Procuroarea care a intervenit în cazul Sorinei, pusă sub urmărire penală - surse

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iulie 2019, 17:37 Actualitate | Esenţial


Momentul in care fetita a fost scoasa din locuinta
Foto: Captura Facebook
Procurorii Secției de anchetare a magistraților au pus-o sub urmărire penală pe Maria Pițurcă, procuroarea care ar fi bruscat fetița din Baia de Aramă, au precizat, pentru Mediafax, surse apropiate anchetei. Și managerul de caz din DGASPC Mehedinți este urmărită penal.

Surse judiciare au precizat, pentru MEDIAFAX, că procurorii Secției de anchetare a magistraților au pus-o sub urmărire penală pe Maria Pițurcă, procurorul care ar fi bruscat-o pe Sorina. Urmărită penal este și managerul de caz din DGASPC Mehedinți.

Secția pentru procurori în materie disciplinară a CSM a decis, miercuri, amânarea pentru joi a deciziei privind suspendarea Mariei Pițurcă, procurorul care a luat-o cu forța pe Sorina, fetița de 8 ani din Baia de Aramă, pentru a o duce la familia sa adoptivă.

Procurorul general, Bogdan Licu, a dispus verificări la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova privind modul în care un procuror din acea structură a intervenit în cazul fetiței din Mehedinți și a efectuat percheziția domiciliară. Astfel, procurorii de la Secția de anchetă efectuează verificările.

Fetița a fost luată cu mascaţii la finele lunii iunie din casa în care a fost crescută de un asistent maternal, din Baia de Aramă, județul Mehedinți, după ce copila a fost înfiată de o familie din America.

Momentul în care mascații au intrat în casă și au luat fetița a fost filmat de familia care a crescut-o. În imagini se observă cum copila refuză să meargă cu oamenii legii și strigă „mami, nu vreau să plec!". Imediat după ce fetița a fost luată din casă a apărut un val de nemulțumiri, oamenii fiind supărați de faptul că fetița a fost luată împotriva voinței ei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6139 vizualizari

  • +4 (32 voturi)    
    Ce ipocrizie... (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:48)

    Observator roman [utilizator]

    ...mi-e așa de silă!
    Procurorul general interimar Bogdan Licu este doar un preș al puterii. Iar puterea... încă se agață de Antena 3. De aceea prima mișcare a oricărui guvern democratic și cu dragoste de patrie trebuie să fie înlăturarea mașinăriei de zvonuri a lui Voiculescu & Co. Se poate!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu prea! (Joi, 11 iulie 2019, 8:26)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Constitutia zice ca nu se pot inchide. Dar putem organiza un boycot al firmelor care finanteaza Antenele prin reclame!
      • 0 (0 voturi)    
        libertatea presei si mass media (Joi, 11 iulie 2019, 11:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        e garantata prin constitutie, dar asta nu inseamna ca televiziunile pot debita ce vor ele.
        Adrian Nastase a inchis OTV si uite ca a facut bine, (unaa din putinele fapte bune facute de Adrian Nastase).
        Si televiziunile sau ziarele pot fi inchise, in anumite conditii.
  • +10 (40 voturi)    
    manipulare (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:48)

    andrei108 [utilizator]

    Cata manipulare si prostie in acest caz. Daca ati sti ce usor este sa manipulezi un copil, n-ati mai da atata crezare asistentului social maternal, care a luat-o in plasament. Cat timp a fost fetita la ea, asistentul maternal a avut grija sa-i bage toate prostiile in capul ei. Ar trebui verificat ce anume, i-a bagat in cap fetitei in ultimele zile pana sa o ia de la asistentul maternal.
    • -4 (30 voturi)    
      manipulare (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:07)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

      Indiferent cata manipulare este, nu se adopta un copil cu mascatii si procurorul....

      Pana la urma a fost careva dintre toti comentatorii in casa sa vada ce i-a bagat in cap asistentul maternal?!
      • +4 (12 voturi)    
        facepalm (Miercuri, 10 iulie 2019, 21:19)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Mascatii si procuratura au intervenit pt sechestrare de persoane, nu pt adoptie cornutule !
        • +1 (7 voturi)    
          Da, s-a comportat exact ca o persoană sechestrată (Joi, 11 iulie 2019, 2:31)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Citește art.911 și art.913 C.proc.civ. și vezi ce scrie acolo.

