VIDEO Laura Codruta Kovesi despre "statul paralel": Daca exista interese paralele, sunt ale celor care praduiesc bugetul si au fost prinsi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 29 ianuarie 2018, 15:25 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, afirma, intr-un interviu pentru Agerpres, referitor la "statul paralel" din care a fost acuzata ca ar face parte, ca, daca exista ''interese paralele'', acestea sunt ale celor care "praduiesc bugetul de stat", care au fost "prinsi" si doresc blocarea justitiei.


 
Intrebata despre acuzatiile referitoare la un stat paralel, care ar influenta sau impiedica anumite decizii politice, inclusiv prin actiunile unor procurori, din care ar face parte, Kovesi a subliniat ca "exista interese paralele": "Exista interesul paralel al celor care au comis fapte penale si au praduit bugetul de stat. Deci, daca vorbim de interese paralele acestea sunt interese paralele ale celor care au prejudiciat si au praduit bugetul de stat."

Laura Codruta Kovesi a precizat ca procurorii Directiei Nationale Anticoruptie respecta legea si sunt verificati: "Noi, cei din DNA, in tot ceea ce facem respectam legea. Suntem verificati in ceea ce facem. Dosarele noastre sunt judecate de catre judecatori care verifica modul in care s-au administrat probele, care judeca cazurile noastre. Cand se pronunta o solutie definitiva de condamnare, in 90% din cazuri avem raspunsuri la toate aceste acuzatii. Faptul ca persoane care sunt cercetate de DNA fac tot felul de acuzatii nu inseamna ca ele sunt si adevarate si, daca exista interese paralele, exista interese paralele ale celor care praduiesc bugetul de stat, care au fost prinsi si care isi doresc ca justitia sa se blocheze."

Referitor la posibilele abuzuri ale procurorilor, Kovesi spune ca aceste acuzatii sunt reclamate in general de persoane implicate in dosare: "Suntem controlati tot timpul, suntem verificati de IJ, masurile pe care le dispunem in dosare sunt verificate in cursul judecarii dosarelor de catre instantele de judecata. Despre ce abuzuri putem sa vorbim atunci cand nu e specificat clar? Aceste atacuri privind abuzuri, tot felul de ilegalitati presupus a fi facute de procurori si judecatori, sunt reclamate in general de persoane care sunt implicate in dosare, de persoane care, unele dintre ele, au fost condamnate in prima instanta sau care au fost condamnate definitiv."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3284 vizualizari

  • -15 (27 voturi)    
    "fapta nu exista" (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:30)

    nash pandelica [utilizator]

    despre asta si despre dosarele lui portocala, uncheselu, nimic ?!
    • +8 (14 voturi)    
      dar (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:33)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Pot fi cazuri punctuale. Alea 10% de care vorbeste si Dna Kovesi. Ce facem totusi cu cei 90% condamnati ? Pentru cei (sub) 10% gasiti nevinovati ii iertam pe toti? Chiar crezi ca e in folosul societatii ? Atunci hai sa desfiintam parchetele si tribunalele ! Va fi oare mai bine ? Pentru infractori, cu siguranta !
      • 0 (8 voturi)    
        Nici 1% (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:25)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Nici 1% nu sunt achitari, dar si acestea sunt pentru ca au incaput pe mina judecatorilor corupti, care ignora probele zdrobitoare prezentate de procurori.
        Alta posibilitate este ca in timpul procesului, infractorii din parlament sau de la CCR sa dezincrimineze anumite fapte.
        • 0 (4 voturi)    
          mda (Luni, 29 ianuarie 2018, 21:59)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

          99% din ei au fost gaziti vinovati, zici.
          adica, dati de'o parte...
          bun. numai ca decapatu' ala nu ajunge la nicu si calin. astia, probabil ca au rude la ierusalim.
          judecatorii sunt de vina, mai sunt si neacoperiti printre ei. la procurori procentul de acoperire e mai bun. probabil peste 90%. :-))
      • -1 (5 voturi)    
        procentele (Luni, 29 ianuarie 2018, 21:54)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        nu sunt un punct tare la dna. 4%, 10%, doar numere...
        bine, inseamna ca portocala e mai mult de zece procente din dna, caci este neclintit.
        unde sunt alea zece procente de procurori trasi la raspundere pt. dosare la plezneala, intoarse sau cu verdicte de achitare ?!
        nui sa le ia capul, ca la unii n'au ce, dar macar niscai mustrari in fatza cesemeului, cel care asigura impartialitatea si independentza justitiei.
        portocala este bine mersi, tot procuror.
        doar mutat pe alt scaun..
        aia ma intrebam si io, ce face cu ai nouzeci de protzenturi de condamnati ..cu suspendare, le mai ia cineva furtisagul inapoi, se recupereaza ceva ?!
        scoate drace ce'ai furat
        ca te duc la spanzurat ...:-))
        • 0 (0 voturi)    
          greseli (Marţi, 30 ianuarie 2018, 9:01)

          codrean [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Tu n-aigresit niciodata in profesia ta ? Esti perfect ? Exista greseli mari si mici, gravitatea nu se contabilizeaza. Esti chiar sigur ca "greselile' procurorilor nu sunt o urmare a infirmarii acuzatiilor de catre niste instante "complezente"?
  • -5 (21 voturi)    
    DeNeA (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:33)

