SONDAJ Jumătate dintre secretarii de stat ar urma să plece. Credeți că va fi guvernul mai eficient?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 6 august 2019, 12:38 Actualitate | Esenţial


Sondaj secretari de stat
Foto: Hotnews
Guvernul vrea să reducă la jumătate numărul de secretari și subsecretari de stat. Tăierea ar aduce economii la buget de 21,3 milioane de lei la nivelul unui an bugetar. La nivelul guvernului există 86 de secretari de stat și 16 subsecretari. În aceste condiții, credeți că măsura va eficientiza în vreun fel activitatea guvernului?

  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2636 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Majoritatea "secretarilor de stat" sunt interlopi (Marţi, 6 august 2019, 12:54)

    hashtag Dragnea [utilizator]

    Deci trebuie dati mai toti afara.
  • +9 (9 voturi)    
    Intrebare retorica (Marţi, 6 august 2019, 12:57)

    romania_curata [utilizator]

    Daca un grup de pr0sti, sau un grup infractional organizat se reduc la jumatate, jumatatea ramasa devine desteapta sau cu infractiuni zero?
  • +5 (5 voturi)    
    Orice masura... (Marţi, 6 august 2019, 13:09)

    astronaut [utilizator]

    de reducere a birocratiei este binevenita , dar ma tem ca nu sunt in stare sa faca ceea ce spun , dovada impozitarea pensiilor speciale , care s-a amanat , o baga prin Parlament ,vor sa scoata ''castana'' cu mana altuia !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Eficienta? (Marţi, 6 august 2019, 13:19)

    Jolly Roger [utilizator]

    Daca dintr-un grup de pilosi, incompetenti si increzuti dai afara jumate - cu cat creste eficienta celor ramasi?
    Ha!
  • +6 (6 voturi)    
    Fiecare politruc bolșevic,agramat, (Marţi, 6 august 2019, 13:26)

    Rescator [utilizator]

    hoțoman ,profund corupt și de o incompetență
    cosmică ,poate fi un lucru bun pentru țară.
    Problema este că incă nu pleacă Docila Tuteva și
    miniștrii săi,unul ți unul,in frunte cu Orlando și
    rusnacul Fiforski.
  • +9 (9 voturi)    
    Oricum nu făceau nimic (Marţi, 6 august 2019, 13:27)

    Milka Man [utilizator]

    pentru că, majoritatea, nici măcar nu erau calificați pentru pozițiile respective. Dar na, au slujit pe cine trebuie, au stat capră când li s-a cerut și au fost recompensați până la urmă, nu? Cu ei, sau fără ei, treaba va merge la fel, sigura diferență fiind că rămân mai multă cafea și prăjiturele pentru cei rămași.
  • +7 (7 voturi)    
    sunt convinsa ca in fiecare minister (Marţi, 6 august 2019, 14:41)

    CVL [utilizator]

    ar trebui sa existe macar unul dintre secretarii de stat care sa stie despre ce e vorba in ministerele alea. Restul sunt fii, fiice, sotii, amante, miss. Ghiciti va rog cine va pleca din post.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact! (Marţi, 6 august 2019, 18:17)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Eficiența (câtă e, măcar în rutinele birocratice) și corupția vor tinde asimptotic spre zero, respectiv + infinit.
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi fost mai eficient (Marţi, 6 august 2019, 21:34)

    kokos [utilizator]

    daca se reducea cu 50% numarul de ministere cu toata suita de angajati.