​​SONDAJ Credeți că desantul oficialilor UE la București va avea vreun efect asupra guvernării PSD, pe tema statului de drept?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:05 Actualitate | Esenţial


Sondaj Lideri UE - stat de drept
Foto: Hotnews
Liderii europeni au folosit un limbaj sever și prietenos deopotrivă, la București, cu ocazia evenimentelor ce marchează oficial preluarea președinției Consiliului UE de către România. Vineri, președintele CE Jean-Claude Juncker a spus, între altele, că nu poate exista un compromis pe tema statului de drept și, mai precis, a apreciat că o amnistie ar fi un pas înapoi. Joi seară a fost seara lui Donald Tusk, președintele Consiliului, cu ale lui referiri, în limba română, la Dacia, Enescu, Eliade și Duckadam. Din tabăra română, premierul Dăncilă și Florin Iordache au vorbit, la ceremonia istorică de la Ateneu, despre angajamentul european al României și consens, cu referiri la "contextul electoral" pe care "trebuie să-l înțelegem".
  • Sondaj HotNews.ro: Credeți că desantul oficialilor UE la București va avea vreun efect asupra guvernării PSD, pe tema statului de drept?





Citeste mai multe despre   
















3085 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Nu este doar un "desant", si de altfel (Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:27)

    Habermas [utilizator]

    nu este "desant". Este o reuniunea care era firesc sa se intample.

    Dar revin: aceasta prezenta Europeana in sufletul Romanilor va avea ecou. Nu la PSD-istii lui Dragnea (nota bene, nu toti PSD-istii sunt ai lui Dragnea, dar asta este alta discutie), dar la oameni.

    Si ca sa inchei: stati ca "desantul" abia a inceput! Nu va grabiti la concluzii ca fata mare la maritat.
  • +6 (8 voturi)    
    Ordinul lui Putin (Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:29)

    fokerul [utilizator]

    către slugoii săi de aici este clar: ieşirea României din EU şi NATO şi subordonarea ţării intereselor Rusiei aşa că degeaba ne facem speranţe, treaba merge înainte ca la manual.
    • +3 (5 voturi)    
      Vorbesti aiureli PSDiste (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:11)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Trebuie doar ca romanii sa voteze cu oameni cinstiti, atat. Avem partide noi, de oameni cinstiti.

      Avem alegeri anul asta si in 2020. Sa fim vigilenti si problemele se vor rezolva.
      • -1 (1 vot)    
        HN (Vineri, 11 ianuarie 2019, 21:26)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        permiteți sa punem emoticoane , ca să nu-i raspund domnului Bobu sa aștepte la sf.asteaptă...Textul domniei sale seamana cu tezele lui ceașca... Auzi , vigilenți ?????
  • +7 (7 voturi)    
    NU (Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:30)

    DiDiRo [utilizator]

    pentru ca pdsr+alde+udmr=MAFIA care a pus stapanire pe statul roman.
  • +4 (6 voturi)    
    Mai trebuia un raspuns (Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:37)

    MinDepous [utilizator]

    "Absolut deloc. Vor fi mai abitir ai dracu' de-acum incolo"

    Sau similar. As in, you know... starea de fapt a lucrurilor.
    • +7 (9 voturi)    
      din pacate ai dreptate. (Vineri, 11 ianuarie 2019, 13:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      De aia nu mai poate Dragnea ca vin oficialii UE la Bucuresti. Pun pariu ca nici nu cunoaste forma de administrare a institutiilor europene, ca nu stie diferenta intre Parlamentul European si Consiliul european. (ceea ce e grav ptr un om politic de talia lui).
      Pe el il intereseaza legea amnisitiei, sa scape de dosarele penale, sa isi vada linistit de matrapazlacuri,,,nu are treaba cu ce spune UE.
      Dar e bine ca au venit, asa vor vedea si romanii de acasa, mai putinei la minte, ca reprezentantii UE nu sunt zbiri, calai, dictatori si membrii ai statului paralel, cum spune Dragnea.
  • +5 (7 voturi)    
    Trebuia Inca O Rubrica de Vot (Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:38)

    un domn [utilizator]

    “ Mesajul este Pentru Admirabilii Romani din Strada, Sa Continue cu Placutza Suedeza, pana cand TOATA Romania ii va saluta asa “

    Mai EXACT :

    1 la primele alegeri P$D , penele ( complicele P$D, s a vazut si auzit Petrica Roman ce crede Strada despre penele ?) si Ald£ sa inregistreze scoruri Umilitoare


    2 la Prezidentiale. Se stie ...nu are sens sa isi faca sperante Ciuma Roshie

    3 ciumele roshii alaturi de penele sa NU stranga voturi in Parlament mai mult de 30 % - agregat, ca precis vor face Aliantzele Rushinii, insa sa NU mai conteze in matematica votului, asa cum si au batut joc aproape 30 de ani de Romani, acum Romanii sa ii bata joc de ei prin Vot !
    • +1 (5 voturi)    
      va fi un desant (Vineri, 11 ianuarie 2019, 13:17)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      masiv al romanilor la urne ! Fara precedent in istoria universala a umanitatii ! Acum ori niciodata scrie pe fruntea noastra !
      • +4 (4 voturi)    
        Si eu sper sa iasa oamenii la urne (Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:12)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        fiindca PSD ne omoara.
  • +6 (8 voturi)    
    Efect asupra cui ? (Vineri, 11 ianuarie 2019, 13:22)

    Susufler0 [utilizator]

    A lui Dancila care este sluga lui Dragnea si care are impresia ca in urmatoarele 6 luni va fi prim ministra celor 500 de milioane de europeni ce traiesc in granitele UE ?

    PS. Ha-ha... buna gluma ! :))