Toni Greblă, despre amnistie și grațiere: Anumite măsuri reparatorii trebuie să existe

de DG     HotNews.ro
Luni, 3 decembrie 2018, 11:07 Actualitate | Esenţial


Toni Grebla, la DNA
Foto: Agerpres
Secretarul general al Guvernului, Toni Greblă, a declarat luni că nu a discutat în Executiv sau cu Liviu Dragnea şi Viorica Dăncilă despre un proiect privind amnistia şi graţierea, însă a precizat că "nişte măsuri minime reparatorii trebuie să existe", potrivit Agerpres.

Întrebat dacă la nivelul Guvernului s-a discutat un astfel de proiect sau dacă a vorbit pe această temă cu preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului, Călin Popescu-Tăriceanu ori Liviu Dragnea, Toni Greblă a răspuns: "Eu nu am în atribuţiile demnităţii pe care o ocup problemele de justiţie, astfel încât nu am auzit ca la nivelul Guvernului să fie purtată o astfel de discuţie. (...) Vreau să vă spun că mai multe opinii mi-aţi cerut dumneavoastră decât domnul preşedinte Dragnea, care nu a purtat nicio discuţie cu mine, nici cu doamna premier nu am purtat o asemenea discuţie".

Prezent luni la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Toni Greblă a fost întrebat dacă situaţia completurilor de 5 judecători de la Instanţa supremă ar fi un argument pentru lansarea unui proiect de lege sau de ordonanţă de urgenţă privind amnistia şi graţierea.

"Sigur că este o situaţie atipică. De câţiva ani de zile, cele mai importante completuri de judecată ale Înaltei Curţi au funcţionat şi au fost compuse altfel decât a prevăzut legea şi, din acest punct de vedere, cred că nişte măsuri minime reparatorii trebuie să existe. Care sunt acelea nu aş putea să vă spun eu acum", a afirmat Toni Greblă.

În legătură cu decizia ÎCCJ de a amâna toate dosarele de la completurile de 5, Toni Greblă susţine că nu există un blocaj în activitatea Instanţei supreme.

"Faţă de decizia Curţii Constituţionale, Instanţa supremă nu putea să adopte decât acest punct de vedere şi anume să acorde termene administrative pentru mijlocul lunii ianuarie, pentru ca la începutul lunii ianuarie să procedeze la desemnarea în mod aleatoriu a celor două completuri de 5 judecători, aşa cum a decis Curtea Constituţională. Este un lucru regretabil că s-a ajuns aici, dar de la mijlocul lunii ianuarie se va intra în legalitate şi Instanţa supremă va funcţiona conform legii. De altfel, aş vrea să vă spun că nu există un blocaj la Înalta Curte, pentru că, în general, Înalta Curte acordă termene lungi", a precizat Greblă.

Şeful SGG a mai spus că, pentru dosarele soluţionate deja începând cu anul 2014, există posibilitatea promovării unei căi extraordinare de atac, respectiv contestaţia în anulare, însă soluţia este de la caz la caz.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis luni să amâne pentru luna ianuarie 25 de dosare aflate pe rolul completurilor de 5 judecători, printre care şi cele în care sunt judecaţi, între alţii, Liviu Dragnea, Victor Ponta, Toni Greblă, Sebastian Ghiţă, Cristian Rizea, Viorel Hrebenciuc şi Tudor Chiuariu.

Judecătorii din completul de 5 penal au declarat că vor acorda un termen administrativ pentru data de 14 ianuarie, având în vedere decizia Curţii de Apel Bucureşti prin care s-a dispus suspendarea tragerii la sorţi a noilor completuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2022 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    mda (Luni, 3 decembrie 2018, 11:21)

    SoulSearcher [utilizator]

    cum naiba sa intrebi un infractor despre gratiere...

