Vloggerul "Colo", eliberat din arest și plasat sub control judiciar. Nu mai are voie să posteze conținut pe rețelele sociale timp de două luni

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2020, 16:33 Actualitate | Esenţial


Vloggerul Colo
Foto: Captura YouTube
Vloggerul Alexandru Bălan, cunoscut pe YouTube sub numele "Colo” și reținut de polițiști în dosarul în care este cercetat pentru că ar fi instigat la violență împotriva minorelor, inclusiv la violarea acestora, a fost eliberat din arest și plasat sub control judiciar. El are interdicția de a publica conținut pe rețelele sociale, pe o perioadă de două luni, potrivit deciziei procurorilor, care îl acuză de instigare publică.

"Colo” a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, potrivit deciziei Parchetului Judecătoriei Sectorului 2 București. El va fi pus de îndată în libertate, după efectuarea formalităților necesare.

"Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpatul este obligat să respecte interdicția prev. de art. 215 alin. 2 litera e) C.proc. pen. - să nu desfășoare activitatea în exercitarea căreia a săvârșit fapta - postarea în spațiul online (de ex. YouTube, Instagram, Facebook, Tik Tok) de videoclipuri de tip live streaming, vlog", este decizia procurorilor.

"În luna august 2019, inculpatul a realizat un videoclip de tip vlog/live streaming în care își instiga urmăritorii și abonații să realizeze infracțiuni de viol cu precădere asupra persoanelor de sex femeiesc minore, considerând că aceste fapte sunt justificate având în vedere aspectul fizic al acestora și vestimentația sumară, videoclip ce a fost înregistrat și postat pe platforma online YouTube, videoclipul fiind vizualizat de aproximativ 77.000 de persoane", au transmis printr-un comunicat de presă procurorii Parchetului Judecătoriei Sectorului 2.

Poliția Capitalei a deschis o anchetă săptămâna trecută după ce vloggerul Alexandru Bălan a instigat la violarea minorelor, el povestind o experiență personală pe care a avut-o cu o fată de 16 ani. Tânărul a afirmat, într-un videoclip postat pe YouTube, cu referire la adolescente, că unele dintre ele merită "să le dai cu palmele, să le ții cu capul de pereți, să le pui piciorul pe față”.

Ulterior, vloggerul și-a cerut scuze: "Tot acest clip este extras dintr-un live de divertisment pe care l-am făcut acum câţiva ani. A fost o glumă extraordinar de proastă. Îmi cer scuze în mod oficial pentru că clipul meu a deranjat. Nu reprezintă în niciun caz nici valorile mele morale, nici felul meu de gândire".

"Colo" este urmărit pe YouTube de peste 850.000 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13136 vizualizari

  • -32 (54 voturi)    
    Delict de opinie=Instigare Publica (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:43)

    xolv [utilizator]

    Justitia corectitudinii moderne.
    • -32 (42 voturi)    
      oare din controlul judiciar (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:26)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      nu-i scad 2 luni pentru arestul la domiciliu in pandemie?

      Se pare ca momentul cand politia gandirii va fi oficial infiintata, si va aplica pedepse mai ceva ca in cazul infractiunilor nu e prea departe

      Mai comentam noi pe aici...dar e o chestie de timp pana botnitza fizica devine si spirituala
      • +34 (42 voturi)    
        Confunzi mere cu pere (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:53)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Una este sa iti dai cu parerea( offline la colt de bloc sau online pe platformele de socializare) despre subiecte diveres, chiar daca parerile tale nu sunt impartasite de toata lumea...si alta este sa instigi la viol, crima, sau alte infractiuni...mai ales atunci cand esti urmarit de o grupa de varsta usor influentabila....
        Din toti maimoutoii astia formatori de opinii, vlogeri, blogeri, etc....nu l-am vazut pe unu sa incerce sa ii indrume catre scoala, catre educatie, bun simt, spirit civic, etc
        • -19 (27 voturi)    
          inseamna ca n-ai vazut prea multe... (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:15)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

