IPS Teofan: Invalidarea referendumului este o rană. Ne cerem iertare celor care nu au fost la vot și au ascultat alte voci / Poate nu am fost convingători 

de DG     HotNews.ro
Duminică, 14 octombrie 2018, 15:00 Actualitate | Esenţial


Mitropolitul Teofan
Foto: Facebook
Invalidarea referendumului pentru familia tradițională este o ”rană” pentru biserică, a spus duminică mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Teofan, la finalul slujbei de la Catedrala Mitropolitană din Iaşi. El a mai afirmat că biserica își cere iertare celor care nu au mers la vot, pentru că, poate, oamenii BOR nu au fost suficient de convingători, iar aceștia ”au ascultat alte voci”. Teofan a adăugat că ”vom duce crucea cea grea a consecințelor care decurg din nevalidare”. 

”Sfintele moaște, mulțimea de pelerini care au vizitat Iașul în aceste zile, timpul frumos, slujba adâncă și frumoasă, sfințirea bisericii de ieri, mulțimea pelerinilor, entuziasm mult, bătrâni mulți, multe mame și mulți tați cu pruncii în brațe, parcă totul este ca un balsam, ca o adiere de seară peste rana și durerea pe care am avut-o cu o săptămână în urmă. (...) Prezența dumneavostră este ca un balsam peste durere, tristețe și peste rană”, a spus Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, citat de Mediafax. 

IPS Teofan a mulțumit celor care ”au înțeles că este bine să mărturisească valorile de nezdruncinat ale familiei”. 

”Celor care nu au fost la vot le cerem iertare noi, oamenii bisericii, că poate viața noastră, cuvântul nostru nu au fost atât de convingătoare, glasul nostru nu a fost atât de puternic și au ascultat alte voci. Dar acum vom duce și unii și altii crucea cea grea a consecințelor care decurg din nevalidarea referendumului închinat căsătoriei și familiei, vom duce împreună această cruce, nădăjduind că Dumnezeu ne va ajuta s-o purtăm, în pofida greutății”, a afirmat Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.  

Acesta a adăugat că, ”deși am avut o atitudine diferită unii față de alții vis-a-vis de referendumul de săptămâna trecută, aproape toți românii știu și mărturisesc că doar un bărbat și o femeie se pot căsători”.




















2616 vizualizari

  • +36 (54 voturi)    
    hai bah, sictir (Duminică, 14 octombrie 2018, 15:11)

    torna_fratre [utilizator]

    poate nu am...
    poate ca...
    poate si cu daca- inseamna ca incercati sa aruncati responsabilitatea pe hazard.
    poate nu ar trebui sa va mai luati mertzane...
    poate nu ar trebui sa mai conditionati serviciile funerare de bani platiti bisericii...
    poate nu ar trebui sa mai ridicati biserici cand omul are nevoie de spitale...
    poate ar trebui sa umblati in haine monahale simple nu in costume de cosmonauti infoliate in aur...
    si multe altele.
    insa voi o tineti una si buna ca oamenii nu v-au inteles..ca voi saracii ati facut numai bine...lumea e proasta si rea...
    incerc sa mi-l imaginez pe Isus in Mercedes CLK,cu coliere aurite la gat si un toiag de aur cum indeamna lumea sa renunte la bunurile lumesti si sa le dea lui...asa-i ca suna biblic?
    • +15 (31 voturi)    
      PF Daniel seamana mai mult cu diavolul (Duminică, 14 octombrie 2018, 17:09)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      decat cu Iisus.

      #taxatiBOR
    • -2 (28 voturi)    
      Mda (Duminică, 14 octombrie 2018, 18:57)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      "Hai sictir" era exact pata de cultura europeana de care aveam nevoie ca sa aleg "alternativa" la BOR. Vivat USR!
      • -7 (23 voturi)    
        Mda se intoarce (Duminică, 14 octombrie 2018, 20:33)

        Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        Si ce-i mai tare ca postarea are peste 30 de voturi pro. Deci numai intelectuali rafinati printre anti-BOR-isti.
        • 0 (2 voturi)    
          Incredibil! (Luni, 15 octombrie 2018, 20:47)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

          Iar pe tine si Iomen v-au umplut de minusuri cand doar ati atras atentia la un evident limbaj suburban. Cata incrancenare si cata ura!
          Daca asta vine in locul BOR, mai bine lipsa.
  • +27 (43 voturi)    
    . (Duminică, 14 octombrie 2018, 15:13)

    Evq [utilizator]

    Ha, tocmai, au fost destul de convingători ca lumea să vrea să stea acasă.
  • +27 (35 voturi)    
    Mda (Duminică, 14 octombrie 2018, 15:16)

    mitg [utilizator]

    E clar ca n-au inteles nimic.
    Cadere placuta in continuare. Veti ajunge probabil sa aveti o influenta similara cu cea exercitata de bisericile protestante in tarile de jos ...
  • +36 (42 voturi)    
    se vede ca nu puteti intelege realitatea! (Duminică, 14 octombrie 2018, 15:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    pur si simplu 80 % din populație are alta treaba decat sa va asculte vouă prostiile , si voi nu puteți accepta asta!Ce ziceti ,un referendum despre finantarea biserici din banii statului facem?
    • +18 (22 voturi)    
      Și despre impozitarea „afacerilor” bisericești (Duminică, 14 octombrie 2018, 16:40)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sau despre predarea religiei în școli.
    • +16 (20 voturi)    
      Și despre impozitarea „afacerilor” bisericești (Duminică, 14 octombrie 2018, 16:40)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sau despre predarea religiei în școli.
  • +19 (25 voturi)    
    Stimate Parinte (Duminică, 14 octombrie 2018, 15:33)