          Procuroarea ta și-a asumat rolul executorului judecătoresc și pentru asta chiar trebuie să meargă la închisoare.
    • +1 (31 voturi)    
      Bolovane (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:13)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

      De la un an pana la 8 ani i-a bagat in cap toata viata proprie. A crescut-o adica cum isi creste orice parinte propriul copil. Alaturi de o alta orfana crescuta impreuna. Tu ai crescut macar vreo buruiana?
      • +12 (18 voturi)    
        n-a vrut sa o infieze ca sa primeasca bani de la (Miercuri, 10 iulie 2019, 20:12)

        leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        stat...
        • -1 (1 vot)    
          cu 3000 ron pe luna (Joi, 11 iulie 2019, 11:06)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

          nu poti creste un copil in conditii decente.
          fii sigur ca a bagat mai multi bani in crestere si educatie.
          • 0 (0 voturi)    
            De aia a ajuns fata la spital subnutrita? (Joi, 11 iulie 2019, 14:48)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Hai ca macane!
    • -4 (22 voturi)    
      sa fie torturata fetita ca sa spuna tot! (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:27)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

      nu ne jucam cu viata procurorilor aici!
    • +5 (25 voturi)    
      absolut! (Miercuri, 10 iulie 2019, 18:34)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

      in loc ca asa-zisa asistenta sa fie ea anchetata pt. ca nu a pregatit copilul pentru adoptie, desi stia ca procedurile s-au terminat, procuroarea va fi data afara in suturi. Probabil ca trebuie schimbata cu altcineva, agreat de sistem.
    • 0 (0 voturi)    
      de curios, esti parinte? (Joi, 11 iulie 2019, 11:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui andrei108

      Cati copii ai acasa?
      In cazul de fata afla ca un copil nu poate fi manipulat de orisicine; copiii se lasa manipulati de cei apropiati, pe care ii iubesc. Daca fetita nu iubea asistenta maternala, fii sigur ca abia astepta sa se duca la ,,noii mami si tati din America''
      simplu fapt ca fetita a ascultat de asistenta, arata ca intre ele exista o legatura emotionala.
  • -5 (27 voturi)    
    cum? (Miercuri, 10 iulie 2019, 17:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu va luati de procurori! ei sunt zeii nostri! la cine ne vom mai inchina?
    • +15 (17 voturi)    
      la puscariasi (Miercuri, 10 iulie 2019, 19:52)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      verti nu vreti va inchinati deja la puscariasi, talhari si analfabeti.
  • -5 (13 voturi)    
    Hai cu micuța la bulău. (Miercuri, 10 iulie 2019, 19:04)

    prec [utilizator]

    Pe vreo 20 de ani, să fie dată de exemplu.
  • +8 (18 voturi)    
    (Miercuri, 10 iulie 2019, 19:06)

    nahir [utilizator]

    întreb, ce a făcut procuroarea astfel încât să fie urmărită penal?
    A luat mită?
    A favorizat vreun infractor?
    Fără nicio discuție că modul în care a acționat pentru a pune în legalitate adopția fetiței, e cel puțin deplorabil. Dar, ca să pui pe cineva sub urmărire penală, trebuie ca acea persoană să fi încălcat legea în această privință/
    O penalizezi pentru lipsa de empatie, pentru felul degradant în care a luat fata de la asistentul maternal (cel care refuza punerea în aplicare a unei hotărâri judecătorești definitive reținând fata 2 luni fără a avea dreptul legal - pe asta cine o anchetează) pentru a fi predată părinților adoptivi. Dar astea nu sunt fapte penale.
    SS-ul (arma pesedacilor cu care vor să controleze justiția și la care nu vor să renunțe în ciuda GRECO) a mai făcut o chestie asemănătoare (trăiți madam flocea) când i-a aplicat Coduței Kovesi controlul judiciar.
    • 0 (6 voturi)    
      nahir (Joi, 11 iulie 2019, 0:32)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Nu ai deloc dreptate. adica ai perfecta dreptate, dar de unde ai scos tu ca in romania daca autoritatile doresc trebuie sa aiba vreun fundament pentru dosare penale? In romania ai gresit nascandu-te si la cum sunt facute legile nu poti pasi fara sa calci o lege. comunistii au inventat asta pt controlul populatiei, noi inca o traim. Merge si fara temei real mai ales daca ai glasul slabit si nu te aude nimeni sa te ajute. Nu mai parea surprins. Dar intr-adevar nu e treba de dosar penal aici. Modul ala cel putin deplorabil e mult mai grav ca dosarul penal(care a ajuns ca diplomele de universitati romanesti: nu mai valoreaz 2 bani). Insa din nou, Niciodata, dar niciodata sa nu le plangeti de mila procurorilor sau judecatorilor. Oamenii aia au unelte legale sa distruga vieti aproape(foarte aproape) dupa bunul lor plac. Cunosc profesional o tona si mi-e groaza de ei ca vulpii de scorpion cand a trecut apa. Nu merita suportul 'in corpore' al societatii. Suma scheletelor din dulapurile magistratilor depaseste cu cateva ordine de magnitudine suma scheletelor din dulapurile politicienilor si a functionarilor din administratie la un loc. Istoric, de cand au fost inventati au produs crime si orori cu mult mai mari decat politicienii, conducatorii. Marile genocide moderne au fost si sunt girate invariabil de magistrati. Cel putin la nivel istoric sunt depsiti doar de ororile produse de religii. Deci in apararea procurorilor, judecatorilor si a magistratilor in general sariti DOAR punctual cand sunteti siguri ca a e pe bune si niciodata nu le aparati institutiile in totalitatea lor.
  • +8 (16 voturi)    
    sectia oricum trebuie desfiintata fiind ilegala. (Miercuri, 10 iulie 2019, 20:20)