          .. chiar ciocoflendeul asta are clip in care indeamna copiii sa se tina de scoala. pe langa cel cu violul.. defapt, ce viol fratica? cred ca va luati prea in serios..
          • +10 (14 voturi)    
            ... (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:00)

            tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

            Lasa ca are timp Colo sa se ia in serios. Sper sa nu intre in sevraj acum ca nu mai poate crea continut "de calitate".
        • -13 (15 voturi)    
          mda...politia gandirii e in toate (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:55)

          Je__ [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

          una sa-i inchizi blogu, dai o amenda, si alta e partea penala sa-l arestezi si sa-l condamni la inchisoare

          care-i diferenta in a aresta pe vorbe rostite si ce faceau comunistii si securitatea?ca si aia tot pe vorbe bateau

          daca nu exista o cauzalitate directa vorba->fapta infractionala dovedita....pentru mine tot circul asta e doar politia gandirii si transformarea sclavetilor in omul nou
          • +7 (7 voturi)    
            Stai linistit....esti in siguranta (Joi, 11 iunie 2020, 9:49)

            ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Je__

            "politia gandirii "....tu nu gandesti in primul rand, esti in siguranta....
      • +29 (39 voturi)    
        gandirea? (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:07)

        Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Asta nu e politia gandirii este politia instigarii publice.
        Boul asta n-are decat sa se gandeasca la ce vrea el in capul lui prost, dar cand incepe sa-i indemne pe altii sa faca rau altora nevinovati atunci a incalcat legea.
        Exista limite ale libertatii de exprimare. Nu poti striga foc intr-un teatru sau cinema, nu poti face bancuri cu bombe in aeroport etc. Daca nu-ti plac mergi si traieste singur in creierii muntilor. Macar ei sa aiba creieri.
        • -9 (17 voturi)    
          adica cum face Gadea la A3 ? (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:16)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

          nu mai e valabila aia, nu-ti convine schimba programu'?
        • +18 (20 voturi)    
          Violul (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:26)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

          E mai aproape de crima decat de talharie, pe scala violentei. Mult mai des sunt ucise victimele violurilor decat celele ale talhariilor.
          Niciunul dintre astia care apara un asemenea personaj nu are copiii, pun pariu pe asta.
    • +1 (23 voturi)    
      Sa zicem (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:06)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ipotetic vorbind, sa zicem ca sunt un vlogger de success cu zeci de mii de abonati, aflu cum arati (chel si cu burta) tu xlov si Je__, public un clip in care spun ca toti cei care sunt chei si cu burta merita sa fie batuti cu lopata ! Ti se mai pare ca nu merit sa fiu pedepsit si oprint de politie sa spun astfel de lucruri?
      • +8 (22 voturi)    
        nu (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:03)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Este parerea ta. Insa daca o faci practic, parnaie. Daca cineva e suficient de prost sa faca ad litteram ce spui, iar parnaie.
      • -4 (12 voturi)    
        eu zic ca nu... (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:17)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        ... a spune o prostie, e ceva.. a face asta e altceva. ce atata instigarea vietii, a facut cineva ceva dupa ce s-a uitat la hapciupalitul asta? dovezi... si la justitie cu ele.
      • +5 (9 voturi)    
        Nu stiu de ce (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Trebuie sa evaluam cazuri ipotetice. Hai sa ramanem la asta si sa vedem unde au gresit procurorii si unde a gresit amicul tau..
    • +12 (22 voturi)    
      Opinie cu picioare in gura (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:26)

      MDK [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Hai sa ne "exprimam" - Cu picioare in gura cu dinalea cu "viol" in C&&r in coaste. Hai pe bune, daca asta e opinie de om sanatos la cap, nu ai cum sa dezbati asa ceva nici macar cu prietenii tai cei mai buni din copilarie darmite public. N-ai cum sa gandesti asa daca esti normal la cap. Dar ... daca esti de acord cu el, controleaza-te frate mergi la un psiholog si iti spune ce sa iei, caci da ... o fiinta care are "fetisurile" astea in cap e "altceva" decat normal mai corect spus ilegal. Exista niste teste psihologice care au intrebari de genul ' - Iti place sa chinui animalele!" ei bine raspunde tu Da la intrebarea asta si vei vedea care este diferenta intre tine si restul. In cazul nostru - Iti place sa chinui fete de 14-16 ani ..."ca merita" zise Colo.
      • -9 (11 voturi)    
        eu zic sa iesi putin din bula ta... (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:17)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui MDK

