UPDATE Laura Ștefan demisionează din GDS / Disidentul Radu Filipescu se autosuspendă din GDS: Am susținut poziția nu foarte simplă de a nu se continua cu demersul de decernare a premiului pentru Augustin Lazăr

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:22 Actualitate | Esenţial


Radu Filipescu
Foto: site GDS
Fostul deținut politic Radu Filipescu anunță că a luat decizia de a se autosuspenda din Grupul pentru Dialog Social (GDS), unde este membru de aproape 30 de ani. El spune că a susținut ca GDS să nu continue demersul de decernare a premiului pentru Augustin Lazăr, argumentând că, chiar dacă nu a fost torționar, actualul procuror general a avut un rol care nu poate fi neglijat.

UPDATE 13.29 Laura Ștefan a anunțat, pe Facebook, că a demisionat din GDS, fără a face alte precizări. "Am demisionat din GDS", este mesajul postat de Laura Ștefan pe Facebook.

Radu Filipescu, membru fondator al Grupului pentru Dialog Social, a anunțat pe Facebook că se suspendă din GDS, spunând că organizația nu ar mai trebui să îi mai acorde lui Lazăr premiul pentru 2018 și că îi pare rău că nu a putut să fie mai convingător că acest demers trebuie oprit.

"Îmi pare rău, dar doresc să mă separ puțin de Grupul pentru Dialog Social al cărui membru sunt de aproape 30 de ani. Îmi pare rău că nu am putut să fiu mai convingător în susținerea mea în cadrul dezbaterilor din GDS. Am considerat și susținut că domnul Augustin Lazăr nu a fost un torționar dar totuși a avut un rol în funcția de tînăr procuror care nu poate fi neglijat. Nu a fost un rol de decizie după părerea mea, în acele situații pentru deținuții politici deciziile fiind luate la București. Am susținut poziția nu foarte simplă de a nu se continua cu demersul de decernare a Premiului GDS către procurorul general Augustin Lazăr. Ca urmare mă autosuspend din GDS. Cred că este importantă existența unei organizații de tipul GDS și poate în viitor voi solicită să revin”, afirmă Radu Filipescu.

Procurorul general Augustin Lazăr a anunțat marți că transmite premiul primit de la Grupul pentru Dialog Social disidentului anticomunist Iulius Filip și tuturor deținuților politic. Mutarea are loc în plin scandal generat de acuzațiile că, în calitate de președinte al comisiei de eliberare de la penitenciarul Aiud, funcție deținută înainte de 1989, Augustin Lazăr a refuzat eliberarea condiționată a lui Iulius Filip.


CITEȘTE ȘI: Daniel Morar renunță la premiul GDS: Augustin Lazăr nu a fost un torționar, însă nu este nici un inocent / Ar fi trebuit să-și prezinte demisia

















4979 vizualizari

  • +14 (26 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:36)

    liviu_ [utilizator]

    adevaru e ca psd cunoaste gandirea romanilor mai bine decat o cunosc ei insisi....

    lanseaza un atac NEDOVEDIT, si apoi oamenii incep sa puna botu.... si oameni care, teoretic, sunt inteligenti!

    termin prin a spune ca este o dovata de rea vointa sau prostie crasa ca sa iei masuri impotriva lui Lazar, dar sa nu comentezi nimic de ce face psd , mai ales cand esti unu care, teoretic, a avut mult de suferit din cauza comunismului!

    chiar daca Lazar chiar a facut lucrurile de care e acuzat (ma indoiesc), ceea ce se intampla acum este ca o gramada de oameni teoretic inteligenti, sunt pacaliti de un tractorist! Faptul ca (sa presupunem) Lazar a fost tortionar, nu inseamna ca psd nu este un parid de comunisti si de corupti a caror unic scop e distrugerea justitiei si controlul total al tarii (ca sa fure)!
    Cum iti permiti sa te numesti mare aparator al democratiei (pentru ca aici asta doreste domnul sa ne arate) si sa oignori cele mai mari magarii facute de un partid in 89 incoace?!
    • -1 (1 vot)    
      atac NEDOVEDIT (Miercuri, 17 aprilie 2019, 18:06)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ce anume nu a fost dovedit?
      A fost sau nu Lazar seful comisiei de leberari conditionate de la AIUD? Lazar nu a infirmat acest lucru.
      A semnat sau nu Lazar refuzul eliberarii conditionate a unor detinuti politici? Nici acest lucru nu a fost infirmat de Lazar.
      Nimeni nu a pus la indoiala documentele prezentate, nici chiar Lazar
  • +8 (18 voturi)    
    cine-i Laura Stefan? (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:36)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    si ce ar fi trebuit sa faca Lazar la vremea respectiva daca decizia nu ii apartinea lui? E acuzat pentru ca exista?
    • +3 (13 voturi)    
      Am mai spus-o... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 14:57)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

      Singura intrebare care trebuie pusa este asta: Lazar le-a respins LEGAL cererile de eliberare conditionata? Pentru ca daca a facut-o conform legii in vigoare atunci (indiferent ca acum consideram legea "buna" sau "proasta"), atunci discutam discutii. Este doar propaganda PSD.
      • 0 (0 voturi)    
        Desigur... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 18:58)

        ActaNonVerba [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        A facut si el ce putea sa faca un "functionar" in regimul comunist. Este un subiect sensibil de discutat acum, la peste 30 de ani, si pentru ca au fost multi care au facut mult mai multe lucruri si au ramas in picioare. Pe de alta parte nu cred ca in aceste conditii, mai si merita un premiu.
  • +11 (21 voturi)    
    ahhhhhh (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:39)

    liviu_ [utilizator]

    ipocrizia la romani....

