea vreme.

          Cind Guvernul Vacaroiu a preluat puterea in 1992, navele societatilor de stat romane erau cele in relativa buna stare si exploatate efectiv. Acestea, partea mai mare din flota au disparut in urma vizitei premierului Vacaroiu in Grecia, prin inchirieri catre/asoiceri cu firme care le-au abandonat in arest in porturi straine ori prin vinzare efectiva in conditii care nu au facut obiectul unor anchete penale. Stfel incit in 1996, flota era aproape inexistanta cu multe din vasele ramase vechi si intr-o stare tehnica precara.
      • -2 (2 voturi)    
        coruptie (Sâmbătă, 31 mai 2008, 23:13)

        mitra [anonim] i-a raspuns lui James Bond

        te crezi destept dar cum s-a procedat cu restul fabricilor si flota a fost furata de securistul base cu sleahta lui de derbedei conform unui plan elaborat la Moscova inainte de 1989.Asa ca si accest nenorocit imbogatit trebuie legat de Nastase iacubov hrebe berceanu videanu temesan etc.
    • +1 (3 voturi)    
      si sa vrea, (Sâmbătă, 31 mai 2008, 19:27)

      Fuji [anonim] i-a raspuns lui gigi duru

      ministrul transporturilor nu poate vinde o flota. El administreaza si cand e cazul pune in aplicare deciziile guvernului., respectiv guvernul Vacaroiu.
      Nu e cazul lui Nastase, bombonelul era PM si putea decide, chiar impune afacerea Ollie. E o mare diferenta pe care UE o face, dar bârfa romanneasca nu (din ignoranta, din rea vointa sau din amandoua).
  • +3 (5 voturi)    
    sfat (Sâmbătă, 31 mai 2008, 18:58)

    palinca penala [anonim]

    auzi gigi duru .... cind nea nastase 7 case o sa se puna singur la dipozitia procurorilor, asa cum a facut base, fara sa se mai ascunda ca un tiganus paduchios dupa fusta parlamentului, atunci o sa mai discutam.
    deocamdata ... nastase la zdup.
  • +1 (3 voturi)    
    NASTASE PRESEDINTE!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 31 mai 2008, 20:06)

    cristian [anonim]

    si cand te gandesti ca Nastase vrea sa candideze din nou la presedintie... si daca te mai gandesti ca PSD inca nu a fost scos in afara legii, ba chiar are pretentii, iar mafiotii sai candideaza si promit si fac si dreg...un partid de corupti, idioti, inculti si marlani. fara exceptie!
  • 0 (2 voturi)    
    Scenariu probabil (Sâmbătă, 31 mai 2008, 20:21)

    Lighting [utilizator]

    A. Nastase va candida din nou pentru parlament si va ajunge prim-ministru prin influenta financiara a lui Patriciu si votul PNL&PSD, justitia din Romania va fi reorganizata in folosul demnitarilor, iar dl. O. Rehn isi risca in mod onorabil postul de comisar prin aceste intrebari.
    Nastase isi va putea relua dictatura personala si firul afacerilor terminate cam brusc in 2004.
  • -3 (5 voturi)    
    Flota...Base (Sâmbătă, 31 mai 2008, 20:42)

    lider de opinie [anonim]

    Alcolul dauneaza grav sanatatii
    • +2 (2 voturi)    
      ANALFABETILOR! (Duminică, 1 iunie 2008, 10:24)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui lider de opinie

      Invata mai intai a scrie romaneste si dupa aceea inceaca sa-ti exprimi opiniile!
  • +1 (3 voturi)    
    sa nu exageram... (Sâmbătă, 31 mai 2008, 20:46)

    cristian [anonim]

    nastase se vrea president, dar tot ce poate sa obtina e presedintele asociatiei de locatari de la etajul 1 al corpului B de la inchisoarea de la gherla. pesede ramane un partid de imputiti (si imi mentin opinia: fara exceptie!) si va continua sa ne spurce zilele prin simplul fapt de a exista. maine, pesedisti precum MAZARE, NICUSOR CONSTANTINESCU, OPRISAN, VANGHELIE etc etc etc asteapta voturile voastre...vor fi destui cretini care sa-i voteze, altfel nu eram in Romania. dar de aici pana la Nastase=presedinte e cale lunga. in primul rand, Basescu va numi premierul, indiferent de cine va castiga alegrile. cine e atat de naiv sa spuna ca Nastase va fi cel propus?!?!?...Patriciu se poate cu curul de sonda pana ii cade barba, nu are ce sa faca. poate doar sa fure alegerile dupa modelul PSD, astfel incat PNL sa poata visa la cei 35% ai PDL,pentru a putea carai pretentii la premier. sunt multe de zis. IMPORTANT E SA NU VOTATI MAZARE, CONSTANTINESCU, ORPISAN, VANGHELIE SI TOTI CEILALTI pesedisti care ne-au nenorocit zilele
  • +2 (2 voturi)    
    Tot pentru Gigi Duru ! (Sâmbătă, 31 mai 2008, 21:15)

    martin [anonim]

