Circa 20.000 de pelerini, la Icoana Fecioarei Maria de la Mănăstirea Nicula / 120 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2018, 12:06 Actualitate | Esenţial


Manastirea Nicula
Foto: Mediafax - captura
Peste 20.000 de pelerini asistă, miercuri dimineața, la slujba de Liturghie oficiată de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului la Mănăstirea Nicula, judeţul Cluj, şi se roargă la Icoana făcătoare de minuni, transmite Mediafax

Peste 120 de persoane au avut nevoie de asistenţă medicală, în ultimele trei zile, în timpul pelerinajului, majoritatea cazurilor fiind lipotimii cauzate de căldură, de lipsa alimentaţiei sau a medicaţiei administrate necorespunzător.

Credincioşii veniţi din toată ţara la Mănăstirea Nicula încă de luni au dormit în corturi sau sub cerul liber pe dealul de lângă Mănăstirea Nicula, iar în noaptea de marţi spre miercuri s-au închinat la Icoana făcătoare de minuni a Fecioarei Maria care a fost scoasă din biserică.

De aemenea, pelerinii au cântat cântece religioase şi au participat la procesiunea în care s-a înconjurat biserica cu icoana, numărul lor ajungând în momentul de vârf la peste 30.000 de persoane.

Miercuri, cei prezenţi la Nicula, peste 20.000 de persoane, asistă începând cu ora 9, la slujba de Liturghie oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu mitropolitul Clujului, IPS Andrei Andreicuţ, alături de două înalte feţe bisericeşti din Siria, Qais, episcop de Erzurum, şi Nicholas, mitropolit de Hamma.

Sute de persoane stau la coadă pentru a se ruga la Icoana făcătoare de minuni a Fecioarei Maria sau înconjoară, în coate şi genunchi, bisericuţa de lemn din curtea mănăstirii.

„Am venit să mă închin Icoanei făcătoare de minuni a Fecioarei Maria şi să mă rog pentru sănătatea mea şi a familiei mele. Dar mă rog Maicii Domnului şi pentru a aduce pace în ţară, ca să nu se mai învrăjbească românii între ei”, a spus Ioan, un bărbat în vârstă de 70 de ani, venit dintr-un sat din judeţul Bistriţa Năsăud.

Un alt pelerin, învăţător la o şcoală rurală, care a venit pe jos 60 de kilometric, din judeţul Alba, a afirmat că, în aceste vremuri pe care le trăim, credincioşii ar trebui să se gândească şi la semenii lor, nu doar la ei înşişi.

„România este dezbinată în anul Centenarului, ceea ce nu este bine. Trebuie să ne rugăm să nu se mai întâmple violenţe, să ne rugăm pentru linişte în ţară, şi doar apoi pentru ca Maica Domnului să ne dea fiecăruia sănătate”, a spus acesta.

Ordinea şi liniştea publică pe timpul pelerinajului de la Mănăstirea Nicula sunt asigurate de peste 200 de jandarmi, iar serviciile medicale sunt de mai multe echipaje de ambulanţă şi SMURD.

La finalul slujbei de Liturghie, pelerinii primesc din partea călugărilor 15.000 de sarmale şi felii de cozonac. 



















1191 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    oooo (Miercuri, 15 august 2018, 12:31)

    liviu_ [utilizator]

    s-au dus pesedeii la lins de icoane...
    poate - poate le mai da stapanu 100 lei la pensie

    inflatia si deficitu sunt prea complicate pt ei ca sa le pese de ele
  • +9 (13 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 august 2018, 12:46)

    tudorr [utilizator]

    Deci aveti 120 de pacatosi, altfel nu-i mai batea mnezo sa ajunga in halul in care chemi salvarea...
  • +10 (12 voturi)    
    ?? (Miercuri, 15 august 2018, 13:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Unde-s jandarmii si gardurile?
  • +6 (6 voturi)    
    Asta este viitorul Romaniei imaginat de PSD (Miercuri, 15 august 2018, 14:11)

    Habermas [utilizator]

    si pus tot de ei in practica prin distrugerea scolii, CU COMPLICITATEA UNIVERSITATILOR ROMANESTI.
  • +7 (9 voturi)    
    Romania musulmana: (Miercuri, 15 august 2018, 14:15)

