UPDATE Iohannis a semnat revocarea lui Stelian Ion de la Ministerul Justiției / Lucian Bode este interimar / Parcursul lui Bode și dosarul penal privind accidentul cu mașina SPP

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 12:06 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a semnat decretul de revocare a lui Stelian Ion din funcția de ministru al Justiției. Ministrul de Interne, Lucian Bode, este interimar la Justiție. Reamintim că premierul Florin Cîțu a anunțat, miercuri seară, demiterea ministrului Justiției, pentru refuzul de a aviza OUG provind PNDL 3, iar decizia a aruncat în aer coaliția de guvernare.

UPDATE Decretul de revocare a lui Stelian Ion a fost publicat joi, 2 septembrie, în Monitorul Oficial.

Administrația Prezidențială a anunțat, puțin după prânz, că președintele a semnat:
  • Decretul de revocare din funcția de membru al Guvernului a lui Stelian Ion, ministrul Justiției;
  • Decretul de desemnare a lui Lucian Bode, ministrul Afacerilor Interne, ca ministru al Justiției, interimar.

Parcursul lui Bode și dosarul penal privind accidentul cu mașina SPP




La al patrulea mandat de deputat de Sălaj, de trei ori ministru - Economie în Guvernul Ungureanu, Transporturi în Guvernul Orban și Interne în Guvernul Cîțu, Lucian Bode a devenit, de joi, și ministru interimar la Justiție, după revocarea lui Stelian Ion, decizie care a aruncat coaliția în aer. Conform CV-ului său, Bode este absolvent de Electrotehnică, fiind inginer electromecanic.

Lucian Bode este născut în 1974, la Valcău de Jos, județul Sălaj. Este căsătorit și are un copil. Consultă aici CV-ul complet al lui Lucian Bode.

În 1998 a absolvit Universitatea din Oradea, Facultatea de Electrotehnică și Informatică, specializarea inginer electromecanic. De asemenea, are un masterat în “Managementul Securității în Societatea Contemporană”, la Facultatea de Istorie și Filozofie a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

În 2011, a absolvit un curs de nivel înalt “Securitate şi bună guvernare” la Colegiul Naţional de Apărare “Carol I” și un curs de nivel înalt la Institutul Naţional de Administraţie.

În perioada 2001-2008 a fost inginer la Electrica S.A., Sucursala de distribuție a energiei electrice Zalău, concomitent cu a fi consilier local (2000-2004) al comunei Valcău de Jos și consilier județean (2004-2008).

Lucian Bode este deputat începând cu anul 2008. El este ministru al Administrației și Internelor în Guvernul Cîțu. Bode a fost și ministru la Economie în Guvernul Ungureanu și la Transporturi în Guvernul Orban. Acum, a devenit ministru interimar al Justiției.

În 30 august s-a împlinit un an de la accidentul rutier provocat de mașina SPP în care ministrul Lucian Bode se "odihnea" pe bancheta din spate. Mașina oficialului a depășit o coloană de autovehicule aflate în trafic, pe linie continuă, apoi a lovit un autoturism care circula din sens opus. Au fost rănite două persoane din autoturismul lovit, iar actualul ministru de Interne a suferit răni la nas. La aproape un an de la accident, dosarul, preluat de Parchetul General, este încă "în faza administrării probatoriului".

  • "În ceea ce privește dosarul care vizează accidentul rutier produs în cursul zilei de 30.08.2020 pe raza comunei Drăganu, județul Argeș, în urma căruia au fost vătămate trei persoane, aflat pe rolul Secției parchetelor militare, se efectuează cercetări sub aspectul infracțiunilor de vătămare corporală din culpă (...) și de nerespectare a măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă.
  • Dosarul este în faza administrării probatoriului, fiind dispusă efectuarea unei expertize medico-legale la IML ”Mina Minovici”, al cărei raport nu a fost finalizat".
Dosarul penal în acest caz a fost deschis de Parchetul Judecătoriei Pitești, pentru infracțiunea de vătămare corporală din culpă, ancheta fiind declinată apoi către Parchetul Tribunalului Militar Bucureşti. În aceeași zi în care dosarul a ajuns la Parchetul Militar București, dosarul a fost preluat de către Secția Parchetelor Militare din Parchetul General, din dispoziția procurorului general Gabriela Scutea.

