VIDEO Miting pentru susținerea Jandarmeriei, în fața Parchetului General: Dacă nu te îndepărtezi de huligani, îți asumi bătăiță

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 august 2018, 15:08 Actualitate | Esenţial


Miting pentru sustinerea Jandarmeriei
Foto: Agerpres
Aproximativ 30 de persoane, potrivit organizatorilor, s-au strâns sâmbătă după-amiază  în fața Parchetului General, pentru o manifestație de suținere a Jandarmeriei. Potrivit Mediafax, cei prezenți spun că apreciază modul în care au intervenit forțele de ordine la protestul din 10 august și că protestatarii agresați trebuie să-și asume "bătăița".

"Azi sunt diverse cunoștințe de pe Facebook. Democratic este să protestezi, dar s-o faci în mod civilizat. Nu am fost (la protestul din 10 august). De ce au aruncat jandarmii cu spray? Eu zic că o bordură e ceva violent. Acum sunt în jur de 30 de persoane, autorizația este pentru 100. (...) Trebuie să plătească cei care au greșit și de o parte și de cealaltă. Dacă avem numai victime, aș vrea să văd și plângeri de la jandarmi pe ultraj. Nu Jandarmeria singură a reacționat violent, în timp ce cetățenii aruncau cu borduri și cu altele. (...) Le mulțumesc pentru încredere (jandarmilor, n.r.) și mi se pare normal să lăsăm parchetul să stabilească cine a greșit. Nu putem judeca o întreaga instituție, care reprezintă o instituție a statului raportat la cazuri individuale", a declarat organizatoarea manifestării, Mihaela Marinescu.



O altă tânără, prezentă și ea la acțiune, consideră că jandarmii trebuie să continue acțiunile similare celor de la protest și că în România sunt "misogini" care au criticat-o pe femeia jandarm că "este vie", după ce a fost lovită la miting.

"Spiritul de turmă funcționează foarte bine și mișcarea Rezist mizează pe treaba asta. O parte din ele, cu siguranță da (plângerile sunt întemeiate, n.r.), dar în niciun caz toate. Din păcate, se arată doar secvențe, nu se arată tot filmulețul. Dacă li s-a cerut să evacueze piața, erau obligați. Nu pot să îmi dau cu părerea, pentru că am văzut doar secvențe. Îi susțin până la capăt. Un mesaj este să continue ceea ce fac, pentru că au făcut foarte bine. Am observat că suntem în continuare o țară de misogini și mi se pare inuman faptul că i-au reproșat Ștefaniei (femeia jandarm lovită de protestatari, n.r.) că este vie", a spus tânăra.



De asemenea, Codruța spune că protestatarii pașnici care spun că au suferit în urma intervenției forțelor de ordine trebuie să înțeleagă că, dacă nu s-au îndepărtat de grupurile violente, își asumă "bătăița".

"Legea 60 spune că atunci când ești avertizat de Jandarmerie prin portavoce de trei ori, rachetă luminoasă roșie, trebuie să te îndepărtezi de acel grup violent. Acum că tu nu te îndepărtezi și rămâni lângă acel grup de huligani, îți asumi bătăiță. Pentru că așa spune legea", a spus Codruța.

Participanții la manifestare au diferite pancarte cu mesaje de încurajare pentru jandarmi, precum: "Jos labele de pe Jandarmerie", "Jandarmul meu este și al tău", "Respect Jandarmeria Română".





Pe de altă parte, procurorii militari de la Parchetul General au cerut o expertiză fizico-chimică a gazelor lacrimogene folosite de către jandarmi la protestul din 10 august, cercetările urmând a fi efectuate de experți din Institutul de Expertize Criminalistice. Până vineri, au fost înregistrate 705 plângeri.

"În urma activităților desfășurate până astăzi, 24 august 2018, în cauza aflată pe rolul Secției parchetelor militare având ca obiect cercetarea incidentelor violente petrecute cu ocazia manifestației din Piața Victoriei din București, numărul plângerilor penale înregistrate a ajuns la 705", informează reprezentanții Parchetului General.

De asemenea, procurorii militari au mai solicitat o expertiză a substanțelor gazelor lacrimogene folosite de către jandarmi.

