Ponta: Nu voi vota Guvernul Orban. Puteti să îmi faceţi un nou dosar penal ca în 2015. Rezist!

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2019, 11:29 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta
Foto: Facebook
Victor Ponta, care cu o zi în urmă a anunțat că parlamentarii Pro România nu vor vota Guvernul Orban, spune că noul cabinet va trece cu voturile celor de la PSD. El susține că nu va vota acest Executiv pentru că nu crede că Ludovic Orban "este capabil" să fie un bun premier și nu crede că "un Guvern PNL având o colaborare dubioasă și instabilă va scoate țara din criză!".

"Ca și în noiembrie 2015 ( Guvernul “Cioloș” ) Guvernul Orban o să treacă cu voturile celor de la PSD - toți cei care susțin PNL, cei care detestă social-democrația și alegătorii de stânga vor fi fericiți / zgomotul celor care strigă cu toată puterea să se ridice de pe scaune Dăncilă și gașca ei (foarte bine) ca să se așeze imediat pe acele scaune Orban&Co (foarte rău) acoperă tot - oamenii obișnuiți nu contează!", a scris Ponta pe Facebook, joi dimineață.

El mai susține că a votat moțiunea contra Guvernului Dăncilă pentru că era nevoie absolută de o schimbare, dar, la fel ca în 2015, propunerea făcută de Klaus Iohannis "nu răspunde așteptărilor oamenilor, ci doar dorinței și așteptărilor sale".

"Nu cred că Ludovic Orban este capabil să fie un bun prim-ministru și nu îl voi vota (indiferent de presiunile, amenințările și jignirile primite) / nu cred că un Guvern PNL având o colaborare dubioasă și instabilă cu domnii Barna, Băsescu, Hunor, Tăriceanu, Borza șamd, va scoate țara din criză! NU voi vota Guvernul Orban PNL -puteți să îmi faceți un nou dosar penal, ca în 2015, puteți să dați drumul la robinetul de minciuni și amenințări online, puteți să cereți celor care apar la televizor și sunt plătiți cu sute de mii de euro din subvenția primită de Partide de la Buget - rezist!", adaugă Ponta.

Calculele pentru susținerea Guvernului

De 233 de voturi are nevoie premierul desemnat Ludovic Orban ca să-și treacă Guvernul în Parlament. Conform ultimelor calcule, Ludovic Orban se bazează pe 224 de voturi negociate și ar mai avea nevoie de încă 9 parlamentari care să gireze viitorul Guvern. Astfel PNL are 97 de parlamentari, UDMR - 30, USR - 39 (un absent nemotivat), ALDE - 24, PMP - 18 și Minorități - 16 (un absent) în total 224 de voturi negociate. Potrivit surselor HotNews.ro, Orban a demarat negocierile cu alți 20 de parlamentari din PSD, Pro România dar și independenți.

Dacă liberalii nu reușesc să adune cele 233 de voturi și dacă PSD și Pro România boicotează ședința prin neparticipare există posibilitatea ca la ședința de investire a Guvernului să nu fie cvorum. Cu alte cuvinte, Parlamentul va trebui să stabilească o nouă ședință pentru validarea unui premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4075 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    lup (Joi, 24 octombrie 2019, 11:39)

    Ilidia [utilizator]

    Lupu-si schimba parul, dar naravul ba. Asta e mincinosul mincinosilor Pinocchio.Credeti ca a renuntat la "visele de marire" acest mincinos patentat si arivist? Va inselati. Dosarul legat de CET era intemeiat, l-a facut scapat "justitia"...
    • +1 (1 vot)    
      Aveati vreun dubiu (Vineri, 25 octombrie 2019, 0:20)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Ca Ponta dupa ce a plecat din psd si-a schimbat naravul?!
      Eu nu!
      Este acelasi om, acelasi nesimtit si mincinos...care primeste cu bratele deschise in partidul lui pe toti cei ce au plecat din psd, nu am vazut sa refuze pe cineva...!
      Visul lui este sa conduca din nou psd!
  • +10 (12 voturi)    
    Ipocrizie (Joi, 24 octombrie 2019, 11:47)

    sim18 [utilizator]

    Cata ipocrizie la acest nenorocit!!! Imaculatul....
  • +13 (15 voturi)    
    puie monta (Joi, 24 octombrie 2019, 11:49)

    danco [utilizator]

    atat am avut de spus
  • +13 (15 voturi)    
    Dottore (Joi, 24 octombrie 2019, 11:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Plagiator, carierist, complice cu infractorii din ProRo=PSD=FSN. O lepădătură
    • +1 (3 voturi)    
      Nu-i frumos ... (Joi, 24 octombrie 2019, 13:37)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De ce lipseste PNL-ul ? Cu ei au pus bazele distrugerii democratiei ...Johannis stie
  • +8 (10 voturi)    
    Intr-adevar, (Joi, 24 octombrie 2019, 11:59)

    2016 [utilizator]

    mai maimutoiule: tu esti singurul premier capabil sa readuci Romania pe fagas normal! Cand ai fost premier nu ai facut-o, te-au interesat doar afacerile personale si ale celor din grupul tau de interese. Brusc, peste noapte, urla spiritul cetatenesc si democratic in tine! Pai, daca Orban nu este bun (poate nu este el cine stie ce, insa sigur nu-i o nulitate precum cotcodacila!), spune-ne tu, marele luminat (!), cine ar fi acum cel mai indicat premier?
    Ce-as rade sa iasa Orban public si sa te intrebe pe cine vezi tu premier in aceste momente, nu tocmai placute pentru oricine se angajeaza la guvernare. Atunci sa te vad!
  • +11 (13 voturi)    
    Nici n-ar fi greu sa ai dosar (Joi, 24 octombrie 2019, 11:59)

    mr_mojo [utilizator]

    La cate ai in spate...
    Oricum, in momentul in care vom scapa de tine (macar din viata publica) lumea va fi un pic mai buna.
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta: Rezist! Nu va puneti cu mine, ca dau drumul (Joi, 24 octombrie 2019, 12:00)

    Habermas [utilizator]

    la plagieri. Garla vor curge plagierile, si stiu ce spun, sunt doctor in plagieri. In plus, sunt si Master in victimizare, nu este nimeni mai victima ca mine in Romania.

