UPDATE Ponta: Nu vom vota guvernul PNL / Orban: Mă așteptam la această poziție / De câte voturi mai au nevoie liberalii

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:38 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Pro România nu va vota guvernul Orban, a declarat Victor Ponta, la ieșirea de la discuțiile cu premierul desemnat. Premierul desemnat a declarat că se aștepta la această poziție.

„Eu nu am votat nici Guvernul Cioloș și am avut dreptate. Nu vom vota acest guvern și probabil că și de data asta vom avea dreptate”, a spus Ponta. „Dacă cei de la PNL vor cu adevărat să schimbe gruparea infracțională de la Palatul Victoria, trebuie să vină cu un proiect serios”, a mai spus el.

La rândul său, Ludovic Orban a declarat că se aștepta ca Pro România să nu voteze.

„Evident, mă așteptam la această poziție. Nu înseamnă că sansele de a reuși învestitură nu rămân în picioare. Continuăm negocierile cu parlamentarii UDMR si cu parlamentari aflați în anumite situații si negocieri individuale cu parlamentari PSD”, a spus premierul desemnat.

„Cine nu votează învestirea devine responsabil pentru inexistența unui guvern care să ia măsuri extrem de importante pentru România”, a mai spus el.

Întrebat dacă în aceste condiții nu ia în calcul un guvern din care să facă parte și alte partide, Orban a răspuns : „sincer, nu mi-aș dori să guvernez alături de Victor Ponta”

Cât privește motivele pentru care Pro România nu vrea săs suțină guvernul PNL, Orban a comentat că Ponta „este un om de stânga, crede că trebuie să se poziționeze astfel”. „Cred că diferențierile de natură doctrinară pălesc în fața nevoii de a avea un guvern legitim care să rezolve gravele probleme cu care se confruntă România”, a mai spus el.

Premierul desemnat Ludovic Orban trebuie să depună lista de miniștri și programul de guveranre la Parlament până mâine.

Miniștrii propuși în Cabinetul Ludovic Orban ar urma să fie audiați în comisiile parlamentare de specialitate săptămâna viitoare, iar data probabilă a unui vot pentru noul Guvern este 5 noiembrie, potrivit unor surse politice din PSD și PNL. Calendarul investirii Guvernului este îngreunat în contextul în care PSD deține o majoritate fragilă în Birourile Permanente și intenționează să lungească cât mai mult procedura.

Ultimele calcule pentru susținerea Guvernului

De 233 de voturi are nevoie premierul desemnat Ludovic Orban ca să-și treacă Guvernul în Parlament. Conform ultimelor calcule, Ludovic Orban se bazează pe 224 de voturi negociate și ar mai avea nevoie de încă 9 parlamentari care să gireze viitorul Guvern. Astfel PNL are 97 de parlamentari, UDMR - 30, USR - 39 (un absent nemotivat), ALDE - 24, PMP - 18 și Minorități - 16 (un absent) în total 224 de voturi negociate. Potrivit surselor HotNews.ro, Orban a demarat negocierile cu alți 20 de parlamentari din PSD, Pro România dar și independenți.

Dacă liberalii nu reușesc să adune cele 233 de voturi și dacă PSD și Pro România boicotează ședința prin neparticipare există posibilitatea ca la ședința de investire a Guvernului să nu fie cvorum. Cu alte cuvinte, Parlamentul va trebui să stabilească o nouă ședință pentru validarea unui premier.

Care este acum poziția partidelor cu care a negociat premierul desemnat

Premierul desemnat a declarat, marți, la finalul unei noi runde de negocieri cu ALDE, PMP, UDMR și USR, că liberalii sunt pe un drum bun și este încrezător că șansele învestirii noului guvern sunt foarte mari. El a mai spus că acordurile de colaborare urmează să fie validate de conducerile partidelor și că speră ca și PMP să susțină viitorul guvern.

