Tăriceanu: Văd agitație neobișnuită. Vă prefaceți că nu știți de ce s-a înființat Secția de anchetă / Mai răsfirați-vă, băieți, că bate la ochi

de MH     HotNews.ro
Marţi, 25 iunie 2019, 18:31 Actualitate | Esenţial


Tariceanu
Foto: Facebook
Călin Popescu Tăriceanu comentează "agitația neobișnuită" după ce Comisia de la Veneția a criticat din noua Secția de anchetare a magistraților și susține că această structură este una independentă, plasată sub autoritatea CSM, garantul independenței justiției. Liderul ALDE susține că deranjați de această secție sunt cei care făceau jocurile SRI-DNA în regimul Macovei-Kovesi-Băsescu, care o contestă "din interes, ignoranță, ori pur și simplu ticăloșie", fiind gata să sacrifice libertatea și independența judecătorilor.

"Văd o agitație neobișnuită în anumite zone după ce Comisia de la Veneția a opinat că există neclarități în procesul de numire și funcționare a Secției speciale de investigare a magistraților. Poate membrii comisiei or fi având unele semne de întrebare, dar voi, apărătorii vechiului sistem, sigur nu aveți. Vă prefaceți că nu știți de ce s-a înființat această secție”, a scris Călin Popescu Tăriceanu, marți, pe Facebook.

El susține că această secție a fost înființată pentru că, atunci când de anchetarea magistraților se ocupa DNA, "aveam parte de o amplă operațiune de confecționare a unor dosare pentru șantajarea instanțelor de judecată". Când secția s-a înființat, la DNA dospeau pentru vremuri „oportune” peste 4.000 de dosare pe numele unor magistrați, iar când a fost momentul transferului acestor dosare la noua secție, același DNA a clasat mai mult de jumătate dintre ele, mai susține președintele Senatului.

"Pe atunci era totul în regulă, nu-i așa, pentru că doamna Kovesi și acoliții ei aveau drept de viață și de moarte asupra Justiției, punând pumnul în gură judecătorilor și forțându-i să danseze în câmpul tactic după muzica serviciilor. Acum când avem o secție dedicată anchetării magistraților, o secție complet independentă și plasată sub autoritatea CSM, garantul independenței justiției, brusc nu mai e în regulă. Oare de ce? Simplu: din interes, ignoranță, ori pur și simplu ticăloșie, sunteți gata să sacrificați libertatea și independența judecătorilor. Sunteți gata să faceți orice ca să îngropați greșelile – eufemistic spus greșeli - trecutului. Sau și mai simplu: din pură complicitate cu artizanii menținerii Justiției în genunchi, de ani și ani de zile. (...) De asta și nu de altceva vă repugnă Secția specială, nu vă mai ascundeți pe după plop, băieți. Și mai răsfirați-vă, cât de cât, că bate la ochi....", adaugă Tăriceanu.

Comisia de la Veneția a reiterat recomandarea de a "reconsidera serios nevoia creării Secției speciale (pentru investigarea magistraților), arhitectura instituțională și principiile de funcționare”, potrivit opiniei Comisiei, publicate luni.

Despre Secția specială, Comisia de la Veneția notează:
  • Motivele pentru crearea Secției speciale pentru investigarea infracțiunilor din justiție (Secția), cu o jurisdicție destul de vag definită, rămân neclare.
  • Procurorii-șefi ai acestei Secții au fost numiți în baza unor prevederi tranzitorii, care au eliminat de facto Secția pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) din procesul de decizie, ceea ce nu se potrivește cu arhitectura instituțională a CSM.
  • Este neclar în ce măsură procurorii acestei Secții și procurorul-șef al acesteia se află sub controlul ierarhic complet al Procurorului General.
  • Având în vedere că Secția nu ar putea să se ocupe efectiv de toate cazurile aflate în competența sa, aceasta riscă să fie un obstacol pentru lupta împotriva corupției și crimei organizate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12706 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    4% (Marţi, 25 iunie 2019, 18:41)

    joly [utilizator]

    atat a avut la alegeri.
    Cu ce drept mai comenteaza?
    • +12 (16 voturi)    
      . (Marţi, 25 iunie 2019, 18:57)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui joly

      Pai si inainte a fost ales doar de mama Zina , si a dus-o bine. Pe urma dupa 90 el si patriciu au fost alesi de Iliescu sa sparga miscarea liberala, si a dus-o bine. In 2004 neinspirat basescu l-a ales ca sa-i fie primministru, si a dus-o bine. Dupa 2012 Ponta l-a ales ca sa sparga PNL, si iar a dus-o bine. ''Omul'' asta nu are nevoie sa fie ales de mari mase de votanti, e o hiena care se aciueaza pe langa unul mai mare si roade tot ce prinde
  • +22 (30 voturi)    
    ca sa vezi... (Marţi, 25 iunie 2019, 18:43)

    exilatul [utilizator]

    javra nenorocita , "familistul" convins , vorbeste de interes, ignoranta si ticalosie!!!!!!!!!!!...tocmai el , manechinul ajuns al doilea om in stat datorita votului unei majoritatii de hoti , escroci si imbecili...
    • +3 (5 voturi)    
      Așa sunt ticăloșii. (Marţi, 25 iunie 2019, 19:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Cred-că și alții sunt la fel.Cu câteva zile în urmă Tăriceanu se dădea șmecher de București,un mod de a vorbi care insultă Bucureștiul.Tăriceanu și cei de la ALDE nu merită să mai fie votați.Nu au nimic demn.Sunt la putere ca să facă jocurile PSD și ale infractorilor.
  • +7 (9 voturi)    
    Capacul inapoi pe tomberon (Marţi, 25 iunie 2019, 19:02)

    marianmarian [utilizator]

