Instalat la Justiție, Bode îi rezolvă problemele lui Cîțu: Cu siguranță voi aviza proiectul "Anghel Saligny" / Desființarea Secției speciale "rămâne o prioritate"

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 18:41 Actualitate | Esenţial


Lucian Bode, interimar la Ministerul Justitiei
Foto: Ministerul Justitiei
​​Lucian Bode, numit ministru interimar al Justiției după demiterea lui Stelian Ion, a anunțat joi seară, la preluarea mandatului, că prima sa urgență va fi avizarea actului normativ privind programul "Anghel Saligny", în valoare de 10 miliarde de euro. Reamintim că premierul Florin Cîțu l-a demis pe Stelian Ion, pe care l-a acuzat că a refuzat să avizeze OUG privind PNDL 3, iar decizia a dus la aruncarea în aer a coaliției de guvernare.
Bode a spus că a acceptat să preia interimar acest mandat pentru cel mult 45 de zile, "cu bună-credinţă, mânat de dorinţa de a face ca această structură fundamentală în statul român să funcţioneze" și a enumerat "urgențele" sale, prioritatea numărul 1 fiind proiectul privind PNDL 3.
  • "O să vorbesc despre urgențe: În primul rând, Planul Național de Investiții Anghel Saligny, acest proiect dezbătut în primă lectură în guvern acum 3 săptămâni și, așa cum rezultă din primele discuții cu specialiștii din Ministerul Justiției și cunoscând subiectul în coordonate mari, în această seară ne vom consulta cu Ministerul Dezvoltării și cu siguranță voi aviza acest proiect
  • Procedura de avizare a unui act normativ este de natură tehnică și așa trebuie să rămână.
  • Ministerul Justiției trebuie să se pronunțe strict pe legalitatea actelor. Despre oportunitatea unui program guvernamental sau a unei măsuri, deciziile sunt luate atunci când construiești programul de guvernare, când stabilești politicile publice sau direcțiile de acțiune.", a declarat Lucian Bode.
Ministrul interimar al Justiției s-a referit și la proiectul de desființare a Secției speciale, blocat în coaliție, el susținând că aceasta "rămâne o prioritate" a mandatului său.
  • "Rămâne o prioritate, ne-am asumat acest lucru în programul de guvernare, fiind o condiţie esenţială pentru ridicarea MCV. Soluţia o ştim cu toţii, doar cine nu vrea să vadă nu o vede. Soluţia este un proiect solid care să ţină cont de recomandările Comisiei de la Veneţia, care să fie dezbătut de urgenţă în Parlament şi care să obţină consensul unei majorităţi parlamentare", a susţinut el.
Guvernul se va reuni vineri, de la ora 16.00, într-o ședință în care miza principală este adoptarea programului național de dezvoltare Anghel Saligny, în valoare de 10 miliarde de euro.

Reamintim că premierul Florin Cîțu a încercat să adopte miercuri OUG privind PNDL 3 introducând-o pe ordinea de zi suplimentară a ședinței de guvern, fără avizul Ministerului Justiţiei. Ședința de guvern a fost suspendată și programată apoi pentru ora 19.00, însă miniștrii USR-PLUS au refuzat să participe. La finalul zilei, Cîţu a anunţat revocarea lui Stelian Ion de la Justiţie, spunând că nu va accepta în guvern "miniştri care să se opună dezvoltării României".

Joi, președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare a lui Stelian Ion din funcția de ministru al Justiției, iar ministrul de Interne, Lucian Bode, a fost numit interimar la Justiție.

USR-PLUS a anunțat joi inițierea unei moțiuni de cenzură și îi cheamă alături pe "toți parlamentarii responsabili și interesați ca această criză politică declanșată de un prim-ministru iresponsabil să dureze cât mai puțin". Reprezentanții USR-PLUS mai spun că moțiunea poate fi evitată doar dacă Florin Cîțu își dă demisia de onoare sau coaliția îi retrage sprijinul politic.