        .. si sa te mai uiti ce gandesc si altii in jurul tau. nu de alta, dar sa nu ai mari surprize pe urma.
      • +4 (6 voturi)    
        Just. (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:28)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui MDK

        Perfect adevarat.
    • +10 (14 voturi)    
      Mah (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:23)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ai pretentia sa te urmareasca 1 milion de oameni si sa n-ai nicio rapundere? Adica le spui sa comita o fapta ilegala (nu vreau sa amintesc ce-a spus animalul ala) si daca aia fac ce le spui, tu esti doar in inger nevinovat?
      Nu e delict de opinie, e de-a dreptul delict. Instiga la o infractiune sexuala cu violenta impotriva minorilor. Sa-ti fac un desen sau sa astept sa ai si tu o fata? (daca deja ai, sa-ti traiasca, dar un parinte n-ar trata asa superior si distant instigarea la viol impotriva minorilor.
    • +9 (13 voturi)    
      Grobian (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:52)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Uitati-va intii la continutul video al individului. Sint total de acord cu libertatea cuvintului, insa postarea in spatiul public a acelui continut nu mai e libertate a cuvintului. Eu zic ca da, e instigare la viol.
    • +9 (11 voturi)    
      Glumea! (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:59)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Si-a facut-o cu gura lui. Postarea in spatiul public al acestui fel de instigare merita pedepsit. Cui i se adreseaza? Minorilor si adolescentilor, asta cred ca e publicul tinta, nu e in regula de loc:
      https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=n-kpdbegQbU&feature=emb_title
  • -23 (39 voturi)    
    lol (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:55)

    Georgiana1995 [utilizator]

    O tâmpenie,mai aveau puţin şi îl băgau la viol,dreptatea lu peşte
    • +10 (10 voturi)    
      Inca nu e tarziu (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:30)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      E destul sa apara un violator care sa pretinda (si sa faca dovada) ca a fost inspirat de clip-ul lui si puscarie scrie pe c...l lui.
  • +31 (35 voturi)    
    Halal modele (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:56)

    TheFreeOne [utilizator]

    Si influenceri pentru tinerii din ziua de astazi.
  • -7 (21 voturi)    
    Echivaleaza (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:07)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Cu o condamnare la moarte.
  • +18 (24 voturi)    
    850000 (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:11)

    Martinezu [utilizator]

    mare e gradina ....sper sa ramana toti acolo sa nu scape vreunul dincolo
  • -9 (15 voturi)    
    215 litera e) se referă la activități de muncă (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:48)

    hic sunt leones [utilizator]

    și nu la altfel de activități.
    De exemplu, un mesaj trimis prin intermediul contului de Instagram sau un like dat unui articol pe Facebook înseamnă tot „conținut pe rețelele de socializare”, însă doar dacă are legătură cu profesia (like-ul este dat de pagina firmei) poate să intre sub incidența interdicției primite, nu și dacă este dat prin intermediul contului personal.
    Nu ai voie să-i interzici cuiva dreptul de a vorbi, inclusiv pe rețelele de socializare, despre el însuși, despre vreme, despre copiii săi, despre ce a mai făcut de mâncare etc nici dacă este condamnat; cum să i-l interzici când este doar cercetat?!
    • -3 (9 voturi)    
      ne prinde si pe noi din urma.. (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:18)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ... corectitudinea politica.
    • +7 (9 voturi)    
      Ar trebui sa fie ilegal ca oricine sa fie atat de (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:36)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      proooost !! Dar, nu e !
      1 De pe urma activitatii lui , daca a castigat pana la 160.000 dolari pe an, se cheama ca aia e munca, ca e inregistrat la Registrul comertului ca PFA si ANAF si ca plateste si impozit pe banii astia.
      2 Nu a fost acuzat pe acest articol (215) ci, pe acest articol se sprijina interdictia din timpul controlului judiciar !! Si este pentru numai doua luni !!
      3 Cu sau fara impozit, numeni nu poate instiga la savarsirea de infractiuni (art 287CP) oricat de idiot ar fi !! (Nu stiu dle hic daca violul e o infractiune dintre cele mai odioase si la dvs , in caverna....)
      PS Idiotul si-a recunoscut vina, si a spus ca regreta.......... (Banuiesc ca se refera la pierderea banilor ..)
      • -2 (4 voturi)    
        Eu nu știu ce a zis și nu mă interesează (Joi, 11 iunie 2020, 9:52)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui deval