"Totodată, în cauză a fost dispusă efectuarea unei expertize fizico-chimice asupra substanțelor cu efect iritant - lacrimogen existente în muniția și în recipientele ridicate de la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, de către experți din cadrul Institutului Național de Expertize Criminalistice", mai spune Parchetul General.


O tânără a împărțit flori jandarmilor în timpul manifestației:



Citeste mai multe despre   

















7293 vizualizari

  • +69 (69 voturi)    
    Penibil (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:14)

    mircea_cjn [utilizator]

    Foarte penibil.
    • +53 (53 voturi)    
      e fanii lui Floricica Dansatoarea (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:25)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      care are multi fani ?
    • +19 (19 voturi)    
      gunoiele comuniste... (Sâmbătă, 25 august 2018, 20:51)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Întrebati-i ce functii au avut sub comunisti si va veti lamuri cu cine aveti de a face.
      N-au nici o morala.S-au vândut pentru o slujba si o pensie babana pe timpul lu' Ceausescu, acum se vând pentru 5 lei dragneni.
      • +9 (9 voturi)    
        Exact !!! (Duminică, 26 august 2018, 9:47)

        polonyca [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        Priviti la burtile lor......si o sa intelegeti multe !!:))))
      • 0 (0 voturi)    
        Acestia sunt osatura proceasca (Luni, 27 august 2018, 12:20)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        comunistii fini, cu nas subtire, totusi treapta de jos, gata de sacrificiu.
    • +15 (15 voturi)    
      "Jos labele de pe Jandarmerie" (Duminică, 26 august 2018, 7:19)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      sta scris pe o pancarda.
      "Jos labele de pe Coreea!" era un slogan din vremea razboiului care se intimpla in anii '50. Asta ca sa ne dam seama cine sint sustinatorii "bataitei".
      • +9 (9 voturi)    
        Adica oamenii astia (Duminică, 26 august 2018, 13:04)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

        au grija de Labele Jandarmeriei?
        • +1 (1 vot)    
          Au nevoie de o gazare, regulamentara (Duminică, 26 august 2018, 18:33)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          dupa normele UE cu gaz in garantie.
    • +10 (10 voturi)    
      E jenant ca aceasta adunare e numita MITING (Duminică, 26 august 2018, 9:44)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      sunt 10-20 de pensionari platiti de Dragnea si adusi acolo


      de ce nu ii fotografiati de sus, de la distanta sa se vada cat de putini sunt?
      • 0 (0 voturi)    
        Ie spontan (Luni, 27 august 2018, 12:21)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        nu sti.
  • +65 (65 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:16)

    mitg [utilizator]

    Iara a scos pesedeul gingiile la inaintare.
    • +49 (51 voturi)    
      Cei mai prosti romani sunt la acest miting PSD (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:20)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Genistii ce spun? Nu e pericol sa bubuie de prosti?
      • +15 (15 voturi)    
        Și-ți răspund ca Lăpușneanu: (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:54)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Cei mai proști dintre cei mulți sunt la miting, dar cei mai mulți dintre cei proști vin la votare!
      • +5 (15 voturi)    
        Femeile din imagini nu sunt proaste (Sâmbătă, 25 august 2018, 23:55)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Doar isi sustin propriul lider etnic, Dragnea.
        Doar n-ai vrea sa-i sustina pe protestatarii romani din 10 August.
        Cine e impotriva lui Dragnea trebuie batut. Asta acum la inceput, (dupa preluarea completa a puterii de catre Dragnea va fi mai rau pentru protestatari). Din punctul lor de vedere este o atitudine absolut normala.
        • 0 (0 voturi)    
          La fel era si cand ii saltau (Luni, 27 august 2018, 12:22)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          pe unii sa-i duca la canal, jilava, aiud. Multi se bucurau sincer: "pai asa face un cetatean ? injura partidul ? castiga alegerile - daca poti"
    • +20 (20 voturi)    
      La asa jandarmi... (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:57)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...asa sustinatori.
  • +45 (45 voturi)    
    Ceausisme (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    parca PCR=PSD. Asta cu 'huliganii" am mai auzitor in dec. 89 de la niste lepadaturi ca astea care se fac ca demonstreaza, fiind in solda Ciume
  • +19 (19 voturi)    
    Astia sunt sustinatorii jandarmilor?:):):) (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:37)

    naitza [utilizator]

