VIDEO Dezastru ecologic: Lacul Iezer Călărași a secat complet

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2020, 15:44 Actualitate | Esenţial


Lacul Iezer Calarasi secat
Foto: Captura YouTube
Lacul Iezer Călărași a secat complet în mai puțin de trei luni, acesta fiind un deșert lipsit de viață de la jumătatea lunii august, anunță Societatea Ornitologică Română (SOR).

Cauza principală a secării lacului Iezer Călărași este un stăvilar defect, amplasat între lacul Gălățui și canalul care alimentează lacul Iezer Călărași, potrivit SOR.

„Este nevoie ca acest stăvilar să fie repus rapid în funcțiune pentru a readuce la viață Iezerul Călărași. Dar acest stăvilar defect, aflat în responsabilitatea administratorului Lacului Galațui, deși este principala cauză, nu este singura. De-a lungul timpului, pe canalul care alimentează lacul Iezer Călărași au fost făcute multe treceri, unele ilegale, folosite de fermierii și crescătorii de animale din zona Iezerului. Aceste treceri, majoritatea tuburi de beton, s-au transformat în tot atâtea obstacole de-a lungul canalului și au afectat din ce în ce mai mult debitul de apă cu care era alimentat lacul Iezer Călărași”, a declarat ornitologul SOR, Emil Todorov.



„Seceta cu care ne confruntăm anul acesta este încă unul din factorii care au contribuit la reducerea debitului de apă, dar cu siguranță nu ar fi dus la transformarea lacului Iezer Călărași într-un deșert. La jumătatea lunii august, lacul Iezer Calarasi a fost secat complet. Înregistrările prin satelit din perioada iulie – octombrie arată rapiditatea cu care apa a dispărut din albia lacului. Filmările și fotografiile făcute recent de echipa SOR în teren dovedesc că situația este neschimbată”, a adăugat Emil Todorov.

Localizat ȋn vecinătatea Dunării şi pe marele drum de migraţie estic, lacul Iezer Călărași este unul dintre locurile preferate ale păsărilor pentru popas în drumul lor spre locurile de iernare. Un total de 32 de specii protejate ȋn Europa, majoritatea acvatice, cuibăresc, au cartier de iernare sau se odihnesc ȋn timpul migraţiei ȋn Iezerul Călăraşi, potrivit SOR.

Datorită biodiversităţii sale, Iezerul Călăraşi a fost declarat arie naturală protejată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7945 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Absolut ridicol (Vineri, 16 octombrie 2020, 16:00)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    De ce mai axista aceste agentii guvernamentale (Apele Romane, Agentia pentru protectia mediului etc.) daca nu pot sa previna astfel de dezastre. Inteleg ca nu pot opri toate tampeniile facute de localnici, dar pana a ajunge la acest dezastru ecologic inseamna ca nu au facut ABSOLUT NIMIC!!! Au ramas aceiasi birocrati comunisti (in idei si in simularea muncii) care nu si-ar ridica curul ala obosit din birouri si sa mearga sa isi suflece manecile si sa schimbe ceva!!! Stiu ca nu este mult, dar cineva trebue sa raspunda cu functia pentru acest dezastru, pentru care nu exista nicio scuza, ca putea fi prevenit.
    • +6 (6 voturi)    
      cum de ce (Vineri, 16 octombrie 2020, 17:07)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      pai tu de ce platesti impozitele alea? nu trebuie sa le pape cineva?
    • +6 (6 voturi)    
      prea... (Vineri, 16 octombrie 2020, 19:13)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      ...multe lozinci si suflecari de maneci !!! Vorbiti cu cei ce se pricep si ce va doriti dvs.costa enorm iar banii ce ar fi necesari au fost ciorditi de multa vreme de "maretul "partid aflat sub diferite denumiri la guvernare!!! Prea mult 75 ani de comunism si ocarmuire ceausista !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      BA AU FACUT CEVA! (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 4:16)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Stiu un caz, pe care l-am reclamat, la Protectia Mediului Suceava, au venit, au luat probe din apa si au plecat, situatia ramanand aceeasi, de aproximativ doi ani! Dovada video: https://www.youtube.com/watch?v=Cyk2HNWFDH8 (Poluare masiva pe Raul Suceava - 10 septembrie 2020, ora 11:12)
  • +13 (13 voturi)    
    I sa implinit visul ... (Vineri, 16 octombrie 2020, 17:03)

    asada [utilizator]