Accidentul a avut loc în 30 august 2020, într-o zi de duminică, pe DN 7, în localitatea Drăganu din județul Argeș. Au fost răniți doi cetățeni polonezi, în timp ce Bode a suferit răni ușoare la nas.

Un motociclist aflat în trafic a filmat mașina oficialului în timp ce depășea o coloană de mașini aflate în trafic, pe linie continuă și a făcut publice imaginile. El a surprins și momentul în care este depășit de mașina oficială, auzindu-se zgomot de sirenă.

Criza politică



Reamintim că premierul Florin Cîțu a încercat să adopte miercuri OUG privind PNDL 3, introducând-o pe ordinea de zi suplimentară a ședinței de guvern, fără avizul Ministerului Justiţiei. Ședința de guvern a fost suspendată și programată apoi pentru ora 19.00, însă miniștrii USR-PLUS au refuzat să participe.

La finalul zilei, Cîţu a anunţat revocarea lui Stelian Ion de la Justiţie, spunând că nu va accepta în guvern "miniştri care să se opună dezvoltării României". "Am luat o decizie necesară. Acum câteva minute am trimis preşedintelui României cererea de revocare din funcţia de ministru al Justiţiei a domnului Stelian Ion. Nu voi accepta în Guvernul României miniştri care să se opună modernizării României. Stelian Ion este un ministru care nu a reuşit să se impună în coaliţie, nu a reuşit să îşi ducă la bun sfârşit proiectele. De exemplu, desfiinţarea Secţiei Speciale, care nici după opt luni de mandat nu a fost desfiinţată", a susținut Cîţu.

USR-PLUS a anunțat miercuri noapte, după o ședință tensionată, că ministrii săi nu demisionează, ci vor cere demisia lui Florin Cîțu. Varianta doi este susținerea unei moțiuni de cenzură. USR-PLUS nu a precizat clar dacă va iniția o moțiune de cenzură, de altfel nici nu are numărul de semnături necesar, sau va vota o moțiune depusă de alt partid. Până acum, PSD a anunțat că strânge semnături, iar Marcel Ciolacu i-a invitat să o semneze dacă vor să scape de Cîțu.

După ce premierul Florin Cîțu a anunțat revocarea sa din funcție, ministrul Justiției, Stelian Ion, a anunțat, în noaptea de miercuri spre joi, lista procurorilor care s-au înscris pentru mai multe posturi de conducere din Parchetul General, DIICOT și DNA, între care și cel de procuror-șef al DIICOT. Aceasta, în condițiile în care Stelian Ion a acuzat, după anunțul premierului, că "miza nevăzută” a remanierii sale este legată de procedura de numire a procurorilor de rang înalt aflată în derulare. Procedura ar urma să se încheie în 15 septembrie, când ministrul Justiției trimite președintelui Iohannis propunerile sale pentru aceste funcții.

Joi, Stelian Ion a afirmat că a primit semnale că "nu este în regulă" ca el să coordoneze procedura de selectare a candidaţilor pentru funcţiile de procuror de rang înalt, ci ar trebui făcută de altcineva, "pentru a avea un deznodământ dinainte ştiut".

Cele mai importante momente ale crizei din coaliție, ziua 2, livetext pe HotNews.ro








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8170 vizualizari

  • +27 (45 voturi)    
    pohta ce-a pohtit guvernatorul... (Joi, 2 septembrie 2021, 12:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ...al doilea om executat sumar din guvern, in mai putin de 1 an.