    Nu le ajunge bietilor jandarmi, cat s-au facut de ras pe 10 august? Ii mai faceti si voi de ras? Uitati-va la voi, in locul jandarmilor, mie mi-ar fi jena cu asa sustinatori. Ar fi interesante niste poze cu mutrele lor, sa mai radem putin...Floricica Dansatoarea este prezenta?:):):)
  • +40 (40 voturi)    
    Cum ar fi daca i-ar lua jandarmii la bataie? (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:38)

    gico [utilizator]

    Gazati si telefoanele sparte pentru o experienta de 5 stele!
    • +14 (14 voturi)    
      Astia se gazeaza intre ei... (Sâmbătă, 25 august 2018, 20:22)

      naitza [utilizator] i-a raspuns lui gico

      :):):)
    • +8 (8 voturi)    
      UN baston în cap=bătăiță? (Duminică, 26 august 2018, 10:37)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gico

      Vai noaptea minții din capetele de pensionari cu creiere spălate la Latrina 3....
  • +46 (46 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:44)

    tirolez [utilizator]

    Unde sunt restul pana la 1 milion?
    • +43 (43 voturi)    
      la (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:04)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      cimitir !!!
      • +15 (15 voturi)    
        Ii invie Catalin Radulescu, (Sâmbătă, 25 august 2018, 19:06)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

        dupa care el si cu ceilalti sociopati din PSD ii vor duce din nou la Victoriei.
  • +47 (47 voturi)    
    APACA girls reloaded (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:46)

    ww [utilizator]

    "Nu vrem bani, nu vrem valuta. Vrem jendarii sa ne ... puna dintii". Chiar, s-a schimbat ceva in Romania in 30 de ani?
  • +34 (36 voturi)    
    Declarații/ acțiuni/ manipulări penibile, (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:46)

    comentatordiletant [utilizator]

    prostești, jignitoare, paranoice, demente?

    Doamnelor și domnilor care comentați pe aici (am vrut să pun comentriul ăsta la declarația olguței, dar era prea târziu), greșiți fundamental!

    Sunt declarații/ acțiuni de bun-simț, așteptate, crezute și apreciate de cei cărora li se adresează. PSD-ul și-a făcut socotelile: are un electorat stabil, incapabil să analizeze, să compare, să filtreze - care-i va asigura continuitatea la guvernare pe puțin 20 de ani de-aici încolo. Lui i se adresează PR-iștii de circumstanță ai PSD. Lui i s-au adresat acțiunile jandarmeriei din 10 august - spectacol și demonstrație de forță deopotrivă.

    Nu înțelegeți? NOI NU CONTĂM! Este irelevant dacă dragnea și-a lui ceată sunt sau nu capabili de counicare civilizată, de discurs coerent, de dialog - pur și simplu nu îi interesează aspectul! Au mușchi, au voință, au panem (la limita subzistenței, dar cine să pretindă mai mult?) et circenses (excedentar chiar), plus cuțitul asociat pâinii în zicala noastră.
    • +31 (33 voturi)    
      fara prosti...fara penali (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:03)

      PANA...MEA [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Rugam Presedintia Romaniei sa deschida cursuri de alfabetizare si scolarizare obligatorie pentru toti membrii Gevernului si deputatii MU*EPSD-ului. Cursurile, obligatoriu sa fie foarte, foarte scumpe!(...la cit au furat tovarasii...).
    • -2 (22 voturi)    
      NOI NU CONTĂM (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:28)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      pai prostia niciodata nu conteaza...
    • +8 (8 voturi)    
      Dupa ce citesti raspunsul la acest comentariu: (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:46)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      https://www.hotnews.ro//stiri-politic-22669460-codrin-tef-nescu-agen-infiltra-ministere-blocheaz-activitatea-guvernului-hellvig-suri.htm#comentariu_22669483

      citeste continuarea aici:

      Ne-am invatat sa ne bage comunistii in traista. Cu portia (ce mizerie de idee "de bine-de rau"). Ne-am invatat cu somnul.