”Negocierile au decurs bine, ne-am înțeles aproape în toate punctele cu aproape fiecare formațiune și am convenit cadrul de colaborare. (...) Suntem practic pe drum bun și am făcut pași serioși înainte”, a declarat Orban.

Dan Barna a anunțat marți că a ajuns, la finalul negocierilor cu premierul desemnat Ludovic Orban, la un acord cu PNL și ”suntem foarte aproape de susținerea noului guvern”.

Călin Popescu-Tăriceanu a spus marți că a ajuns la un acord cu PNL pentru a vota în favoarea Guvernului Orban, fiind acceptate toate cele 12 condiții formulate de ALDE, printre care și înființarea unui fond de investiții.

Președintele PMP, Eugen Tomac, a ieșit supărat de la întâlnirea de doar un minut cu premierul desemnat Ludovic Orban care i-a transmis că va prezenta un guvern monocolor, deși, susține Tomac, săptămâna trecută, partidul său avea promisiunea că va face parte din executiv.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți, după întrevederea cu premierul desemnat, Ludovic Orban, că sunt șanse serioase ca Guvernul să treacă în săptămânile care urmează și a anunțat că formațiunea pe care o conduce va lua o decizie în privința susținerii noului Executiv numai după ce vor fi depuse programul de guvernare și lista cu propunerile de miniștri.

Liderul grupului parlamentar al minorităţilor naţionale, Varujan Pambuccian, a anunțat încă de lunea trecută că deputaţii grupului său vor susţine un Guvern PNL. Pambuccian a spus că garantează pentru toate cele 17 voturi din partea grupului parlamentar al minorităţilor naţionale.



















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















41536 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Mda (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:44)

    EQUANT [utilizator]

    #PUIEMONTA
    • -10 (16 voturi)    
      macar are un discurs mai rational decat Barna (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:45)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      in ce priveste integritatea, cam pe acolo, probabil Ponta e mai compromis. Unicul avantaj a lui Barna in aceasta priovinta e ca inca n-a apucat sa ajunga la borcanul cu miere. Se ridica acum pe varfuri.
      • +9 (13 voturi)    
        Da da, copy paste poate fi rational? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 17:58)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Fain sa crezi ca un Xerox e rational!!!
  • +25 (31 voturi)    
    Tot marlan (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:49)

    2016 [utilizator]

    ramane! O mare jigodie care suge din banii contribuabilior! Il doar in c..ot de cetatenii acestei tari, el trebuie sa ajunga din nou seful mafiotilor pzdisti, altceva nu-l intereseaza!
  • +28 (34 voturi)    
    Foarte bine, hai la anticipate! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:50)

    IoPaNet [utilizator]

    Este singura solutie serioasa.
    • +10 (14 voturi)    
      Corect (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:28)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui IoPaNet

      Oricat se dau toti peretii sa fie guvernul PNL... doar anticipatele sunt solutia!
      • +2 (8 voturi)    
        socoteala de acasa.. (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:39)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

        Dupa ce pica guvernul PNL la vot in parlament, Ponta poate santaja PSD-ul intr-o alianta. Altfel, PNL vine cu un nou guvern, pica din nou si ajungem la anticipate.
        PSD clar nu vrea anticipate. Nu este exclus sa voteze guvernul PNL doar ca sa treaca peste acest risc, apoi sa colaboreze din nou cu ALDE, UDMR si Pro Romania si sa treaca la foc automat mariri de salarii, pensii si alte pomeni electorale pe care guvernul va trebui sa le aplice.