    Kosmos [utilizator]

    Hai Sictir
  • +20 (26 voturi)    
    Cand un Preot Mitropolit vorbeste (Duminică, 14 octombrie 2018, 15:35)

    Rahan5 [utilizator]

    cu urmatoarele ,,voci":
    1. Acceptarea ideii de Referendum cu Vot Universal pentru desfintarea dreptului mamelor divortate sau vaduve sa aiba singure o familie cu proprii copii.
    2. Acceptarea ideii de reducere a Pragului de la 50% la 30 %. (Asta pune in pericol intreaga Constitutie care a fost votata in 1991, oficial cu conceptul de 50 % Prag la Referendum. Ce ne facem daca un viitor Parlament va reduce Pragul la 5 % ?. Nu e decat o bataie de joc asupra celor care au votat Constitutia in 1991)
    3. Acceptarea ideii ca Dragnea si Dancila sa Organizeze Referendumul prin desfintarea Evidentierii pe Calculator al celor care au votat, pentru a ajuta votul multiplu si fraudulos.
    Atunci aceste ,,voci" ale unui Preot Mitropolit nu sunt decat vocile Diavolului.
  • +24 (28 voturi)    
    Teofan continua sa priveasca nevalidarea (Duminică, 14 octombrie 2018, 16:13)

    Susufler0 [utilizator]

    referendumului ca pe o mare nenorocire ce s-a abatut asupra poporului roman !

    Mai, Popo, o mare nenorocire ar fi , Doamne fereste, ca in loc de simulare de cutremur sa fi fost un cutremur adevarat, asa ca taci naibii din gura, pt ca pe zi ce trece devii tot mai imposibil de... tot mai enervant !
  • +21 (25 voturi)    
    Astia o tin pe a lor! (Duminică, 14 octombrie 2018, 16:18)

    Alfabetix [utilizator]

    Sunt de tot râsul, tagma bisericeasca nu a inteles nimic!
    Credinta in Dumnezeu si buna-cuviinta merg paralel cu popimea si murdaria politica in care se tot baga de atatia ani.
    Slugi ale puterii, instrument de prostit oamenii si de tinut in lesa poporul, rusine!
  • +22 (26 voturi)    
    Băi necuraților în sutane, (Duminică, 14 octombrie 2018, 16:20)

    prec [utilizator]

    Voi când veți avea de gând să plătiți impozite ca roți comercianții? Când vă veți decupla de la buget????
  • +10 (16 voturi)    
    BOR a inteles perfect (Duminică, 14 octombrie 2018, 17:39)

    Ana_L [utilizator]

    AMR 3,9 milioane iar in 15 - 20 ani , PA si PUSI !
    Doar de nu nascocesc ceva razboi ca sfintii cu sfintii ...
  • +10 (16 voturi)    
    Ati ratat inca o ocazie sa taceti. (Duminică, 14 octombrie 2018, 18:03)

    clint [utilizator]

    De fiecare data cand deschideti gura, pur si simplu va faceti de ras. Va tradati ingustimea mintii, lacomia si dispretul fata de enoriasi. Dumnezeu v-a dat putere asupra unor amarati ca sa va incerce. Nu ati reusit decat sa va dati arama pe fata. Mertzane, aur si prostie maxima.
  • +8 (14 voturi)    
    Popii sint partasi la distrugerea romaniei (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:01)

    Coco Whistle [utilizator]

    Meseria de popa a disparut. Sint asistati in sutane si predicatori ai anarhiei. Popilor daca emigrati ce naiba faceti ca afara se munceste nu pute prosti pe nimeni.
  • +5 (11 voturi)    
    alte voci (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:24)

    TrueBlue [utilizator]

    Catre ips teofan: n-am ascultat alte voci. am facut ce am vrut.
  • +6 (12 voturi)    
    Popo, ciocul mic. (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:49)

    Bazil [utilizator]

    Dupa prea.....ta trebuia sa ascult de voi, barbati in fuste? Spre nefericirea voastra am ascultat de constiinta mea. De mult nu mai ascult de voi.
  • +10 (10 voturi)    
    + si - (Duminică, 14 octombrie 2018, 21:26)

    Razvan_M [utilizator]

    Referendumul asta nu a reprezentat ceva interesant pentru foarte multi oameni de la tara. In satul unde locuiesc bunicii stiu ca din peste 500 de alegatori au votat doar vreo 70.
    In primul rand, multi votanti PSD i-au aratat spatele lui Dragnea. In al doilea rand, dintre oamenii care au dat semnaturi pt. referendum, la cererea bisericii, majoritatea au avut altceva mai bun de facut decat sa si voteze. Si aici vorbesc de oameni care merg duminica la biserica.

    Biserica Ortodoxa Romana este vazuta ca o institutie condusa de persoane profund corupte si care sunt rupte de legatura cu credinciosii. Atentie, credinta crestina are in continuare foarte multi credinciosi, BOR este tot mai indepartata de credinta crestina si de enoriasi.

    Cred ca un numar mare dintre cei 3.5 milioane de oameni care au votat la referendum n-au vreo dragoste deosebita pt. BOR si liderii ce se plimba in mertzane, ciocanesc baieti de cor si, in general, fac ceea ce ar face si politicienii. Este bine ca s-a vazut si ca in PSD exista o opozitie la Dragnea si gasca lui mafiota.