        explic ce e în spatele legii și de ce este o aberație să-i interzici unui om dreptul de a se exprima public, chiar dacă este cercetat pentru infracțiuni comise în cadrul exprimărilor sale publice.
        1. „Muncă” în înțelesul acestui articol de lege este o ocupație de natură profesională, o îndeletnicire lucrativă.
        2. Nu poți fi acuzat pe art. din procedură penală.
        3. Sigur că poți vorbi despre comiterea de infracțiuni - de exemplu, dl președinte n-a fost nici măcar criticat de presă, pentru că a instigat guvernul să comită abuzuri de putere; membrii guvernului se încurajează unii pe alții să ignore legea pensiilor etc - fără a însemna că „instigi” pe cineva la comiterea ei; nu știu ce a zis numitul, însă chiar dacă discursul lui este caz clasic de instigare și va fi condamnat, nu există nicio lege care să-i poată interzice să se exprime în continuare liber pe rețelele de socializare, în presă, la TV etc; i se poate da o condamnare mai mare, dacă instanța consideră oportun, poate fi cerut firmei care operează rețeaua respectivă să dea jos conținutul ilegal, însă doar oamenii care trăiesc după principiile dictaturilor orwelliene acceptă să-i fie blocat dreptul cuiva la exprimare.
        • +1 (1 vot)    
          Masura de restrictie dispusa pentru doua luni (Vineri, 12 iunie 2020, 3:39)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          se sprijina pe acest articol de Procedura penala si nu acuzatia de baza !
          1 In 2016 ICCJ a stabilit ca Facebooc este spatiu public si nu privat .
          2 Orice persoana inregistrata la Registrul Comertului ca PFA , pe orice cod CAEN, care primeste niste niste bani se numeste ca acei bani, reprezinta o contraprestatie a unei munci indiferent ce aer in punga vinde acea persoana !!
          3 Prin Codul Penal este sanctionata orice forma de violenta dar si incitarea ! Handicapatul asta instiga la violarea minorelor si matale vorbesti -in acest context-de libertatea de exprimare ?!
          Esti mai animal ca el, ambuscat iremediabil !!
          • -1 (3 voturi)    
            Ori HN a înțeles greșit, ori parchetul a abuzat, (Vineri, 12 iunie 2020, 9:11)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui deval

            pentru că pur și simplu 215 e) se referă la activități lucrative.
            Doar partea publică din Facebook este spațiu public, restul informațiilor - de exemplu numărul de telefon sau adresa de email - sunt private; la fel de private sunt și mesajele care, potrivit acestui articol, i-ar fi interzise numitului, or poate că el folosește sistemul de mesagerie al Snapchat ca să comunice cu avocații săi.
            Dacă îți dau o palmă, te asigur că nu voi primi nicio sancțiune penală - nici măcar o amendă banală.
            În primul rând, termenul „handicapat” în acest context are conotații peiorative - este irelevant dacă persoana în cauză are un handicap; în al doilea rând este sub investigare, deci nu e corect să spui că „instigă”; în al treilea rând, a zis cumva „mergeți și violați minore!”? în al patrulea rând, chiar dacă ar fi condamnat pentru presupusa instigare, tot are dreptul să spună ce dorește pe ce rețele de socializare dorește.
            Și nu în ultimul rând - mă adresez editorului acestui articol: ți-a scăpat ultima frază?
  • +21 (25 voturi)    
    Să fim raționali (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:11)

    Appollodor [utilizator]

    Să vorbești despre problema netratată a violenței contra femeilor în România nu înseamnă că susții "agenda progresistă", sau "corectitudine politică". Din contră, este un lucru normal și firesc.