        Cat timp va fi o majoritate in parlament care nu doreste anticipate, se va gasi si un prim-ministru sa o reprezinte.
        • +1 (11 voturi)    
          ai dreptate, pnl a tot amanat motiunea (Miercuri, 23 octombrie 2019, 16:02)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ca sa nu-si piarda ficusul scaunul in primul mandat

          psd-ul va face tot ce poate ca sa o tita pe analfabeta in functie pina la alegerile parlamentare de anul viiitor
          • +5 (5 voturi)    
            am dreptate (Miercuri, 23 octombrie 2019, 21:07)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            am dreptate si cand spun ca PNL nu putea trece nici o motiune pana cand nu s-a rupt alianta PSD-ALDE. si parlamentarii care au initiat o motiune de cenzura nu mai pot initia alta in aceeasi sesiune parlamentara...
            deci mai usor cu ficusul, ca te faci de ras.
    • +3 (11 voturi)    
      aiurea (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:37)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      si daca, dupa anticipate o sa fie relativ aceleasi procente? poate nu aduna PNL + USR peste 50%. de ce nu luati si asta in calcul? de unde stiti ca o sa iasa lumea la vot? simpatizantii care cer anticipate sunt probabil oameni care oricum voteaza de regula. pe ce va bazati de credeti ca PSD + PRO Romania + ALDE + alti potentiali aliati o sa ia sub 50% impreuna ?
    • +2 (8 voturi)    
      anticipate (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:43)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      nu pot avea loc numai dupa orzidentiale asa prevede costitutia deci dureaza .Pana atunci trebuie un nou guvern sa scapam de Dancila
  • -9 (27 voturi)    
    O ținem cu Veronica până la anul (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:52)

    Shaolin [utilizator]

    Idioții care s-au gândit să dea jos Guvernul nu s-au gândit să facă și ei un plan pe mai mult de 3 ore?

    Că parcă era dezastru, nu?

    Păi așa de iresponsabilă e opoziția încât să nu poată coagula un Guvern care să ne scape de dezastru?!

    Las' că ne salvează USR. Dar nu acum, mai încolo, după ce vor avea 99% voturi.
    • +3 (9 voturi)    
      Anticipate! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:32)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

      Aloo? Si daca nu pica guvernul Veorica la motiune... Nu tot Veorica ramanea pana la anul?

      E simplu... nu se voteaza guvernu => anticipate => problema rezolvata in cateva luni!

      Preferai sa ramana Veorica pe cal 12 luni?
      Oricum fara anticipate tot parlamentarii alesi in 2016 sunt in parlament... deci tot PSD la butoane...

      Unde e logica ta?
  • +16 (18 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:53)

    Ozmo [utilizator]

    Stie el ce stie !: Viorica premier interimar pana la anul la alegerile anticipate. Este vorba de intoarcerea la matca. Nu degeaba era numit cum era, Ponta.
  • +16 (20 voturi)    
    grupare infractionala (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:59)

    soloman [utilizator]

    era vorba si de el
  • +12 (20 voturi)    
    perfect (Miercuri, 23 octombrie 2019, 12:59)

    razeshu [utilizator]

    1 down. sa se ajunga la anticipate si sa terminam cu balciul asta ieftin, cu toti gusterii astia p$d isti vopsiti in "opozitie" de conjunctura. sa-l vad pe Mickey daca mai intra in Parlament cu 30+ parlamentari.
    • +5 (7 voturi)    
      Chiar ca (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:34)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui razeshu

      Gusterii astia p$d isti vopsiti in "opozitie" de conjunctura!

      Fara anticipate se vopseste doar gardul gusterii raman acolo!
    • +2 (6 voturi)    
      Iohannis (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:20)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      Trebuie sa fie de acord si Klaus Iohannis care probabil va da inca o sansa PSD-ului.
  • +4 (12 voturi)    
    Domnule Ponta, (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:07)

    dincannes [utilizator]

    PSD-ul imparte bani si posturi protejatilor. Goleste visteria.
    OPRITI-I !
  • +8 (12 voturi)    
    Tu, ascaris lumbricoidus, (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:12)

    John M. [utilizator]

    n-ai facut niciodata nimic pentru natiunea romana care te-a rasfatat cu onoruri meritate numai de cei care au luptat pentru propasirea neamului si intregirea tarii. Nu vei fi niciodata ceva pentru noi. Nici Vasilica nu te vrea.
    Sper sa nu ma intalnesti vreodata.
  • +9 (11 voturi)    
    Analiza (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:13)

    ZaR [utilizator]

    Pe Ponta nu-l intereseaza decat sa creasca pe spatele declinului PSD, deci ii convine un guvern slab si detestat. De aia a votat motiunea, pentru a da semnalul declinului accelerat al PSD!

