Patriarhul Daniel: Cu ajutorul lui Dumnezeu, in 30 noiembrie va fi sfintita Catedrala Mantuirii Neamului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 1 ianuarie 2018, 18:27 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
Catedrala Manturii Neamului va fi inaugurata in 30 noiembrie, a spus Patriarhul Daniel, la slujba oficiata la trecerea dintre ani, el aratand ca acest edificiu este "o necesitate liturgica practica, dar si un simbol al spiritualitatii si comuniunii romanesti", potrivit News.ro.

La slujba Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos, oficiata la Catedrala Patriarhala inainte de trecerea in noul an, Patriarhul Daniel a spus ca acum "se cuvine sa ne gandim mai mult la ceea ce inseamna darul timpului vietii prezente pamantesti, ca timp de pregatire pentru viata eterna din imparatia cerurilor".

"Biserica ne indeamna sa privim cu incredere si speranta, dar si cu responsabilitate si gravitate fiecare clipa a vietii prezente", a spus Patriarhul Daniel.

El a amintit ca 2018 este declarat de catre Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane drept An omagial al unitatii de credinta si de neam si An comemorativ al fauritorilor Marii Uniri de la 1918.

"De aceea, fiecare in parte si toti impreuna suntem chemati sa traim anul 2018 in primul rand ca un an al multumirii sau al recunostintei aduse lui Dumnezeu pentru darul vietii, pentru sanatate personala, dar si pentru darul unitatii nationale", a afirmat Patriarhul Daniel.

In acest context, el a spus ca in 30 noiembrie va fi sfintita Catedrala Mantuirii Neamului.

"Cu ajutorul lui Dumnezeu, in ziua de 30 noiembrie 2018, la sarbatoarea Sfantului Apostol Andrei Ocrotitorul Romaniei va fi sfintita Catedrala Mantuirii Neamului sau Catedrala Nationala, acest edificiu nou fiind o necesitate liturgica practica, dar si un simbol al spiritualitatii si comuniunii romanesti. Catedrala Mantuirii Neamului sau Catedrala Nationala, cu hramul principal Inaltarea Domnului si Ziua Eroilor, uneste simbolic iubirea fata de Dumnezeu a unui popor crestin, jertfelnic si darnic cu recunostinta pe care o datoram permanent eroilor neamului", a adaugat Patriarhul Daniel.

Piatra de temelie a  Catedralei Mantuirii Neamului a fost pusa in februarie 2011. Costurile medii ale investitiei se ridica la suma de 80.000.000 euro, in acest an .

Catedrala Mantuirii Neamului va avea o inaltime de 120 de metri si o suprafata de peste 7.000 de metri patrati. Pe zidurile catedralei vor fi ridicate 6 turle mici, pana la 60 de metri inaltime, turla clopotului si o turla principala, cu o inaltime de 120 de metri. Catedrala va avea 6 clopote. Cel mai mare - care cantareste 25 de tone - a fost finalizat intr-o fabrica din Austria, iar pe acesta apare chipul Patriarhului Daniel.

La nivelul 0 al constructiei, unde vor incapea 5.000 de oameni, suprafata construita este de 7.200 de metri patrati, iar Catedrala Mantuirii Neamului va avea si patru lifturi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2143 vizualizari

  • +16 (36 voturi)    
    Prea happy Dany (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:31)

    Fanel01 [utilizator]

    Cu ajutorul lui Dumnezeu si al contribuabililor a fost facuta catedrala,nu era necesar ca pe clopot sa fie sculptata prea fericita marietia a dvs !
  • +22 (40 voturi)    
    . (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:35)

    theo667 [utilizator]

