Poliţistul din Târgu-Jiu ridicat de colegi pentru un dosar de furt în Germania, lăsat liber de instanță. Judecătorii vor mandatul european de arestare tradus în română

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 22:40 Actualitate | Esenţial


Politist
Foto: Facebook
Agentul din cadrul Poliţiei Târgu-Jiu, în cazul căruia a fost emis un mandat european de arestare privind un dosar de furt în Germania, va rămâne în România, în libertate, până în 23 ianuarie, au decis sâmbătă judecătorii Curții de Apel Craiova, care au cerut traducerea în limba română a mandatului, scrie Mediafax.

Procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Craiova au cerut, sâmbătă, instanței să se pronunţe cu privire la punerea în executare a unui mandat european de arestare emis de autorităţile din Germania pe numele unui agent din cadrul Poliţiei Târgu-Jiu, cauza fiind amânată până la traducerea mandatului.

„Amână cauza pentru înaintarea mandatului european de arestare tradus în limba română”, a decis sâmbătă Curtea de Apel Craiova.

Următorul termen va avea loc pe 23 ianuarie.

Bărbatul de 35 de ani a fost ridicat, vineri seara, de poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul IPJ Gorj şi dus la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova.

„Poliţiştii SIC au pus în executare un mandat european de arestare, pe numele unui bărbat de 35 de ani, din Târgu-Jiu”, a declarat Miruna Prejbeanu, purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj.

Surse judiciare au precizat că poliţistul ar fi declarat că este o neînţelegere. Aceleași surse susțin că tânărul este nepotul unui fost inspector șef adjunct al IPJ Gorj.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6091 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 22:46)

    GemstonePig [utilizator]

    Tradus timbrat stampilat apostilat parfumat si oricum tot nu o sa fie valabil
    • -4 (10 voturi)    
      Mai informați-vă... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 0:21)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Art. 100 din Legea nr. 302/2004 (Executarea de către autoritățile române a unui mandat european de arestare)

      (1) În termen de 48 de ore de la primirea unui mandat european de arestare, procurorul verifică dacă mandatul european de arestare este însoțit de o traducere în limba română ori în una dintre limbile engleză sau franceză. În cazul în care mandatul nu este tradus în niciuna dintre limbile de mai sus, parchetul solicită autorității judiciare emitente remiterea traducerii. Dacă mandatul european de arestare este tradus în limba engleză sau în limba franceză, procurorul competent dispune traducerea, în regim de urgență, a acestuia.

      Și asta e o procedură PREALABILĂ. Deștepții ăia de la Parchet n-au mai adus în instanță și traducerea. Instanța nu era obligată să știe germana și nici măcar engleza sau franceza. Asta e legea.
      • +2 (4 voturi)    
        Legea stramoseasca nu te pui cu ea (Duminică, 12 ianuarie 2020, 2:57)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        dar Diktatul, l-au cerut tradus ?
        • 0 (2 voturi)    
          Geniala idee! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 7:51)

          Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          O idee foarte buna, dar cam tardiva: asa trebuiua sa procedeze autoritatile romane si atunci, cand cu DIktatul de la Viena: "da, sigur ca va cedam Transilvania, dar mai inati veniti Dvs, frumos cu documentul tradus in roana de un traducator autorizat, cu dovada ca ati platit taxa de timbru, si va resapundem in termenul legal, de 30 de zile"
    • 0 (0 voturi)    
      @GemstonePig (Duminică, 12 ianuarie 2020, 9:24)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      +dosar cu sina si copii dupa buletin, certificat de naster si casatorie autentificate la notar!
  • +15 (17 voturi)    
    Judecatorii lu' peste (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 22:48)

    Idealistu [utilizator]

    Sunt aia care vor pensii speciale de la 50 de ani si sa nu fie monitorizati de SRI. Sunt indivizii aia care sunt prieteni cu aia care dau spaga mai mare.
  • +11 (13 voturi)    
    asta e (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 23:03)

    gopo2016 [utilizator]

    justitia aia care "plinge" pt pensii speciale, se vede ca le place pensia si spaga unite, ori fac un ban ori nu il fac, pe cind ajung si astia la o complicitate cu hotul, sa ii vedem in aceasi cusca
  • +12 (14 voturi)    
    Craiova? Tg. Jiu? OLTENIA? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 23:05)

    prec [utilizator]

    DE CE NU MĂ MIRĂ?
  • +12 (12 voturi)    
    Sau (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 23:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    măcar un spor de limba straina. Magistratii din ROMANIA sunt de o ticalosie inimaginabila, dincolo de complicitatea lor fatisa cu infractirii. Despre NESIMTIRE si pensiile imbuibatilor din magistratura nu mai e cazul sa discutam
  • +5 (7 voturi)    
    ... sau... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 0:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Poate puneti mana pe carte si invatati si alta limba straina decat rusa. E si asta o idee.

    Judecatorii lu' peste...
  • +12 (12 voturi)    
    adaugire (Duminică, 12 ianuarie 2020, 0:55)

    ber [utilizator]

    Trebuie si dosar cu sina. Dar nu-i nimic, le spunem asta data viitoare, poate se plictisesc nemtii pana atunci.
    • +2 (2 voturi)    
      Aia ziceam mai sus (Duminică, 12 ianuarie 2020, 2:59)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ber

      la Diktat nu cerusera nimic.
      Sa fie sindromul zis "de neam prost" ? La cum arata tara, doar asa se explica, nu-i nimic de ordin escatologic.
  • +4 (6 voturi)    
    cu cat esti mai analfabet functional ... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 1:31)

    anonimicus [utilizator]

    ... cu atat ai pensie speciala mai mare
  • +3 (3 voturi)    
    Normal, pai daca n-are sapca? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 2:29)

    V. Istina [utilizator]

    Judecatorii astia asa "drepti" sunt urmatorii.

    Asa ticalosi... si asa sus ajunsi, si asa de siguri ca nu li se poate intampla nimic... de parca ar sti tot ce se intampla pe lumea asta...

    "Judecatori"? nu...sunt doar infractori in roba... Cand iei asemena decizii... unde mai e "spiritul dreptatii"?