    Pe acest fond de incertitudine si declin prelungit al tarii tot mai multi PSD-isti vor trece la ProRomania, neavand defapt alta alternativa. De ce? Pentru ca partidul lui Ponta va avea un cuvant tot mai mare de spus in cazul oricarei initiative legislative a PSD astfel incat va controla de facto procesul legislativ. Pe acest fond de crestere a influentei noul PSD se va numi Pro Romania...

    Normal ca vina pentru interimat in fata opiniei publice tot pe dreapta trebuie sa o dea...tot pentru a castiga electoratul de stanga. Orban putea sa vina si cu Warren Buffet in guvern si tot nu-l votau!
  • +10 (14 voturi)    
    Deci.... (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:17)

    13adi [utilizator]

    Puie Monta revine de actualitate............
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:21)

    SoulSearcher [utilizator]

    ponta de fapt e pesedist pur sange

    doar ca si-a facut un PSD2 pe langa cel a lui dragnea, suparat de cand l-a dat afara dupa tragedia Colectiv
  • +9 (13 voturi)    
    Sa speram ca acest "gunoi politic" sa dispara! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:25)

    Criscat [utilizator]

    Cred ca alegerile urmatoare sa arunce la lada de gunoi a istoriei numele Pontacului si partidul sau!....evident ca va incerca sa-i sufle PSD Vacilei....poate nu vor fi pesedeii asa de prosti sa mai mearga cu el...
  • +5 (7 voturi)    
    cosmetizare (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:31)

    traiang [utilizator]

    Pai nu-i de mirare In fond chiar cu cosmetizarea facuta (cica proromania) este acelasi bordel iar rezultatul ,o fotografie a tarii este Raportul MCV (cititi-l nu numai comentariile )Oare cineva se indoieste ca Ponta orice ai face sau oricat timp va trece chipurile sa se maturizeze va ramane aceeasi muhaia oricum se va numi taraba psd-ista
  • +6 (8 voturi)    
    Plagiatorul sa urmareasca interesul superior al (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:33)

    Habermas [utilizator]

    Romaniei?! Intrebare retorica evident. Oamenii care urmaresc interese superioare propriei lor persoane NU plagiaza la doctorat. Punct.

    Ponta acum face cu ochiul mafiei PSD - "Vedeti, eu tot cu voi am ramas".
    • -3 (3 voturi)    
      i-auzi (Miercuri, 23 octombrie 2019, 23:41)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      si care e interesul meu, cetateanul? sa vina leberalii, sa-mi reduca nivelul de trai si sa bage banii in gusile multinationalelor si ale firmelor portocalii? pas
  • -3 (9 voturi)    
    hai, oportunism cu randul: Barna, Tariceanu, Ponta (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:50)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    faceti fiecare pe intransigentul cu printzipuri.
    Ca n-i fi foc cu Viorica.
    • +1 (3 voturi)    
      E norma sa aiba loc negocieri (Miercuri, 23 octombrie 2019, 18:58)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Sau guvernul asta Orban e vreo minune cereasca, trebuie sa cadem toti in genunchi si sa ii pupam picioarele?

      Si inca ceva: vezi ca USR a anuntat deja de mai mult de 24 de ore ca o sa sustina investirea guvernului, pe baza unei liste negociata si semnata de ambele parti.

