Primul procuror trimis în judecată de Secţia specială, achitat definitiv de Instanţa supremă

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2019, 19:39 Actualitate | Esenţial


Adina Florea
Foto: Agerpres
Un complet de cinci judecători de la Instanţa supremă a dispus, luni, achitarea definitivă a lui Eugen Stoina, procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu, fost procuror DNA, trimis în judecată de Secţia de investigare a infracţiunilor din justiţie (SIIJ) pentru săvârşirea infracţiunii de sustragere de la prelevarea de mostre biologice, el fiind acuzat că a consumat băuturi alcoolice şi a produs un accident rutier, potrivit Agerpres.

Completul de cinci magistraţi a respins apelul SIIJ şi a menţinut decizia de achitare dată în iunie 2019 de un complet de trei judecători de la Instanţa supremă.

Eugen Stoina a fost achitat în baza art. 396 alin. 5 rap. la art.16 alin.1 lit. b teza I din Codul de procedură penală, care prevede: "fapta nu este prevăzută de legea penală".

Acesta este primul dosar instrumentat de SIIJ, trimis în instanţă în noiembrie 2018.

Procurorii Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie susţineau că, la data de 11 ianuarie 2018, aflându-se în Bucureşti la volanul unui autoturism, Eugen Stoina, pe fondul nepăstrării distanţei între autovehicule, a intrat în coliziune cu un alt autovehicul care se afla oprit, în coloană, la semafor.

Accidentul a generat tamponarea în lanţ a încă două autoturisme, oprite în coloană la semafor, precum şi vătămarea corporală a procurorului.

La locul accidentului s-au deplasat poliţişti de la Brigada Rutieră, precum şi un echipaj SMURD, care a hotărât transportarea lui Eugen Stoina la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

"Din probele administrate de procurori reiese că inculpatul ar fi părăsit unitatea medicală fără a avea avizul medicului de gardă. Ulterior, inculpatul a fost căutat de organele de Poliţie Rutieră, reuşindu-se contactarea telefonică a acestuia, (...) cu solicitarea de a se prezenta la sediul Brigăzii Rutiere. Inculpatul s-a prezentat la sediul Poliţiei Rutiere, unde a fost testat cu aparatul alcooltest. Ulterior, inculpatul a fost condus apoi la o unitate medicală, unde i-au fost recoltate probe de sânge, stabilindu-se că acesta consumase băuturi alcoolice", preciza Parchetul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10139 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Ar fi fost culmea (Luni, 9 decembrie 2019, 20:13)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Sa il condamne...
    • +1 (13 voturi)    
      da' chiar! (Luni, 9 decembrie 2019, 20:50)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      cum sa condamni un procuror, si din Sibiu pe deasupra, pentru un fleac gen condus baut si plecat de la locul accidentului
    • -1 (13 voturi)    
      Doar a condus beat si a facut accident... (Luni, 9 decembrie 2019, 21:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Doar a condus beat si a facut accident...unde s-a mai pomenit sa fie condamnati procurori pentru asa ceva?
  • 0 (12 voturi)    
    Corb (Luni, 9 decembrie 2019, 21:26)

    unins [utilizator]

    la corb nu-si scoate ochii. Justitie corupta.
  • +6 (14 voturi)    
    Baut (Luni, 9 decembrie 2019, 21:56)

    yol [utilizator]

    la volan, produs accident, facut victime si nimic? Pacat ca e controlata politic, alfel si-ar avea rostul, aceasta SS, cand vezi decizii d-astea.
    Stie cineva sa fi facut ceva inspectia judiciara in cazul harghita ( celebrul caz de prescriere )?? Cineva trebuie sa raspunda!!...in plm de tara de rahat
  • +6 (14 voturi)    
    bah, deci SS-ul e un fel de PNA mai prost? (Luni, 9 decembrie 2019, 22:05)

    AliKimiku [utilizator]

    Adica marea lor curatenie in Justitie incepea cu un procuror care a baut o bere? Credeam ca a luat spaga o insula ceva!
    Si observ ce suparare si activitate pe postacii PSD-ului, aripa Florea. Mai baietii, vorbiti cu Dragnea, cu Tudorel, cu Alta-Intrebare, sa faca o contestatie la CCR. Ca sigur completul ala de 5 judecatori habar nu are cum e cu legea.
  • +7 (11 voturi)    
    nu pre inteleg (Luni, 9 decembrie 2019, 22:28)

    pmct [utilizator]

    Deci procuroru' a facut accident, fara a cauza victime umane, fiind sub influenta alcoolului. A fost trimis in judecata pentru a i se administra ce pedeapsa?

    In cazul in care un simplu cetatean beat face un accident in lant, fara victime umane, este trimis in judecata sau i se se da amenda si i se retine permisul?
    • +3 (3 voturi)    
      despre (Marţi, 10 decembrie 2019, 9:43)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      daca esti sofer stii, daca alcolemia este peste 0,4 constituie infractiune si se pedepseste cu puscarie sau amenda, daca este sub 0,4 este contraventie amenda si suspendare permis pe 90 de zile care se poate reduce la 30 cu sustinere test 13 din 15, deci intrebarea este ce alcolemie a avut ?
      • +3 (5 voturi)    
        Alcoolemia sa (Marţi, 10 decembrie 2019, 12:46)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        E secreta. Era pe drum in interes de serviciu sa se vada cu un interlop.
      • +1 (3 voturi)    
        Dupa ce a fugit din spital ? (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:49)

        all23 [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Dupa ce a fugit din spital a avut cat trebuie , fiindca a revenit fix sub dosar penal ...
  • +5 (9 voturi)    
    Uitati-va la distributia de plusuri si minusuri (Marţi, 10 decembrie 2019, 7:14)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Si la textul comentariilor. Dovedeste faptul ca romanul aplica o logica beton, numai buna de dat cu capul. Iar umorul este 5 feet under.
  • +6 (6 voturi)    
    Face ce vrea Procuroru (Marţi, 10 decembrie 2019, 11:37)

    all23 [utilizator]

    Daca te duci cand vrei tu la analizele medicale pentru alcoolemie , rezultatul este controlat astfel , si iese sub limita dosarului penal. Avand in vedere ca fapta este comisa de unul care cunoaste legea , un glont ar fi fost cheltuiala cea mai mica pentru astfel de idiot . Insa el ramane , fiindca este controlabil si la fel de inteligent ca cei din breasla lui .