Traian Basescu: Chemarea Moldovei in Uniunea Europeana este datoria Romaniei

de Gratiela Dumitrica     HotNews.ro
Joi, 27 martie 2008, 13:59 Actualitate | Esenţial


Aflat astazi la vernisajul unei expozitii organizate la Institutul Cultural Roman, cu ocazia implinirii a 90 de ani de la Unirea Basarabiei cu Romania, presedintele Traian Basescu a sustinut din nou ca tara noastra este datoare sa corecteze nedreptatile pactului Ribbentrop-Molotov, chemandu-i pe cei de dincolo de Prut in Uniunea Europeana alaturi de Romania. Prezenta primarului Chisinaului la vernisaj a fost catalogata de seful statului ca nefiind intamplatoare.

La Institutul Cultural Roman a avut loc, astazi, expozitia "27 martie 1918. Arhivele Unirii", continand documente oficiale deciziei adoptate de catre Sfatul Tarii de la Chisinau din 1918, de la unirea dintre Basarabia si Romania, anunta NewsIn. La eveniment au participat presedintele Traian Basescu, IPS Daniel si Horia Roman Patapievici, dar si primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca.

La discursul sustinut in cadrul vernisajului, Traian Basescu a reconfirmat necesitatea de a repara efectele comunismului si nazismului, care prin pactul Ribbentrop-Movotov "ne-au despartit vremelnic "de vecinii de peste Prut. "Avem datoria sa corectam decizia celor doua regimuri, chemând pe cei de dincolo de Prut, dintre Prut si Nistru, alaturi de noi în UE, sa ne întâlnim acolo unde românii au decis ca ne este destinul", a mai declarat presedintele Basescu.

Traian Basescu a afirmat ca unirea din 27 martie 1918 este un moment de demnitate nationala pentru toti romanii, evocand personalitatile care acum 90 de ani "au stiut sa valorifice un moment prilenic".

Totodata, seful statului i-a invitat pe cei prezenti la eveniment sa participe la manifestarea organizata de studentii basarabeni in aceasta seara in Piata Universitatii.

La randul sau, primarul Chirtoaca a sustinut ca in 2007, a fost arestat pentru ca a depus flori la mormintele celor care au facut posibila unirea Basarabiei cu Romania si si-a exprimat speranta ca sarbatorirea centenarului se va desfasura " poate sub alte auspicii".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1414 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO Dle PRESEDINTE! (Joi, 27 martie 2008, 14:49)

    Romanul [anonim]

    Nu stiu de ce, dar imi plac aceste afirmatii.
    Cred ca e o faramama minima de patriotism.

    Asa sa ne ajute Dumnezeu!
  • 0 (0 voturi)    
    Reintregirea tarii este doar o chestiune de timp (Joi, 27 martie 2008, 15:24)

    Razvan007 [utilizator]

    ... de timp si de bani. Ne trebuie o economie care merge ca lumea plus mai putina coruptie. Daca reusim pe plan intern atunci nu avem cum sa ratam obiectivele noastre cele mai importante pe plan extern (Unirea cu Molova).
  • 0 (0 voturi)    
    nedreptati (Joi, 27 martie 2008, 17:46)

    jim [anonim]

    si nedreptatile cauzate de tratatul "de pace" de la Trianon cine si cand le va repara?
    • 0 (0 voturi)    
      Bati campii (Joi, 27 martie 2008, 19:49)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui jim

      Romanii au fost totdeauna majoritari in Transilvania. In prezent traiesc in Transilvania 9 milioane de romani si un pic peste 1 milion de unguri.

      Tie ti s-ar parea normal sa traiasca intr-o tara de marimea Ungariei 9 milioane de romani ? Crezi ca o astfel de "monstro- tara" ar fi fost stabila din punct de vedere politic ?

      Priveste in contrast cu ce este Rep Moldova astazi. Romanii au fost in masa mutati in Siberia. Limba romana a fost alungata pana in asa hal incat erai privit ca fiind “inferior” daca vorbeai romaneste in Moldova. Sate intregi cu romani au fost lasate sa moara de foame in anii grei ai stalinismului. Numarul de violuri imediat dupa invazie a depasit orice limite: sa nu iti faci nici un fel de iluzii in privinta barbarismului Armatei Rosii.

      In pofida tuturor celor spuse mai sus, romanii sunt inca majoritari in Moldova. Daca nu era nenorocita de cizma ruseasca, procentul romanilor din Rep Moldova ar depasi 90%.