    ....inegalabilului (pentru unii nostalgici ) Ceausescu ,care in anii 1960.1970 pentru infaptuirea "maretului "sau proiect de redare a zeci de mii de hectare agricultiurii a distrus lacul Iezer desecandul, ocazie cu care a fost distrusa toata fauna si flora specifica !!!Intinderea de apa era asa de mare la vremea respectiva incat nu i se vedeau malurille cu ochilul liber,de parca erai la mare !!!! Miile de miliarde de lei cheltuite cu desecarea salbei de lacuri din lunca Dunarii, incepand de la Giurgiu pana la Fetesti au fost bani aruncati in vant cu pretul infometarii romanilor si distrugerea habitaului care nu sa mai refacut niciodat ,cu toate ca existenta izvoarelor si a apei infiltrate din Dunare au facut inutile toata munca si cheltuiala !!!! Tragedia a fost ca habitatul nu sa mai refacut,iar fotografiile sant de date recente si ne arata de fapt niste baltoace in loc de maretia Iezerului !!!Ar fi atatea de povestit dar nu este nici timp si nici loc de asa ceva !!!Daca ar fi cineva interesat sa scrie adevararul despre ce sa intamplat sant convins ca ar fi foarte interesant!!! Cred ca ar mai trai cativa din inginerii Consiliului superior al Agriculturii si mai ales ai DGCIF care sau ocupat de acele desecari , de inbunatatirile funciaresi si mai ales de irigatiile din care acum sant citate ici si colo milioane de hectare vezi doame irigate ,dar nimeni nu spune ca nu au functionat decat pe la unele IAS-uri de ochii instructorilor de partid si ai securistilor ce misunau pe la sate ,aranjand vizitele tovarasului!!! Doamne cate ar fi de povestit si de dezvaluit din ce sa intamplat !!!!
    • +8 (8 voturi)    
      imi cer scuze .... (Vineri, 16 octombrie 2020, 19:33)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui asada

      ...autorului, dar nu ma pot abtine !!! La sfarsitul (atentie) lui 1969 circula la varful institutiei la caream facut referinta (si lucrurile au rasuflat si la cei marunti ) un raport al americanelor in care nise atragea atentia ca in circa 70-80 de ani nisipurile de la Dabuleni se vor extinde si uni cu podisul Dobrogei transformand campia camia romana in desert !!! Americanii (pe care ii hulim acum ) ndicau un pachet de masuri pe care trebuia sa le ia Romania ce cuprindea printe altele sisteme de irigatii in brazda ,perdele de paduri , iar accentul era pus pe gospodarirea apelor!!!! Si a venit vizionarul ,eroul ,cel mai iubit fiu si a distrus Salba de lacuri a Luncii Dunarii de la Greaca pana la Cernavoda !!! Inca odata scuze pentru monopolizare !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Mai vreti un exemplu? (Vineri, 16 octombrie 2020, 17:37)

    d2d [utilizator]

    Acumularea Cazanesti, udetul Vaslui,unica sursa de apa potabila pentru orasul Negresti,mai are putin si dispare.Cauza? Conducta de azbociment ce transporta apa bruta la statia de pompare este sparta,dand nastere unui mici acumulari in satul Parpanita.Si nu de azi sau de ieri ci de peste 20 de ani.
    • +5 (5 voturi)    
      azbociment? (Vineri, 16 octombrie 2020, 19:48)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui d2d

      Ca au fost niste imbecili care au facuto din azbociment, inteleg: ordin de la maretul partid iubitor de popor. Daca inca mai curge apa pe ea or trebuie schimbata urgent or distrusa! Aveti in vedere cate cazuri de CANCER a generat aceasta imbecilitate? Maretii secu uitau sa-si informeze sefii asupra pericolelor generate de utilizarea unor astfel de materiale.In schimb beneficiaza de pensii speciale!!
      Cat priveste Iezerul si intreg ecosistemul de balti Danubiene desecate, ca si padurile taiate din lunca, rezultatele s-au vazut imediat: desertificare, si produsele ce se "recoltau" de acolo (pestii) ajunse produse de lux.
      • +1 (1 vot)    
        da (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 8:48)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        pulberea de azbest, folosita in fabrici, produce cancer pulmonar. Azbocimentul, ca material de constructie, este inofensiv. Nu se mai produce deoarece pulberea ...
      • +1 (1 vot)    
        Cum cine? (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 9:21)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        La Vaslui PSD prin Dumitru Buzatu taie și spânzură.Nu există lege,nu există bun simț.Totul se face cum vrea Mitică (Buzatu).
      • 0 (0 voturi)    
        apropo de peste !!! (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 17:11)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        Inainte de razboi ,in timpul acestuia si chiar dupa pana prin 1948, in Calarasi treceau pescarii cu caruta plina de peste si te inbia cu fel de fel de specialitati in functie de anotimp ,iar daca nu cumparai in ziua aceia aveau ei o vorba ..nu e suparare cucoana ,poate maine ... Piscicola Calrasi situata pe malul Borcei langa uzina electrica colecta de la pescarii proprii si cei independenti peste 7-8 tone de peste zilnic ,prins in Iezer, JIrlau ,bratul .Borcea si Dunare (mai ales somn la varse ) !!! Prin 1974 trecand in drum catre mare am oprit in piata din Calrasi unde am gasit o coada de cateva zaci de insi la usa pescariei asteptand ca poate ,atentie,o sa vina ceva caras si rosioara !!! Vorba bancului Traiasca PCR si nevasta lui !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Hei (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 15:47)

    john70 [utilizator]

    Sa declare ca e din cauza incalzirii globale si sa o cheme pe Sf. Greta sa faca un miracol!