    Bravo faraoane! Sa nu uiti sa spui enoriasilor si cate azile de batrani , case de copii abandonati si familii nevoiase sustine Biserica Ortodoxa Romana
    • -1 (23 voturi)    
      cauta: www.bisericaazi.ro/centre social filantropi (Luni, 1 ianuarie 2018, 19:32)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      In anul 2016 au beneficiat de asistenta sociala 80.116 persoane, dintre care: 27.961 copii din asezamintele sociale ale Bisericii Ortodoxe Romane, dar mai ales din familii sarace si fara posibilitati de intretinere sau cu parinti aflati la munca in strainatate, 5.359 persoane cu dizabilitati (deficiente de vorbire, vedere si auz, consumatori de droguri sau alte tipuri de dependente, persoane infectate cu HIV/SIDA etc.), peste 22.958 persoane varstnice din asezamintele de protectie sociala bisericesti, din centrele sociale de tranzit si adaposturi de noapte, batrani singuri, nedeplasabili, abandonati de familie si cu grave probleme de sanatate, 17.314 someri, adulti in dificultate, victime ale traficului de persoane, victime ale violentei familiale, detinuti eliberati, victime ale calamitatilor naturale si aproximativ 6.524 persoane din alte categorii sociale defavorizate. BOR a
      acordat ajutoare financiare directe in valoare de 11.936.934 lei si ajutoare materiale in valoare estimata de 21.628.323 lei, la care se adauga cheltuielile de salarizare si intretinere a institutiilor si proiectelor sociale, precum si cheltuieli cu ajutorarea sinistratilor, suma totala cheltuita in scop social-filantropic fiind de 95.841.602 lei.
      • +4 (20 voturi)    
        Clinica de Oncologie Pediatrica Marie (Marţi, 2 ianuarie 2018, 0:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Curie NU a primit bani, ce trebuie facut sa sensibilizam fanii mercedez benz de la BOR?
        • -1 (13 voturi)    
          Erata (Marţi, 2 ianuarie 2018, 0:47)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Vorbim de CLSfinte AMG
        • +3 (15 voturi)    
          Cu ochii larg inchisi (Marţi, 2 ianuarie 2018, 9:41)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Bugetul alocat cultelor (toate!!!) in 2017 a fost 20 mil. lei; bugetul alocat sanatatii 37,4 miliarde lei. Informatia e publica; trebuie doar sa o cauti. Cred ca pe Dracnea si nu pe Daniel ar trebui sa-l intrebi ce s-a intamplat in conditiile astea cu miliardele, unde s-au dus, pe ce i-au cheltuit directorii de spitale numiti politic si de ce nu au ajuns la Curie.
          Da' asa e cand ti se da cu praf in ochi ca biserica e de vina ca nu ajung banii; mergi cu ochii larg inchisi si te bazezi doar pe auzite.
          • -4 (14 voturi)    
            Nu Rastalmacii vorbele ca Sharpele (Marţi, 2 ianuarie 2018, 10:44)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ids

            Din Gradina Ghetsimani, eu Intreb De Ce NU existA Solidaritate si Pentru Proiecte In Derulare, Mult Mai Urgente in comparatie cu cathedrals, astept un raspuns pertinent, nu impertinent!
            • +5 (9 voturi)    
              Doar ca sunt cifre, nu rastalmaceala (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:51)

              ids [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Vad ca tu esti cu intorsul vorbei. Daca tot faci asta, invata macar ortografia romaneasca, adica nu cu sh cu isi transcriu rusii numele.
              • -4 (10 voturi)    
                Sharpele din tine Sluga la Kiril (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:32)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui ids

                Nashul Rachetelor si Tancurilor Sovietice s a gasit sa sustina Lectii?
      • -6 (8 voturi)    
        catedrala (Marţi, 2 ianuarie 2018, 18:20)

        hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Si ti se pare ceva semnificativ ? Fata de veniturile si cheltuielile bisericii in alte scopuri si mai ales fata de gradul de saracie, si aici ma doare in primul rand situatia copiilor, lipsa de educatie care va genera in continuare saracie si electorat debusolat, e cam ipocrita statistica !
        • +6 (6 voturi)    
          Tu nu stii sa citesti sau te faci? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:54)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

          Omu' ti-a zis ca se cheltuie pe activitati social-filantropice 96 de mil, eu ti-am dat mai sus ca bugetul de stat pentru toate cultele e de 20 de mil. Asta inseamna ca BOR ofera inapoi comunitatii de 5 ori mai mult decat primeste de la guvern; aviz tuturor postacilor care sustin ca BOR traieste din impozitele lor.
    • -4 (22 voturi)    
      .... este simplu ..... (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:55)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Citesti site-ul Patriarhiei si afli daca vrei sincer sa stii.
      • -1 (15 voturi)    
        Interlopii BOR (Marţi, 2 ianuarie 2018, 9:27)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Mai draga, eu n-am auzit ca institutia BOR sa regrete politica de colaborare cu PCR, FSN, ...PSD. Tu?

