Tânărul lovit de un glonț provenit de la un poligon aflat la 2,5 km distanță vrea să ceară despăgubiri de la Jandarmerie: Puteam să fiu mort

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:28 Actualitate | Esenţial


Jandarmeria Romana
Foto: Facebook/ Jandarmeria Romana
Tânărul din Gorj lovit de un glonț provenit de la un poligon aflat la o distanță de aproximativ 2 kilometri și jumătate, unde se antrenau 100 de jandarmi, vrea să ceară despăgubiri pentru trauma suferită, potrivit Digi24. Tânărul, care este spitalizat la Craiova, spune că putea să fie mort.

Constantin Vochițoiu se afla în curtea bisericii din satul Măceșu, aflată la o distanță de aproximativ doi kilometri jumătate de poligonul din Târgu-Cărbunești, în momentul când a fost lovit de glonț.

Tânărul de 22 de ani s-a prăbușit sub privirile a doi prieteni.

"Dintr-o dată, m-am trezit pe spate. N-am știut, n-am realizat nimic. Prima oară, când am ajuns la spitalul de la Târgu-Cărbunești, mi-au zis că am un glonț în cap", a declarat pentru Digi24 Constantin Vochițoiu, tânărul rănit.

Tânărul vrea să dea în judecată Jandarmeria Gorj pentru a cere daune: "Să ies din spital și la urmă o să mergem mai departe". Întrebat dacă va cere despăgubiri, el a răspuns: "Da. De ce nu? Puteam să fiu mort".

În urma incidentului, Constantin Vochițoiu a fost dus la spitalul din Târgu-Cărbunești, de unde a fost tranferat la Craiova, acolo unde a fost operat.

Ministerul Apărării a anunțat luni că tragerile planificate în poligonul din orașul Târgu-Cărbunești sunt sistate până la finalizarea cercetărilor în cazul tânărului lovit în cap de un glonț.

Poligonul "Dealul Rogojeni” din Târgu-Cărbunești, unde s-a produs incidentul, este omologat din 2013.

Jandarmii au participat la ședința de tragere luni, între orele 9.00 și 11.50, iar incidentul ar fi fost anunțat la ora 13.00.

"În Poligonul Rogojeni din Târgu-Cărbuneşti au fost executate şedinţele de tragere de pregătire planificate, cu pistolul mitralieră şi cu pistolul. Ulterior desfăşurării şedinţelor de tragere, am fost informaţi că un tânăr a fost lovit de un glonţ în timp ce se afla în curtea unei biserici din localitatea Măceşu, situată la aproximativ 2,5 km de poligon”, a precizat, pentru Mediafax, Alin Ivan, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Gorj.

Polițiștii și Parchetul Tribunalului Militar Timișoara fac cercetări în acest caz pentru vătămare corporală din culpă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4159 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Prostie curata.... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 9:51)

    taro [utilizator]

    cum naiba sa ai poligonul cu directia de tragere catre oras? Gloantele din pistolul mistraliera ajung peste 3km si cele din mitraliera grea ajung la 5-6km.

    Ce vrei, vorbim de jandarmerie...
    • +8 (8 voturi)    
      nu asta ar fi problema (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:19)

      gigiduru_ [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Depinde cum e proiectat si starea de functionare.
      Ultima data cand am facut trageri panourile de protectie erau pur si simplu macinate de gloante.
      • -1 (9 voturi)    
        ca sa duci 2.5km cu glontul (Miercuri, 18 septembrie 2019, 11:17)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

        trebuie sa tragi in aer. daca tragi la o tinta aflata la max 400m, chiar daca nu o nimeresti, glontul se opreste mult mai repede.
        Dar cum de l-a lovit glontul la ora 13, daca tragerile s-au terminat la 11:50?
        • 0 (2 voturi)    
          Pai (Miercuri, 18 septembrie 2019, 15:27)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ca sa faca 2 km îi ia ceva timp. Sau de fapt a făcut ocolul pământului si deaia i-a luat o ora.
        • +2 (2 voturi)    
          Exprimarea e ambigua (Miercuri, 18 septembrie 2019, 21:50)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Nu se spune ca incidentul a avut loc la 13:00, ci ca a fost anuntat la 13:00.
          Sau poate se pregateste musamalizarea, cum discutam deunazi - nu stim, dom'le, glontul ala n-a fost de la noi, noi terminasem de mai mutl de-o ora... sa preia melitia cazul, ca o fi vrut sa-l omoare cineva pe asta, nu se poate, o fi facut el ceva..."
          Jandarmerisme.
  • 0 (6 voturi)    
    jadragmii (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:35)

    liviu_ [utilizator]

    si cand nu vor sa fie niste ticalosi prosti de bubuie sunt niste ticalosi prosti de bubuie...
  • +2 (2 voturi)    
    Criminalistic, (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:49)