    lui Ciolos&Barna incepe sa le placa.
    • +1 (15 voturi)    
      Blitzkrieg (Joi, 2 septembrie 2021, 12:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Urmează Drulă. Dar nu acum, că începe week-endul. Poate săptămâna viitoare.
    • +9 (19 voturi)    
      Se impune suspendarea si demiterea presedintelui (Joi, 2 septembrie 2021, 12:54)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Se impune suspendarea si demiterea presedintelui, dovedindu-se clar ca este omul mafiei.
      Pe durata suspendarii, Anca Dragu va face ce trebuia sa faca presedintele.
    • +4 (6 voturi)    
      Ciolos&Barna se gândesc la Romania (Joi, 2 septembrie 2021, 13:20)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Da, ar fi simplu sa pleci dar atunci cum ar mai face Octavian Berceanu aerul curat, opri gunoaiele în afara granițelor, cum ar mai face Drula autostrăzi cum n-a văzut tara în 30 de ani? Etc. Totul e simplu dacă nu-ti pasă de tară, inclusiv să pleci.
      • -1 (7 voturi)    
        Adevarat grait-ai! (Joi, 2 septembrie 2021, 16:10)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        "...cum ar mai face Drula autostrăzi cum n-a văzut tara în 30 de ani?..." Chiar ca n-a mai vazut tara asa ceva: 0 ( adica zero) km/ in 8 luni! Multe inainte si noi "succesuri"!
        P.S. Ma adresez" salvatorilor tarii": nu cumva sa ne lasati fara asa oameni minunati! Chiar ganditi-va la Ro., ca n-o sa mai pupati nici macar un oscior din ea daca va carati acum!
  • +33 (37 voturi)    
    ce facusi bre (Joi, 2 septembrie 2021, 12:12)

    asx [utilizator]

    Va pierdurati toti mintile?
    • +10 (10 voturi)    
      evident (Joi, 2 septembrie 2021, 13:41)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui asx

      ieri ficusul cerea responsabilitate si apoi tot ei demit un ministru de la un partid din coalitie... :)
      un prostovan ajuns la controceni pt ca a avut noroc sa aiba contracandidati mai toxici. Dar nici el nu este departe de aia...
  • +39 (65 voturi)    
    Demiterea lui KWJ este Necesara si Obligatorie (Joi, 2 septembrie 2021, 12:13)

    un domn [utilizator]

    Anticipatele. cine are bun simt din cotantii PNL ar trebui sa voteze NUMAI USR. Modelul de succes Maia Sandu este dovada, ca in baltoaca de la Chisinau s a strans o majoritate Parlamentara care sa anihileze mizeriile, in cazul Bucurestiului, mizeriile sunt : AUR, frate al P$D, PNL, UDMR
    • +5 (9 voturi)    
      votez (Joi, 2 septembrie 2021, 12:19)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
      • -3 (7 voturi)    
        votez... (Joi, 2 septembrie 2021, 16:16)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        ...da unde, ca vreau si io'! E f'o sectie deschisa? Sau nu mai e cazul de vot, ca ne spune Armand C.direct rezultatul numararii si-am incredere in ea c- o sa iasa bine!
        • +2 (4 voturi)    
          Clotilde (Joi, 2 septembrie 2021, 17:51)

          yol [utilizator] i-a raspuns lui atc

          nu a candidat la afumati, nu te mai agita!
    • +8 (18 voturi)    
      "Numai USR" (Joi, 2 septembrie 2021, 12:24)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu avem noi norocul asta. Au iesit moldovenii si au reusit 50+% cu Maia, la noi USR tot sub 20%. Suntem ultimul gunoi si tot nu ne schimbam. E o rigiditate in voturi de nu-ti vine sa crezi.
    • -2 (10 voturi)    
      nu e bun momentul (Joi, 2 septembrie 2021, 12:26)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pentru anticipate
      lumea e frustrată din cauza cresterii preturilor, pandemiei şi are impresia că guvernanţii actuali sunt de vină
      AUR ar câştiga peste 20 la %...ceea ce ar însemna prăpăd pt tara asta,
      PSD ar lua iar vreo 35 % , că vor trece imediat primari de la PNL la ei
      şi uite aşa iar o s-o luăm pe drumul POPULISMULUI şi a ŞOŞOACĂI
      • +1 (5 voturi)    
        Da cand e? (Joi, 2 septembrie 2021, 18:38)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

        Zic unii ca "alegeri anticipate" s-ar face atunci cand se constata ca cetatenii tarii sunt-majoritar- nemultumiti de o guvernare. Si nu cand considera niste impotenti aflati la conducere ca i-ar avantaja pe ei!
    • +3 (9 voturi)    
      Citu a fost impus de USR (Joi, 2 septembrie 2021, 12:49)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      https://www.agerpres.ro/politic/2021/08/23/orban-intrebat-de-ce-nu-este-premier-usr-in-negocierile-pe-care-le-am-purtat-l-a-preferat-pe-florin-citu--767756