      Ori este un ungur si atunci este normal sa iti aperi interesul impotriva oricarei logici ori esti un roman tampit.
      • 0 (0 voturi)    
        cine si ce bate... (Joi, 27 martie 2008, 22:25)

        jim [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        ...Daca nu era nenorocita de cizma ruseasca, procentul romanilor din Rep Moldova ar depasi 90%. ... vorbele tale, sper ca le recunosti...

        Vorbele mele: daca nu ar fi fost nenoirocitul ala de tratat de "pace" si daca nu ar fi fost romanizarea (Kronstadt, orasul coroanei in limba germana) Ardealului (ERDELY by the way... tara padurilor) atunci ce ar mai fi? ar fi Clujul Kolozsvar???... no.. cine bate campii???
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns: normal ca tu (Vineri, 28 martie 2008, 8:04)

          Un romN ANONIM [anonim] i-a raspuns lui jim

          Normal ca tu bati campii. Transilvania romaneasca s-a unit cu Romania prin hotararea unui for ales al poporului da acolo, asa cun s-a intamplat si cu Bucovina si cu Basarabia. Tratatul de la Trianon doar a consfintit niste realitati de pe teren. Asa s-au desprins din Ungaria si alte teritorii ce nu apartineau etnic Ungariei. Cu romanizarea fortata las-o mai moale. Sau confunzi cu maghiarizarea fortata din timpul ocupatiti hortiste?
        • 0 (0 voturi)    
          P1 (Vineri, 28 martie 2008, 8:47)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui jim

          “Vorbele mele: daca nu ar fi fost nenoirocitul ala de tratat de "pace" si daca nu ar fi fost romanizarea (Kronstadt, orasul coroanei in limba germana) Ardealului (ERDELY by the way... tara padurilor) atunci ce ar mai fi? ar fi Clujul Kolozsvar???... no.. cine bate campii???”

          E clar. M-am lamurit. Ma deranja ideea ca un roman poate sa gandeasca ca tine. Fii atent:

          1) Romanii nu au practicat niciodata 'romanizarea'. Nu noi v-am impus voua ungurilor nume romanesti ci voi ne-ati IMPUS noua nume unguresti intr-o anumita perioada istorica.
          2) Noi nu am deportat niciodata ungurii intr-o zona ca Siberia – asa cum s-a intamplat in cazul Moldovei. Din nou, ce s-a intamplat in Transilvania si Moldova nici macar nu se poate compara.
          3) In zonele locuite de maghiari nu a fost niciodata RUSINE sa vorbesti in limba ta nationala. In timpul comunismului in Moldova erai privit ca un caine daca spuneai “buna ziua”. Din nou, nu se poate compara deloc ce s-a intamplat in Moldova cu ce s-a intamplat in Transilvania.
          4) Chiar si in prezent – in Moldova (Transnistria) – anul trecut s-a incercat inchiderea scolilor cu predare in limba romana. A fost un foarte mare scandal la momentul respectiv. Au stat oamenii cu copiii lor in strada ca sa le permita deschiderea scolii.
          Cum se compara asta cu drepturile minoritatii maghiare din Romania ? Pai iti spun eu: nici nu se compara. De asta am spus ca bati campii.
          5) Ungurii din Romania nu au fost niciodata lasati sa moara de foame doar pentru ca erau de etnie ungureasca. Citeste din istoria Rep Moldova si ai sa vezi in perioada stalinista sate intregi EXTERMINATE prin infometare (nu numai in Moldova, dar si in Ucraina).
          Cum se compara asta cu relatia romani-unguri din Transilvania ? Cand au fost lasate sate intregi de unguri sa moara de foame in Transilvania ?
          Din nou nu exista termen de comparatie intre situatia din Moldova si Transilvania.
        • 0 (0 voturi)    
          P2 (Vineri, 28 martie 2008, 8:47)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui jim

          6) Exista denumiri istorice romanesti pentru anumite localitati din Ungaria. Ce inseamna asta ? Ca avem vreun drept moral asupra acelor teritorii deoarece ele se mai numesc si altfel in limba romana ?
          Argumentele tale cu “Kolozsvar” si “ ERDELY” sunt pur si simplu pentru prosti. Faptul ca orasul Cluj se mai numeste si “ Kolozsvar” in maghiara nu confera Ungariei nici un drept moral asupra acelui oras sau teritorii vecine.

          Teoria ta conform careia ungurii ar fi majoritari daca nu ar exista Trianon-ul este o aberatie. Ungurii nu au fost niciodata exterminari in masa asa cum au fost exterminati romanii din zonele ocupate de rusi.