    e ca si cum ai intreba "calule vrei ovaz?"
    • +11 (15 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR (Luni, 3 decembrie 2018, 12:28)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Masurile reparatorii trebuie sa fie urmatoarele :
      – Abrogarea tuturor modificarilor aduse legilor justitiei si codurilor penale
      – Arestarea judecatorilor corupti de la CCR, de la ICCJ, de la Curtile de Apel si de la Judecatorii, aflati in slujba mafiei psd si alde, care au dat decizii aberante, care i-au achitat pe infractori, in ciuda probelor beton prezentate de procurori, care au tergiversat procesele marilor corupti si marilor infractori.
      – Rejudecarea proceselor in care infractorii au fost achitati, condamnati, simbolic, cu suspendare, eliberati anticipat.
      – Repunerea in functie a fostei Sefe a DNA si a exceptionalei judecatoare Camelia Bogdan.
      – Demiterea guvernului mafiei
      – Dizolvarea parlamentului borfasilor
      – Confiscarea integrala a averilor marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara
      • -9 (15 voturi)    
        deschiderea urgenta a unui spital (Luni, 3 decembrie 2018, 12:37)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        pentru cei care posteaza asemenea enormitati
      • +4 (4 voturi)    
        alte (Luni, 3 decembrie 2018, 13:16)

        Jude [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Auzi tupeu de borfas ! Alte masuri reparatorii !!!
        Mai vrea si bani pentru suferinta psihica ?! A suferit mult pana a vazut Gratierea si Amnistia data.
        Sunt de acord cu toate cele spuse de Cosmin30 la care ar mai fi multe de adaugat.
        - Fara imunitate parlamentara
        - Fara societati cu actiuni la purtator
        - Averea ce nu poate fi justificata sa fie confiscata.
  • +11 (11 voturi)    
    Mana grebla se facu (Luni, 3 decembrie 2018, 11:37)

    Frank777 [utilizator]

    Acuma se gandesc sa o scoata pe bani.masuri reparatorii sa isi traga niste bani sub forma de despagubiri.Adica dupa ce au furat mai vor si bani despagubiri morale.
    • -4 (10 voturi)    
      ce zici ca a furat Grebla? (Luni, 3 decembrie 2018, 12:38)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      de asta e nevoie de masuri reparatorii!
      ca zic unii ca a furat dar el e declarat nevinovat de ICCJ
  • +5 (9 voturi)    
    Te ingrozesti cand constati cat de rudimentar (Luni, 3 decembrie 2018, 12:00)

    Susufler0 [utilizator]

    gandeste insul asta !
    "Niste masuri minime reparatorii trebuie sa existe".

    Adica, vezi Doamne, cei care nu mai pot face contestatie in anulare si redeschide fondul proceselor in care au fost gasiti vinovati pt savarsirea unor fapte de coruptie pt ca au fost judecati tot de judecatori, tot ai ICCJ si tot in numar de 5, dar trasi la sorti, zice-se nelegal, trebuie si ei, cat de putin sa simta niste masuri de reparatie si atunci ce zice Tony : Parca ar merita sa fie gratiati !

    PS. Dar cu "amaratii" care au si executat pedeasa, Tony, la ei nu te gandesti ? ;)

    PPS. Macar niste reparatii materiale sa li se acorde si astora Ceva mii de euroi/ persoana o gasi si statul asta pesedist, nu ? :))
    • +3 (7 voturi)    
      Nu nu (Luni, 3 decembrie 2018, 12:37)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      proportional cu umilinta traita !
      Sa se deschida baierele cerurilor si sa curga bani, femei si manelisti o mie de ani, sa uite de oropsire si sa-si inece suferinta in excursii scumpe, vinaturi alese, femei ingeresti si de ce nu vaietele de groaza ale multimilor conduse la exterminare.
      Indrazneste sa crezi.

      Oh - si sa nu mai fie etnici neromani.
      Sa fim toti ca fratii.
    • -8 (12 voturi)    
      Nu ar fi bine sa te fi aflat in situatia de-a fi (Luni, 3 decembrie 2018, 12:58)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      condamnat de un complet de 5 judecatori ales ilegal si sa nu mai poti sa faci recurs, dar o sesizare la CEDO totusi poate ti-ar aduce asemenea masuri reparatorii despre care a amintit Toni Grebla, asta numesti tu gandire rudimentara?
      • +3 (5 voturi)    
        De ce faci pe prostul ? (Luni, 3 decembrie 2018, 13:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Nea Tony Grebla a vorbit de "minime masuri reparatorii" fara sa spuna in ce ar consta acestea, respectiv daca sunt masuri reparatorii personal -nepatrimoniale, ori patrimoniale, de reparatii banesti, raspunzand la o intrebare privitoare la faptul daca situatia completurilor de 5 judecatori, desemnati nelegal ar putea fi un argument pt "lansarea unui proiect de lege sau a unei OUG privind amnistia si gratierea".

