VIDEO Negocierile cu Putin au declanșat proteste în Minsk. ”Întâi Crimeea, apoi Belarus” și ”Stop anexării”, au strigat demonstranții

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 20:35 Actualitate | Esenţial


Proteste in Minsk (twitter)
Foto: Hotnews
Protestatarii s-au adunat sâmbătă în Minsk pentru a-și arăta opoziția față de negocierile dintre președintele Alexander Lukașenko și omologul său rus Vladimir Putin. Manifestanți au purtat pancarte cu mesajul ”Întâi Crimeea, apoi Belarus” sau ”Stop anexării”.

La primirea lui Lukașenko, în cadrul celei de-a doua întâlniri care a avut loc în ultima lună, la Sankt Petersburg, Putin a susținut vineri că s-au făcut progrese privind subiectele divergente de natură economică, scrie euronews. Însă ministrul economiei de la Moscova a precizat ulterior că cei doi nu au reușit să ajungă la un acord în privința litigiilor legate de petrol și gaze.

Demonstranții adunați la Minsk se tem că discuțiile vor afecta independența fostei republici sovietice. Peste 1.000 de manifestanți au mărșăluit vineri pe străzile capitalei, purtând pancarte cu mesajul ”Întâi Crimeea, apoi Belarus” sau ”Stop anexării”, demonstrațiile fiind reluate sâmbătă.


Putin, care va sărbători la sfârșitul lunii două decenii de când este la putere, a rămas rezervat în ceea ce privește viitorul său politic după finalul actualului mandat prezidențial din 2024. El a evitat să răspundă clar, joi, dacă ia în calcul rămânerea la putere, într-o nouă funcție de conducere, devenind astfel șeful uniunii dintre Rusia și Belarus.

Ideea naște panică în rândul unora dintre cetățenii Belarus.

Cele două state au semnat un acord de uniune în 1997 care prevede menținerea unor strânse legături politice, economice și militare, însă nu prevede formarea unei națiuni unice.

Pe de altă parte, Lukașenko se află la conducerea Belarus de mai bine de un sfert de secol, regimul său autoritar bazându-se pe energia ieftină furnizată de Moscova și împrumuturile care țin în viață economia construită pe stilul sovietic.

Kremlinul a intensificat recent presiunile asupra Belarus, crescând prețurile la energie și stopând subvențiile, cu scopul de a face fosta republică sovietică să accepte o integrare economică mai profundă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8893 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    asta in timp ce Germania si UE (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 20:44)

    AliKimiku [utilizator]

    Nu vad nici-o problema in marirea dependentei de gazul rusesc.
    Adica, ce poate sa se intample rau cand e vorba de Rusia?
  • -16 (32 voturi)    
    acelasi tipar ca la noi (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 21:05)

    srpc [utilizator]

    #rezistenti indpoati cu banii multinationalelor care mor de pofta sa puna labele si pe Belarus
    • +8 (14 voturi)    
      ha, haa!! (Duminică, 22 decembrie 2019, 7:20)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      belarus si multinationalele, le-ai nimerit de minune. toate s-au inghesuit sa ajunga in Belarus, coroana Europei.
    • +4 (8 voturi)    
      Sa puna (Duminică, 22 decembrie 2019, 12:27)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Putin labele, cum sa puna cetatenii belarusului mana pe tara lor?!:)))Mai si muncesc in multinationale...pffff.
  • +3 (11 voturi)    
    De-aia, (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 21:11)

    Jar [utilizator]

    ma,face Trump armata spatiala,pentru ca ai in fata ta pe Putin si pe alalalt...
  • -1 (15 voturi)    
    ma ingrijoreaza (Duminică, 22 decembrie 2019, 1:46)

    hanu [utilizator]

    asa cum zice alikimicu, ca Deutschland face business as usual cu rusii, pe cand vecinii lor protesteaza...Vai de capul nostru daca ramanem la mana europenilor...ne vor vinde instant...
    • +1 (3 voturi)    
      noi suntem europenii... (Duminică, 22 decembrie 2019, 20:50)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      ...sau si noi. Este totral daunator acest mod de gandire ca cineva din Europa de vest ne-ar decide noua soarta. Suntem parte a EU is avem un cuvant de spus acolo. Pentru aceasta, trebuie, insa, sa trimitem reprezentanti care stiu sa negocieze, vorbeasca limbi straine, nu europarlamentari din Videle si ministrii care au studiat la Spiru Haret la 40 ani.
      • 0 (2 voturi)    
        suntem a cincea roata (Luni, 23 decembrie 2019, 5:08)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui minos

        desigur, poate ca dvs. vedeti ceea ce nu vad eu din vest. De aici vad un dispret colosal si uneori un ennui usor ca trebuie sa suportam pe esticii cei badarani. Credeti-ma, ne vor vinde cum au mai facut-o, singura garantie in ziua de azi e arma atomica. Restul sunt povesti si realpolitik.
  • 0 (6 voturi)    
    parte din targuiala (Duminică, 22 decembrie 2019, 14:01)

    nash pandelica [utilizator]

    pt. north stream 2.
    ue va lua pozitia mutului. sau se va face ca zice, ca si in cazul crimeia si uktaina de est.
    Georgia inca mai spera spre nato si ue....
    la multi ani, ioropa !
  • +7 (7 voturi)    
    Prea tarziu! (Duminică, 22 decembrie 2019, 14:50)

    Nonidem [utilizator]

    Prea trarziu,aceasta tresarire de mandrie nationala!Cu exceptia lui Suskevici,singurul lider belorus autentic, Lukasenko si elita politica sovietica din Belorusia, nu au facut decat sa indeparteze elementele nationale beloruse si sa mentina rusificarea profunda a acestei foste republici.Au acceptat bilingvismul rus, au cedat continuu din prerogativele unui stat independent in favoareqa Rusiei, asa incat e putin probabil sa se inverseze procesul de anulare a specificului national si al relativei independente, in favoarea incorporarii si de jure a acestui stat,fapt care il salveaza politic pe criminalul de la Kremlin care-si vede "pohta ce-a pohtit:refacerea URSS.
  • -1 (5 voturi)    
    Părere personală : (Duminică, 22 decembrie 2019, 19:13)

    Observatory [utilizator]

    Cred ca lista “cooptării “ și alte teritori este și România , o prada ușoară .
    Cu fundul in doua luntre: UE și NATO , așa ca din cele doua o sa le apere , niciuna !
    Vor bârfi unii prin ziare sau discursuri, și cam atât .
    Câinii latră caravana trece, de când se bârfește despre Crimeea ? Dar rusnaci nici nu se sinchisesc....Crimeea a rămas la rusnaci și așa v-a rămâne ...
    Atenție România sa nu devină colonia rusnaca !
    • 0 (0 voturi)    
      romania nu e interesanta pt rusi (Luni, 23 decembrie 2019, 5:13)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      decat ca stat tampon sau stat prieten. Nu suntem un pericol pt ei, pe cont propriu si nu avem multi etnici rusofoni. Problema mare e cu disensiunile dintre membrii UE si NATO. Vest europenii o sa isi apre fundul si pe noi ne vor da pe 2 arginti. Romani, polonezi, bulgari...tot aia pt ei.
      • 0 (0 voturi)    
        esti cam pesimist si reusesti sa fii confuz (Luni, 23 decembrie 2019, 11:31)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hanu

        Pai daca Romania nu e interesanta pentru rusi cui ne vor vinde Europenii? Turciei?
        In al doilea rand nu UE ne asigura dpvd militar si NATO, mai bine zis US. Iar Unchiu Sam nu da semne ca ar abandona Europa de Est ba dimpotriva.