          “Romanizarea” de care te plangi tu exista doar in capul tau. Astazi exista mai putini unguri in Transilvania deoarece au fost asimilati in mod natural de populatia majoritara prin casatorii mixte. Ungurii din Transilvania nu sunt mai putini astazi deoarece au fost exterminati in masa si deportati. Nicaieri in istoria romaneasca sau ungureasca nu exista un asemenea capitol.

          Daca ar fi fost romanii din Moldova “asimilati” in acelasi mod (casatorii mixte cu rusi) nu as avea nimic de comentat. Insa romanii din Moldova nu au fost asimilati prin casatorii mixte ci prin atrocitati ingrozitoare si sange varsat.
          • 0 (0 voturi)    
            da (Vineri, 28 martie 2008, 10:04)

            jim [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            fericiti is cei saraci cu duhul...

            ma bucura faptul ca invataturile comuniste si nationaliste si-au gasit un sol fertil in sufletul tau... da zi... Zsuzsanna in buletin de ce se scrie: Susana??? mai verifica si faptele bre, nu repeta ca papagalul toate prostiile cu ce tea indoctrinat noua dreapta. Dar daca tot ti-am dat exemplul cu Kolozsvar (cetatea lui Kolozs) sau pot sa-ti dau si alte DENUMIRI ISTORICE si nu inventate; dami si tu niste exemple etimologice, de unde se trag anumit denumiri??? De exemplu ce inseamna in limba romana Sighet? ca in limba maghiara Sziget este insula... sau Madaraseni... ca in limba maghiara este : cu pasari...

            astept raspunsul tau... de data asta un raspuns obiectiv.. si nu prostiile scrise in manualele de istorie autohtone... totusi daca dai un copy/paste macar copieaza dintr-un manual mai vechi (de cel putin 100 de ani, nu de 90) si sa vezi ce se mai scrie pe acolo...

            nu comentez ideile tale despre asimilari sau romanizare/rusificare... iti atrag doar atentia ca ceea ce s-a intamplat in Moldova, s-a intamplat si in Transilvania (Ardeal daca asa vrei) daca admiti, daca nu. exemplul dat mai sus cu numele este un caz din familia mea, o familie 100% maghiara asa ca aici nu se preteaza explicatia ta... inventeaza alta

            cu stima
            jim
            • 0 (0 voturi)    
              mereu va ramane alternativa (Vineri, 28 martie 2008, 11:53)

              george [anonim] i-a raspuns lui jim

              aveti toate libertatile. aveti mai multe drepturi decat majoritatea. sunteti discriminati pozitiv. Dar totusi daca tot o trageti cu Ungaria mare, granitele sunt deschise sunteti invitati sa va duceti acolo oricand si nimeni nu va va duce dorul . :)
            • 0 (0 voturi)    
              Transilvania / Moldova / Trianon (Vineri, 28 martie 2008, 12:05)

              Salut [anonim] i-a raspuns lui jim

              Jim, intr-adevar, cat ati stapanit in Transilvania, ati maghiarizat multe toponime... si multi oameni. Hai sa-ti dau un exemplu: ce inseamna in maghiara numele clujeanului Patrubany Miklos? In romana inseamna Patru Bani. Sa-ti reamintesc: dupa voi, romanii nici nu existau acolo, oricum oficial nu aveau nici un fel de drepturi, nu puteau fi decat sclavi. Mai mult - in timp, obiceiul a ramas acelasi: in timpul lui Horthy, bunicul meu (impreuna cu alti romani) au fost luati cu forta de acasa, fara acte si fara explicatie, si dusi la munca fortata in mina, in Ungaria, pana dupa razboi. Cam atat despre perioadele de stapanire maghiara.

              Acum hai sa-ti spun o chestie despre compozitia etnica: si in Transilvania si in Moldova, romanii sunt _majoritari_. Cam atat despre "nedreptatea" de la Trianon.