      Ce tot o dai inainte cy Barna care vrea sa o sustina pe Danicla?
  • +8 (10 voturi)    
    Incepe (Miercuri, 23 octombrie 2019, 13:57)

    sipu [utilizator]

    CIRCUL , la butoane MITOMANUL
  • +2 (4 voturi)    
    Negarea asta da de inteles (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:02)

    ruskimushki [utilizator]

    ca ar fi mai multi.
    In realitate e vorba de cateva lighioane flamande dupa bani, putere si femei (tot din putere).
  • -1 (7 voturi)    
    Ludovic Orban (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:03)

    Rahan5 [utilizator]

    s-a prostit de tot ! :

    „sincer, nu mi-aș dori să guvernez alături de Victor Ponta”
    Orban a mai comentat că: Ponta „este un om de stânga, crede că trebuie să se poziționeze astfel”.
    „Cred că diferențierile de natură doctrinară pălesc în fața nevoii de a avea un guvern legitim care să rezolve gravele probleme cu care se confruntă România”.

    La Plagiatorul Ponta sunt doar diferente de natură doctrinară ??
    Ponta este un Plagiator de Doctorat si Punct !. Are un vot de deputat si atat. Ca si Basescu nu are ce cauta sub nici o forma in nici un Guvern.
    Deranjant este si la Tudose si Daniel Constantin care nu zic nimic si-l baga la inaintare pe Plagiatorul de Ponta.
  • +7 (9 voturi)    
    "Doctrina" lu' Ponta... (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:04)

    contributor.bis [utilizator]

    "Doctrina" lu' Ponta este o …poantă sinistră.
    "Stînga" declarată est de fapt calea către ciolanu' PSD.
    Ponta ESTE un PSD 2 iar Pro-România nu are "pro" decât demagogia cunoscută de toata lumea.
    România lui Ponta înseamnă doar revenirea LUI pe scena pe care o adoră : a comediei triste si distrugătoare a politicii dîmboviţene, demnă urmaşă a monstruozităţii FSNismului ce nu pare că vrea să moară.
    Ponta a avut prilejul să-şi dovedească priceperea "de sînga" şi ne-a dovedit-o cu vîrf si îndesat. "Colectivul" n-a fost o întîmplare. Tara a devenit un Caracal uriaş, o pădure ucigaşă, un altar al hotiei fraterne a "elitei" noilor ciocoi pupatori de moaste comuniste.
    Ce ne mai poate oferi Ponta ?
    Este acelaşi miştocar arogant ce-si ascunde impostura în spatele unui zid de "politicieni" fără profesie, doctori cleptocraţi ce-şi strîng rîndurile în jurul hotiei oficializate în Parlament.
    Romînia nu are nevoie de aceşti borfaşi, dar se pare că a ajuns să realizeze că "merge si aşa" ne-a adus pe marginea unei prăpăstii din care nu vom reusi să ieşim fără sacrificii.
    Sîntem noi dispuşi să ne sacrificăm ? Dacă da, cine se va vrea sacrificat ?
    Păi, ca de obicei, "firul ierbii" va fi secerat pentru ca înbuibaţii să aibă viaţa asemeni unei vacanţe nesfîrşite.
    Daca nu…Pro-România ne aşteaptă cu braţele deschise.
    Dar doar dacă sîntem dispusi să acceptăm axioma politică USL-istă : "Taci şi înghite !"
  • -9 (21 voturi)    
    Cat mai dureaza farsa asta? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:06)

    holinessdani [utilizator]

    Imediat dupa alegerile din 2016 PNL-ul urla isteric ca sunt gata sa guverneze ca au program de guvernare ca au ministri ca bla-bla-bla.
    Nu numai ca nu au nimic dar nici au nici macar curajul sa-si asume public macar un nume de ministru, macar o linie de program, macar o actiune concreta.
    Au dus tara in haos si doresc sa continue asa.
  • +1 (3 voturi)    
    inca negociaza cu psdistii (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:34)

    Vic_Tor [utilizator]

    inca negociaza sa mai aduca pesedisti la el in partid, apoi o sa voteze? ca sigur nu vrea anticipate sa ramana fara mandate
  • 0 (4 voturi)    
    pai iar (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:37)

    noi2013 [utilizator]

    il injurati pe Ponta?!