    ne crizam ca se decerneaza un premiu unuia care se presupune ca a facut nu stiu ce (fapta nedovedita), in schimb tacem malc cand justitia si statul de drept sunt atacate de psd!

    accept ideea ca e posibil sa nu iti convina nici macar acuzele fata de lazar si sa nu vrei premiul, e ok. DAR NU ACCEPT ideea de mare scandal ca se da premiu lui lazar in schimb tacem malc despre distrugerea justitiei si a statului de drept!
    parerea mea e ca acesti oameni sunt cumparati!
  • -8 (14 voturi)    
    e normal (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:40)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    cand GDS, o organizatie asa zis anti comunista a ajuns sa premieze uneltele fostei dictaturi, nu ramane decat sa se stinga lumina
    rusine :(
  • +13 (21 voturi)    
    . (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:44)

    theo667 [utilizator]

    Ciuma rosie vine peste noi si darama cetatea si astia discuta despre sexul ingerilor!
    V-a aruncat antena un fakenews si v-ati aruncat ca rata la muci sa inghititi pe nemestecate.
  • +8 (14 voturi)    
    dihonia (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:45)

    izu51 [utilizator]

    Acum sigur ati aflat de ce ciuma rosie are tupeu nelimitat.Opozitia opozanta se opune opozantilor...si toti sunt destepti si orgoliosi de gaunosi...Lupte intestine pe iluzii si deziluzii ,niciodata dovedite pana la capat cinstit.Orice zvon e transformat in studiu" des-creierat"spune Istodor.
  • +9 (17 voturi)    
    ok (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:47)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    pentru ei exista fundatia dan voiculescu. sigur gasesc un program si niste premii pe acolo.
  • +8 (16 voturi)    
    mai bine cineva nepatat, ca Adina Florea (Miercuri, 17 aprilie 2019, 14:00)

    barba-neagra [utilizator]

    Nu pot comenta gestul domnului Filipescu, pentru ca domnia sa face parte dintr-o categorie de oameni care s-au sacrificat pentru noi toti, care si-au asumat liber lupta impotriva Comunismului si a tot ceea ce a insemnat epoca groaznica.
    Dar pot comenta ceea ce ar urma dupa gestul domnului Filipescu: vid umplut pana la refuz cu "oameni noi, tineri de-ai nostri," gen Adina (procuror sau/si ziarist LuJu) sau/si "victime ale abuzurilor comuniste si ale sistemului paralel Coldea-Kovesi". De acord?
    Cam tarziu sa ne smulgem parul din cap si sa ne turnam cenusa in virtutea legii lustratiei pe care, cu voia domnului Filipescu, aceeasi oameni fantastici care azi il demasca pe Lazar, ieri 1990-20(cat vreti dvs) urlau sa nu mai facem vanatoare de vrajitoare, sa iertam tortionarii, sa iubim banditii care luau dolari cu farasul cot la cot cu Securitatea (gen Voiculescu-Crescent) si isi tradau familiile.
    Hai sa il tavalim prin rahat pe Lazar care, numit procuror intr-o comisie, la vreo 30 de ani, avea puterea sa ceara eliberarea unor detinuti.
    Care detinuti politici aveau access la aceasta comisie? Ce avocat le sustinea cererea? Cu cine discutau ei inainte de a ajunge la comisie? Erau ei oare TOTI detinuti politici? Erau ei ca Adrian Nastase, Voiculescu, Dragnea urmariti pe nedrept? Furasera sau facusera politica?
    • 0 (0 voturi)    
      dar cum se face (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:48)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      ca numai oameni tineri de pe-atunci, nimeriti si ei in cate un post oarecare au ajuns acum in varful gramezii?!

      Toti, din orice partid, au cate o legatura cu fostul partid, cu serviciile, cu parinti/ rude care au fost cate ceva....
    • 0 (0 voturi)    
      ghici ce? Lazar nu e vesnic pe functie (Miercuri, 17 aprilie 2019, 18:12)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      Lazar va pleca indiferent daca isi da demisia sau e demis acum de presedinte.
      I se termina mandatul si va pleca oricum, sigur-sigur, nu va mai primi un al doilea mandat.
      Asa ca sustinerea si premierea lui Lazar au efecte adverse.
      Daca si Laura Stefan, pupila lui Macovei, a plecat din GDS .... trage singur concluzia
  • +2 (8 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:00)

    placutesuedeze [utilizator]

    trist băi!
    credeam că ăștia care au suferit sînt "de-ai noștri".
    nu-mi permit să-i acuz de fripturism, dar constat cu tristețe că unii dintre ei sînt realmente niste banali idioți, așa cum sînt cei doi derutați, care au mers alături de nicolichea, să susțină psd-ul in fața președintelui.
    laura ștefan & radu filipescu pot să se ia de mînuță cu respectivii!
    așadar romănia se scufundă precum titanicul și ăștia 2 sint supărați că biletistul nu i-a trecut la clasa I!
    unde nu știm nici dacă biletistul a fost cel premiat, și nici dacă i-a trimis la clasa II fără drept de apel...
  • +6 (8 voturi)    
    curge lacrimile, curge! (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:17)

    miculescu-rucar [utilizator]

    va fuge pamantul de sub picioare!
    ati inceput sa va mancati intre voi!