    Poporul RO, pro..., st..., aaa ... PSD-ist ma va intelege si se va simti reprezentat de o Stea a Victimizarii ca mine (adica un "politician bun", asa cum am explicat recent la Starea Natiei") Iisus Plagistos (adica eu) sa ne calauzeasca pasii acum si-n vecii veciloooor, amin!
  • +6 (8 voturi)    
    Caraghioasa pereche. (Joi, 24 octombrie 2019, 12:02)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...nimic nou la pisicuta Victoras, doreste s-o elimina pe Vasilica Viorica si sa preia controlul la pupitrul de comanda CEx PSD. In fond s-au gasit binie Vasilica si Victoras, 2 mitomani de profesie.
  • +10 (12 voturi)    
    nu-i problema micky (Joi, 24 octombrie 2019, 12:07)

    MG [utilizator]

    nici noi nu o sa te mai votam
  • +6 (10 voturi)    
    Ponta-i nesimtit (Joi, 24 octombrie 2019, 12:15)

    asavreau [utilizator]

    Ca voteaza ori nu guvernul Orban este una,dar remarcile facute sunt nesimtite.Cele despre dosare facute//la comanda//il pun intr-o lumina proasta in primul rand pe el si toata gasca de pesedisti imbogatiti suspect,lefegii la stat cu lefuri mici.Ponta isi dovedeste ipocrizia si ,la fel ca PSD,nici Pro Romania nu trebuie sa fie votat pentru a accede in Parlament.Te pretinzi social-democrat,fii social-democrat nu baron rosu,imbogatit din deturnarea banilor publici.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i adevarat (Joi, 24 octombrie 2019, 13:43)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      E doar procuror plin de ”bun simt”.Adica stie cum este cu dosarele invartite sa iasa....ce trebuie.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa fiu iertat . . . . (Joi, 24 octombrie 2019, 12:51)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . Domnule Ponta, dar un mai mare mincinos ca Dta. nu poate exista in toata lumea asta! Baronul Munchausen daca ar fi trait pe vremea când guvernai aceasta nefericita tara, ar fi murit de invidie!
  • +5 (5 voturi)    
    “oamenii obișnuiți nu contează!" (Joi, 24 octombrie 2019, 12:58)

    ofCAER [utilizator]

    În schimb au contat cînd Daciana a fost “aleasa” Parlamentului European – “oamenii obişnuiţi” s-au dat la o parte.
    Şi cînd socru’ Ilie plin-ochi de “specializare” s-a înscǎunat mare mahǎr la Curtea de Conturi – alţi “oameni obişnuiţi” au trebuit sǎ facǎ cite un pas în spate.
    Da’ cînd treij’ de mii de “oameni obişnuiţi” fost-au inghesuiţi de PSD cu anasîna pe Arena Naţionalǎ, ca sǎ-i cînte lui “La mulţi ani!”, atunci el, “alesul” Ponta, a dovedit neţǎrmuritǎ grijǎ faţǎ de aceia?!
    Sictir, Ponta-cule, nu-I sigur c-o sǎ ţi se facǎ “un nou dosar” da’ sigur tu poţi sǎ-ţi dai “un nou doctorat” cu tema CUM SĂ-ŢI DUCI POPORUL DE NAS, fǎrǎ sǎ plagiezi – numai idei originale!
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta e un prost ! (Joi, 24 octombrie 2019, 13:05)

    John M. [utilizator]

    Crede ca aceeasi tara ii va da inca o sansa dupa ce si-a batut joc de prima.
    Auzi, "my boy lollipop", roaga-te sa ma ma intalnesti...
  • +3 (3 voturi)    
    daca ar fi sa aleg (Joi, 24 octombrie 2019, 13:40)

    zigot [utilizator]

    intre dragnea si ponta, nu cred ca pot:
    unul e mai ca celalat,
    in spatiul liber puteti adauga multe epitete carateristice
    celor mai odiosi politicieni.
  • +6 (6 voturi)    
    Gunoiul asta (Joi, 24 octombrie 2019, 13:52)

    JustinCase [utilizator]

    Gunoiul asta doarme bine noaptea dupa ce a taiat sutele de milioane datorii ale kazahilor catre statul roman?
  • +1 (1 vot)    
    nu cred ca obtine nici 5% la alegeri (Joi, 24 octombrie 2019, 18:27)

    AndJorj [utilizator]

    singura lui sansa e sa se prinda precum o lipitoare de PSD si sa candideze pe liste comune.
  • +1 (1 vot)    
    disparitia unui politruc mincinos (Joi, 24 octombrie 2019, 21:55)

    clujanu [utilizator]

    daca va trece s-au nu guvernul Prban nu stiu. Stiu sigur ca caest mincinos va dispare din viata politica.
  • +1 (1 vot)    
    Mickey Mouse, (Joi, 24 octombrie 2019, 22:46)

    yol [utilizator]

    Dupa inregistrarea de la colectiv, trebuie iar sa-ti negociezi libertatea. De fapt si tu, si Tariceanu asta faceti, d-asta existati.
    Nu te mai pune in garda, Mickey, de data asta va fi pe bune dosarul!