    Acum ceva vreme era chiar simpatizat ca e importiva PSD bla, bla... A votat motiunea, bla, bla....

    Asta e imaginea vie a lipsei de viziune, doctrine, principii si morala in politica romaneasca si in societatea romaneasca in general
  • +3 (7 voturi)    
    Veorica & Viorel doi "intelectuali"fara profesie (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:38)

    Plagarus [utilizator]

    Doar politica de doi lei,le mai da oaresce apa la moara.
  • +1 (5 voturi)    
    care haos cumetre !!??? (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:58)

    asada [utilizator]

    Emotionant cum tanjesti matale dupa stabilitatea PSD-ALDE-UDMR !!!! nemultumirea matale are un iz PSD-ist de ne mutanasul din loc !!! Cumetre ia tambalul si muta satra la alta masa !!!
    • +1 (1 vot)    
      scuze !!!! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 19:05)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui asada

      Ce am scris era pentru comentariul de mai sus de la ora 14:06 al lui.... holinessdani ...!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    victoras, tot o jigodie ai ramas! (Miercuri, 23 octombrie 2019, 14:59)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Victoras, tot o jigodie ai ramas!
    Vrei sa preiei tot PSD-ul. Da , ia-l, te merita, si tu pe el.

    M
  • -3 (5 voturi)    
    Ioi dar astia sunt de toata dandanaua (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:10)

    Yoi [utilizator]

    No măi aţi numărat securiştii din media, dacă nu aţi făcut-o fiţi atenţi cum să o faceţi să vă prindeţi simplu.
    Luaţi la rând pe ăia care i-au înjurat pe cei de la USR-Plus până mai ieri şi vedeţi dacă sunt la fel de critici cu PRO-România iar dacă nu sunt sau le găsesc scuze sau nu au curajul să îşi arate faţa zile astea până nu trece toată dandanaua asta creată de Ponta vă prindeţi voi.
    Hai că nu e greu decât să staţi să butonaţi telecomanda şi se dau singuri de gol deşi avem bănuiala că o să vorbească despre orice altceva sau o să bage telenovele ca să nu se dea de gol care desigur că nu e deloc suspect şi doar de râs puţin.
    Care credeţi că va fi tema aleasă zilele astea de media ca să se facă ca nu pricep?...nu ar fi haios ca să ajungă la concluzia că tot USR-Plus sunt vinovaţi.
    Ioi dar era la mintea cocoşului că Ponta aşa va face că altfel nu ar fi votat moţiunea dar ce nu am înţeles eu de ce s-au chinuit cu toată şarada asta PNL şi nu au mers fulger cu primul guvern iar cu al doilea numai se jucau cu nătărăii ăştia stând să se uite la ei cu popcorn cât de bine ne distrau.
  • 0 (4 voturi)    
    Evident... (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:50)

    Lucky1 [utilizator]

    ...nici o surpriza!

    Asta demonstreaza irefutabil esenta rea pesedista. Asta demonstreaza ca acest partid, impreuna cu cei care-l recicleaza, trebuie sa dispara de pe scena politica a Romaniei.

    Pana nu se va intampla acest lucru Romania nu va avea credibilitate internationala si nu va fi o destinatie pentru marii si seriosii investitori. Va continua sa fie o tara de mana 3-a, unde imprevizibilitatea si artitrariul va continua sa existe si sa constituie o sursa de risc politic si economic.
  • 0 (4 voturi)    
    Ponta: Nu vom vota guvernul PNL (Miercuri, 23 octombrie 2019, 15:52)

    vernazza [utilizator]

    Santaj ordinar !
    PRO ROMANIA face evident jocul PSD !
    Nu te poti astepta la altceva cand au aceeasi origine : PCR.
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru adeptii anticipatelor: (Miercuri, 23 octombrie 2019, 16:04)

