Ambasadorul Palestinei în România, rechemat la Ramallah pentru consultări. Ambasadorii altor trei țări UE urmează să revină în Palestina

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2018, 14:49 Actualitate | Esenţial


Fuad Kokaly
Foto: captura facebook
Ambasadorul Palestinei în România, Excelenţa Sa Fuad Kokaly, a fost rechemat miercuri dimineaţa la Ramallah pentru consultări, a informat ambasada statului Palestina în România, potrivit Agerpres. Pe langă ambasadorul din România, Autoritatea palestiniană a anunțat miercuri rechemarea ambasadorilor din Austria, Ungaria și Cehia, care au trimis reprezentanţi la ceremonia israeliano-americană de deschiderea a Ambasadei Statelor Unite la Ierusalim, a anunțat Ministerul de Externe al Autorităţii Palestiniene, relatează AFP.

Ambasadorul Fuad Kokaly va părăsi România în această seară, potrivit sursei citate.

Primul reprezentant rechemat a fost ambasadorul în SUA.

Reprezentanții celor patru țări UE au luat parte la ceremonia cu delegația SUA la Ministerul israelian de Externe duminică, cu o zi înainte de inaugurarea Ambasadei Statelor Unite la Ierusalim.

Decizia președintelui american Donald Trump de a recunoaște Ierusalimul drept capitala Israelului și de a transfera ambasada SUA, instalată anterior în Tel Aviv, a ofensat palestinienii.

Forţe israeliene au ucis luni aproape 60 de manifestanţi palestinieni şi au rănit alţi aproximativ 2.500, de-a lungul frontierei dintre Fâşia Gaza, în timpul unor proteste față de inaugurarea la Ierusalim a Ambasadei Statelor Unite în Israel.

Guatemala și-a inaugrat miercuri ambasada din Ierusalim, la două zile distanță de la ceremonia de deschidere a misiunii diplomatice a SUA, mișcare ce a declanșat furia palestinienilor și critici internaționale.




















2510 vizualizari

  • +10 (42 voturi)    
    Aha! (Miercuri, 16 mai 2018, 15:21)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pentru ca am cochetat cu ideea aplasarii ambasadei noastra in Ierusalim, Palestina isi retrage ambasadorul din statul nostru.
    Practic suntem vazuti ca colaboratori ai statului nazist care impusca cu mitraliera cetateni nevinovati pentru ca merg pe teritoriile lor din punct de vedere al dreptului international.
    Era o buna ocazie sa fim neutri si viitorul puscarias Liviu Dragnea a dat-o-n bara si de data asta.
    Cum de mereu in istorie ne pozitionam de partea gresita? In 1939 de partea Germaniei Naziste, acum de partea Israelului Nazist si a USA Nazista? Mereu deciziile gresite!
    De fapt e simplu! De flamanzi ce suntem nu avem niciodata principii! Ce daca si nemtii ucideau evrei nevinovati si evreii ucid copii palestinieni nevinovati la mitraliera? Sa ne umplem noi matul si totul e in regula!
    • -9 (31 voturi)    
      ??? (Miercuri, 16 mai 2018, 15:56)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Merg si arunca cu cocktailuri molotov, iar copiii si-i expun in speranta ca il omoara un soldat IDF, sa dea Allah!

      Voi de cine sunteti platiti, oameni buni? Ca daca nu sunteti platiti, nu pot decat sa va compatimesc pentru ignoranta in care zaceti.
      • +9 (25 voturi)    
        Suntem platiti ... (Miercuri, 16 mai 2018, 16:22)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

        Cine nu agreeaza sa vada copii de 14 ani mitraliati cu Uzi e platit si ignorant ...
        • -12 (18 voturi)    
          daca tu (Miercuri, 16 mai 2018, 17:16)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          ti-ai duce copilul de 14 ani la o asemenea ''manifestatie'' cand stii clar riscurile..inseamna ca ai dreptate in ce zici..in felul tau bineinteles..
    • -10 (40 voturi)    
      Aha! (Miercuri, 16 mai 2018, 16:03)

      _eu_ [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ce cautau copii aceia la granita? Orice om normal la cap isi protejeaza copii. In Gaza e tocmai invers, copii sunt impinsi in fata pentru a muri! Copii sunt folositi ca mijloc de propaganda!

