Judecătorii au decis dizolvarea Hexi Pharma și condamnarea directorului Dinu Flori la 3 ani de închisoare cu executare

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2019, 12:01 Actualitate | Esenţial


Flori Dinu, director general Hexi Pharma
Foto: Agerpres
Magistrații Tribunalului București au dispus condamnarea directorului HexiPharma Dinu Flori la 3 ani de închisoare cu executare și au decis dizolvarea persoanei juridice a HexiPharma, precum și aplicarea unei amenzi penale în valoare de 2.600.000 lei. Decizia nu e definitivă.

”Aplică inculpatei SC HEXIPHARMA CO SRL pedeapsa amenzii penale de 1.600.000 lei la care adaugă sporul de 1/3 din suma celorlalte două amenzi penale, urmând ca în final inculpata să execute pedeapsa amenzii penale rezultantă de 2.600.000 lei. Dispune dizolvarea persoanei juridice SC HEXIPHARMA CO SRL”, se arată în minuta instanței Tribunalului București, potrivit Mediafax.

Decizia poate fi contestată. Judecătorii au dispus și condamnarea directorului HexiPharma, Dinu Flori, la 3 ani de închisoare cu executare, fiind menținută și măsura controlului judiciar pentru aceasta. Totodată, și Mihail Leva, director de producție la Hexi Pharma, a fost condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, și pentru acesta fiind menținut controlul judiciar. S.C. Hexi Pharma Co S.R.L. a fost trimisă în judecată sub aspectul săvârşirii a 340 de infracţiuni de înşelăciune, dintre care 7 cu consecinţe deosebit de grave, a infracţiunii de uz de fals (61 acte materiale), precum şi pentru participaţie improprie la infracţiunea de zădărnicirea combaterii bolilor.

Directoarea companiei, Flori Dinu, a fost trimisă în judecată sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fals în înscrisuri sub semnătură privată (49 acte materiale) şi pentru participaţie improprie la infracţiunea de zădărnicirea combaterii bolilor, iar Mihai Leva, pentru fals în înscrisuri sub semnătură privată (33 acte materiale) şi pentru complicitate la participaţie improprie la infracţiunea de zădărnicirea combaterii bolilor. „În perioada 1 iunie 2010 – 16 mai 2016, inculpata S.C. HEXI PHARMA CO S.R.L. a indus în eroare reprezentanţii a 340 de unităţi sanitare prin prezentarea ca adevărată a unor calităţi mincinoase ale produselor proprii, referitoare la concentraţia substanţelor active şi la eficienţa biocidă, precum şi prin utilizarea de mijloace frauduloase constând în etichete şi alte înscrisuri ce atestă elemente de conformitate nereale, determinându-i în acest mod să încheie contracte de achiziţie de produse biocide şi pricinuindu-le o pagubă”, arată procurorii.

În ceea ce o priveşte pe Flori Dinu, Parchetul General susţine că „în intervalul 1 iunie 2010 – 16 mai 2016 (...), în calitate de director general al persoanei juridice inculpate, a coordonat activitatea de vânzări desfăşurată de către S.C. HEXI PHARMA CO S.R.L., asigurând plasarea pe piaţă la aproape toate unităţile sanitare de dimensiuni mari din România, a unor produse biocide ineficiente sub aspect bactericid, fungicid, sporicid, micobactericid, înlesnind cu intenţie nerespectarea de către membrii personalului medical de specialitate a măsurilor privitoare la prevenirea şi combaterea bolilor nosocomiale (boli infectocontagioase)”.


















4481 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    3 ani!?...cam putin,ptr.genocidul (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 12:08)

    ...!?! [utilizator]

    comis
  • +18 (20 voturi)    
    3 ani pentru genocid ?!!! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 12:16)

    mirceacr [utilizator]

    doar 3 ani ?! ...adika iese dupa 1 an !...si gata e curata iar ?!

    justitie de kkt !
  • +17 (19 voturi)    
    gluma zilei (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 12:19)

    TheFaime [utilizator]

    Eu cred ca se glumeste cu aceste pedepse? pe bune, care mai ramane argumentul plauzibil ca un cetatean al acestei tari sa presteze o munca onesta? dai o gaura, stai 1-2 ani in inchisoare, scrii 3 carti, si daca ai bulan, poate scapi cu amnistia asta.. fucked up world!
  • +14 (16 voturi)    
    prea putin (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 12:28)

    pardalian [utilizator]