      Trezirea! La lupta!
    • +4 (4 voturi)    
      Problema este... (Duminică, 26 august 2018, 11:18)

      gaesseki [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      ... ca ailalti nu voteaza. Din ce in ce mai multi tineri fac 18 ani in fiecare an. Si din ce in ce mai multi batrani, care se presupune ca ar constitui bazinul PSD, mor. Ca atare, PSD ar trebui sa aiba un trend descrescator. Dar, nu! De ce? Pentru ca exista doar doua tabere care voteaza majoritar: 1. Persoanele peste 60 de ani, care aveau 30-40 de ani cand a cazut Ceausescu si inca sunt fascinati de "Partidul te invata, partidul te inalta!"; 2. Persoanele intre 30 si 40 de ani, care erau tinere (sau nu erau deloc) la Revolutie. Astia isi dau seama ca votul lor conteaza, l-au experimentat pe Iliescu si inflatia de 300%, nu mai vor acolo. Dar tinerii intre 18 si 30 de ani au putin interes in a vota, nu ii inteleg sensul, nu vor sa stea la cozi infernale. Convingeti-i pe fiecare dintre ei sa voteze si PSD-ul va scadea natural. PSD-ul nu are priza wdeloc la o generatie globala
  • +18 (18 voturi)    
    Dacă le place //bătăița//. (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:51)

    asavreau [utilizator]

    Să facă o listă cu adresa și le trimitem niște jandarmi care să le administreze câte o //bătăiță//.Zilnic.
  • +14 (14 voturi)    
    E semnalul cel mai bun care se putea da (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:00)

    Susufler0 [utilizator]

    pt continuarea cu si mai multa vigoare a protestelor impotriva PSD sia lui Dragnea !

    Daca au autorizatie pt miting de 100 de persoane si s-au strans 30, atunci cred ca daca repetam in fiecare weekend de-acum incolo , cel putin mobilizarea de pe 10 august iar in tara se mobilizeaza de asemeni cei ce apara justitia independnta, deci daca facem cel putin in fiecare sfarsit de saptamana cate un 10 august PASNIC, alaturi de eforturile institutionale ale celorlalti aparatori ai democratiei, putem sa-l oprim,pt inceput, pe Slugarel din operatiunea de revocare a Procurorului General.

    E bun si netul dar buna este si o "plimbare" pana in Piata !

    PS. Hai s-o facem ! ;)
  • +13 (13 voturi)    
    Din pacate,aceasta tara este plina de .... (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:17)

    gigiN [utilizator]

    ...imbecili,de sus pana jos iar acestia par sa fie...sponsorizati de psd.As fi curios sa stiu cine a fost "organizatorul"-dar nu cred ca voi afla asta.
  • +13 (13 voturi)    
    Cat de penibil si libidinos.... (Sâmbătă, 25 august 2018, 18:53)

    GodSpeed [utilizator]

    ...gestul dnei Codruta Cerva (blonda din video). Am dat si eu o cautare pe feisbuc (ca doar e public) si am avut placerea de a observa ca dna o da cu PSD dar si cu protectia animalelor. Facand o asociere a PSD ilor cu sobolanii ma gandesc sa ii dau putintica dreptate.

    Eh si uite asa draga doamna te facusi de c.acat si acum te stie o lume intreaga....
  • +9 (9 voturi)    
    Si voi, asumati-va mu..ta (Sâmbătă, 25 august 2018, 19:05)

    KTerinca [utilizator]

    M...e PSD !
  • +15 (15 voturi)    
    Au sustinut si minerii,jalnicii astia (Sâmbătă, 25 august 2018, 19:05)

    Plagarus [utilizator]

    New entry in tara in care prostii nu mor niciodata ,ci doar se rotesc.
  • +12 (12 voturi)    
    Dar gaze nu? (Sâmbătă, 25 august 2018, 20:36)

    europeanul2 [utilizator]

    Dar gaze din alea in garantie nu le da jandarmeria si lor? Asa se face, cand intri in casa omului trebuie sa iti dea ce are el mai bun. Aceeasi bosorogi la mitingurile antibasescu, mitingurile de la Cotroceni impotriva lui Johannis, acum pentru sustinerea gorilelor pesediste...
    Gretos!
    Eh, in scurt timp ajung si astia votantii de dincolo, aia de au votat la referendum.
  • +13 (13 voturi)    
    iti faci cruce (Sâmbătă, 25 august 2018, 20:53)

