Tăriceanu anunță un acord cu PNL pentru votarea Guvernului Orban

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 octombrie 2019, 11:25 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Călin Popescu-Tăriceanu a anunțat marți că a ajuns la un acord cu PNL pentru a vota în favoarea Guvernului Orban, fiind acceptate toate cele 12 condiții formulate de ALDE, printre care și înființarea unui fond de investiții.

Acest fond de investiții este necesar, spune Tăriceanu, pentru „finanțarea proiectelor de interes major” ale României.

„Împreună cu colegii mei ne vom prezenta zilele următoare în fața Biroului Politic Executiv pentru a da un vot în favoarea învestiturii dl Orban în fruntea viitorului guvern”, a precizat Tăriceanu.

Acesta nu a detaliat cele 12 condiții formulate dar a afirmat că va exista un acord scris care va fi semnat cu PNL.

Chestionat despre Secția specială pentru investigarea magistraților, liderul ALDE a afirmat că s-a convenit „negru pe alb că reformele în justiție nu se vor face decât prin dezbatere în Parlament și nu prin OUG”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3647 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Acord (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:28)

    vodatepes [utilizator]

    Acord era un aparat de radio, dar sa trecem peste asta si sa spunem : Orbane te votez daca nu dati drumu la dosare la DNA. Acesta a fost acordul.
    • +1 (1 vot)    
      Doar Barna o tine pe Dancila premier si PSD (Marţi, 22 octombrie 2019, 13:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Daca pana si Tariceanu il voteaza pe Orban, e clar, c toata fuga lui de responsabilitate si cautarea de scuze penibile de a nu fi la guvernare, HaBarna si USR++ reuseste sa o tina pe Dancila premier si pe PSD la putere. Sau asta vrea?
  • +12 (14 voturi)    
    conditiile puse de penali sunt bune (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:36)

    Itsoc [utilizator]

    cele puse de USR:

    - fara penali
    - fara recurs compensatoriu
    - alegeri in doua tururi

    sunt INACCEPTABILE !!

    probabil ca si conditiile lui Ponta vor fi acceptate urmand ca apoi toti sa dea in USR, acest partid anti-romanesc care vrea sa distruga Romania.

    Iar bovinele numite generic "electorat roman" vor manca cu placere rahatul varsat de latrinele vechi (antena 1 si 3, RTV) dar si de latrinele noi (digi,b1) precum si de toti jurnalistii "impartiali" precum Turcescu, Guran, CTP si alti gradati ai Secu.

    Uite asa, Romania continua istoria ei de succes din ultimii 30 de ani, azvarlind in afara tarii si ultimii romani decenti ramasi si pastrandu-i doar pe adevaratii romani, neaosi, patrioti si mandri de latrinele lor.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 22 octombrie 2019, 13:04)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      mulțumesc pentru comentariu. subscriu 100%!
  • +2 (12 voturi)    
    nu mai intelegem nimic (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    Tariceanu (Moliceanu) nu era tradator de tara si neam? aliatul Ciumei rosii? cel cu dosar la dna? Orban semneaza cu el un pact? asa ceva ...
    • -1 (3 voturi)    
      Sunt obligați de circumstanțe sărăcuții (Marţi, 22 octombrie 2019, 12:45)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Că ei n-ar fi vrut.

      Dar pentru binele țării, nu există sacrificiu prea mare.
  • +10 (12 voturi)    
    Blat cu tradatorii (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:46)

    sipu [utilizator]

    Ne intoarcem” de unde am plecat ...............
  • +4 (4 voturi)    
    Mai repejor (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:47)

    Yoi [utilizator]

    Mda, se vede ca Tariceanu nu e asa de prost cum pare asa ca sa vedem daca Ponta e mai prost decat pare ca ia mai ramas alternativa sa ramana fara electorat si fara vreun castig din joc si sa fie si fraierul care va incasa toate loviturile, deja banuim ce va face Ponta daca nu i-a mancat PSD-istii neuronii.
    Cu UDMR e problema ca astia vedem ca nu ii duce mintea ca pe vremuri si s-ar putea sa fie prosti pana la capat iar daca mai vor electotat va face exact ce a facut si Tariceanu.
    Oricum daca intuim bine se va termina cu "sa rezolvat" altfel se va termina cu "sa rezolvat singuri PSD".
    Hai cu clovneria mai repede ca oricum se stia cum se va termina prosteala in toate variantele iar in varianta cu al doile guvern nimeni nu castiga decat USR-Plus mai ales ca ati fost si prosti sa incercati sa castigati electorat pe spatele lor si s-ar putea ca efectul sa fie invers si sa aveti surprize.
  • +8 (8 voturi)    
    Mi se pare mie... (Marţi, 22 octombrie 2019, 11:47)

    TheBlizzard [utilizator]

    ... sau motocicleanu se cam baga in seama singur...? Miros de ciolan...?
  • +5 (5 voturi)    
    Asta-i bine,,, (Marţi, 22 octombrie 2019, 12:08)

    John M. [utilizator]

    Din cele 12 puncte, i s-a garantat singurul care nu era pe lista: sa nu-i revoce imunitatea ca sa trebuiasca sa-i consolam noi, electoratul fara frontiere, cele 6 neveste sarmane, ramase singure si fara aparare...
  • +6 (6 voturi)    
    USL reloaded (Marţi, 22 octombrie 2019, 12:22)

    lasa [utilizator]

    Hai ca , de fapt, se reface formula de succes USL!
    Doar schimba cabinetul, ma tem ca metehnele raman aceleasi/
    Fara penali? E o discutie lunga, incepand cu definitia "penal".
    DB cu USR se eschiveaza exact cand ar trebui sa atace
  • +6 (6 voturi)    
    Să vedem și confirmarea P.N.L. (Marţi, 22 octombrie 2019, 12:43)

    Tayen [utilizator]

    Că, dacă se aliază cu A.L.D.E. este extrem de grav. Mai rămâne copistul de Ponta și gata „U.S.L. reloaded”....