Termenul în care Ministerul Justiției trebuie să trimită documentele pentru extrădarea lui Mazăre expiră luni

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 12 mai 2019, 16:43 Actualitate | Esenţial


Radu Mazare (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Termenul ca Ministerul Justiției să trimită documentele necesare extrădării lui Radu Mazăre din Madagascar expiră luni. Ministrul Ana Birchall s-a aflat în sediul instituției în permanență pentru a se asigura că documentele sunt traduse și că procedura este respectată, au precizat surse din MJ, relatează Mediafax.

UPDATE 08.12 Ana Birchall susține luni, ora 10.00 ”o declarație de presă referitoare la stadiul procedurii de extrădare a domnului Radu Ștefan Mazăre”, potrivit MJ.

Luni este ultima zi când Ministerul Justiției trebuie să trimită documentele necesare extrădării lui Radu Mazăre din Madagascar. Încă de vineri, când Curtea de Apel București a expediat către Ministerul Justiției documentele prin care s-a constatat îndeplinirea condiţiilor legale, Ana Birchall a anunțat că sunt 600 de pagini de tradus și că angajații Ministerului vor lucra în permanență, deoarece timpul este scurt și Mazăre execută un mandat de arestare de 6 zile.

Potrivit unor surse din instituție, ministrul interimar Birchall s-a aflat în sediu zi și noapte, pentru a se asigura că procedura este îndeplinită și pentru a sigila personal documentele.

În cadrul unei declarații susținute vineri, Birchall a explicat cadrul legal care va fi aplicat pentru aducerea în țară a lui Radu Mazăre: „Convenţia Naţiunilor Unite împotriva criminalităţii transnaţionale organizate, semnată la Palermo, în anul 2000, ratificată prin legea 365/2002. Convenţia Naţiunilor Unite împotriva corupţiei. (...) Republica Madagascar este parte la ambele convenţii. În ceea ce priveşte cadrul legal intern, acesta este reprezentat de titlul 2 din legea 302 din 2004 privind cooperarea judiciară internaţională în materie penală, republicată cu modificările şi completările ulterioare, colaborată cu dispoziţiile Codului de Procedură Penală al României”.

Radu Mazăre a fost capturat, săptămâna aceasta, de către autorităţile din Madagascar, el urmând să execute un mandat de arestare de 6 zile.

Fostul edil are de executat o condamnare definitivă: judecătorii instanţei supreme l-au condamnat, în 8 februarie, la 9 ani de închisoare cu executare pe fostul primar al Constanţei. Radu Mazăre a fost acuzat, alături de alţi funcţionari, de atribuirea nelegală a unor terenuri (plaje şi faleze din Constanţa), prejudiciul estimat de DNA ridicându-se la 114 milioane de euro. Decizia instanţei a venit după nouă ani de procese şi alte opt amânări consecutive de pronunţare a unei sentinţe.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7482 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Oamenii lucreaza, presteaza... (Duminică, 12 mai 2019, 16:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Problema e ca e mult de tradus si naaa, se poate nimeri sa se depaseasca termenul. Dar nu e cu rautate, e doar ghinion de nesansa...

    P.S. dupa episodul cu Ghita am intrebat si mai intreb: oare de cate cazuri mai e nevoie pana cand vor pune la punct niste template-uri ca sa completeze doar ce e necesar, iar restul sa fie deja tradus de dinainte?

    E chiar asa rocket science? Adica, despre ce vorbesc... cred ca astia le scriu in Notepad, nici macar in Word. Notepad pe windows 95, adica...
    • +18 (18 voturi)    
      . (Duminică, 12 mai 2019, 17:49)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Daca psd cade de la guvernare fug baietii in 4 zari de numai Uipath ne mai salveaza la traduceri automate
    • +6 (6 voturi)    
      nu e vorba de asta (Luni, 13 mai 2019, 7:59)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      daca tu crezi ca dureaza atat din cauza birocratiei, inseanma ca ca suntem mai creduli decat cred ei.

