Patriarhul Daniel, la întâlnirea cu Papa: Să promovăm familia creştină tradiţională formată din bărbat, femeie şi copii, într-o Europă cu un evident declin demografic

de MH     HotNews.ro
Vineri, 31 mai 2019, 16:52 Actualitate | Esenţial


Papa Francisc si Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
Patriarhul Daniel a amintit, în discursul ținut după întrevederea cu Papa Francisc, la Palatul patriarhal, de vizita Papei Ioan Paul al II-lea și a Patriarhului Teoctist de la București, pe care i-a caracterizat ca fiind apărători ai credinței creștine și pledat pentru familia tradițională. "Predecesorii noştri ne cheamă astăzi şi pe noi să apărăm şi să promovăm credinţa în Hristos şi valorile creştine, într-o Europă foarte secularizată, pentru a transmite tinerei generații credinţa în iubirea milostivă a lui Hristos pentru lume şi credinţa în viaţa eternă a persoanei umane", a afirmat Patriarhul.

În cuvântul de salut adresat Conducătorului Bisericii Romano-Catolice, Patriarhul Daniel a rememorat întâlnirea dintre Patriarhul Teoctist și Papa Ioan Paul al II-lea din urmă cu 20 de ani. Patriarhul a spus că vizita din 1999 a stat sub semnul bucuriei libertății religioase după experiența regimului comunist ateu, iar întâlnirea actuală trebuie să fie un îndemn la apărarea valorilor creștine în Europa de azi secularizată.

"Predecesorii noştri ne cheamă astăzi şi pe noi să apărăm şi să promovăm credinţa în Hristos şi valorile creştine, într-o Europă foarte secularizată, pentru a transmite tinerei generații credinţa în iubirea milostivă a lui Hristos pentru lume şi credinţa în viaţa eternă a persoanei umane. Totodată, ei ne cheamă să mărturisim, să apărăm şi să promovăm familia creştină tradiţională formată din bărbat, femeie şi copii, într-o Europă cu un evident declin demografic, un continent care îmbătrânește rapid. (...) În acelaşi timp, Evanghelia lui Hristos ne cheamă să promovăm dreptatea, reconcilierea şi solidaritatea în societate pentru ca iubirea lui Hristos pentru toţi oamenii să fie percepută ca fiind binecuvântare, pace şi bucurie, pentru persoane şi pentru popoare", a mai spus Patriarhul Daniel.

La întâlnirea cu Papa Francisc de la Palatul Patriarhiei au participat membrii Sinodului Permanent al Bisericii Ortodoxe Române.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















19046 vizualizari

  • -17 (31 voturi)    
    Se vede cine vrea binele cui! (Vineri, 31 mai 2019, 16:58)

    Lok [utilizator]

    Nu ca as fi mare fan de vreunu, dar e o diferenta crasa de mentalitate si respect fata de populatie.
  • +8 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 31 mai 2019, 17:00)

    qwerasdf [anonim]

    • -16 (32 voturi)    
      Ai evoluat, dar n-ai cum sa intelegi (Vineri, 31 mai 2019, 17:33)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Nu se adreseaza maimutelor care au "evoluat" in maimute cu smartphone, ci oamenilor creati de Dumnezeu.
  • +14 (30 voturi)    
    Iote ma, nici n-ar sti oamenii sa faca copii (Vineri, 31 mai 2019, 17:18)

    Habermas [utilizator]

    daca nu le-ar explica popa!

    Religia nu poate avea un rol in relatiile dintre oameni! Alea sunt chestii personale, nu e treaba lor. Sa nu-si bage popa nasul c-o sa ia un bombeu in nas de n-o sa stie ce cal i-a lovit.

    Popii sa se ocupe de aspecte SOCIALE, daca vrea sa fie utila. Despre asta a vorbit si Christos. Lasati facutul copiilor, ca ne descurcam si fara sfatul vostru! Sau sunteti osedati de sex si nu va puteti abtine, bai popilor?!
    • -9 (17 voturi)    
      .... nu este greu ..... (Vineri, 31 mai 2019, 18:21)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Nu este greu sa afli care este menirea Bisericii - asta daca vrei sincer sa stii. "Aspectele sociale" sunt secundare.
      • +13 (27 voturi)    
        Menirea bisericii este data de societate! (Vineri, 31 mai 2019, 18:43)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Si de nimic altceva!
        Biserica nu este mai presus decat societatea!
        Am spus DACA vrea sa fie utila. Daca nu, sa dispara. In orice caz, nu are dreptul sa atenteze la drepturile omului.