    Un putregai politic pe cale de disparitie, care inca nu realizeaza ca 4% a fost chiar onorabil, prin comparatie cu viitorul. Hai da-i inainte cu candidatul unic la presedintie, pretentii europene resapate si esuate absolut lamentabil. Cum o fi sa scotocesti prin tombereoanele politicii, in timp ce stii ca esti pe faras?
  • +6 (8 voturi)    
    Arestarea mafiei psd si alde (Marţi, 25 iunie 2019, 19:02)

    Cozmin30 [utilizator]

    Ticalosie este ce a facut si ce face infractorul Moliceanu.
    Sectia Speciala a fost creata de mafia psd si alde pentru a-i hartui, a-i intimida, a-i timora pe procurorii si pe judecatorii corecti, cinstiti, competenti, incoruptibili si nesantajabili, care au in lucru dosare ale infractorilor din mafie.
    In regimul Macovei - Kovesi - Basescu, justitia a fost independenta si si-a facut corect datoria. Procurorii au cules informatii, au verificat probele, iar daca probele s-au dovedit solide, i-au trimis pe infractori in judecata si judecatorii i-au condamnat.
  • +6 (8 voturi)    
    Intre mahala si balamuc mos Sterling Popescu T. (Marţi, 25 iunie 2019, 19:03)

    Plagarus [utilizator]

    Va iesi si speriatul asta, ca un prost din politioca lucrativa,pe persona fizica.
  • +7 (9 voturi)    
    Când se termină imunitatea lui CPT? (Marţi, 25 iunie 2019, 19:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Abia aștept sa il văd judecat si trimis la puscarie, ca orice penal care a luat mita, a facut trafic de influenta sau a mintit ca martor. Oricum, in gura acestui borrfas politic, cuvântul 'justitie' e un scuipat. Unn Gunoi!
  • +9 (11 voturi)    
    ! (Marţi, 25 iunie 2019, 19:20)

    jaoju [utilizator]

    e dus, n-are cum sa-si mai revina...
  • +10 (12 voturi)    
    tariceanu (Marţi, 25 iunie 2019, 19:36)

    ------ [utilizator]

    Tariceanu esti cel mai penibil politician al momentului.
  • +8 (10 voturi)    
    Tariceanu - tot inainte cu "statul paralel" (Marţi, 25 iunie 2019, 20:04)

    Habermas [utilizator]

    Atata poate, atata canta.
  • +10 (12 voturi)    
    Cine vorbeste despre ticalosie! (Marţi, 25 iunie 2019, 20:18)

    V. Istina [utilizator]

    Voma. Pur si simplu.
  • +7 (9 voturi)    
    Omul chiar (Marţi, 25 iunie 2019, 20:21)

    yol [utilizator]

    e un taranete ordinar. S-o arzi in raspar cand pe tine te au votat doar rudele si prietenii, asta da tupeu de borfas.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu (Marţi, 25 iunie 2019, 21:07)

    Jar [utilizator]

    incep sa cuget ca astia care injura toata ziua-buna ziua serviciile sunt acoperitii...ca ce acoperire mai buna pot gasi?
  • +6 (8 voturi)    
    Tăriceanu: Văd agitație neobișnuită. (Marţi, 25 iunie 2019, 21:18)

    AdrianIlie2 [anonim]

    Prostia si rautatea sunt inseparabile.
  • +7 (9 voturi)    
    Arestarea mafiei psd si alde (Marţi, 25 iunie 2019, 21:29)

    Cozmin30 [utilizator]

    Ticalosie este ce a facut si ce face infractorul Moliceanu.
    Sectia Speciala a fost creata de mafia psd si alde pentru a-i hartui, a-i intimida, a-i timora pe procurorii si pe judecatorii corecti, cinstiti, competenti, incoruptibili si nesantajabili, care au in lucru dosare ale infractorilor din mafie.
    In regimul Macovei - Kovesi - Basescu, justitia a fost independenta si si-a facut corect datoria. Procurorii au cules informatii, au verificat probele, iar daca probele s-au dovedit solide, i-au trimis pe infractori in judecata si judecatorii i-au condamnat.
  • +7 (9 voturi)    
    Sursa sigura (Miercuri, 26 iunie 2019, 0:34)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    De unde stii ca persoanele care se bucura de reactia Comisiei de la Venetia sunt baietii cu ochii albastri, ascunsi pe dupa plopuri? Nu cumva ai surse din randul familie?

    N-ai decat sa continui cu afirmatii fara acoperire, astfel de fumigene prind insa doar la votantii vostri care prefera circul rationamentelor. Ca norocul, sunt tot mai putini!