Aurescu s-a întâlnit cu reprezentanți ai echipei lui Navalnîi, înaintea summitului de la Bruxelles: Există o largă majoritate pentru adoptarea de sancțiuni împotriva Rusiei - VIDEO

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2021, 11:49 Actualitate | Esenţial


Bogdan Aurescu
Foto: Inquam Photos via Digi24.ro
Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a declarat luni, înaintea reuniunii miniștrilor de externe UE de la Bruxelles, că ieri seară a avut o întâlnire cu reprezentanții echipei lui Navalnîi, în contextul în care UE ar urma să ia o decizie cu privire la sancțiunile impuse Rusiei. Aurescu a precizat că există ”o largă majoritate” în consiliu pentru adoptarea de sancțiuni.

”Ieri seară am avut, împreună cu alți miniștri omologi, o întâlnire cu reprezentanții echipei lui Navalnîi și am discutat despre situația drepturilor omului din Rusia, despre adoptarea de noi sancțiuni legate de drepturile omului. Am discutat, de asemenea, despre modul în care UE poate sprijini mai bine societatea civilă, democratică din Rusia. Opinia mea este aceea că UE trebuie să își intensifice sprijinul pentru societatea civilă (...) Astăzi, vom discuta și despre relația UE-Rusia în contextul recentei vizite a lui Josep Borrell la Moscova. Această vizită a reprezentat pentru noi un moment de cotitură. Este clar că UE trebuie să reevalueze relația cu Rusia. (...) Această vizită a arătat că, din păcate, Rusia nu este deschisă în ceea ce privește existența unei relații normale cu UE. Dimpotrivă, are o atitudine din ce în ce mai asertivă”, a declarat ministrul, la sosirea al summit.



Aurescu a precizat că din discuțiile cu omologii săi din statele membre rezultă că există „o largă majoritate” în favoarea impunerii de noi sancțiuni Kremlinului, șeful diplomației române adăugând că, pe termen lung, este nevoie ca țările UE să fie unite și să coopereze și mai bine, inclusiv cu partenerii strategici SUA și Regatul Unit.

Ministrul a mai declarat că este nevoie de o abordare strategică a relației cu Rusia.

Discuţia cu privire la relaţiile UE cu Rusia are loc în contextul vizitei Înaltului Reprezentant pentru afaceri externe şi politica de securitate, Josep Borrell, la Moscova (5-6 februarie 2021) şi în pregătirea dezbaterilor pe subiect din cadrul Consiliului European din 25-26 martie 2021.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1155 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    va mananca undeva (Luni, 22 februarie 2021, 12:14)

    gic [utilizator]

    in loc sa luptati pentru romanii din UK, Spania sau Italia sau pentru vizele de US cautati scandal unde nu avem nimic de castigat.


    PENIBIL
    • +2 (6 voturi)    
      100 de tone de aur e "nimic" pt tine? (Luni, 22 februarie 2021, 12:47)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui gic

      sau esti din echipa piticului atomic cracanat "otravitor de chiloti"?
  • -2 (8 voturi)    
    Zero Gaze si Petrol din Rusia. (Luni, 22 februarie 2021, 12:33)

    Marionette [utilizator]

    Ue sa plateasca cu 50% mai scump pe gaze si petrol din alta sursa, dar pentru gaze si petrol rusesc interdictie.
    Cine primeste gaze si petrol rusesc din tarile din jurul Rusiei, sau tarile care colaboreaza pe gaze si petrol cu Rusia automat taxe de 30% pentru comertul cu UE sau la randul lor nu cumpara de la rusi.
    Il elibereaza Putin pe Navalnii? Totul revine la normal.
    • +1 (5 voturi)    
      o intrebare (Luni, 22 februarie 2021, 14:13)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      1. Care a aia "alta" sursa care sa acopere integral necesarul european la acelasi pret?
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha (Luni, 22 februarie 2021, 22:24)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Germania tocmai termina de construit o conducta pana in Rusia pe sub mare...

      Austria sustine Germania din acest punct de vedere

      https://www.digi24.ro/stiri/externe/austria-uniunea-europeana-nu-trebuie-sa-pericliteze-nord-stream-2-de-dragul-lui-alexei-navalnii-1447514


      Iar noi Romanasii rupti in c%r ne impotrivim?

      Hai fiti seriosi....
  • +4 (4 voturi)    
    Există posibilitatea de veto? (Luni, 22 februarie 2021, 12:33)

    nick24 [utilizator]

    Că sunt unele țări ca Ungaria, care parcă nu sunt în UE.
    La noi de la FSN, PSD și în frunte cu Gic sunt cu punctajele învățate pederost.
  • -3 (11 voturi)    
    aurescule... (Luni, 22 februarie 2021, 12:34)

    Nevermind [utilizator]

    Nu uita sa ridici si problema rapperului Pablo Hasél din Spania. E un pic arestat pentru ca a adus "injurii" regelui, iar cei ce demonstreaza pentru eliberarea lui sunt un pic tocati de politie, inclusiv cu gloante cauciuc.
    • -4 (4 voturi)    
      O sa ridice (Luni, 22 februarie 2021, 13:55)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      si problema luiPablo Hasel daca o sa-i gaseasca noviciok prin lenjerie..
      • 0 (6 voturi)    
        ntz (Luni, 22 februarie 2021, 14:39)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        In caz ca nu te-ai prins, acum sanctiunile sunt ca l-au inchis pe ala la revenirea in tara, deci speta comparabila. Pana una-alta, spaniolii mai primesc un glont in ochi, cat sa ramana fara.
  • -1 (7 voturi)    
    Asta chiar crede ca ii pasa cuiva de ce zice el? (Luni, 22 februarie 2021, 13:44)

    AES [utilizator]

    ha ha!
    • -1 (7 voturi)    
      Îi pasă cuiva. (Luni, 22 februarie 2021, 14:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AES

      Nouă. Tu nu faci parte din noi.
      • +1 (3 voturi)    
        Dar voi ăia (Luni, 22 februarie 2021, 17:13)

        dt1961 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        așa superinteligenți ca și tine, sunteți oare, mai mulți de o duzină? Că dacă ar număra cineva postările alea „pozitive” care îndeamnă zilnic la genocid total împotriva rușilor, chinezilor și ai altor „comuniști” făcuți de voi en gros, se va convinge rapid că sunteți doar o mână de troli total frustrați. Oricum boala voastră e mai incurabilă decât ori și care virus.La câte inepții debitați oare chiar primiți și oareceva remunerare???