        PS. O sesizare la CEDO se poate face numai in termenele defipte de lege iar persoanele pe care le ai tu in vedere au iesit demult din aceste termene.

        PPS. Te chinui de pomana sa-l aperi pe mustacios ! Las-o balta !
  • +9 (11 voturi)    
    Parere avizata (Luni, 3 decembrie 2018, 12:03)

    strelka [utilizator]

    Aceasta e parerea guristului grupului infractional organizat numit psd - aka Noul PCR
  • +8 (10 voturi)    
    sictir (Luni, 3 decembrie 2018, 12:05)

    Ilidia [utilizator]

    Nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase. Ptr. borfasul asta. Ptr. el gratierea si amnistierea borfaasilor sunt niste "minime masuri reparatorii"...
  • +9 (11 voturi)    
    am si eu o intrebare... (Luni, 3 decembrie 2018, 12:38)

    liviu_ [utilizator]

    dar masuri reparatorii pentru victime avem si noi?!
    ca momentan ne luam dupa niste "vicii de procedura" care se aplica din urma (ceea ce e necoconstitutional, dar na... cu hotii care corup ccr ...) pentru a scapa niste infractori DOVEDITI!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Cat de bine zici si cat de putin ii intereseaza (Luni, 3 decembrie 2018, 13:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pe infractorii de la varful statului, soarta victimelor, fie ca acestea se numesc Statul roman (pe care il sustinem toti dpdv financiar), fie ca se numesc x,y,z -persoane fizice, ajunse sa fie pagubite in mod concret de ticalosi !

      Codul penal care pana acum avea in centrul sau cele doua parti principale din procesul penal (partea vatamata si invinuitul/ inculpatul) are acum o unica parte INCULPATUL.

      PS. Totul pt INCULPAT, totul pt victorie pare a fi acum mottoul de pe fiecare lege penala ! ;)
  • +7 (7 voturi)    
    reparatorii pentru cei cinstiti! (Luni, 3 decembrie 2018, 12:52)

    MirceaIo [utilizator]

    De ce tot timpul trebuie reabilitati hotii????La cei cinstiti nu se gandeste nimeni?????
  • -3 (5 voturi)    
    Stiti care-i paradoxul, daca s-ar fi aplicat (Luni, 3 decembrie 2018, 13:02)

    xrogo [utilizator]

    ordonanta cu gratierea unor pedepse, acea celebra OUG 13 ar fi iesit din inchisoare mai putini condamnati decat ies acum prin aplicarea recursului compensatoriu initiat de madam Pruna, recursul da dreptul sa iasa toti cei afectati de conditiile mizere din inchisori, violatori, ucigasi, talhari pe cand la amnistie si gratiere ei erau exclusi!
    • +5 (5 voturi)    
      Iar incerci sa manipulezi grosolan (Luni, 3 decembrie 2018, 15:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      punand semnul egal intre gratiere si recursul compensatoriu !

      Cu gratiere sau fara gratiere, conditiile din puscarii nu se modifica intrucat cei cateva mii de puscariasi care ar fi beneficiat de gratiere nu ar fi "reparat" "conditiile mizere" din inchisori.

      PS. Unde mai pui ca pesedistii tai au avut grija sa dubleze nr zilelor ce se scad la luna din pedeapsa fata de cel propus de Pruna !

      PS. Asa ca VINA SE IMPARTE ! ADAUG-O SI IN DREPTUL LUI NEN'TU DRAGNEA !
  • +5 (5 voturi)    
    Uite cine ne invata (Luni, 3 decembrie 2018, 15:04)

    tarabost [utilizator]

    Cel care lua spaga rochii pentru nevasta...Trebuie reabilitare, spune Toni, cel cu mana Grebla.