Dan Barna prezintă pe Facebook cele 10 măsuri pe care vrea să le ia dacă ajunge la Cotroceni

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 13:53 Actualitate | Esenţial


Dan Barna
Foto: Uniunea Salvati Romania - USR
Candidatul USR-PLUS la alegerile prezidențiale, Dan Barna, și-a anunțat sâmbătă, pe Facebook, cele 10 măsuri pe care ar vrea să le ia dacă ajunge la Cotroceni, "pentru a ieși din cercul vicios al sărăciei și corupției”. Primul punct este înlăturarea persoanelor cu probleme penale din funcțiile publice, iar pe listă este inclusă și "oprirea taxării sărăciei".

În prima zi a campaniei electorale, USR-PLUS a lansat o platformă cu cele "zece proiecte pentru România" ale candidatului la Cotroceni Dan Barna.

"Noi, atât USR cât și PLUS, am făcut multe promisiuni. Dar acele promisiuni au venit însoțite de zeci de propuneri concrete. Suntem pregătiți să punem în practică aceste proiecte și să punem bazele unei guvernări moderne și eficiente", a scris Barna, pe Facebook.

El spune că cele 10 priorități "au fost gândite și enunțate alături de Dacian Cioloş și împreună cu o echipă de specialiști din ambele partide": "E ușor să faci promisiuni. Adevărata provocare este să faci reformele necesare pentru a dezvolta țara și pentru a crește calitatea vieții tuturor românilor".

Cele 10 măsuri propuse de Dan Barna "pentru reforma statului":
  • 1. Fără Penali în Funcții Publice
  • 2. Bani mai mulți pentru Educație
  • 3. O nouă lege a Sănătății
  • 4. Management profesionist pentru finalizarea autostrăzilor
  • 5. Economie fără birocrație
  • 6. Pădurile, resursă strategică națională
  • 7. Zero taxe pe sărăcie
  • 8. O singură națiune, în țară și în Diaspora
  • 9. Stabilitate pentru Apărare
  • 10. Stop criminalității







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5058 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Votez Barna (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 13:59)

    Kosmos [utilizator]

    Si USR/PLUS. O alternativa altceva decat PSD, PNL,m UDMR si toata sleahta comunista
    • -2 (10 voturi)    
      usr: psdism pt hipsteri, adica demagogie si tupeu (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:21)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Un program la fel de bombastic ca si cel al PSD-ului.
      Masurile respective intra in atributiile presedintelui ?
      Cum le implementa daca avea un guvern Dancila ? Sau daca era Barna nu o alegea pe Dancila ci pe Olguta Vasilescu ?
      Cu Olguta s-ar fi inteles ?
      Demagogie pura.
      USR e noul PPDD a lui Dan Diaconescu.
      Se lupta cu sistemul/ciocoii. De pe gard.
    • -3 (9 voturi)    
      Votează. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:54)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Nu te ține nimeni. Dar nu ne zi și nouă că nu ne interesează.
    • -1 (11 voturi)    
      bye Barna (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 15:20)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      ai pierdut presedentia o data cu motiunea


      ciao....vedem daca rezista si oastea de stransura fara ideologie asumata si adunatura de frustrari

      mi sa nu se intoarca UEa
  • +6 (8 voturi)    
    Punctul 11 (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:01)

    Kosmos [utilizator]

    Tranformare JAndarmeriei in paznicul padurilor si nu ciomagirea oamenilor care deranjeaza politicieni
  • -3 (15 voturi)    
    Vorbe in vant (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:04)

    LucS_M [utilizator]

    Nimic concret inafara de sloganuri.
    N use pot debarasa de problemele lor de partid, adica razbunari pe fostii si justitia in folosul lor.
    Nimic despre salarii si pensii, nimic despre nivelul de trai al populatiei. Totul despre FERICIREA LOR ca partid. Am pus pariu ca nu veti publica acest comentariu :). Huo propaganda!
    • +1 (5 voturi)    
      De salarii si pensii (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 15:32)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui LucS_M