    Namaste [utilizator]

    imbogatirea cazuisticii dar si crearea unui precedent foarte grav!
    Oribila "intamplare"...
  • +3 (5 voturi)    
    Tanarul are tot dreptul (Miercuri, 18 septembrie 2019, 11:06)

    varavara [utilizator]

    sa ceara daune mari jandarmeriei.
    Daca cei care organizeaza aceste trageri nu sunt in stare sa asigure protectia impotriva posibilitatii ca sa existe astfel de cazuri, sa plateasca, dar nu de la bugetul de stat ci din cel personal.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu Jandarmeria (Miercuri, 18 septembrie 2019, 12:43)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      e de vina in mod direct !
      Ministerul Apararii e de vina. Din ce am inteles Poligonul apartine Ministerului Apararii si este si sub-inchiriat si la Jandarmerie si Politie. Proiectarea Poligonului / Regulament de Tragere in Poligon apartin Ministerului Apararii.
      Iar Ministerul Apararii este condus de Les care nici nu a ,,facut armata".
      Zice ca are niste cursuri de ,,tras cu pusca de vanatoare".
      Dar la vanatoare se trage cu cartuse cu alice dupa ciori si nu cu 7,62 x39 mm AKM.
  • 0 (8 voturi)    
    orele 9.00 și 11.50 sedinta de tragere (Miercuri, 18 septembrie 2019, 11:16)

    Je__ [utilizator]

    daca incidentul a fost raportat la ora 13, si sedinta s-a terminat la 12?

    cum de toata presa da vina pe jandarmerie?

    cine a mai tras pe acolo? cumva SECURITATEA? cu glont de pusca cu luneta?

    hai baieti...care sunt rezultatele anchetei...ca sigur se putea determina rapid niste lucruri


    adica jandarmeria poate iesi rapid si spune, bah, noi la ora 13 nu eram in poligon !!!
    analiza balistica...bah ...glontul e sau nu de AKM, si luam probe de la fiecare pusca sa vedem de unde provine....in 2-3 zile avem rezultatele

    ziarele sa prezinte informatiile corect, nu doar trunchiat cu omisiuni, ca si cum ar lucra la psihicul cititorilor, deja inducandu-le verdictul de cine e vinovat !

    pare 100% metoda de manipulare ca si in cazul miscarii #resist si adeptilor ei. Aia care detin adevarurile absolute !
    • 0 (0 voturi)    
      Incep sa cred ca aveti dreptate (Miercuri, 18 septembrie 2019, 21:53)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Statul paralel, iohanisto-sorosist e de vina. Ca si la Colectiv, ca si la Caracal, dupa cum bine se stie, ei au facut toate nenorocirile alea si pe urma le-au inscenat asta bravilor, curajosilor, nevinovatilor si dragilor nostri jandari si melitzieni...
      E clar, asta e, va multumesc ca m-ati luminat...
  • +6 (8 voturi)    
    Categoric (Miercuri, 18 septembrie 2019, 11:47)

    Rahan5 [utilizator]

    Poligonul / movila / biuta de protectie a fost prost constituita.
    Pe culmea biutei trebuia montat un gard de beton din elemente demontabile prefabricate cu grosimea de 10 cm (In principiu doar pentru AKM 7,62 x39). Si inalt de vreo 2-3-4 m.
    Inaltimea gardului este astfel stabilita incat glontul trecut la limita peste gard, prin balistica proiectilului, acesta sa loveasca solul dupa 3-4 km si nu 2,5-2,8 km ca in cazul cu accidentul.
    In mod normal 7,62 x 39 mm strapunge maxim 7-8 cm beton armat cu glont perforant.
    Relatia este cam grosimea in Otel x 10 iar 7,62 x 39 strapunge cu perforant vreo 8 mm Otel.
    Dupa fiecara sesiune de tragere se trimit 2 soldati cu o galeata de mortar pentru umplerea ciobiturilor produse accidental.
    La fiecare 10-20 ani e.t.c. se schimba panourile grav afectate.
    Tragatorii nu au voie in mod normal sa traga in panourile beton.
    Tintele sunt doar la nivelul biutei de pamant.
    • -1 (1 vot)    
      da, asa este, (Miercuri, 18 septembrie 2019, 13:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      dar un glont deviat nu ajunge la 2,5 km. Acel glont, daca a fost tras din poligon, a fost tras in aer.
    • 0 (2 voturi)    
      Poligon Dealul Rogojeni (Miercuri, 18 septembrie 2019, 14:03)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      De fapt poligonul este făcut pe un deal si direcția de tragere este paralela cu satul. Practic tragi într-un deal și satul este undeva în stânga și în spatele linie de tragere. Deci trebuie sa te chinui cu adevărat sa tragi în Măceșu. Sătenii zic ca au mai fost cazuri si ca ar fi găsit un glonte într-un porc. Nu este nici o biuta se trage în deal. In general când se fac poligoanele se alege evident ca pe linia de tragere sa nu fie sate sau orașe. Poligoanele cu ziduri de beton se aleg la fel sa nu poți sa tragi în zone locuite. Aici a fost un tâmpit care a tras a liberare sau a uitat un glonte pe țeavă și când sa plece a descarcat arma.