    Decizia asta nu face dreptate in niciun fel pentru daunele incomensurabile aduse Romaniei si poporului. Adevaratele rezultate se vor vedea peste ani de zile cand zeci poate sute de mii de oameni vor muri datorita infectiilor rezistente la medicamente. Ceea a facut Hexipharma se poate incadra in opinia mea la terorism biologic. Modul in care, ani de zile, au vandut apa de robinet pe post de dezinfectanti, denota o actiune premeditata de o nemernicie de care nici nazistii si comunistii nu au fost in stare. Nu sunt paranoic din fire, dar o astfel de actiune care face daune atat de mari, nu poate fi doar rezultatul lacomiei unui Condrea sau Dinu. Mie imi pare ceva ceva organizat, premeditat. Intrebarea este de catre cine!! Nu e de mirare cat de rapid a "disparut" din peisaj acest criminal pe nume Condrea.
    • 0 (6 voturi)    
      perfect adevarat (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:01)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Doar ca Hexipharma n-a fost decat un paravan al SRI, ceea ce e si mai grav.
      • +1 (1 vot)    
        Hai sa reformulam (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:58)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Eventual paravan pentru unii din SRI. Mi-e greu sa inchipui ca cincispemii de angajati luau cate zece lei de caciula in urma "cresterii productivitatii" la Hexipharma.
        Oricum, SRI nu mai e ce a fost. Schimburile de informatii si proceduri cu CIA l-au facut sa se modernizeze:)
        Pe de alta parte, SRI sunt singurele servicii secrete de la noi (si nu numai ale noastre)? Parca ar fi vinovatul de serviciu, daca se intampla ceva misterios, prima reactie a plebsului e ca SRI din umbra...
        De ce nu FSB? E o organizatie inventata de mine, Frontul Salvarii Banilor, provine din FSN, e transpartinica si ubicua. Eu dau vina pe ei, ori de cate ori miscarile sunt in ceata.
  • +4 (12 voturi)    
    noroc de SRI!! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 12:34)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    alfel astia ar fi vandut apa pe post de dezinfectant in toata Romania si ar fi murit oamenii cu miile de tot felul de infectii.

    De aceea avem nevoie de si mi mult SRI si de si mai multi bani pentru servicii! Ca sa ne apere!
    • +1 (5 voturi)    
      Adica Hexi farma nu era a lor? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 13:03)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Greu de crezut la cum se baga ei in toate functiile de conducere de peste tot.
    • 0 (2 voturi)    
      adevarat (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 13:11)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      doar ca in cazul asta... SRI a cam dat-o de gard. GRAV!!
    • 0 (2 voturi)    
      Daca SRI a contribuit la probe.... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 13:50)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      probabil ca scapa basma curata dupa ce da PSD-ul ordonanta. Sau cel tarziu daca vine amnistia, scapa de inselaciune, fals in acte si altele....

      Are grija Toader de toti oamenii condamnati pe "nedrept".
  • +2 (6 voturi)    
    In cazul acestei dizolvari (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 12:54)

    Cogito nemo sum! [utilizator]

    Se stie concentratia? Sa nu o dilueze prea mult...
  • +2 (4 voturi)    
    3 ani (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 13:27)

    msk [utilizator]

    ... e foarte "subtire" fata de ce s-a intamplat acolo !
  • +3 (5 voturi)    
    hm (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 13:28)

    gelu antigelu [utilizator]

    intr-o tara normala ar urma o avalansa de procese in drept civil de la cei pagubiti, persoane fizice sau juridice,care i-ar ingropa efectiv pe cei responsabili.
  • +4 (6 voturi)    
    la ce va asteptati (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 13:29)

    mmmircea [utilizator]

    o musamalizare de toata frumusetea. Super bacteriile au inflorit in spitale, s-au furat zeci de milioane de euro, iar Flori Dinu scapa turma. 3 ani, iese intr-un an si-un pic, cu tolba plina, iar de vorbit nu va vorbi niciodata. Multumi m SRI.
  • +4 (6 voturi)    
    o dizolva rapid ca sa nu plateasca despagubiri (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 14:04)

    revo [utilizator]

    victimelor. Prosti au fost oamenii, care au contractat boli in spitalele care folosit apa hexifarma, ca nu au demarat procese la timp.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 23:26)

    aplaudatu [utilizator]

    La o concentratie a pedepsei de 30-40%...