        PS. Papa asta a inteles lucrul asta, se vede din discurs si din acte. "Preafericitul" nu pare sa fi inteles mare lucru din mersul omenirii, nici macar dupa mesajul DIRECT de la referendum-ul "pentru" "familie".
        • -9 (17 voturi)    
          .... gresesti ...... (Vineri, 31 mai 2019, 19:57)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Menirea bisericii NU este data de societate. Daca societatea crede, la un moment dat, ca menirea Bisericii este sa creasca, sa spunem, fotbalisti ? Cauta si vei gasi (informeaza-te) care este menirea Bisericii, ce crezi TU /societatea n-are importanta.
        • -4 (20 voturi)    
          Multumim de sfat, sa stim sa facem invers (Vineri, 31 mai 2019, 20:16)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Bisericile care au inteles asta in occident sunt in cel mai mare declin - mainline protestant. Ia-te dupa sfaturile secularistilor si ajungi ca ei: atei.
  • -15 (31 voturi)    
    Nu ne intereseaza familia! (Vineri, 31 mai 2019, 17:23)

    Irina25 [utilizator]

    Suntem interesati "decat" de fotbal, mici, bere si excursii!

    #burtosi si liberi
    • +7 (17 voturi)    
      Irinuca, tata (Vineri, 31 mai 2019, 22:27)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Esti suparata? Tocmai te-a parasit iubitul pentru alti iubiti de dupa gratii? Lasa, frumusete, trei ani jumate nu sunt chiar atat de multi.
    • +5 (13 voturi)    
      irinuco (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 2:32)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      iar ti s-au terminat bateriile? co postezi frenetic.
  • +7 (31 voturi)    
    un pic obsolete acest patriarh... (Vineri, 31 mai 2019, 18:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in Occident exista copii cu 2 mame, sau 2 tati for that matter, care cresc si se educa la fel de echilibrat cu cei din familii clasi (f+b)

    totul se joaca pe cartea educatiei.
    • 0 (10 voturi)    
      Acelasi lucru l a spus si papa (Vineri, 31 mai 2019, 19:54)

      ap101 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Insa hotnews a preluat trunchiat chestiunea.
    • -5 (21 voturi)    
      Rezultatele se vor vedea in multi ani. (Vineri, 31 mai 2019, 22:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu avem de unde stii ce lacune majore vor lasa sau nu aceste cupluri in cresterea copiilor.
  • +3 (9 voturi)    
    fost-am saraci si prosti (Vineri, 31 mai 2019, 18:20)

    Razvan_M [utilizator]

    Acum nu mai suntem saraci.
  • +9 (17 voturi)    
    prea-fericitul roman (Vineri, 31 mai 2019, 18:36)

    TDB [utilizator]

    l-a uimit cu siguranta pe Sanctitatea Sa cu opulenta in care se lafaie... aici viziunile celor doi sunt fund amental diferite.
  • -10 (22 voturi)    
    unul despre barbat, femeie, demografie... (Vineri, 31 mai 2019, 19:11)

    AndJorj [utilizator]

    celalalt cu homosexualii si imigrantii clandestini.
    • +4 (16 voturi)    
      Sau invers (Vineri, 31 mai 2019, 21:00)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Unul opulent si implicat politic, celalalt decent, modest si cu mintea in secolul asta.
      Mie chiar mi se pare total invers, dar fiecare intelege ce vrea din viata.
  • 0 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 31 mai 2019, 20:10)

    [anonim]

    • +4 (16 voturi)    
      Der Rote Philosoph (Vineri, 31 mai 2019, 23:02)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui

      ... dixit Karl Marx! Buna sursa de inspiratie mai ai, fritzi! Pe cand citate din Lenin, Stalin, sa mai schimbam originea!
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 10:46)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +8 (16 voturi)    
    social (Vineri, 31 mai 2019, 22:24)

    emoticon [utilizator]

    Deci,dacă n-are copii nu este o familie tradițională ?
  • -8 (22 voturi)    
    Este un pic prea tarziu. Cu aproximativ 3 generati (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 2:09)

    quietguy58 [utilizator]

    Este un pic prea tarziu. Cu aproximativ 3 generatii.
    Din anii '50 francezii, si mai tarziu germanii au inceput "importul" de forta de munca ieftina din tarile arable si respectiv Turcia.

    In timp ce homalaii europeni, din ce mai multi, si-o trageau la b.uci, muslimii faceau copiii cu duiumul.

    Europenii daca fac 1-2 copiii, in schimb, africanii, arabii, turcii, afganii fac 3-4-5 copiii.

    Usor, usor, demografia se schimba in Europa si-n următoarele 4-5 generații (100-120 de ani) glazul muezinului se va auzi din nordul Norvegiei pana-n Cipru, si de la Sulina pana-n Tenerife.
    • -2 (10 voturi)    
      Sper sa fie o estimare pesimista (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 7:03)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Posibil?
      Da, insa speram sa nu ajungem chiar asa, suna sinistru predictia asta:

      "glasul muezinului se va auzi din nordul Norvegiei pana-n Cipru, si de la Sulina pana-n Tenerife."
  • +11 (13 voturi)    
    sa ajutam familia traditionala (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 9:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    ne mai promovand hotii in alegeri ? nu e o idee?