Liderul grupului USR-PLUS Ionuț Moșteanu a anunțat că USR-PLUS negociază cu AUR pentru depunerea moțiunii: "Dacă Florin Cîțu se agață de scaunul de la Palatul Victoria, așa cum l-am pus în funcție în Parlament, îl vom da jos tot în Parlament. USR-PLUS are 80 de semnături (parlamentari) pe moțiunea de cenzură. Am discutat cu AUR să vedem dacă avem o variantă de a strânge semnături. Împreună, avem 122 de semnături".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9398 vizualizari

  • -45 (61 voturi)    
    Asa, maica! (Joi, 2 septembrie 2021, 18:46)

    Cataleya [utilizator]

    Bravo, USR!

    In loc sa numiti imediat un nou ministrul la justitie, v-ati incapatanat cu motiunea.
    In 15 minute ati fi putut numi un ministru, mai ales ca premierul v-a pus pe tava aceasta alternativa, voi, nu si nu.
    Noul ministru pus de voi ar fi putut bloca in continuare acel PNLR 3.
    Acum e tarziu, pt ca sluga Bode va merge pe mana lui Cîtu.

    Foarte buna strategie, dle Barna!
    Felicitari!
    • -34 (56 voturi)    
      Cea mai tare fază (Joi, 2 septembrie 2021, 18:52)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      e că pluseriștii au ajuns la mâna șoșocilor, umblă după ei disperați prin parlament să le cerșească semnăturile....mai au puțin și o pun de un partid ...
      ha ha ha
      • +29 (33 voturi)    
        Dacă ai un premier penal, imprevizibil santajabil (Joi, 2 septembrie 2021, 19:01)

        relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        De ce nu pot restul partidelor sa-l dea jos? Si daca-l dau jos nu înseamnă că se căsătoresc, ci ca toate considera ca un astfel de individ nu are ce cauta acolo.

        E simplu de înțeles pentru oricine are patru clase făcute pe bune.
        • -9 (17 voturi)    
          UsrPlus contra guvern (Joi, 2 septembrie 2021, 20:38)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui relax4

          USR PLUS cataloga o acţiune similară celei pe care ar urma să o iniţieze, moţiunea de cenzură a PSD prin care a fost demis Sorin Grindeanu, drept " o reglare de conturi între două găşti din cartierul politicii româneşti"..
          • +7 (13 voturi)    
            poate faci si niste diferente minore (Joi, 2 septembrie 2021, 21:05)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            PSD ca partid a propus o motiune de cenzura impotriva propriului PrimMinistru, numit de ei. Miscare unica in politica mondiala!(exceptand Africa unde se schimba guvernul propriu cu un regiment de tancuri + doua TAB-uri+ executia rapida a dizidentului)
            Deci erau doua gasti din cartierul numit PSD si atat.
            Da, acum e o situatie interesanta dar daca studiezi istoria politica a Italiei nu e chiar asa inedita!
            • -6 (10 voturi)    
              Certitudini ! (Joi, 2 septembrie 2021, 21:38)

              Sympa [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              "Miscare unica in politica mondiala..."
              E bine sa ai certitudini. Putine si fixe!
              • 0 (2 voturi)    
                contraexemplu ai? (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:47)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

