Legea care dezincriminează faptele de corupție făcute în favoarea altcuiva a trecut de Curtea Constituțională: Sesizarea PNL și USR, respinsă

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2019, 15:10 Actualitate | Esenţial


Curtea Constitutionala
Foto: Curtea Constitutionala
Curtea Constituțională a respins, miercuri, sesizarea PNL și USR prin care reclamă că proiectul adoptat de Parlament care modifică Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea și sancționarea faptelor de corupție nu este pus în acord cu o decizie anterioară a CCR. Prin urmare legea adoptată de Parlament a fost declarată constituțională de către judecătorii Curții.

Pe 2 mai, grupurile deputaților PNL și USR au depus o sesizare la CCR cu privire la modificarea Legii 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea și sancționarea faptelor de corupție.

Partidele de Opoziție motivează, în obiecția de neconstituționalitate cu privire la modificarea art. 12 din Legea nr. 78/2000, că actul normativ încalcă Legea fundamentală, prin prevederile care dezincriminează „faptele prevăzute în cuprinsul lit. a) și b) ale art. 12 în cazul în care faptele sunt săvârșite în scopul obținerii pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase, precum și în cazul în care faptele sunt săvârșite în scopul obținerii pentru sine de alte foloase decât cele materiale”.

„Constatăm că, în procedura de reexaminare a Legii pentru modificarea și completarea art. 12 din Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea și sancționarea faptelor de corupție (PLx nr.340/2018), ca urmare a Deciziei Curții Constituționale nr.584/25.09.2018, Parlamentul României a ignorat considerente cu caracter general din decizia precitată, fapt care afectează, din perspectivă constituțională, conținutul articolului unic în forma adoptată după reexaminare”, arată sesizarea PNL și USR.

Actul normativ a fost adoptat de Camera Deputaților în ședința din 16 aprilie 2019, în calitatea de cameră decizională.

În Legea pentru modificarea articolului 12 din Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie se introduce un nou alineat cu următorul cuprins: „(2) În sensul prezentei legi, operaţiunile financiare constau în operaţiuni care antrenează circulaţia de capital, operaţiuni de bancă, de schimb valutar sau de credit, operaţiuni de plasament, în burse, în asigurări, în plasament mutual ori privitor la conturile bancare şi cele asimilate acestora, tranzacţii comerciale interne şi internaţionale. Pentru a fi efectuate ca acte de comerţ, operaţiunile financiare trebuie să constituie o acţiune de intermediere în circulaţia bunurilor făcută în mod organizat şi sistematic, în scopul obţinerii de profit”.

Pe 25 septembrie CCR a admis sesizarea președintelui Klaus Iohannis cu privire la modificările aduse Legii privind prevenirea faptelor de corupție.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5351 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    deci (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:13)

    liviu_ [utilizator]

    cu alte cuvinte... CCR da liber la furat

    eu fur pentru sotie, sotia fura pentru mine... suntem curati in fata legii!

    aceasta institutie CORUPTA numita ccr TREBUIE reformata din temelii!

    si uite cum "ne-am luat mana de pe justitie" a durat o saptamana jumatate!
    acum o sa zica "legea era deja spre promulgare si ccr a zis ca e constitutionala"

    hai sictir! tara de hoti!
    • -8 (12 voturi)    
      Da tot Dancila te conduce (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:42)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Da' tot Dancila te conduce. E clar ca e mai desteapta decat toti USR-istii cu toate voturile lor.
      Voturi, pe care, dealtfel, USR-ul urineaza cu spor, in spiritul lui Ponta si al altor bolsevici mai noi sau mai vechi.
      Klaus zicea ca "De a doua zi...", da' la el n-a venit inca!