              Eu personal ma bucur de caracterul multietnic al Romaniei si consider minoritatile o bogatie nationala. Regret sincer ca atat de multi germani au parasit tara. In ceea ce te priveste personal: daca te-ai incins, du-te si fa un dus rece.
              • 0 (0 voturi)    
                fagaras (Vineri, 28 martie 2008, 17:25)

                jim [anonim] i-a raspuns lui Salut

                sa terminam odata cu analizele raspunsurilor. am dorit doar sa fac comparatia intre comportamentul rusilor respectiv comportamentul romanilor.

                in schimb da mai multa atentie etimologiei numelor, si tu si ceilalti comentatori: intr-adevar Patrubany este foarte posili sa fi fost o porecla: patru bani... insa derumirea Fagarasului se trage din fa garas... adica banut de lemn...

                la chestia ca romanii sunt majoritari: da, subscriu... ai uitat doar sa mentionezi: ACUM. in Moldova, nu contest, asa a fost si pana acuma... dar schimbarea structurii etnice din Transilvania s-a datorat "schimbului de populatie" de pe vremea lui Ceausescu. crede-ma, daca nu ma crezi dute de exemplu in Brasov, si vezi cu ce accent se vorbeste acolo... cu accent ardelean sau moldovean. nu stiu cati ani ai, nu prea conteaza, insa eu am prins o bucata buna din "epoca de aur" si stiu ca tinerii care s-au dus la facultate, s-au facut profesori, ingineri, etc. nu au avut voie sa se reintoarca in orasul de origine, ei putand opta doar pentru posturi din Moldova (nu republica...) iar noi, in Covasna, bloc maghiar, am avut profesori din regiunea mai sus amintita.

                si ca o ultima remarca - de data asta pentru Razvan: un functionar maghiar stie cum sa scrie Zsuzsanna...dar daca nu are voie... de ce crezi tu ca sunt atatia Attila sau Arpad??? aceste nume nu au echivalent in limba romana ;)

                multumesc ca ati avut rabdare sa cititi comentariile, si sunt chiar foarte placut surprins de limbajul folosit! ideile o sa le dezvoltam mai pe larg langa o bere.
                • 0 (0 voturi)    
                  Iar incepi... (Vineri, 28 martie 2008, 20:32)

                  Salut [anonim] i-a raspuns lui jim

                  Pai stai un pic: ziceai ca terminam cu analiza raspunsurilor iar tu imi scrii jumatate de pagina, insa fara sa mentionezi abuzurile si crimele administratiei maghiare in Transilvania. Eu inchei analiza raspunsurilor dar daca nu te tii de ce spui, revenim. Am exemple cat nu poti duce, sunt din Transilvania si cunosc problema.

                  Oricum important nu este ce divagam noi pe un forum, importanta este opinia internationala in aceasta problema. Iar ei stiu foarte bine cum sta treaba...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Intrasigenti pana la capat! (Luni, 30 martie 2009, 14:39)

                    Vali [anonim] i-a raspuns lui Salut

                    E clar ca inca 10 pagini daca mai continuam tot nu ajungem la niciun numitor comun.
                    Eu propun sa facem un CS sau un Poker cu Transilvania , Basarabia , Nordul Bucovinei , Sudul Basarabiei ,Transnistria si cate or mai fi dupa modelul castigatorul ia tot (sau dublu sau nimic) si pana la aparitia unei noi generatii care sigur ne vor judeca sa speram ca va fi liniste. ;))
            • 0 (0 voturi)    
              P3 (Vineri, 28 martie 2008, 12:20)

              Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui jim

              “ma bucura faptul ca invataturile comuniste si nationaliste si-au gasit un sol fertil in sufletul tau...“

              Mda. Cu siguranta comunistii m-au invata despre atrocitatile comise de ei in Moldova. Cu siguranta tot comunistii m-au invata despre atrocitatile comise de ei in Romania si in alte parti ale lumii.

              “da zi... Zsuzsanna in buletin de ce se scrie: Susana??? mai verifica si faptele bre, nu repeta ca papagalul toate prostiile cu ce tea indoctrinat noua dreapta.”

              Cu 2 randuri mai sus m-ai acuzat ca m-au indoctrinat comunistii. 2 randuri mai jos ma acuzi ca m-au indoctrinat cei de extrema dreapta.
              Poate ar fi util sa analizezi urmatoarea idee: nu m-a indoctrinat nimeni din nici o parte. Decat sa ma ataci asa in mod “generic” cu fraze de genul “ce fraier esti tu ca te-ai lasat indoctrinat” mai bine imi arati care sunt argumentele mele care scartaie.