                sau doar te-ai băgat în seamă, să punctezi la prezența necesară încasării basamacului zilnic?
            • +11 (15 voturi)    
              PNL si PSD, aceeasi mizerie! (Joi, 2 septembrie 2021, 21:38)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Cand un presedinte de tara iti spune ca are 6 case din meditatii, ori il crezi si esti tampit ori il detesti pentru ca a fost premierul de la Grivco si uiti de el.
              Cand un premier gen Citu iti spune ca a stat in SUA 10 ani la studii pe banii lui muncind ca barman, ori il crezi si esti tampit ori il detesti pentru ca doar cei legati de fosta nomenclatura si Securitate puteau acest lucru si uiti de el.
              Cand un presedinte de tara si un premier sunt pe fata impotriva unor masuri anticoruptie cum ar fi numirea unor sefi independenti politic la DNA si DIICOT sau desfiintarea Sectiei Speciale, ori esti tampit ori vrei raul acestei tari. Si uiti de tine.
            • -4 (16 voturi)    
              Dan Barna (Joi, 2 septembrie 2021, 21:48)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              "Din punctul meu de vedere, AUR este un partid extremist şi eu nu voi negocia cu ei", a declarat Barna la Digi24 in 23 aprilie a.c.(Andreea Traicu-Adevarul)
      • +13 (21 voturi)    
        Tovarasu' pesedist, Bode te reprezinta? (Joi, 2 septembrie 2021, 19:48)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Daca da, esti mai fraier ca el. Si il meriti, caci fraierii si-au meritat intotdeuna conducatorii, comunisti, nazisti sau dictatori.
        Ramai cu Bode, Valceanu, Citu sau Orban. Aceeasi mizerie ca PSD.
        Faptul ca USR vor sa-l dea jos pe Citu este chiar o stratagema buna, indiferent cu cine se aliaza. PNL, ca si PSD, trebuie exclusi de pe scena politica din Romania.
      • +1 (1 vot)    
        mai ții (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        minite ”soluția imorală” a lui băse? hai, că nu cred că ai uitat, chiar dacă pesedacii sunt renumiți pentru hard-disk-uri cu memorie scurtă.
    • +31 (41 voturi)    
      buna asta (Joi, 2 septembrie 2021, 18:55)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      acum usr este vinovat ca bode da drumul la pndl3...
      sa-nteleg ca de acum incolo, pnl s-a scos, orice greseala fac, vinovati tot aia de la usr sunt, corect?
      bravo maica... :)
      • +23 (31 voturi)    
        . (Joi, 2 septembrie 2021, 19:23)

        AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Stai linistit, te certi cu postaci, oamenii astia sunt medaliati cu aur la contorsionism logic si nimic nu le mai produce disonanta cognitiva.

        In capul lor USR nu poate si nici nu trebuie sa faca ceva, altfel destabilizeaza tara, produc crize politice - dar daca ceva nasol trece e pentru ca USR nu s-a impotrivit suficient de tare. Intre timp aia care de 30 de ani isi trec toate mizeriile continua, ca lor le place linistea, asta voiau inca din 90.
      • -19 (23 voturi)    
        Daca asta ai inteles matale... (Joi, 2 septembrie 2021, 19:24)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ,,,nu pot spune decat ca nick-ul ales te reprezinta perfect . :)
        • +3 (9 voturi)    
          Cataleya, daca vrei sa sustii PNL-ul (Joi, 2 septembrie 2021, 21:16)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          cum vreau si eu printre altele.
          Renunta la Catu. E dead meat! si nu fiindca a baut doua-sase beri acum douazeci de ani ci fiindca e total pe urmele PSD-ului cu tampenia de PNDL. Tipul e prajit politic! Orban nu e vreun geniu dar prefer un mediocru constant si in care sa am incredere decat unul ca Catu!
          Catu nici macar lupta direct impotriva USR dpvd politic ci doar ca PNDL-ul , adica spaga catre primarii PNL sa ii asigure alegerea interna in partid.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu înțeleg de ce îți bați joc de tine! (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:46)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Vocabularul definește un om. Tu îți bați joc de tine prin vocabularul folosit Nu dovedești vinovăția cuiva cu invective. După cum vorbești pari supărat pe tine. Nu poți să-ți rezolvi fără să te dai în spectacol de grosolănii?
        • +6 (10 voturi)    
          pai (Joi, 2 septembrie 2021, 22:55)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          asta ai spus. ironic ai felicitat usr-ul pt ca a ajuns bode la justitie si o sa treaca pndl-ul.
          mai citeste ce ai scris.
          in plus imi place de acest bode, nu poate continua numirea procurorilor pe motiv ca este interimar dar poate da avizul pentru jajul de la pndl...
          fenomenali acesti penalisti in frunte cu catu-cutu :)
    • +20 (28 voturi)    
      Miniștri PNL sub orice critică sunt promovati (Joi, 2 septembrie 2021, 18:58)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Miniștri USRPLUS sunt dati afară prin încălcarea protocolului semnat de Citi cu mana lui.

      Iar miniștri pnlisti ca Lucian Bode, ai cărui polițiști nu au mișcat un ac în a opri carnagiul din trafic a primit noi responsabilitati.