    DMR [utilizator]

    si scuipi in san. A tunat si i-a adunat. Mai poti fi nemultumit de viata ta cand stii ca exista asemenea nefericiti?
  • +11 (11 voturi)    
    ce burti marete au acesti asistati (Sâmbătă, 25 august 2018, 21:54)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca de fete nu ma mai leg. la munca bre, nu mai stati pe spatele poporului. oamenii astia nu stiu decit sa stea cu plasa pe la cozi unde in afara de a sta, astepta si birfi guraliv fara a avea alte asteptari. sint doar niste pierde vremea in asteptarea minerilor, singura satisfactie deoarece sint diferiti.
    • +5 (5 voturi)    
      Exact !!! (Duminică, 26 august 2018, 9:48)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Asta am sesizat si eu: judecand dupa burti......sunt PSD-isti clar !!!
  • +7 (7 voturi)    
    RSR (Duminică, 26 august 2018, 5:50)

    Thriller [utilizator]

    Doar 30 de sustinatori ai dictaturii ?! Nici dictatura nu mai e ce-a fost odata.
  • +7 (7 voturi)    
    noul DEX pentru PSD (Duminică, 26 august 2018, 6:00)

    Thriller [utilizator]

    Sloganul a fost creat in mod evident de altii. Asuma ?! ASUMÁ, asúm, vb. I. Tranz. A lua ceva asupra sau pe seama sa; a se angaja să îndeplinească ceva. A-și asuma o răspundere. – Din fr. assumer, lat. assumere. Babele astea nu folosesc genul asta de cuvinte.
  • +4 (4 voturi)    
    Cei care isi uita istoria ... (Duminică, 26 august 2018, 9:56)

    ww [utilizator]

    Privind la chipurile celor din imagini, se poate constata ca au in jur de 60-65 de ani. Probabil multi dintre noi ii asociem involuntar si ni-i inchipuim ca fiind unul si acelasi lucru cu electoratul traditional si antireformist PRM--PDSR al anilor 2000. Totusi, facand un calcul simplu, constatam ca pe vremea cand Iliescu si Petre Neulander Roman aduceau la Bucuresti minerii pentru inabusirea protestelor (adica la un moment similar cu cel recent) acesti oameni aveau in jur de 30-35 de ani, adica erau in floarea varstei si la multi ani diferenta de pensionarii shaolin ai lui Vadim. Asadar, sa nu se fi intrebat oare niciodata in toti acesti ani care ar fi putut fi viata lor sau a copiilor lor daca, in tulburii ani '90, FSN-ul nu punea piciorul pe gatul poporului prin aceleasi metode pe care le foloseste si acum? Ar trebui sa fie generatia care sa urasca din tot sufletul acest partid de interlopi, deoarece le-a fost rapita tineretea si le-au fost naruite sperantele tocmai de predecesorii celor in care isi pun acum nadejdea.
    Partitura e aceeasi: bolsevicii, avand in spate aceleasi interese evreiesti, preiau puterea si ingenuncheaza poporul cum au facut-o si in urma cu 30 de ani, dar si in urma cu 75 de ani. Diferenta e ca actorii sunt altii, in rest "Alte măşti, aceeaşi piesă /Alte guri, aceeaşi gamă".
    Totusi, iata ca la un moment similar protestelor de la inceputul anilor 90, acesti frati ai nostri inteleg sa ovationeze calaul. Suntem oare cu totii subiectii unui nou fenomen Pitesti, in care victimele se transforma in calai pentru semenii lor? Sau sa fie adevarat ca poti forma reflexe pavloviene oricarui animal, cu conditia sa-l infometezi pana la extinctie in prealabil?
    • 0 (0 voturi)    
      Tineretea le-a rapit-o (Luni, 27 august 2018, 12:28)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Coposu, Ratiu, si Iohannis. Asta invata ei, si invata, si invata... si-i invata pe altii... latrinismul este noul cult majoritar.
  • +4 (4 voturi)    
    numaratoare (Duminică, 26 august 2018, 10:58)

    Walking_dead [utilizator]

    Doi dinti si o suta de picioare.