              Referitor la problema ridicata de tine (cu schimbarea de nume): numele meu de familie a ajuns in forma actuala pentru simplul motiv ca acum 2 generatii, functionarul care a inregistrat nasterea bunicului meu a gresit numele de familie (a adaugat o litera in plus).
              Astfel de greseli intr-o epoca in care nu existau calculatoare erau extrem de curente. De fapt, se intampla mai rar sa iti treaca numele corect decat sa greseasca. Functionarii care lucrau la stat mai demult erau inculti si foarte prost pregatiti. In plus nimeni nu dadea mare atentie detaliilor gen scrierea exacta si corecta a unui nume. Mai demult oamenii nu erau legati de hartii asa de mult cum sunt in prezent.
              Omul se ducea la ghiseu iar functionarul il intreba: “Cum se numeste noul nascut ?” Omul zicea “Florea” iar daca functionarul trecea “Florean” pe acte, ASA RAMANEA. Ca sa scrii numele de “Zsuzsanna” in mod corect trebuie un efort real din partea functionarului si nici dracu nu statea sa se ocupe de asa ceva. Asta este motivul pentru care Zsuzsanna se scrie Susana in multe buletine si nicidecum aberanta teoria a conspiratiei in care crezi tu.
            • 0 (0 voturi)    
              P4 (Vineri, 28 martie 2008, 12:20)

              Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui jim

              Daca pe de alta parte ziceai ca te cheama “Zoltan” iar la stare civila te-au numit “Mihai” atunci aveam de ce discuta. Dar trecerea de la Zsuzsanna la Susana nu demonstreaza nimic.

              “Dar daca tot ti-am dat exemplul cu Kolozsvar (cetatea lui Kolozs) sau pot sa-ti dau si alte DENUMIRI ISTORICE si nu inventate; dami si tu niste exemple etimologice, de unde se trag anumit denumiri???”

              Ti-am spus mai sus ca nu dau importanta argumentelor de natura etimologica. Astfel de chestii nu demonstreaza nimic. Evolutia numelui unui loc depinde de extrem de multi parametri (printre altele si de migratia populatiilor) Sa te uiti la o denumire actuala care are origini unguresti si sa spui “asta apartine Ungariei” este ca si cum te-ai uita la un iceberg si ai zice ca exista numai partea de sus (partea vizibila).

              “De exemplu ce inseamna in limba romana Sighet? ca in limba maghiara Sziget este insula... sau Madaraseni... ca in limba maghiara este : cu pasari...”

              Mai, eu nu stiu ce anume vrei sa demonstrezi. Eu nu am spus niciodata ca nu au fost unguri in Transilvania de foarte mult timp. Eu am sustinut doar ca raportul de populatii dintre unguri si romani a fost totdeauna NET de partea romanilor. Si asta s-a intamplat fara ca romanii sa fi exterminat vreodata pe unguri sau invers.

              “nu comentez ideile tale despre asimilari sau romanizare/rusificare... iti atrag doar atentia ca ceea ce s-a intamplat in Moldova, s-a intamplat si in Transilvania (Ardeal daca asa vrei) daca admiti, daca nu.”

              Pai tocmai asta iti spuneam: nu s-a intamplat la fel. Lucrurile nu sunt comparabile. Am adus si argumente, iar contra-argumentele tale se rezuma la “este asa cum spun eu”.
          • 0 (0 voturi)    
            denumiri maghiare (Vineri, 28 martie 2008, 17:00)

            Viena [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            o completare la mesajul lui Razvan
            § 6) ref denumiri in limba maghiara
            Mahiarii cam obisnuiesc sa dea nume proprii localtatilor. Asa deci Vienna la ei se chiama : Bécs . La fel si pt alte multe orase.

            Deci iddea cu Kolozsvar etc e o gargara.
  • 0 (0 voturi)    
    ASA NU (Joi, 27 martie 2008, 21:47)

    cetatean [anonim]

    Si uite asa ne adlam in fata unei prejudecati bine motivate adica "un ungur isi apara interesul impotriva oricarei logici"
    Iar acest interes creeaza neobrazare de multe ori ce intra sub incidenta legii penale.
    Transilvania, Basarabia, Bucovina. Pamant stramosesc romnaesc.
    Asta trebuie reamintit atat ungurilor sovini cat si rusilor comunisti.
    Iar acestea trebuie invatate in scoala fiindca cunosc cazuri cand in Transilvania etnicilor maghiari li se face brain-wash atat in familie, ceace nu prea putem controla, dar mai grav se intampla in scoli, ceea ce este de nepermis.
    practic in scolile romane de pe teritoriul tarii noastre acestia invata o ALTA ISTORIE. REVOLTATOR
  • 0 (0 voturi)    
    Greseste ! (Vineri, 28 martie 2008, 9:40)

    Nicolae Vacaroiu [anonim]