    Imi pare rau ca ti-ai gasit un pseudonim atat de prost, fiind usor de inlocuit d cu c, mai ales cand te referi din nou la anticul caz al flotei, de care stiu pana si copii cu creierul spalat des.
    Am sa incerc sa te lamuresc attfel, daca iti va fi posibil sa intelegi. Flota a fost una din industriile Romaniei si s-a intamplat cu ea, ce s-a intamplat si cu restul industriilor. Daca a fost bine sau rau , asta va stabili istoria, cand va avea distanta de timp necesara evitarii exaltarii politice.
    Afacerea Flota a fost singura problema pe care oligarhia politico-industrial-financiara a putut-o inventa impotriva lui Basescu, care intotdeauna a fost un os greu de inghitit in gatul acestei oligarhii .
    In schimb ceea ce li se imputa lui Nastase, Mitrea si ministrilor actualului guvern , sunt pur si simplu cotcarii josnice in interes pur personal si faptul ca ei fug ca dracul de tamaie de justitie si mai au si sprijinul activ al parlamentului rusinii al celor 322, spune totul despre valoarea lor umana !
  • +1 (1 vot)    
    Mergeti la VOT: Primarul poate fi REVOCAT de voi ! (Sâmbătă, 31 mai 2008, 21:16)

    SE POATE ! [anonim]

    Putina lume stie ca un primar poate fi REVOCAT din functie chiar de catre cetatenii care l-au ales.
    In 2006, in calitate de Ministru de Interne, VASILE BLAGA a initiat modificari la legea Administratiei locale (care este legea de "Guvernamant" a primariilor tuturor comunelor, oraselor si municipiilor din Romania).

    Modificarile aduse fac de acum inainte posibila RETRAGEREA mandatului unui primar - prin referendum Local.
    Procedura a fost initiata anul trecut intr-un oras din ardeal.

    Nu e nevoie sa adaug faptul ca o astfel de procedura e imposibil de aplicat Parlamentarilor, senatori si deputati.
    MOTIVUL ?
    Legea aceasta creata si impusa de PSD si PNL - a votului uninominal mixt - face imposibila aceasta procedura, pentru ca jumatate dintre parlamentari vor ateriza in judetul vostru prin manutza "repartizarii de la centru” adica, veti avea drept parlamentari oameni pe care nu i-ati ales in mod direct, voi.
    Vi i-au facut cadou unii ca Iliescu, Hrebenciuc, Cozmanca, Mitrea, Patriciu, Fenechiu.

    Deci, Curaj, mergeti la vot, caci exista the way back, adica puteti sa retrageti oricand PUTEREA pe care ati dat-o - de la voi - catre unul singur: primarul.
    Cum poate fi retras mandatul unui primar :

    ART. 73
    (1) MANDATUL PRIMARULUI INCETEAZA ca urmare a rezultatului unui referendum local avand ca obiect demiterea acestuia, organizat in conditiile legii, conform procedurii prevazute la art. 58 alin. (3)-(7).
    (2) Referendumul pentru incetarea mandatului primarului se organizeaza ca urmare a cererii adresate in acest sens prefectului de LOCUITORII COMUNEI, ORASULUI SAU MUNICIPIULUI, ca urmare a nesocotirii de catre acesta a intereselor generale ale colectivitatii locale sau a neexercitarii atributiilor ce ii revin, potrivit legii, inclusiv a celor pe care le exercita ca reprezentant al statului.

    Alin. (1), (2) si (4) ale art. 73 au fost modificate de pct. 65 al art. I din LEGEA nr. 286 din 6 iulie 2006, http://www4.pmb.ro/wwwt/downld/L286_2006.pdf
  • +1 (1 vot)    
    Mergeti la VOT: Consiliu poate fi REVOCAT de voi ! (Sâmbătă, 31 mai 2008, 23:53)

    SE POATE ! [anonim]

    Votati cum va spune inima, dar mergeti si alegeti pe cineva, pentru simplu motiv ca, daca doriti ca orasul vostru sa se dezvolte, si lucrul asta nu se intampla, puteti hotari REVOCAREA intregului Consiliu si a Primarului, si sa va alegeti altii - fara sa mai asteptati 4 ani batuti in cuie, pana la expirarea normala a mandatului lor.

    Puteti adica sa-i puneti sub presiune, sa-i trageti de maneca tot timpul si sa le pretindeti mai mult.

    ART. 58
    (1) CONSILIUL LOCAL SE DIZOLVA DE DREPT SAU PRIN REFERENDUM LOCAL. Consiliul local se dizolva de drept:

    (3) Consiliul local poate fi dizolvat prin referendum local, organizat in conditiile legii. Referendumul se organizeaza ca urmare a cererii adresate in acest sens prefectului de cel putin 25% din numarul cetatenilor cu drept de vot inscrisi pe listele electorale ale unitatii administrativ-teritoriale.