    2016 [utilizator]

    ca sa avem anticipate, nu uitati ca parlamentul hotilor trebuie sa voteze impotriva unui nou guvern de 2 ori! Asta inseamna ca trebuie cvorum pentru a se vota. Sedintele in care nu se intruneste cvorumul nu se pun la socoteala, ele pot fi si 100!
    Pe asta mizeaza retardatul de Ponta: sa nu se asigure cvorumul, sa o lase pe cotcodacila interimar pana la anul si sa puna el mana pe cati mai multi pzdisti, devenind astfel el polul de putere de stanga!
    Calculele lui sunt simple si in stil mafiot, il doare in dos de tara si de cetatenii ei, el sa fie "el capo di tuti capi"!
  • +2 (2 voturi)    
    Ioi-Ioi-Ioi (Miercuri, 23 octombrie 2019, 17:14)

    Yoi [utilizator]

    Măi oameni buni ce nu înţelegeţi că e simplu şi numai cine nu vrea să vadă nu vede şi cam aşa stă povestea: "unul s-a întors la PNL altul s-a întors la PSD şi desigur USR-Plus e de vină şi Băsescu şi Kelemen Hunor nu mai ştie cu sine să fie"....e greu?
    Hai pe ritm de muzică: "Şi aşa-i românul când se veseleşte şi mai departe ştie ăştia mai bine ( https://www.youtube.com/watch?v=VOH-33cOQMo&list=RDVOH-33cOQMo&index=1 )".
  • 0 (0 voturi)    
    gruparea infractionala si proiectul serios (Miercuri, 23 octombrie 2019, 19:41)

    cugetatorul [utilizator]

    Nici un 'proiect serios' nu va trece pana nu este schimbata 'gruparea infractionala'. Problema lui Ponta este ca nu face nimic special ca sa nu mai fie vazut rau in ambele tabere, dar daca a inceput sa dea jos guvernul existent macar sa duca lucrurile pana la capat. In acest fel ar putea da un semnal de putere catre PSD care ar convinge mai mult in negocierile ulterioare cu ei, in loc sa se dea la fund si sa astepte ca altii s-o dea jos pe Dancila ca sa-l puna pe el.
  • +2 (2 voturi)    
    puie monta ! (Joi, 24 octombrie 2019, 0:05)

    Geo Greuceanu [anonim]

    ... acelasi mizerabil cameleon dintotdeauna. Una zice si alta face! Dar cine putea fi atat de prost sa il creada... Un nenorocit dupa care poti trage apa!

    P.S. Guvernul Ciolos a fost cel mai onorabil si de eficienta doar ca nu a fost lasat sa lucreze de aceeasi NEMERNICI din Parlament !
  • +1 (1 vot)    
    cine putea fi atat de prost ? (Joi, 24 octombrie 2019, 7:32)

    sareta [utilizator]

    Pai cine au fost prostii sa-l creada pe aceasta lepadatura serbata pe Arena Nationala ? Cateva milioane de retardati ,cei adusi in aceasta situatie chiar de PSD -ei ,q.e.d.
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa explice d-l Ponta de ce... (Joi, 24 octombrie 2019, 12:55)

    Olyx [utilizator]

    a votat daramarea Vioricai Dancila din moment ce doreste mentinerea ei la carma guvernului ? O contradictie in termeni pe care presedintele PRO Romania o va "trata" cu o...glumiţă !...Asa cum e si partidul dumnealui !...Un "PSD impănat" cu traseisti politici si indivizi cu clare apucaturi de jupani, de vatafi si de profitori...Cum ar putea acestia sa fie de acord cu desfiintarea pensiilor speciale cand ei sunt primii beneficiari ai acestora ? Ce conteaza ca se adreseaza unul electorat de stanga, de sorginte socialista, egalitarista (!), electorat saracit si umilit in propria tara tocmai de asemenea politicieni...Cata vreme oamenii sunt speriati si tinuti in saracie si ignoranta, ii vor vota in continuare...