      Apoi PNLiviuDragnea 3 e un furt imens de 10.000.000.000 euro. Banii ăștia dacă i-ai folosi drept cofinantare la banii europeni ai face din România, Germania. Dar PNL-ului nu-i place ca fondurile europene nu se dau la firmele primarilor USL.

      Deci cu ce schimba un nou ministru situația când Catu da afară miniștrii competenti, minte, nu respecta ce semnează, joacă la cacealma si barbut cu România?
    • +7 (11 voturi)    
      draga penelista (Joi, 2 septembrie 2021, 19:51)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ai incercat vreodata sa-ti scoti "ochelarii de cal"?

      ca sa-ti scoti zabala penale nu cred ca se pune problema.
    • +6 (14 voturi)    
      tu te uiti in oglinda sau macar recitesti ce ai (Joi, 2 septembrie 2021, 20:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      scris la a doua lectura?
      Va sa zica USR-ul e vinovat ca creatura Bode, omul factotum si nimic al al lui Catu a ajuns ministrul Justitiei cu unicul scop de a ii aproba jupanului spaga oficiala impamentenita din nefericire de vreo 10 ani incoace sub denumirea PNDL?
      Asta dupa ce Catu, in care chiar am crezut pana ieri, promitea acum doua luni dupa demiterea lui Voiculescu ca nu vor mai exista demiteri fara consultarea partenerilor?
      Si il numeste pe Bode? adica cel mai slab si dismisibil/demisionabil ministru din tot Guvernul?
      Stii, respect PNL-ul ca fiind pana la urma singurul partid istoric si declarat de dreapta din Romania dar nu pot sa respect congruenta actiunilor lui Catu cu cele ale lui Dragnea!
      PS Apropo, cand Catu era atacat de presa si pe aici pentru povestile de acum 20 de ani am fost printre aia care au zis ca e un bulshit si ca aia nu defineste omul de peste 20 de ani. Nu am gresit, nu niste alcool sau un card de credit defineste omul politic de mai tarziu ci prostia!
    • 0 (0 voturi)    
      încă (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      se aude reverberația capacului de la cratiță, după ce-a te-a pocnit peste intelect.
      USR-Plus nu a fost nici măcar consultat când ”vijeliosul” cîțu l-a demis, moment după care l-a numit interimar pe bode, acest grăjdan galben, doar pentru a fi avizat pndl-ul dragnea 2. Dacă tot te zbați să dai în cap USR-Plus, fă-o cucoană cum trebuie, nu cu aberații.
  • +37 (43 voturi)    
    Evident (Joi, 2 septembrie 2021, 18:49)

    P.Antipov [utilizator]

    Bode s-a trezit iar pe bancheta din spate... iar Cîtu l-a trimis pe bancheta din fata, la înaintare. Jawohl mein Cîtz!
  • +35 (41 voturi)    
    Bode, aviz pt. jaf. (Joi, 2 septembrie 2021, 18:51)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
    • +16 (22 voturi)    
      Pai normal (Joi, 2 septembrie 2021, 18:58)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Asta era job-ul... e o sluga obedienta exceptionala. Cum crezi ca a rezistat un incompetent ca el atatia ani altfel?!
  • +20 (26 voturi)    
    bode = carpa umana (Joi, 2 septembrie 2021, 18:53)

    bili_coiosu [utilizator]

    In dex, la cuvantul "nevertebrat" ar trebui pusa poza lui Bode. Recenta istorie a Romaniei e plina de slugi politice: Iordache, Tudorel Toader, Ciorbea, Predoiu, Grindeanu. Dar parca asta ii intrece pe toti.
  • +16 (20 voturi)    
    sluga executa (Joi, 2 septembrie 2021, 18:57)

    qwerasdf [utilizator]

    .. acest papa-lapte, are un singur talent: pupatul in dos
  • +14 (18 voturi)    
    era de asteptat (Joi, 2 septembrie 2021, 18:58)

    sucaa [utilizator]

    putea sa puna intermar un ministru usr, doar era ministerul lor.
    si un pnelaist de care se vor putea lipsi daca lucrurile nu vor sta bine. au gasit fraierul sa semneze ca primarul :)
  • +13 (19 voturi)    
    hotia USL-ista... (Joi, 2 septembrie 2021, 18:58)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hotia USL-ista...
  • +10 (18 voturi)    
    Lucian Bode - inginer electromecanic (Joi, 2 septembrie 2021, 19:16)

    TrueBlue [utilizator]

    E de la USR?
    • +11 (15 voturi)    
      BODE e un ELECTRICIAN de la PNL (Joi, 2 septembrie 2021, 20:51)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      e primul ELECTRICIAN pus Ministru al JUSTITIEI in Romania de catre PNL.