    (6) Referendumul este valabil daca s-au prezentat la urne cel putin jumatate plus unu din numarul total al locuitorilor cu drept de vot. Activitatea consiliului local inceteaza inainte de termen daca s-au pronuntat in acest sens cel putin jumatate plus unu din numarul total al voturilor valabil exprimate.
    Art. 58 a fost modificat de pct. 51 al art. I din LEGEA nr. 286 din 6 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 621 din 18 iulie 2006.
  • 0 (0 voturi)    
    Axa "Iliescu-Patriciu" (Duminică, 1 iunie 2008, 6:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    Atita timp cit va fi in plina vigoare axa Iliescu-Patriciu, pe care functioneaza "la rosu" adunatura "322", Adrian Nastase va sfida nestingherit justitia Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    nu ma mira... (Duminică, 1 iunie 2008, 7:37)

    judex [anonim]

    ca ma exista suficienti oameni gaunosi in aceasta tara. Normal. Daca am fi fost toti constiti, corecti, harnici si civilizati, Romania ar fi fost astazi comparata cu Germania, Franta, sau Anglia. Din pacate, dupa rsturnarea lui Ceausescu prin lovitura de stat orchestrata de rusi care si-au pus la conducere toti fostii cominternisti, bolsevici, KGB-isti si nemaurile acestora, a inceput jaful national si coruptia. O tactica a hotilor este sa dea vina pe altii. Asta este si motivul pentru care se tot lanseaza acuzatia cu flota. Flota a fost, cum bine s-a spus mai sus, vanduta de Nicu Vacaroiu, tatal senatorilor. De ce nu va inrebati unde sunt miliardele de EURO, spagile de la toate privatizarile dubioase? Cum a fost posibil si cat a primit Nastase si acolitii lui pentru privatizarea Petrom si a resurselor naturale ale tarii (act de tradre de stat)? Se va afla pana la urma. Nimic nu poate fi ascuns. A inceput deja sa va tataie fundurile. Stim de ce va temeti de Basescu. De indata ce PDL devine majoritar in parlament si guvern se vor schimba constitutia si legile si atunci sa vezi cum vor iesi toate la iveala !!!
  • +1 (1 vot)    
    Degeaba (Duminică, 1 iunie 2008, 10:04)

    Transilvanian man [anonim]

    Degeaba se agita cei de afara cand noi suntem (deci si eu) niste prosti care si acum votam 22% psd si 12% pnl.Nu pot intelege cum si acum romanii mai pot da incredere unui partid care a vandut Petrom asa cum a facut-o sau uni partid asa zis liberal ce promoveaza o politica de caltabosi si palinca .Cum se poate numi acel om(oameni) care in continuare da credit unor astfel de specimene ...in cel mai elegant mod inconstient (inconstienti).Din pacate alianta asta intre rosu si galben va conduce in continuare Romania dar pesemne ca asta si meritam ..Nihil sine DEO
  • +1 (1 vot)    
    civilizatie (Duminică, 1 iunie 2008, 10:24)

    plg [anonim]

    cind vad 10 mari corupti,arestati ,atunci este de trait in ro.lista o stiti fiecare.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect (Duminică, 1 iunie 2008, 10:26)

    Transilvanian man [anonim]

    Respect pt @judex [anonim) care este un "observator "rece si coerent!!!Sa dea D-zeu sa ajungem sa schimbam constitutia pt ca atunci se va primeni cu adevarat clasa politica .Este inevitabil acest lucru pt ca atunci jigodiile care vor dori sa incalce legile vor avea acelasi tratament.Ma indoiesc din nou insa ca romanii sunt suficient de maturi pt asta !!!
    • 0 (0 voturi)    
      respectul este reciproc... (Duminică, 1 iunie 2008, 13:06)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      cu cat vom fi mai fermi si mai corecti, cu atat mai multa eficienta vom avea in "lupta" noastra pentru eradicarea hotiei nationale si a coruptiei, pentru progresul si civilizarea acestei tari, pentru romanii umiliti si batjocriti de niste nemernici si tradatori, timp de 18 ani. Brucan a avut dreptate, dar nu s-a gandit ca, dupa circa 18 ani, ne vom destepta si vom elimina ticalosia si pe ticalosi.
  • 0 (0 voturi)    
    Flota (Duminică, 1 iunie 2008, 10:35)

    Valy [anonim]

    Vad multe comentarii, unele provenind de la oameni care se pare ca stiu cate ceva din istoria flotei noastre comerciale. Totusi nu vad niciun comentariu care sa explice cum de toate variantele erau neeconomicoase pentru noi, dar s-au dovedit afaceri bune pentru altii. Si ar mai fi o intrebare (de fapt sunt multe, multe, alte intrebari); Oare chiar toate navele erau ajunse intr-o stare deplorabila, toate erau cu durata de exploatare expirata, nu erau si unele mai recent construite care ar fi putut ramane in proprietatea statului roman ca sa aduca venituri si etc, si etc...
  • 0 (0 voturi)    
    nr23567 (Duminică, 1 iunie 2008, 12:53)

    MAE [anonim]

    ce curiozitate si pe rehn asta. ce si/o fi inchipuit? normal ca a fost judecat ,legat si aruncat la beci . n/a mai auzit nimeni de el de atunci . da bre, procesul a fost corect ! cine ne credeti ?