      Protestele sunt la zeci de kilometrii de orasul unde respectivii copii traiesc.

      Hamas isi amplaseaza baze militare in scoli si spitale tocmai in speranta ca Israelul va distruge acele baze si va omora copiii. Ce alta natie din lumea asta isi mai expune asa copiii?
    • -9 (21 voturi)    
      haaaaa ha ha ha ha (Miercuri, 16 mai 2018, 17:15)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Israelul nazist ??? hahahahaa
  • +11 (27 voturi)    
    Cu astia nu ne certasem (Miercuri, 16 mai 2018, 15:28)

    ObservatorulAstronomic [utilizator]

    #wtf?
  • +12 (32 voturi)    
    o sa il trimita inapoi (Miercuri, 16 mai 2018, 15:36)

    levierul [utilizator]

    in sediul PSD sa se detoneze. Respect Palestina!
  • -9 (41 voturi)    
    Excelenta Sa (Miercuri, 16 mai 2018, 15:38)

    entwickler [utilizator]

    patetic..excelenta e un apelativ pentru regi, regine, presedinti eventual, nu pentru un ambasador al unei tari inexistente...unde oamenii prefera sa se arunce in incercarea lor de a omori israelieni din apropierea granitei cu Gaza
    • -10 (26 voturi)    
      da. (Miercuri, 16 mai 2018, 15:57)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui entwickler

      O tara care nu exista, un popor inventat.
      • -9 (11 voturi)    
        Popor inventat (Miercuri, 16 mai 2018, 22:57)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

        Afirmatia este corecta. Nu exista un popor palestinian, dupa cum nu exista un popor sirian, un popor libanez, sau un popor irakian. Siria, Libanul si Irakul au fost infiintate in mod arbitrar de puterile coloniale Franta si Anglia si contin diferite etnii. In Siria exista arabi, kurzi, armeni, turcmeni etc. In Liban, de asemenea, traiesc multe grupuri etnice, inclusiv multi crestini care provin din vechea populatie semita locala. La fel, in Irak, pe langa arabi, mai exista si Kurzi, dar si crestini asirieni etc. Deci, se poate vorbi de populatia din Siria, populatia din Liban, sau populatia din Irak, sau putem vorbi de poporul arab din Siria, ori din Liban ori din Irak, sau de poporul kurd din Siria ori Irak, dar nu de un popor sirian, libanez sau irakian. In Palestina exista arabi, dar si crestini, precum si samariteni. Cele doua etnii neconvertite la islam nu provin din arabi, la fel cum coptii crestini din Egipt nu provin din arabi, ci din vechea populatie locala. In concluzie, notiunile de palestinian, ca si cele de sirian, libanez sau irakian, au o conotatie geografica, nu nationala, adica se refera pur si simplu la populatii care traiesc in zonele sau statele cu acele nume.
        • +4 (4 voturi)    
          Asa era valabil in epoca coloniala (Joi, 17 mai 2018, 9:15)

          troncota [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

          dupa aia populatiile alea si-au conturat o identitate proprie si o constiinta nationala. La fel s-a intamplat cu toate populatiile lumii .
    • +12 (24 voturi)    
      Te-a mai trimis cineva in frumoasa tara? (Miercuri, 16 mai 2018, 16:15)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui entwickler

      Pentru regi si regine apelativul e "Maiestate!"

      Pentru ambasadori, apelativul e "Excelenta".

      Tara nu e deloc inexistenta, e membru observator la ONU si recunoscuta de 130+ state din toata lumea.
      • 0 (0 voturi)    
        mdea, numai ca nu are granite clare (Joi, 17 mai 2018, 13:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        si ca atare nici teritoriu
        Cat despre forma de guvernamant e o gluma proasta.
  • +2 (6 voturi)    
    Consultari (Miercuri, 16 mai 2018, 15:45)

    Iaca [utilizator]

    sau contramasuri-a priori !?
    Vom trai si vom vedea-a posteriori !
    Vreme buna sau furtuna ?
    Ce spune al Guvernului "Meteo "?
  • +16 (18 voturi)    
    cum, a plecat deja? (Miercuri, 16 mai 2018, 16:01)

    don Semaca [utilizator]

    s-a grabit ...ca ar fi vrut duamna Viorica sa-i prezinte profunzimile absconse ale situatiei si sa-i "reaminteasca angajamentul Romaniei de a sprijini eforturile comunitatii internationale in gestionarea provocarilor cu care se confrunta contextul regional deosebit de complicat".
  • -12 (30 voturi)    
    I-am supărat pe palestinieni ! (Miercuri, 16 mai 2018, 16:02)