    Rha-Doo [utilizator]

    Pentru langa cele expuse de dna Kovesi, mai exista o situatie in care se afla DNA:
    cea in care dosarele politicienilor care praduiesc bugetul sunt aranjate astfel incat acestia sa scape nepedepsiti si cu banii in buzunar!

    Vorbim cu probe
    • +1 (5 voturi)    
      Judecatori corupti (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:27)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

      Asta este opera judecatorilor corupti, aflati in solda mafiei
  • +21 (31 voturi)    
    Hai Codruta! (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:37)

    olariub2005 [utilizator]

    E o incantare sa o auzi pe fata asta vorbind.
  • -19 (29 voturi)    
    Cine sunt acesti penali? N-am auzit de (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:38)

    asistat [utilizator]

    niciun mare corupt condamnat!
    • +8 (12 voturi)    
      Pai si ce legatura are cu LCV ? (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:07)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Nu cumva ar trebui sa te adresezi Justitiei si Parlamentului ?
      • -4 (8 voturi)    
        Pentru gradinita: Justitia se poate pronunta DOAR (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:44)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        daca procuratura (care e altceva decat ce crede hashtagi) instrumenteaza dosarele in asa fel incat sa nu poata fi respinse!
      • -4 (6 voturi)    
        Pe scurt: Nu (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:45)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        !
    • +1 (1 vot)    
      Nas6case, Felix, Mazare ... (Luni, 29 ianuarie 2018, 19:29)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Nas6case, Felix, Mazare, Pinalti, Cocos etc etc etc
  • +12 (18 voturi)    
    importante interventiile acestea (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:45)

    g01an [utilizator]

    este foarte important sa explice clar si concis aceste chestiuni cat mai des posibil. trebuie, din pacate, sa ia o pauza cand ii sunt adresate intrebari partinitoare si sa se intrebe care este motivatia reala din spatele lor si sa raspunda pe concret intrebarilor care ar trebui formulate.

    mi-a placut modul cum a comunicat de data asta si sper sa o vad mai des pastrandu-si calmul si punand lucrurile la punct asa cum ar trebui.
  • -19 (29 voturi)    
    ca la baschet (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:49)

    Mazeta [utilizator]

    Codruta încearcă o aruncare disperată de trei puncte din propriul teren.
    • -2 (12 voturi)    
      mda (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e disperare can' nu mai ai coechipierii ..coldea, ghitza, dottore.. bascketballisti de mana...lunga.
      s'a cam trezis singura pe teren..
      tudorica conduce scorul...
      dracnea nu se lasa, conteaza pe pomana porcului...
      vremuri incerte pentru fiecare, pe dumbovitza.
      de can' s'a facut frumos afara, nici piatza nu mai e ce'a fost...
      aglomeratie pe dn1 in weekend. #ski
      #1 nu se amesteca, el merge in tzara motzilor, elvetia romaniei. :-))
      dar, fruntea sus, avem guvern brand new !
      taman branduit in palavrament.
  • -12 (16 voturi)    
    daca te juri ca nu furi (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:58)

    Coco Whistle [utilizator]

    hai la presedintie.
  • +6 (10 voturi)    
    Statul paralel (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:35)

    sucar [utilizator]

    e o gaselnita pentru prosti inventata de infractorii politici care au furat si au fost prinsi. Inainte era la moda acuzarea lui Basescu, acum e cu statul paralel. Pe la altii e cu Gulen, Soros...fiecare penal are tapii sai ispasitori.
  • -7 (13 voturi)    
    logica de cucuvea (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:50)

    cucuveauamov [utilizator]

    "Aceste atacuri privind abuzuri ... sunt reclamate in general de persoane care sunt implicate in dosare"

    Pai normal, din moment unii din ei sunt victimele abuzurilor, doar n-o sa reclame florareasa de la colt.

    Tot asa, LCK declara ca e victima anchetei IJ, in timp ce este implicata in dosar.
    • +3 (5 voturi)    
      costeleee (Luni, 29 ianuarie 2018, 17:32)

      asddd [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      este un lucru cunoscut ca inculpatii raman prieteni pe viata cu procurorii care ii baga la brutarie; de sarbatori sunt trimise carti postale :D fotografii cu familia de la racoare :D bomboane; dupa ce ies de la facultate inculpatii raman profund indatorati binefacatorilor lor :DDDDDDDD
  • +1 (1 vot)