      In tara asta nu sunt numai bugetari!
      Sunt oameni care lucreaza la privat si de 3 ani s-au ales cu rate mai mari si cu inflatie, asta au capatat de la PSD! Desigur daca esti vreun bugetar, ruda intrata cu pile la vreo institutie publica si ai un loc caldut, te gandesti doar la bani multi si munca putina!
      Gandirea trebuie sa fie principiala si nu concreta( adica bani mai multi pentru unii).
      Pct. fara penali in functii publice, este o chestie de normalitate nu lasi lupul de paza la oi.

      Pct. 6 Padurile , resursa strategica nationala( de 30 de ani se taie in nestire si nimeni nu ia masuri concrete, este foarte bine ca macar aduce in discutie acest subiect)
      Iar pentru cel care spune ca sunt doar sloganuri, pana una alta acest om nu a fost la putere pana acum, ceilalti da, dar o gandire conservatoare si retrograda va dori ca aceiasi oameni sa fie 1000 de ani la putere si au credinta ca nimic nu poate fi schimbat!
  • -2 (12 voturi)    
    Deci: „Să fie bine ca să nu fie rău”. (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:06)

    Tayen [utilizator]

    Păi aia zic toți.
    Concret...? Nimic.
    • -1 (9 voturi)    
      de adaugat: (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:30)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      "sa fie pace pe pamant"
  • -1 (13 voturi)    
    Chiar nu vrea... (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Chiar nu vrea nimeni sa ii explice lui Ilie ca Presedintele nu este Prim Ministru, nu poate da legi si nici lua masuri administrative? Nu de alta dar face promisiuni pe care nici macar nu poate incerca sa le respecte.

    Chiar el spune: "să punem bazele unei guvernări moderne și eficiente". Deci la anul, Ilie. La anul e cu guvernarea. Acu e cu Presedintele. Zi si tu ceva din fisa postului.
    • -1 (9 voturi)    
      relax (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:32)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Asta stie foarte bine ca nu astea sunt atributiile presedintelui. Lista este pentru turma votanta care habar n-are si pune botu' la orice discurs tip miss
  • -2 (8 voturi)    
    Zero taxe pe sărăcie! (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:18)

    Nyk1 [utilizator]

    Eu unul îmi votez cu drag 150 de lei în plus la salariu, dacă nu vine PSDul cu vreo contraofertă mai bună!
  • -2 (8 voturi)    
    zero taxe pe saracie... (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:22)

    demaGOGU [utilizator]

    ...formula va face cariera intre cele mai nefericite exprimari ale "rasismului" social in forma pura.
  • -2 (8 voturi)    
    Nu va ajunge (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 14:46)

    KTerinca [utilizator]

    .
  • -3 (5 voturi)    
    Dan Barna (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 16:58)

    Luk [utilizator]

    ne prezinta ce-ar vrea el sa faca Parlamentul si Guvernul dupa ce l-am vota pe el. Da.
  • -3 (5 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 17:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    si cu Dulapul de la Cotroceni ce facem?
  • 0 (8 voturi)    
    Tupeu sau bataie de joc ? (Sâmbătă, 12 octombrie 2019, 19:24)

    Radu I [utilizator]

    Insul candideaza la functia de presedinte si nu a avut bunul simt sa citeasca in Constitutia tarii CAPITOLUL
    Presedintele Romaniei.Vine cu niste povesti care nu au legatura cu activitatea presedintelui. Chiar nu intram niciodata in normalitate ? Actualul presedinte bate campii, tot din cauza ca nu-si cunoaste atributiile
    constitutionale si le incalca cu gratie. Nu pot califica atitudinile,este batae de joc sau incompetenta? Nici ceilalti candidati nu sunt mai breji se scalda in superficialitate si politicianism ieftin.