    E undeva la nivelul anului 1992.
  • 0 (0 voturi)    
    Moldova (Vineri, 28 martie 2008, 11:52)

    Corectura [anonim]

    Nu e bine formulat, trebuia sa fie: Chemarea Moldovei in Romania este datoria Romaniei...
    • 0 (0 voturi)    
      si acceptarea chemarii? (Vineri, 28 martie 2008, 14:57)

      sepia [anonim] i-a raspuns lui Corectura

      si trebuie si continuat:
      "Acceptarea acestei chemari este datoria moldovenilor"

      Romania poate sa le deschida usa, insa moldovenii trebuie sa treaca pragul usii...
      Chemarea cu forta nu reprezinta o solutie.
      Acceptarea acestei chemari se va vedea la vot, cand sper din tot sufletul ca moldovenii sa nu mai voteze comunisti.
      • 0 (0 voturi)    
        Chemarea cu forta (Vineri, 28 martie 2008, 16:00)

        Corectura [anonim] i-a raspuns lui sepia

        Chemarea cu forta nu este posibila. Despre ce vorbiti?

        Bineinteles ca depinde de ei... Numai sa poata.
  • 0 (0 voturi)    
    Ardealul (Vineri, 28 martie 2008, 14:07)

    Radu [anonim]

    Lui Simon si celorlati.
    Invatati Istorie si nu amestecati epocile
    La limit antica/ev mediu -timpuriu ungurii ( finougrii
    depe Volga si mai inainte din Siberia ) , au "invadat"
    Panonia ( curatata de < romanici > prin alte navaliri
    asiatice -huni, avari , slavi , etc ) si au <ocupat >
    Ardealul ( Erdely- Transilvania ). In ev-mediu au
    distrus voivodatele romanesti , au incercat sa treaca si Carpatii , au pustiit ( sziget ) au colonizat tinuturi cu
    germani ( ungurii cu toti cumanii pripasiti pe la ei erau prea putini ) , au incetinit secole formarea statului roman ( vezi lupta lui Basarab la Posada
    si a lui Bogdan la Siret ). In ev-mediu tarziu in
    alianta cu Imperiul Habsburgic .n-au recuoscut
    romanii ca natiune , au maghiarizat tot ce-au reusit
    au folosit apoi romanimea ca propie trambulina
    de
    < eliberare > ( 1848 ) de sub habsburgi , dar nu ne-au recunoscut noua acelasi drept , pierzandu-si
    sansa de a-si castiga si ei independenta.
    Insfarsit ,Razboiul din 1916 , formarea statelor
    nationale in toata Europa , Principiul wilssonian
    de autodeterminare , declararea independentei si
    unirea cu Romania ( eram supra majoritari si
    pe Mures si pe Timis , si pe Nistru sau in Tara
    Fagetului .) Acum ? Suntem impreuna in Europa ,
    te duci cand vrei si unde vrei , vorbesti limba ta in scoala , chiar si in administratie sau instante- pe
    acolo pe unde sunteti mai multi , faceti parte din
    echipele noastre de sport <nationale > , publicati
    carti si ziare in limba voastra si aveti emisiune
    la postul National ( roman ) .Acestea nu sunt expresia respectului ce se acorda unei minoritati ?
    N-ai vrea Simon sa respecti si tu majoritatea ,
    gazda care te-a primit ..silit de arme, alaturi
    de care ti-ai pastrat originea ...nepatata , etc. ,etc .?
  • 0 (0 voturi)    
    ars poetica (Sâmbătă, 29 martie 2008, 11:44)

    ars poetica [anonim]

    Citate din minunatele poezii maghiare:
    "neamţule, trăznetul să nu te omoare, să lase aceasta în seama maghiarului" (Petofi. Opere Complete, Budapesta, 1953).
    "aşa că tremuraţi în faţa mea, voi şvabi idioţi, în boturile voastre vomit ciuma. Cât sunt viu sau mort vă vânez, ucigaşilor, păgâni ce sugeţi sânge! ... iar atunci patria maghiară va fi din nou fericită." (cf. Uj ember, 10 februarie 1946).
    "voi suprima pe fiecare valah ce-mi iese în cale. Nu va fi îndurare! Voi aprinde noaptea satele valahe. Voi trece prin sabie toată populaţia, voi otrăvi fântânile şi voi ucide până şi copii din leagăn... Voi suprima orice valah şi atunci nu va fi în Ardeal decât o singură rasă, cea maghiară, naţia mea, sângele meu!" (cf. Dordai Lorand alias Ducso Csaba)