Tren de mare viteza Budapesta - Bucuresti sau Budapesta - Cluj?

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2018, 23:09 Actualitate | Esenţial


Lucian Sova si Peter Szijjarto
Foto: kormany.hu
Ministrul Transporturilor, Lucian Sova, anunta ca a participat marti, la Budapesta, la un summit ministerial privind transporturile, in cadrul caruia a discutat cu ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, si despre "posibilitatea realizarii unei linii feroviare de mare viteza pe ruta Budapesta - Bucuresti". Oficialul ungar a anuntat la randul sau intrevederea avuta cu ministrul roman, dar a mentionat in schimb ca in cadrul discutiilor a fost abordat proiectul privind linia ferata de mare viteza Budapesta - Cluj-Napoca, pentru care guvernul ungar a si alocat 3,2 milioane de euro pentru pregatirea studiului de fezabilitate.

"Ministrul Transporturilor din Romania, Lucian Sova, a purtat astazi, 6 martie 2018, in contextul Summitului ministerial privind transporturile, de la Budapesta, discutii cu Peter Szijjarto, ministrul Afacerilor Externe si Comertului Exterior din Ungaria pe teme de interes bilateral din domeniul transporturilor rutiere si a infrastructurii de transport. De asemenea, la intalnire au fost abordate si subiecte din domeniul feroviar precum posibilitatea realizarii unei linii feroviare de mare viteza pe ruta Budapesta - Bucuresti", se precizeaza intr-un scurt comunicat difuzat marti de Ministerul Transporturilor.

Intr-un comunicat ceva mai detaliat, postat pe site-ul Guvernului ungar, ministrul pentru Afaceri Externe si Comert Exterior de la Budapesta a informat ca a discutat marti cu ministrul roman al Transporturilor despre "legaturile de transport" dintre cele doua tari.

"Avand in vedere cooperarea economica extrem de stransa dintre Ungaria si Romania, infiintarea a cat mai multor legaturi de transport posibile este in interesul reciproc al ambelor tari", se arata in comunicatul remis agentiei oficiale ungare MTI de ministerul condus de Peter Szijjarto.

Comunicatul mai mentioneaza ca "cea de-a doua legatura de autostrada dintre cele doua tari, care va lega autostrada din nordul Transilvaniei cu autostrada M4 din Ungaria, va fi gata pana in 2020" si ca "doua dintre cele zece puncte de trecere a frontierei care in prezent sunt deschise doar in weekend vor fi in curand deschise permanent".

"Este intentia ambelor tari ca Ungaria si Romania sa fie conectate cat mai curand posibil la reteaua feroviara europeana de mare viteza", a mai subliniat ministerul ungar in comunicat.

Sursa citata precizeaza in final ca Peter Szijjarto l-a informat pe ministrul roman Lucian Sova ca Guvernul ungar a alocat 1 miliard de forinti (3,2 milioane de euro) pentru pregatirea studiului de fezabilitate in cazul planificatei linii ferate de mare viteza care sa lege Budapesta si Cluj-Napoca.


Citeste mai multe despre   


















8414 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    Budapesta - Predeal (Marţi, 6 martie 2018, 23:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Ca să fie gata până la vama cu Teleormanistanul.
  • +15 (23 voturi)    
    Pana la Cluj, ca asta este interesul Ungariei (Marţi, 6 martie 2018, 23:15)

    CezarN [utilizator]

    Doar nu va urmari PSD interesul Romaniei, ca nu-i pica nimic. Astia si cand iau un piramidon vor comision.
    • +10 (16 voturi)    
      Dragnea Tradatorul (Miercuri, 7 martie 2018, 0:58)

      sistemulparasimpatic [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Dragnea Tradatorul. De ce nu-l intreaba nimeni pe Dragnea de ce unguri zic una iar guvernul sau zice alta?
    • +4 (4 voturi)    
      magie (Miercuri, 7 martie 2018, 12:49)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cezare, stai linistit ca e doar gargara.
      Nu fac astia nimic, nici pana la Cluj, nici la Bucuresti, nicaieri.
      Animalele de prada nu construiesc, nu planteaza. Doar consuma ce prind la locul de adapat.
  • +8 (12 voturi)    
    avion (Marţi, 6 martie 2018, 23:16)

    DT34 [utilizator]