    Nici mie nu-mi place cenzura, dar instigarea la violență contra femeilor este o infracțiune. Nimeni, fie progresist, liberal sau conservator, nu are ce să vădă greșit în pedepsirea acestui gest.
    • +2 (8 voturi)    
      Adevarat. (Miercuri, 10 iunie 2020, 19:35)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      Protejarea femeilor sau barbatilor de violenta nu e pe agenda progresista.
    • +8 (8 voturi)    
      Aderenta la dejectia neispravitului , care mai si (Miercuri, 10 iunie 2020, 23:28)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

      traieste -bine- de pe urma a ce deverseaza , ne arata gravitatea problemei in care el, e un fir de nisip!
  • +4 (10 voturi)    
    Subiect sensibil ... (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:44)

    Codede74 [utilizator]

    Nu sunt de acord cu ce a spus omul asta! insa pentru asta a ajuns la racoare, cei drept pentru o zi ... insa acum ma intreb:

    TVR, latrinele/antenele si alte cateva televiziuni si radiouri, practica de ~30 de ani manipularea, dezinformarea si indobitocirea popualtiei si au murit oameni din cauza asta (vezi revolutia, mineriadele, etc) si nu a facut nimeni puscarie pana acum!

    Ministerul invatamantului a distrus si continua sa distruga sistemul de invatamant si nu a facut nimeni puscarie pentru asta!

    Este individul asta asa de vinovat? pentru ce? pai si ce facem cu ceilalti?
  • +4 (4 voturi)    
    Gluma? (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:23)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Eu sper ca e o gluma.
    Daca ar face asa ceva cu fata mea minora am sa-l violez minim cu o sticla de bere anal si oral cu un milion de pumni pana o sa manance numai cu paiul.
    Si pe politistul de ma aresteaza.
    Si pe judecatorul de ma condamna .
    Macar incerc.
  • -1 (5 voturi)    
    cev a nu se leaga (Miercuri, 10 iunie 2020, 23:16)

    papicu [utilizator]

    dela retinere si arest preventiv la doar control judiciar si cateva interdictii,pe care oricum retelele de socializare i le-au impus deja ,e distanta mare si cred ca va fi un mare fas. Instanta nu prea are de ce se lega pt o pedeapsa ''dorita de vulgul virtual''
  • +3 (5 voturi)    
    Concret (Miercuri, 10 iunie 2020, 23:56)

    dragossorin [utilizator]

    Trebuie dat exemplu si pentru alti prin inchiderea canalului , asa o sa aibe timp sa reflecteze la ce a facut
  • +5 (5 voturi)    
    incredibil (Joi, 11 iunie 2020, 6:22)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    va dati seama ca sunt pusti care casca gura la asta? adica nici macar fatza nu-l ajuta darmite ce spune. sa stau sa-l ascult p-asta sa-mi spuna parerea lui despre nimic? n-am destui vecini la bloc? de ce as pierde vremea cu asa ceva? si ce-i mai periculos e ca sunt multi care-i iau apararea si asta pana cand fata lor si-o va lua la 15 ani de la un amarat de-asta si atunci se schimba placa. ca in general falouarsii la prosti nu sunt altfel decat liderul. si cum se vede sunt sute de mii. Dar ce te faci ca de-astia avem si in tv? Care iau bani frumosi ca dau publicitate. Si audienta sunt falouarsii. :)) Bine macar ca politia a facut ce trebuie. Oricum nu pateste nimic dar macar asa ca idee...ca l-a vazut lumea cu catuse l-a dat la tv mai notorietate ca asta n-o sa vada. Amintire placuta la batranete.
  • -1 (1 vot)    
    nimeni (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 16:07)

    nalbaroiu [utilizator]

    se face aiurea reclama gratuita la un nimeni.....