      Romania Educacata
  • +20 (26 voturi)    
    ciudat (Joi, 2 septembrie 2021, 19:27)

    srpc [utilizator]

    un ministru interimar nu poate organiza concursuri pentru sefii Parchetelor, dar poate aviza cheltuirea a 10 mld Euro! ceva pute aici...
  • +8 (10 voturi)    
    ! (Joi, 2 septembrie 2021, 19:50)

    tudorr [utilizator]

    O alta nulitate de infractor marca USL!
  • +9 (13 voturi)    
    sluga executa ordinele (Joi, 2 septembrie 2021, 19:53)

    kanes [utilizator]

    ca doar de asta a si fost pus acolo.
  • +1 (7 voturi)    
    guvernu Bode (Joi, 2 septembrie 2021, 20:03)

    di livio [utilizator]

    ministrul bombă
  • +9 (13 voturi)    
    Chiar daca (Joi, 2 septembrie 2021, 20:04)

    Costi888 [utilizator]

    USR punea un alt ministru.. nu rezolva problema de fond.. acea ca Catzu remaniaza orice ministru sta in calea lui. Fara nicio consultare.
  • +9 (11 voturi)    
    E bine, dar viceversa! (Joi, 2 septembrie 2021, 20:24)

    CezarN [utilizator]

    Adica ar fi fost super sa spui ca desfiintarea SIIJ se va face cu siguranta si PNDL-3 este o prioritate
    • +1 (1 vot)    
      îi ceri (Vineri, 3 septembrie 2021, 8:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      lui bode să gândească???????
  • +9 (13 voturi)    
    PNL=PSD (Joi, 2 septembrie 2021, 21:01)

    middle_brick [utilizator]

    Pentru ca avem Citu=Sragnea si Bode=Florin Iordache, alta întrebare.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Vineri, 3 septembrie 2021, 15:25)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      s-ar putea simti jigniti PSD-ul...
  • +3 (5 voturi)    
    pnl = psd (Joi, 2 septembrie 2021, 21:18)

    Zentrix [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    de ce sunteti nemultumiti? (Joi, 2 septembrie 2021, 21:32)

    mbembe [utilizator]

    ce votezi aia primesti… si pute de-ti curg lacrimi
  • +7 (9 voturi)    
    Altul care s-a nascut ministru (Joi, 2 septembrie 2021, 21:41)

    benicio [utilizator]

    Un om care a mers in masina condusa de un sofer care a incalcat grav legea. Asta e ministru interimar al justitiei. Eu personal am asteptari minime ca omul asta sta bine la capitolul integritate. Inca o dovada ca PNL e doar o gasca de baieti smecheri care au furat numele unui partid istoric, pe care il tavalesc in mocirla.
  • +6 (8 voturi)    
    gagiul s-a antepronuntat (Vineri, 3 septembrie 2021, 5:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    e clar ca nu are nici o legatura doar executa ordinul. pupincurist, om fara coloana, un membru pe masura sefului lui. acesti paraziti care se cred pe cai mari nu inteleg ca ei nu sint pusi sa deserveasca membrii lor de partid ci sa serveasca populatia creeind cadrul in care acele primarii sa cheltuiasca eficient resursele tarii ptr dezvoltarea urbelor. daca acest guvern nu mai are sprijin in parlament oare pe cine mai reprezinta?romanii ar trebui sa ocupe guvernul, parlamentul si sa stam cu biciul pe ei. tepes ar fi invidios.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 3 septembrie 2021, 14:27)

    mahnit [utilizator]

    Asa dupa cum am mai spus,USR este cartitza PSD-ului in coalitzie!