      Ca votant PNL- de nevoie- prefer sa ma abtin pana se mai primeneste cloaca asta, nu vad de ce i-as vota pe cei care sunt/ au fost complici si impart responsabilitatea.
  • +52 (58 voturi)    
    BODE va face propunerile pt DIICOT (Joi, 2 septembrie 2021, 12:14)

    Gryphus [utilizator]

    secu propune un alt secu la DIICOT

    sau poiate credeti ca sefii parchetelor nu au grade?
    • +7 (7 voturi)    
      Miercuri noaptea (Joi, 2 septembrie 2021, 12:46)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ministerul Justiției, condus încă de Stelian Ion, a făcut publică lista candidaților care și-au depus dosarele pentru ocuparea funcțiilor de conducere în DIICOT, DNA și Parchetul General: Daniel Horodniceanu, Ioana Albani, Codrin Gavra, Ioan Amariei, Paul Dumitriu.
      • -5 (7 voturi)    
        Cand? (Joi, 2 septembrie 2021, 16:18)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Pai, cum asa: noaptea ca hotii? Ori, la ai vostri e voie?
        • +3 (3 voturi)    
          Te grabisi, amice (Joi, 2 septembrie 2021, 17:02)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Ti-am dat un fragment de articol publicat de ziarul 'Unirea 'de Alba.
          • -4 (6 voturi)    
            Articol? (Joi, 2 septembrie 2021, 18:40)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Ti s-o fi parut, ca nu-l vad!
            • +2 (2 voturi)    
              Ziarul"Unirea": (Joi, 2 septembrie 2021, 20:13)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui atc

              "Cine sunt procurorii care s-au înscris pentru funcțiile de conducere în DIICOT, DNA și Parchetul General. Lista, publicată după demiterea ministrului Justiției."(Publicat acum 8 ore).
              • -1 (1 vot)    
                OK (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:05)

                atc [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

                Completez: Noaptea ca hotii, cu hotii!
    • +3 (9 voturi)    
      pai asta vrea pnl (Joi, 2 septembrie 2021, 13:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      fac repede un scandal ca de fapt ei sa faca numirile si apoi cand lucrurile merg prost sa dea vina pe USR...

      USR NU mai poate sta la guvernare daca Citu nu e demis si nu vor numi ei sefii de la institutiile astea !
  • +2 (8 voturi)    
    Are multă încredere Iohannis (Joi, 2 septembrie 2021, 12:17)

    ploiesteanu [utilizator]

    în drogatul ăsta. Interesant va fi peste 2 ani și jumătate când Președintele își va termina mandatul și va voii să devină președinte de partid. Se va lovi în mod negreșit de actualul premier care, dacă va rezista ce prim ministru în actualul context, va strânge în spatele lui o groază de yesmani, ligăi oportuniști și ciraci. Ce m-aș bucura să-l umilească pe Iohannis și Cîțu să rămână în continuare președinte de partid în 2025, sau când au PNL-iștii alegeri.
  • +10 (16 voturi)    
    PNL accelereaza omorarea Romaniei (Joi, 2 septembrie 2021, 12:19)

    emil bobu [utilizator]

    Credeam ca PSD va face praf tara incepand cu 2024, dar se pare ca PNL insista sa omoare tara acum, nu mai au rabdare.
  • +2 (6 voturi)    
    Acum e clar, USR PLUS la mutare! (Joi, 2 septembrie 2021, 12:25)

    mircea112 [utilizator]

    Daca nu iese de la guvernare sau nu semneaza motiunea PSD (singura cu sanse de reusita) se discrediteaza masiv, acest lucru putand duce chiar la iesirea USR PLUS din prim-planul politic.


    Sa ne amintim ca USR PLUS nu au reusit "Fara penali in functiile publice!" ba chiar lucreaza cu unul care ii mai si flageleaza pe la spate.

    Orice joc de glezne gen motiune proprie va fi doar de ochii lumii sau un nou acord semnat ca dupa demiterea lui Voiculescu ii va costa scump pe USR PLUS.