    Uneori poti gasi preturi de zbor Bucuresti - Budapesta cu 25 Euro.
    • +2 (6 voturi)    
      25 euroi (Miercuri, 7 martie 2018, 8:35)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      la care adaugi felurite taxe, ajungand asa la vreo 70.
      Sau nu, daca mergi in pielea goala.
      De regula mai iei si ceva cu tine.
      • +4 (4 voturi)    
        asa si (Miercuri, 7 martie 2018, 8:53)

        csan [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        daca prin absurd vor pune tren Budapesta - Bucuresti crezi ca te va costa mai putin? Dar nu va speriati, cu infrastructura CFR va fi "de mare viteza" pana la granita . Dupa granita vor merge ca melcul .
      • +4 (4 voturi)    
        ieftin.. (Miercuri, 7 martie 2018, 11:54)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        Crezi ca gasesti un bilet de TGV pe aceeasi distanta sub 100 de euro? Poate, daca platesti cu 3 luni inainte si alegi o ora imposibila.
  • +6 (10 voturi)    
    Și marmota? (Marţi, 6 martie 2018, 23:55)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Cum era că am un lapsus acum...
  • +6 (24 voturi)    
    Raspunsul corect este... (Miercuri, 7 martie 2018, 0:01)

    andipetre [utilizator]

    ...tren de mare viteza Budapest-Kolozsvar.

    Simplu. Aceiasi oameni care au dat pe gratis ungurilor (deci indirect rusilor) mostenirea Gojdu, averi imobiliare romanesti si, mai recent, gazele din Marea Neagra, mai dau acum ca bonus cate ceva din Transilvania.
  • +6 (16 voturi)    
    Le umbla capul la unguri. (Miercuri, 7 martie 2018, 5:32)

    burebista [utilizator]

    incet dar sigur intra in Transilvania ,iar noi ca prosti nu sutem in stare sa facem autostrazi . Sa unim Moldova si Muntenia cu Transilvania . Iar de Basarabia noi stam; pica para malaiata in gura la natafleata . Avem conducatori de nu pot fi categorisiti .
    • +13 (15 voturi)    
      nu sunt (Miercuri, 7 martie 2018, 7:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      prosti. Nu vor. Vorba lui niciolicea, ei au fost votati sa creasca lefurile, nu sa faca economia sa functioneze.
  • +5 (9 voturi)    
    Budapesta -Alexandria (Miercuri, 7 martie 2018, 8:21)

    Martinezu [utilizator]

    Via Vaslui
  • +6 (8 voturi)    
    In ce limba au vorbit? (Miercuri, 7 martie 2018, 8:23)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca s-au inteles asa de bine. Cred ca fiecare are minciunile proprii de propaganda pentru electoratul local. Penibili politicieni. Ambii!
  • +6 (6 voturi)    
    va fi ca la metrou... (Miercuri, 7 martie 2018, 8:36)

    periscop [utilizator]

    ... dacă se întâlnesc undeva, pe parcurs, vom avea ruta Bucharest - Budapest. Dacă nu..., atunci vor fi 2 linii feroviare: cea de la Budapest la Kolozsvar cât de curând, iar cea Bucharest - Budapest, cândva...
  • +6 (6 voturi)    
    Interviu (Miercuri, 7 martie 2018, 8:51)

    Kevi [utilizator]

    Reporter: Pana unde vom putea circula cu trenul de mare viteza? Pana la Cluj sau pana la Bucuresti?
    Sova: Pana unde ajunge.
  • +7 (13 voturi)    
    Cluju-i mai aproape de Budapest. (Miercuri, 7 martie 2018, 9:39)

    Plagarus [utilizator]

    Nu numai geografic,ci si ca deschidere spre lumea civilizata.
  • +3 (9 voturi)    
    Pina cind (Miercuri, 7 martie 2018, 9:40)

    cci_2008 [utilizator]

    La cit de incompetenta,lipsita de patriotis si de viziune este mai toata clasa politica din Romania viata de zi cu zi a devenit ca o boala in care stai ancorat ,agatat,dezamagit,sperind nu stiu cit pentru tine si cit pentru familia care are nevoie de tine ca legea in tot ceea ce facem va ajunge sa guverneze.Sa nu pui pe primul loc in deciziile pe care le iei bunastarea poporului,dreptatea sociala,familia nu ai ce cauta in fruntea Romaniei.Pina cind conducatorii nu vor indrepta legile ce guverneaza societatea sub toate aspectele vietii oamenii vor fi tristi,bolnavi de tristete,nemotivati in tot ce fac,vor muri cu zile in spitale de groaza.Poti sa te astepti la decizii bune din partea unui escroc? Rusine celor cu o cariera profesionala recunoscuta care accepta sa fie slugile escrocilor,sunt mai daunatori decit cei pe care ii slujesc prin consecinte
  • -1 (5 voturi)    
    Pina cind (Miercuri, 7 martie 2018, 9:40)

    cci_2008 [utilizator]