    Habermas [utilizator]

    uitati-o aici. Ce ortodoxa, crestina bla bla, nu! Musulmana. Inchiderea creierului si punerea curului in sus. Material perfect pentru dictatori. De aia are tupeu Dragnea si javrele care-l sustin.
    • +6 (6 voturi)    
      Si daca-s dubii ... (Miercuri, 15 august 2018, 14:40)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Mai arunca 100-200 milioane la Catedrala Minciunii Neamului si se rezolva si ultimele dubii.
      BOR: complicele USL-ului...
    • +4 (4 voturi)    
      te inseli... (Miercuri, 15 august 2018, 15:29)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      care...creier...la astia materia cenusie e ...inlocuita cu..."credinta"....
      • +4 (4 voturi)    
        Mda (Miercuri, 15 august 2018, 16:54)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Singura "materie cenusie" e praful pe care-l inhaleaza cand pupa picioarele stapanilor sau se roaga la oameni invizibili din nori.
  • 0 (0 voturi)    
    Sancta Maria Dei Genitrix (Miercuri, 15 august 2018, 17:01)

    Setalcott [utilizator]

    Ora pro nobis.

    Astea sunt valorile europene.

    https://www.youtube.com/watch?v=dzaL3FQcuvA

    https://www.youtube.com/watch?v=U0LzFlLOdIc

    https://www.youtube.com/watch?v=Yx-NiEoGUyM

    https://www.youtube.com/watch?v=2r3RgH5LcYE
  • +2 (2 voturi)    
    20,000? (Miercuri, 15 august 2018, 18:24)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Ginditi-va! Douazeci de mii!
    Doar la Nicula, nu mai vorbim de alte lacasuri de credinta.
    Daca in PV au fost 150,000 (ceea ce nu-i sigur), inseamna ca la fiecare 7 (8) oameni din piata avem un pupator de moaste. Cel putin, ca ii luam in calcul doar pe cei care s-au putut deplasa
    E infricosator.
    • +3 (3 voturi)    
      Si acum imagineaza-ti asta: (Miercuri, 15 august 2018, 19:33)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      "Veniti in PV sa opriti neo-marxistii care vor sa va taie pensiile si sa impoziteze bisericile, veniti sa va aparati tara de strainii atei!"

      O strigare d-asta de la BOR sau PSD ar fi si mai infricosatoare... sa nu uitam ca pe gerul ala din 2017 oamenii si-au vanduti demnitatea ca sa scandeze impotriva lui KJ cand altii scandau pentru justitie...
      Da, nu erau multi, da, era si Floricica Dansatoarea sau cum o cheama, da, unii au venit si sa apara la TV, dar au venit...

      Oameni spalati pe creier, iar atunci cand tineri se duceau cu ceai la ei ca sa se incalzeasca, fara discriminare, prima lor reactie era sa le arunce/sa scuipe/sa dea peste mana si sa strige "ce-ai pus in ceai?".

      Trist!
      • 0 (0 voturi)    
        Acelasi lucru (Joi, 16 august 2018, 10:34)

        oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Acelasi lucru il spun si eu. La Nicula au mers fara 50 de lei. Daca se da o strigare in PV, daca mai e si o oala cu iahnie cu fasole sau un ansamblu de dansuri populare, nici nu incape comparatie.

        Cred tot mai mult ca de fapt opozantii PSD sint in minoritate. Si daca ar fi alegeri anticipate, am avea o surpriza foarte trista. Cu atit mai mult cu cit diasporei i se pun cit mai multe bete in roate ca sa voteze.

        Eu sint in afara Ro, am acte in regula, pot vota la Ambasada. Dar de la vot la vot, vad tot mai putini stind la rind: unii ca nu mai pot vota, altii ca nu mai au resurse sa le pese.
  • 0 (0 voturi)    
    rama (Joi, 16 august 2018, 7:58)

    gituca [utilizator]

    Asta-i Romania! Aia care se taraste ca o rama! Noroc ca nu asta-i viitorul. Asta-i trecutul si inca prezentul.
    • 0 (0 voturi)    
      Viitorul (Joi, 16 august 2018, 10:31)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui gituca

      Viitorul din pacate e la Londra, in Spania, in Italia, in Australia, Canada. Unii dintre ei deja la a doua generatie (poate si a treia) de la plecarea din Romania dupa 1990.