    leeloo2 [utilizator]

    in rest numai pesedistii sustin asa o tampenie de sectie.
  • +11 (17 voturi)    
    Cum se vede ticalosia PSD-istilor de pe forum! (Miercuri, 10 iulie 2019, 20:21)

    Idealistu [utilizator]

    Aia care vezi doamne apara copilul, dar de fapt doresc sa atace procurorii. N-au nicio treaba cu asistenta maternala care a manipulat copilul, copil pe care n-a vrut sa-l adopte. Nici nu le pasa de copil, care va creste vai de mama lui intr-un mediu social de doi lei.
  • +2 (4 voturi)    
    “Daca ajunge la orfelinat... (Joi, 11 iulie 2019, 8:15)

    Alui [utilizator]

    ... o sa trecem prin fata orfelinatului in fiecare zi” au declarat copiii agentei maternale despre Sorina. Asta da ticalosie!
    Cazul e demn de un film de Oscar! Daca se va face, sa nu va plangeti ca Romania o sa fie considerata o tara cu oameni de tot rahatul de cei care o sa vada filmul!
  • -1 (3 voturi)    
    Ce animale! (Joi, 11 iulie 2019, 8:46)

    Alui [utilizator]

    „Dacă va fi dusă la orfelinat, vom sta la poartă în fiecare zi, măcar să o vedem”.
    https://www.libertatea.ro/stiri/fiica-fostei-asistente-maternale-din-mehedinti-care-a-crescut-o-pe-sorina-daca-va-fi-dusa-la-orfelinat-vom-sta-la-poarta-in-fiecare-zi-macar-sa-o-vedem-2677861/amp
  • -1 (1 vot)    
    PROCUROR vs SORINA (Joi, 11 iulie 2019, 12:19)

    jidanul [utilizator]

    Clonele procurorilor Onea, Negulescu (zis si Portocala) , Kovesi, Man si altii exista peste tot in Procuratura Romaniei. Dupa ce Kovesi & Co. au distrus vietiile a multor oameni maturi, acum procurorii trec la distrugerea copiilor din Romania. Cea ce este extrem de maxim de grav, dincolo de familia care o va adopta pe Sorina si dincolo de orice, este fapta procuroarei teroriste Maria Piturca care s-a comportat la fel ca ofiterii SS care faceau trierea separandu-i pe copii de parintii lor la Auschiwitz. Nu exista absolut niciun motiv, nicio justificare pe care un om matur sa si gandeasca ca ar putea sa terorizeze un copil. Ma intreb daca umanoida asta nenorocita are copii ? Si daca are, i-ar place sa vada ca copii ei sunt tarati pe jos, dati cu capul de pereti si terorizati asa cum a facut ea cu Sorina ? Aratarea asta Maria Piturca nu mai are ce sa caute in Procuratura, nu mai ce sa umble libera pe strada. In doua locuri mai poate respira, aratarea asta, la un ospiciu ori la puscarie, pe viata, pentru ca daca va fi trecuta cu vederea aceasta fapta, umanoida asta va comite orori. Dupa ce situatia Mariei Piturca este rezolvata, trebuie sa urmeze absolut toti ceilalti umanoizi care au fost complice cu Maria Piturca si care pe diferite cai ilegale si imorale au contribuit la acest deznodamant abominabil.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba, de unde le scoateti? (Joi, 11 iulie 2019, 14:50)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      “Data cu capul de pereti”? Hai sictir!