    Astept cu nerabdare mutarea ...
    • +2 (4 voturi)    
      Mutarea asteptata (Joi, 2 septembrie 2021, 16:21)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Vezi ca, se pare, Mutu' muta!
  • +5 (9 voturi)    
    in vecina bulgarie se fac alegeri (Joi, 2 septembrie 2021, 12:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    a treia oara anul asta , noua de ce ne e asa frica?
    • +2 (2 voturi)    
      Alegeri (Joi, 2 septembrie 2021, 16:22)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Raspuns : de alegeri, adica de ce va rezulta din ele!
  • +4 (8 voturi)    
    Joha 5 case si un mandat jumate (Joi, 2 septembrie 2021, 12:31)

    il_gattopardo [utilizator]

    Pas cu pas si ministrul sanatatii cu ministrul justitiei te-ai facut de maro!
    Mai bine sa intarziem un an cu banii PN2R dar intram sa destabilizare politica.
    Ori acum PM USR-PLUS
    ORI
    Anticipate parlamentare si prezidentiale.
    Cu VV nu ti-a placut ca a scos de sub preș si a inceput sa scuture putregaiul.
    Cu SI iar nu iti place mai Johann ca vrea multe
    Alles Gute und Grüß Gott Herr Klaus Werner Iohannis!
  • +5 (15 voturi)    
    L-au mazilit pe Stelian Ion (Joi, 2 septembrie 2021, 12:32)

    alunescu [utilizator]

    Pentru ca a refuzat sa le faca jocurile murdare, dar si ca sa pedepseasca USR-ul care nu vrea sa fie partas la marele jaf orchestrat de USL+UDMR.
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru necunoscatori, USL=PSD+PNL (Joi, 2 septembrie 2021, 17:55)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      In tara asta exista de fapt 2 partide: USR+ si USL(+UDMR). AUR este partidul unor servicii, daca este sa il credem pe Sebastian Lazaroiu, un om care stie ce vorbeste. In momentul in care USR+ capituleaza, putem sa ne facem bagajele, noi, cei care mai credem in corectitudine si adevar. Iar KWI ne-a dovedit inca o data ca ne-a tradat.
      • +1 (1 vot)    
        Nu zau! (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:10)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

        "AUR este partidul unor servicii,..." Da' parasutatii din USR cu cruce ai cui or fi? Ai lu'Alba ca Zapada? Da' taticutzii si mamicutzele si unchiuletziisi bunicurzii cu tot neamu' lor, cine au fost? Fetzii Frumosi din poveste?
  • +4 (4 voturi)    
    ati cam calcat matza pe coada (Joi, 2 septembrie 2021, 12:33)

    levierul [utilizator]

    ctz ctz
  • +7 (7 voturi)    
    Romania ca o prada (Joi, 2 septembrie 2021, 12:33)

    revo [utilizator]

    toate javrele, straine de pamantul asta, il fac praf.
  • +8 (10 voturi)    
    USR are o singura solutie (Joi, 2 septembrie 2021, 12:36)

    sucaa [utilizator]

    sa se retraga din guvern.
    din ce stiu, cand se schimba componenta politica a guvernului, acesta trebuie sa treaca iar prin parlament.
    deci usr nu trebuie sa voteze motiunea de cenzura a psd-ului. trebuie doar sa iasa din guvern si cand catu vine in parlamentu cu guvernul catu2 sa se abtina de la vot.
    penalistii s-au dovedit inca o data ca sunt acolo doar dupa tunuri si nu-i intereseaza guvernarea tarii. sa negocieze cu psd-ul de acum incolo. sau cu aur :)
  • +13 (17 voturi)    
    klaus ne-a aratat adevarata fata (Joi, 2 septembrie 2021, 12:43)

    qwerasdf [utilizator]

    pana acum il banuiam doar de prostie, acum e cert ca e si rau intentionat!

    mi se face greata ca l-am votat pe asta de 2 ori! mai bine o votam pe viorica!
  • +6 (6 voturi)    
    . (Joi, 2 septembrie 2021, 12:43)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Întreb și eu ca prostul: de ce tot de la PNL?
  • +8 (10 voturi)    
    Iată că KWJ (Joi, 2 septembrie 2021, 12:45)