    La cit de incompetenta,lipsita de patriotis si de viziune este mai toata clasa politica din Romania viata de zi cu zi a devenit ca o boala in care stai ancorat ,agatat,dezamagit,sperind nu stiu cit pentru tine si cit pentru familia care are nevoie de tine ca legea in tot ceea ce facem va ajunge sa guverneze.Sa nu pui pe primul loc in deciziile pe care le iei bunastarea poporului,dreptatea sociala,familia nu ai ce cauta in fruntea Romaniei.Pina cind conducatorii nu vor indrepta legile ce guverneaza societatea sub toate aspectele vietii oamenii vor fi tristi,bolnavi de tristete,nemotivati in tot ce fac,vor muri cu zile in spitale de groaza.Poti sa te astepti la decizii bune din partea unui escroc? Rusine celor cu o cariera profesionala recunoscuta care accepta sa fie slugile escrocilor,sunt mai daunatori decit cei pe care ii slujesc prin consecinte
  • +3 (3 voturi)    
    se va face inca.... (Miercuri, 7 martie 2018, 10:03)

    astronaut [utilizator]

    un STUDIU DE FEZABILITATE , foarte stufos si foarte scump , se vor insusi spagile de rigoare , iar in cea ce priveste munca efectiva lasam pe altii in fata si cu asta BASTA ?
  • 0 (6 voturi)    
    hiperloop, taica, (Miercuri, 7 martie 2018, 10:19)

    revo [utilizator]

    ce va incurcati cu tren de mare viteza!

    Cat sunt de nemernici! Cat sunt de ticalosi! Le cere Renault si Ford sa faca macar un drum expres, ca sa scoata masinile in Europa mai repede, si ei bat palma cu dusmanii declarati ai tarii, cu ungurii, ca sa intre aia ca in branza in Transilvania! Ce schimburi avem noi cu ungurii? Ce schimburi avem noi, in general, cu oricine? Noi importam marfuri ieftine din China si mancare din UE. De unde si pana se impune o linie de mare viteza cu Budapesta?

    Ce pregatesc acesti tradatori?

    Eu cred ca PSD-ALDE -UDMR au planurile facute pe cel mult 20 de ani inainte, cu impartirea Romaniei in trei: Transilvania la unguri, Moldova la rusi, Tara Romaneasca la Dragnea-PSD.

    Noi ce mai asteptam? Pe cine? Asteptam sa ne puna in fata faptului implinit?
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 martie 2018, 11:25)

    a.nonim [utilizator]

    Interesul lor e pana la Cluj, restul e pentru ametirea fraierilor de la Bucuresti. Cluj-Bucuresti ar avea niste costuri exorbitante, sa traversezi muntii cu tren de mare viteza in conditii de rentabilitate e aproape o utopie. Tinand cont de pantele pe care trebuie sa le asiguri, jumatate din traseu ar trebui sa fie tuneluri. Nu mai vorbim de costurile de intretinere pe timp de iarna. Iar 3.2 mil pentru SF sunt bani de buzunar, SF-ul va costa de 30 de ori mai mult.
  • -1 (1 vot)    
    lucica si petrica (Miercuri, 7 martie 2018, 12:09)

    iodixit [utilizator]

    cred ca au tras ceva pe nas. lucica mai mult!
  • +2 (2 voturi)    
    Palabras! Nu se va intampla absolut nimic. (Miercuri, 7 martie 2018, 12:13)

    Azra [utilizator]

    O simpla stire, peste care se va asterne rapid praful uitarii!.Si asta in cateva luni, cand va fi schimbat si actualul ministru al transporturilor.(la noi, media de viata politica a ministrului transporturilor-nu mai vorbesc si de ceilalti- este intre3 si 6 luni).In conditiile astea nu se poate face absolut nimic!Poate cineva sa desfida o asemenea concluzie? Nimeni, judecand dupa practica "constanta" a ultimilor 15-20 de ani. Palabras!!