      Sunteti invidiosi pe desteptaciunea lui Dancila, dar adanc in suflet o respectati si o iubiti, d'aia nu vreti sa o dati jos!
      • +5 (7 voturi)    
        Mda, mizerii, injuraturi, umor de autobaza (Miercuri, 5 iunie 2019, 16:34)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pe cine crezi tu ca vei convinge, daca folosesti stilul asta mizerabil ?
        Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +5 (5 voturi)    
      Nu e chiar asa (Miercuri, 5 iunie 2019, 16:01)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca furi si esti prins, esti acuzat si judecat pt hotie si indiferent ce-ai furat trebuie sa dai inapoi (cel putin teoretic). Fara legatura cu coruptia.
      Exact ca in cazul lui Draghici ala care i-a luat nevestei una sau doua masini de lux din banii partidului.
      Aia nu e coruptie, ci hotie, delapidare, devalizare..cum vrei sa-i zici.
      Ca abuzul in serviciu aproape ca nu mai exista.
  • +9 (9 voturi)    
    Liber (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:15)

    mos ion roata [utilizator]

    la furat!
  • +7 (7 voturi)    
    PS: (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:16)

    liviu_ [utilizator]

    am imp[resia ca distrugerea justitiei si nu numai a accelerat dupa alegeri...
    probabil se bazeaza ca multi o sa dea vina ca cei ce au castigat alegerile nu au facut nimic (ca de... cunostinele romanului in materie de politica sunt 0) sau pe faptul ca oamenii s-au linistiti si nu o sa mai faca scandal...

    un cluru e clar CCR e minim la fel de corupta si scarboasa ca inainte!
  • +8 (8 voturi)    
    WOW (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:16)

    ember [utilizator]

    cine mai are nevoie de ordonante de urgenta cand ai la CC oameni de calibrul lui Dorneanu si Morar?!
  • +6 (6 voturi)    
    LIBER LA HOȚIE (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu voie de la gruparea de judecatori din Curtea Coruptiei din România!
  • +9 (9 voturi)    
    doamne (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:24)

    dum_i [utilizator]

    ce tara....

    trebuie intrat peste javrele de la cc. astia distrug toata romania pe repede inainte
  • -7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:33)

    [anonim]

    • -3 (5 voturi)    
      Punctul 3 e chiar adanc! (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui

      Punctul 3 e chiar adanc!
      Schopenhauer, sa-i moara calu' !
  • +8 (8 voturi)    
    normal, e vorba de CCR (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:33)

    carmen_i [utilizator]

    Furtul pentru altii este un act nobil si altruist in opinia CCR, E ok daca nu furi doar pentru tine si te gandesti mai intai la colegii tai de partid. In felul asta se dezvolta si legaturile de grup, pe principiul o mana spala pe alta.

    Pe cand niste proteste pentru eliminarea lichelelor din CCR?
  • +7 (7 voturi)    
    SINGURA SANSA (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:37)

    romania_curata [utilizator]

    SINGURA SANSA de a trimite CCR la cosul de gunoi al istoriei si-n fata justitiei, sa raspunda RETROACTIV pentru deciziile date de la infiintare pana la judecarea cauzei, este iesirea la vot a MINIM 65-75% din cetatenii cu drept de vot. Numai astfel putem sa le dam peste bot ciumei rosii si ccr.
    SE POATE si europarlamentarele + referendumul AU DOVEDIT ca se poate!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Si pana acum tot asa a fost. (Miercuri, 5 iunie 2019, 15:50)

    Cataleya [utilizator]

    Practic nu se schimba nimic in ce priveste acuzatia de coruptie.
    Si pana acum s-a procedat exact la fel.
    Adica DNA nu a deschis niciodata o ancheta de coruptie decat atunci cand au existat probe ca cel care a facut "favoruri" cuiva a bagat si el ceva la tescherea.
    Tariceanu de exemplu a dat cuiva un contract si, ani de zile, a fost liniste.
    DNA l-a luat la ochi abia in momentul in care a pus mana pe probe si martori ca 10% din valoarea contractului au intrat in buzunarul sau.

    Problema e ca, de fapt, se incearca mascat dezincriminarea totala a abuzului in serviciu.

    Chestia cu coruptia e doar praf in ochi.

    .
  • +1 (1 vot)    
    CCR a dat liber la furat pentru in numele altora (Miercuri, 5 iunie 2019, 17:34)

    tarabost [utilizator]

    pentru ca sunt suparati ca nu mai e liber Dragnea.