    PowerIon [utilizator]

    Nu se opune dezvoltării Romaniei :))))
  • +10 (10 voturi)    
    cine (Joi, 2 septembrie 2021, 12:45)

    vizirul [utilizator]

    este Bode? Se pricepea si la transporturi,iar acuma la interne si Justitie ? A lasat zero realizari pe unde a fost pana acum.
    • -2 (6 voturi)    
      Nu chiar! (Joi, 2 septembrie 2021, 16:28)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      A inaugurat 50 km. de a.s. intr-un an; adica, ceva mai mult decat Drula, care, asa minunat cum e, a inaugurat 0 ( adica zero) in 8 luni si-a fost foarte preocupa de C.F.(?!)
      • +4 (4 voturi)    
        Esti in eroare (Joi, 2 septembrie 2021, 17:37)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Bode a facut intre 20 si 260 km, dar nu stie nimni exact:))). Nu a inceput niciun santier in mandatul lui, dar niciunul. Minti de nu ai aer….!!
        • -3 (5 voturi)    
          Minciuna, zici? (Joi, 2 septembrie 2021, 19:02)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui yol

          Hai sa te-ajut, ca stiu ca-i greu pentru aia cu mai putina carte ( precizez, ca sa nu te-ncurci: Dec .= decembrie; Sep.= septembrie; 2020 = anul inaugurarii , cifrele= km. inaugurati,lot= bucata de a.s- nu de aratura de pe camp- iar denumirile= localitatile intre care s-au inaugurat loturile de a.s.). Incearca sa urmaresti, poate reusesti sa si intelegi:
          - Dec 2020 A3: Comarnic - Brasov, Lot 5 (Rasnov - Cristian) In exploatare 6,30
          - Dec 2020 A10: Sebes - Turda, Lot 1 (Sebes - Paraul Iovului, partial) In exploatare 15,50
          - Dec 2020 A7: Centura Bacau (partial) In exploatare 16,27
          - Sep 2020 A3: Ogra - Campia Turzii, Lot 2 (Iernut - Chetani) In exploatare 17,90
          - Sep 2020 A3: Suplacu de Barcau - Bors Sectiunea 3C3 (Biharia - Bors) In exploatare 5,35
          Iti fac tot eu si adunarea, ca nu cumva sa te-ncurci:
          Total: 61, 32 km( scuze c-am gresit in minus la postarea anterioara). Ca sa vezi ca unii mai si "stie", mai "adevar cu aer"!
          E cazul sa mai adun si km. inaugurati de minunatul Drula? Eu zic nu! Tu ce zici?
          • 0 (0 voturi)    
            Wow! (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:21)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui atc

            Constat cu placere ca cel putin trei analfabeti au dat "-- " la niste cifre oficiale! E multa lume dashteapta pe-aici: lozincile curg, doar cu cartea e putin mai greu!
  • +11 (11 voturi)    
    mutul drumets (Joi, 2 septembrie 2021, 12:47)

    Tritonul [utilizator]

    Si iata cum ne lamurim cu totii, dupa atatia ani, ca Iohannis este exact opusul a ceea ce parea, ca este omul coruptilor, omul sistemului.
    • -1 (5 voturi)    
      cam multi ani! (Joi, 2 septembrie 2021, 16:32)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Tritonul

      Adica,tie ti-au trebuit "atatia ani" sa te lamuresti cand, ghinion, ai aflat din gura sa ca a facut rost de 6 case din meditatii-( din care una cu acte false- asta, din gura justitiei)?
      • +1 (3 voturi)    
        Pentru USR (Joi, 2 septembrie 2021, 17:47)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui atc

        iohannis e de mult timp doar un ficus acoperit de servicii. Poate acum ai intrat tu pe hn si te ai trazit sa certi lumea fara a sti despre ce e vb.
        tipic
        • -2 (4 voturi)    
          Ce sa vezi si sa nu crezi! (Joi, 2 septembrie 2021, 19:08)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui yol