    Tescovin [utilizator]

    Mamă-mamă, ce ne facem ?
    Cumva purtătorii ăștia de cearceafuri sunt aliații noștri strategici ? Au investit miliarde în economia noastră, și dacă își iau banii și pleacă ne cade șandramaua economică ? Sau poate avem cu ei vreun tratat de asistență militară și ne apără de bau-bau ? Sunt furnizorul nostru strategic de apă potabilă și aer curat ? Ce îi face pe ăștia atât de speciali încât trebuie să ne gândim de două ori înainte și de a respira, nu care cumva să-i călcăm pe bombeuri ?
  • +20 (30 voturi)    
    Avem numai idioti in Guvern (Miercuri, 16 mai 2018, 16:03)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Va asteptati la ceva bun din partea PSD? Daca da, sunteti nebuni.

    Vreti sa faca dinozaurul comunist Mele ceva constructiv pentru Romania? Sunteti nebuni, omul asta a facut ce a putut ca sa saboteze alegerile.

    M-as mira ca pana in 2020 sa nu fi ofensat intreaga lume araba.
    • -9 (25 voturi)    
      Așa, și ? (Miercuri, 16 mai 2018, 17:29)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Da, Meleșcanu e un dinozaur ceaușist. Și tot guvernul PSD e alcătuit din tâlhari, idioți și analfabeți, care au făcut o grămadă de pocinoage acestei țări, marea majoritate mult mai grave decât ăsta.

      Problema mea nu e că am supărat lumea arabă - ne putem asuma acest risc marginal, dacă o facem pentru a obține un avantaj (ceea ce nu știu dacă e cazul), sau dacă o facem de dragul unui principiu (oricum pesediștii nu știu ce e aia). Problema mea e că e plin de gugumani în țara asta. Unul din simptomele unui guguman este că reproduce ca un magnetofon Mayak toate clișeele propagandistice de stânga, care în acest caz sunt preluate brut și neprelucrat de la Hamas / Hezbollah etc.
  • -10 (20 voturi)    
    Doamne, ce ne facem? (Miercuri, 16 mai 2018, 17:10)

    asistat [utilizator]

    A plecat Fuad si n-o sa mai vina niciodata...
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 mai 2018, 17:25)

    Sarmis [utilizator]

    Fantastic,

    Dragnea impreuna cu casnica cu rol de PM au pierdut ocazia sa taca....din nou.

    Daca taceau si nu faceau nimic cand a venit ambasadorul Japoniei ne mai alegeam cu niste investitii.

    Daca taceau si nu faceau nimic cand USA a anuntat ca-si muta ambasada aveam ocazia sa jucam un rol de echilibru intre USA si arabi.

    Probabil ca au chemat ambasadorul sa-l intrebe daca se merita sa trimita vreo doi teroristi sa arunce in aer Guvernul insa sunt aproape convins ca nu va cheltui nimeni bani sa scape de doi natarai.
    • 0 (0 voturi)    
      sa faca CHETA (Joi, 17 mai 2018, 14:45)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      s-or gasi niste oameni de bine sa suporte cheltuielile.
  • -11 (19 voturi)    
    Misto dilema (Miercuri, 16 mai 2018, 17:43)

    Incomod3 [utilizator]

    daca-l condamni pe Dragnea si mutarea la Ierusalim, dai in Statele (inca) Unite, idolul tefeleilor, daca aprobi miscarea, inseamna ca-l sustii pe Dragnea... :) :) Cineva trebuie sa-i lamureasca pe astia ce sa zica, altfel le plesnesc neuronii... vad ca si munusurile si plusurile se dau haotic, nu mai e o directie clara :) :)
  • -9 (9 voturi)    
    Sa fie sanatos (Miercuri, 16 mai 2018, 19:55)

    Suricata007 [utilizator]

    Eu cred ca e foarte bine ca Romania sa fie la distanta cat mai mare de "inchizitia" islamista.

    In alta ordine de idei poate cineva sa scrie un text in limba palestiniana ?

    Daca e posibil eu sustin mutarea ambasadei romane in Ierusalim.