      Treaba e intentionata, cred ca e evidenta taraganarea de la o posta!
  • +18 (18 voturi)    
    Intrebari (Duminică, 12 mai 2019, 16:50)

    Sthelian [utilizator]

    Stii ca ai un condamnat care este undeva in lume.
    Afli unde este. Nu faci tu cerere de arestare si extradare?
    Nu ai pregatite actele necesare extradarii, (care or fi ele) in limbi de circulatie internationala (franceza, engleza, poate spaniola???) urmind sa adaugi poate ceva de ultim moment?
    Este ceva ilogic si anormal in toate.
    Nu mai spun ca de cind este acolo aveau timp sa traduca si in malgasa toate actele...
  • +14 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 12 mai 2019, 18:35)

    complet_ret [anonim]

    • +10 (10 voturi)    
      . (Duminică, 12 mai 2019, 21:14)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      Intrebarea este in ce tara fuge acum? In Madagascar nu mai este de stat cu noul lor presedinte, deci o tara fara tratat de extradare. Brazilia? Israel?Paraguay?
      • +9 (9 voturi)    
        Tot undeva in Africa (Duminică, 12 mai 2019, 22:28)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        pana când își va găsi nasul.

        s-ar putea sa vrea la închisoare in România la un moment dat in loc sa fie sclavul cine știe cărui trib din Africa.
      • +1 (1 vot)    
        Comment sters de user (Luni, 13 mai 2019, 8:53)

        complet_ret [anonim] i-a raspuns lui theo667

  • -15 (15 voturi)    
    a fost cel mai bun primar! amin! (Duminică, 12 mai 2019, 23:33)

    N.S. [utilizator]

    mai artati unu care a facut din rahat bici!
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 mai 2019, 9:00)

      [anonim] i-a raspuns lui N.S.

    • +3 (3 voturi)    
      Nicusor Constantinescu? (Luni, 13 mai 2019, 9:01)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      ...Tu esti bre...?
  • +9 (9 voturi)    
    Ce va faceti? (Luni, 13 mai 2019, 0:38)

    Jolly Roger [utilizator]

    Ce va faceti daca il extradati si el spune tot? Ha?
    • +2 (2 voturi)    
      OMG Mazare Rau ? (Luni, 13 mai 2019, 8:55)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Mai lipsea putin si Portul Constanta ar fi fost un car alegoric,un club de noapte sau un harem.
  • +9 (9 voturi)    
    Era expirat inainte sa il prinda (Luni, 13 mai 2019, 6:13)

    Ioko [utilizator]

    Haideţi nu fii naivi că deja e expirat termenul iar dacă are boaşe consulul ăla îi prelungeşte arestul mai ales că Meleşcanu la luat aşa cu figuraţie de şmecheraş.
  • +6 (6 voturi)    
    E luni (Luni, 13 mai 2019, 7:56)

    Intermezzo [utilizator]

    E gata lucrarea?
  • +5 (5 voturi)    
    A fost scapat inca de la inceput (Luni, 13 mai 2019, 8:24)

    ABBV [utilizator]

    cand madam Ana Birchall a spus ca asteapta motivarea scrisa ....era clar.
  • +8 (8 voturi)    
    Il doare in pix (Luni, 13 mai 2019, 8:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca e adus in RO, il scapa haita lui de penali si borfasi numita psd+alde+udmr. ROMANIA e dictatura hotilor
  • +1 (1 vot)    
    Domnului???? (Luni, 13 mai 2019, 8:50)

    nick24 [utilizator]

    e ca și scăpat...
  • +1 (1 vot)    
    Cat de mari-s boabele de Mazare,in gatul l'u DLN? (Luni, 13 mai 2019, 8:52)

    Plagarus [utilizator]

    OMG condamnatul DLN are spaime cat Portul Constanta. !!!