          Imi cer scuze de interventie, data viitoare am sa te-ntreb mai intai pe tine daca-mi dai voie sa intru pe H.N. Bine ca m-ai atentionat, ca nu-mi dadusem seama ca esti chiar o autoritate in domeniu pe-aici. Ca sa nu mai spun ca m-ai lamurit cum e si cu Iohannis! Iti raman indatorat!
  • +9 (11 voturi)    
    Werner parca cerea echilibru si cumpatare de la gu (Joi, 2 septembrie 2021, 12:52)

    galeo [utilizator]

    Dar el da girul crizelor maniacale ale lui Citu... Ipocrizie maxima!
  • +12 (12 voturi)    
    Mize personale, din pacate pentru noi (Joi, 2 septembrie 2021, 12:57)

    Remarque [utilizator]

    Miza lui Johannis este numirea procurorilor de rang inalt fara a avea macar alte propuneri din afara. Doar el.

    Miza lui Citu este sefia pnl la congres, pentru care trebuie sa dea mai inainte banul PNDL 3 primarilor din teritoriu, majoritatea ex-psd. Sau cu alte cuvinte, baronilor.
    Are nevoie de aceasta victorie de etapa ca sa-l indeparteze pe Orban, la indicatia lui Johannis. Miza personala este pozitia de guvernator BNR.

    Nu are legatura cu actul de guvernare si nici cu Romania.

    Sila!
    • 0 (4 voturi)    
      cu totii au una (Joi, 2 septembrie 2021, 16:35)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      ...si, se poate completa cu : miza USR cu cruce o reprezinta banii din privatizarea sistemului de sanatate ( VeVe sa ne traiasca!)i
      • +2 (2 voturi)    
        Ce ai bre? (Joi, 2 septembrie 2021, 17:49)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Cand s a privatizat sanatatea?! Da si tu un exemplu macar!!
  • +10 (10 voturi)    
    totusi (Joi, 2 septembrie 2021, 13:01)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Noi chiar avem ghinion...
    Dupa Dragnea si toti analfabetii aia de la PSD, si de la PNL sa nimerim cu cretinul asta de Citu si hahalera aia de Orban.
    Nici macar din greseala sa nu pice unul cat de cat normal? Chiar numai pramatii si descreierati?
  • -4 (10 voturi)    
    Sint importante detaliile...... (Joi, 2 septembrie 2021, 13:02)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Daca usr+ a incercat un santaj punind un ministru sa minta si sa nu isi acopere atributiile nesemnind o hotarire ce blocheaza investitii - probabil complet aiurea facute - isi merita soarta.
    Daca aveau ceva de spus, argumentat, ministrul respectiv putea da un aviz negativ, sa foloseasca o cale legala de a modifica/corecta lucrurile.
    Insa din momentul deturnarii usr de gasca barna au devenit practic un "haur" pe dreapta. Singurul mod de comunicare pe care il cunosc este santajul. Chiar si atunci cind au in teorie un scop bun, metodele folosite sint absolut neprotrivite - de ex clotilda a tinut Sect1 prizonier pe ambitiile ei; cazul era real modul cum l-a gestionat si propensiunea usr pt a transforma totul in criza a dus de fapt catre nicaieri.
    Daca se fac anticipate usr dispare, pnl ramine cu jumatate din voturi si o sa avem parlament psd+aur in proportie de 80%.
    psdei abea asteapta. usr stie asta si mizeaza pe responsabilitatea si pe disperarea celorlalti de a pierde un post baban de parlamentar.
    Ati auzit de la barna altceva decit gogoritze in tot acest timp de cind e la putere? De s-au chinuit apoi sa ii spele imaginea toti inchinatorii usr, aducind in spatiul public explicatii mai trasnite decit spusele lui.
    pnl prin oamenii care ii promoveaza nu e nici el mai breaz, are doar mai multa experienta in politica.
    Acum insa ciolanul de 50 miliarde i-a facut sa se incaiere - ati vazut aceeasi vehementa si determinare la usr+ cind a fost vorba de desfiintarea sectiei speciale de justitie sau a pensiilor speciale: sau cind l-au votat pe viata pe ciordache numai pt ca un membru al lor sa ii fie adjunct?
    Politicienii ucid inca o sansa de a ne desprinde de trecut.
  • +5 (9 voturi)    
    Seamana cu ce se intampla in anii 1938 (Joi, 2 septembrie 2021, 13:06)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    In Germania nazista?
    Istoria se repeta.
    • -1 (3 voturi)    
      Sigur ca seamana (Joi, 2 septembrie 2021, 16:39)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Daaaa, e un fel de noapte a cutitelor lungi( si de hartie)
  • +4 (4 voturi)    
    KWI a semnat (Joi, 2 septembrie 2021, 14:16)

    Ibit [utilizator]

    Sa-si asume raspunderea pentru criza politica pe care a creat-o pentru rezolvarea problemelor personale .
    Dar si-o va asuma ?
    Intrebarea esentiala este :
    De ce presedintele Romaniei are mai multa imunitate decat este stabilita prin prevederile din Constitutia Romaniei ?
    Ne poate lamuri CCR ?
  • -2 (4 voturi)    
    va fi nevoie de un dus rece (Joi, 2 septembrie 2021, 14:27)

    Barbaneagra [utilizator]

    Nu m-a indoiesc ca functionarii publici, aia de traiesc pe spinarea noastra, vor vota si cu picioarele PSD si AUR (dar parca mai mult Sosoaca, draga de ea, manca-o-ar mama), dar...

    ... dar mai sunt nesimtitii astia de rezisti, de gulere albe dracu sa le ia, astia pe care partidul s-a luptat sa-i ingroape, astia care, cica, gandeste, care construieste, si care da bani lu' Citu sa-i pape cu Anghel Saligni sau Iordanescu (tot aia), astia trebe REFORMATI, trimisi la Canal, in Moldova la Maia, sa faca reforme cu ea, nu cu poporul nostru muncitor carele vezi ca creste pretu luminii si gazele si atunci creste si pretu mararului si muschiuletului de porc, pai nu?
  • +6 (8 voturi)    
    Va fi urmatorul (Joi, 2 septembrie 2021, 14:41)

    yol [utilizator]

    guvern pnl sustinut de psd! Cum asa?!
    Poate ati uitat cand si-a bagat si tariceanu picioarel in electorat si au facut o coalitie pe sub masa cu psd-ul, cu guvern minoritar.
    Daca nu va fi pe sub masa se va numi USL din nou.
    Toata istoria si consecintele acestor 30 de ani este rezultatul USL-ului intr o forma sau alta.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu numai! (Joi, 2 septembrie 2021, 16:45)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Da' nu numai ultimii 30 de ani, ci si cei 2050+ de dinainte. Ca daca ne uitam in istorie, pana la urma si dacii au pus de-un USL cu romanii, s.a.m.d.!
  • +5 (5 voturi)    
    Ghenunche era (Joi, 2 septembrie 2021, 14:47)

    yol [utilizator]

    pentru ponta ce e acest bode pentru IOHANNIS.
    De cand au chemat-o pe doamna invatatoare la dna, klaus nu stie cum sa faca praf totul in jurul lui.
    Ne-a inchis dosarul 10 aug, si a batut joc de dosarul revolutiei si mineriadei. Procurorii numiti de catala si aprobati de el au facut posibil acest dezastru.
    Poate sa va pupe in dos digi24 domnu presedinte cat veti vrea, noi stim ca sunteti premierul GRIVCO.
  • +2 (4 voturi)    
    Wow (Joi, 2 septembrie 2021, 17:35)

    yol [utilizator]

    Psd ia parte pnl-ui! Chair nu credeam…:))))
    A aparut firea ieri si a zis ca ce se intampla in capitala e tot vina usr-ului ( nicusor e pnl), ca facturile la energie tot usr e de vina ( min energiei este pnl, fostul min tot pnl-cercetat dna).
    Deja bode, daca a taiat mai multe panglici, lumea crede ca despre asta e vorba, cine taie mai multe panglici. Oamenii normali la cap il aprecia pe drula pentru ca a facut mai mult decat toti adunati la un loc in ultimii zece ani, fara sa sforaie prin televiziuni, fara sa dea vina pe altcineva si fara sa taie “pamblica” la fiecare 2 km.
  • +3 (3 voturi)    
    A semnat ca primarul (Joi, 2 septembrie 2021, 18:42)

    gavrone [utilizator]

    La fel ca la Kovesi. Un presedinte spectator.