        Cand regele a fost alungat de Iliescu, au protestat cumva?

        Dar la mineriade cand au murit oameni, au ramas invalizi, ai auzit ceva?

        Matale ne arunci niste cifre care n-au nici o relevanta.
        BOR copiaza PSD-ul care se conduce dupa principiul:
        MITA ASCUNDE MINCIUNA SI PROASTA GESTIONARE A FONDURILOR!

        Ah, despre familia traditionala modelul Dragnea & Tariceanu nu spui nimic?

        Obiectivitatea este marea problema a coalitiei BOR - PSD!
        • +4 (12 voturi)    
          esti naiv (Marţi, 2 ianuarie 2018, 13:27)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Ca orice neam romanii sunt definiti de limba, cultura si credinta. Romanii sunt crestini de la nasterea lor ca popor. Vorba lui TUTEA:"istoria romanilor dezgolita de crucile de pe scuturile voievozilor este egala cu zero.Ca doar voievozii nu s-au luptat pt ridicarea nivelului de trai. Istoria se face cu Biserica." Faptul ca niste capuse politice se lipesc azi de Biserica n-ar fi o noutate. Doar ca ele, capusele, pier, in timp ce Biserica si credinta romanilor raman. Fondurile ei sunt banii romanilor, nu ai partidelor, iar in tara asta 98%(87%ortodocsi) dintre ei s-au declarat credinciosi la ultimul recensamant din 2011. Statul se obliga prin lege(489/2006) sa respecte credinta cetatenilor lui si recunoaste rolul spiritual, educational si social-filantropic al Bisericii(BOR are peste 800 de astfel de centre social-filantropice).
          • -4 (12 voturi)    
            Aceleasi Clisee din Manualul (Marţi, 2 ianuarie 2018, 15:39)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Lui Teoctist
          • -5 (9 voturi)    
            Naiv? Poate informat mai degraba? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:28)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            In '96, in satul Lupoaia din jud. Salaj, un popa distribuia - in curtea bisericii calendarele FDSN cu portretul lui Iliescu. Eu i-am aruncat o privire dezgustata si l-am refuzat...ce mai zbucium pe popa PSD-ist?!
            Iliescu se dadea mi se pare 'liber cugetator' nu-i asa?

            In 1918 cine a facut marea unire? Masonii si biserica greco-catolica! BOR au fost si ei pe-acolo ca de, asa era curentul!

            Cine a profitat de confiscarea bunurilor greco-catolicilor in '48? Ortodocsii mai draga!

            Au vrut cumva in '90 sa dea inapoi ce-au luat?

            Si-au recunoscut cumva marlaniile din perioada comunista?

            Ai copii? Ai vazut ce le predau la ora de religie? Nici vorba de spiritualitate. Mai degraba indobitocirea copiilor si indepartarea acestora de spiritul crestin!
            Dovada? Ia vezi matale scarba tinerilor pentru BOR. Indreptatita. Pe deplin!

            Deci, mai lasa-ne cu sabloanele puerile. BOR este un centru de putere aservit politicienilo aflati la putere.
            Asa au fost si asa vor ramane!
            • +5 (5 voturi)    
              Interesanta teorie (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:46)

              Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              ...cu masonii si greco-catolicii care au facut numai ei unirea; daca ne-ai aduce si niste argumente ar fi super! Nu ca ar fi vreo intrecere (atat vreme cat toti sintem romani sau simtim romaneste), dar eu stiam ca prim-ministrii din primul razboi au fost toti ortodocsi (Bratianu, Averescu, Marghiloman, Coanda), iar Ferdinand romano-catolic.
              Cat despre biserica greco-catolica din Ardeal, spre informarea ta, ea s-a desprins in sec xvii-xviii din cea ortodoxa (au fost mai multe etape si reveniri asupra decziei, opozanti care au sfarsit in inchisorile austriece etc) cu toate bunurile si proprietatile (multe din ele primite chiar de la domnitorii Tarii Romanesti si Moldovei) si e normal sa se intoarca la biserica mama tot cu proprietati. Exceptand cazul in care esti avocat la Vatican, cred ca as lasa discutia intre papa si Daniel, ca se inteleg ei mai bine. :p
              • -4 (6 voturi)    
                De citit..ma rog, daca crezi! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 22:15)

                Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

                http://www.descopera.ro/descopera-istoria-romanilor/5175579-scurta-istorie-a-franc-masoneriei-romanesti-ii-franc-masonii-artizanii-romaniei-mari

                +
                Si ortodoxia s-a desprins din biserica de la Roma....grecii au creat-o pentru a deveni si ei un centru de putere, rusii se doresc a 3-a Roma tot pentru a stapani!

                Ca sa nu vorbim cum s-a facut alegerea intre rituri...in fct. de interesele de moment, aliante, regi/domnitori etc...

                Apropo, pana in sec. XVIII - XiX, slujbele se tineau in slavona. Oare crezi ca taranii chiar intelegeau ce spuneau popii? Cred ca nici popii in mare parte nu stiau ce vorbesc!

                Ma rog, eu cunosc istorie,...mai mult decat 99% dintre bigotii ortodocsi din Romania, cei care in '92 vorbeau de ex-rege si-l adulau pe 'credinciosul liber-cugetator criminal Ion Iliescu...iar acum, la comanda BOR (apropo, si-a cerut scuze BOR pentru acel comportament din trecut?), au devenit mari regalisti!
                GREATA de prefacuti ar trebui sa ne cuprinda pe toti!
                • +6 (6 voturi)    
                  Pe scurt, fals (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 0:45)

                  Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Sani

                  Ortodoxia nu s-a desprins din nici o biserica, cu atat mai putin Roma. In sec V crestinismul (devenit religie oficiala abia in sec precedent) era coordonat din 5 centre care lucrau in comun (Pentarhia): Alexandria, Antiohia, Constantinopol, Ierusalim si Roma. Cu timpul, toate si-au pierdut din importanta cu exceptia Constantinopolului; imperiul Roman de Apus cu capitala la Roma s-a dezintegrat, iar celelalte 3 centre au intrat sub influenta araba. Ulterior, dupa secolul viii, influenta Romei a fost revitalizata de Carol cel Mare si a intrat in conflict cu Constantinopolul, capitala imperiului Roman de Rasarit. In 1054 papa si patriarhul de Constantinopul s-au excomunicat reciproc si s-a produs Marea schisma din crestinism care a dus la formarea bisericii romano-catolice si ortodoxe. Deci stii istorie cam cat eu chineza (si eu nu stiu chineza).
                  Din curiozitate pentru dezbaterea cu Anarb am accesat si referinta la descopera.ro. Aici mentiunile privind contributia la unire sint limitate la 1 mason: Al . Vaida Voeivod, devenit de fapt mason dupa unire, in 1919, si al carui merit (in viziunea ilustrului istoric al masoneriei Horia Nestorescu-Balcesti, citat de articol) sint negocierile purtate cu marile puteri in 1919. De mentionat pentru necunoscatori (probabil si Sani) ca la momentul dec 1919 cand Vaida Voievod a preluat conducerea guvernului unirea exista deja de facto de 1 an (trupele romane fusesera si prin Budapesta in aug), iar pe tratatul de la Trianon semneaza din partea Romaniei marele diplomat N. Titulescu si Ion Cantacuziono, in fapt ca o recunoastere a meritelor acestora in negocieri. Ca sa concluzionez, referinta catre un articol obscur bazat pe argumentatia unui istoriograf mason, vizavi de un singur proaspat mason care a contribuit post factum la unire ca baza pentru afirmatia ca greco-catolicii si masonii au facut unirea din 1918 e mai mult decat penibila. Va incurajez pe toti sa cititi referinta lui Sani.
              • -4 (6 voturi)    
                In plus.. (Marţi, 2 ianuarie 2018, 22:19)

                Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

                Eu am pus niste intrebari!

                Raspunde-mi daca poti!
      • +7 (15 voturi)    
        Stai linistit, ca nu-i intereseaza (Marţi, 2 ianuarie 2018, 9:55)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Adevarul le strica propaganda. Omul nou creat de Ceausescu n-a murit odata cu el; e aici printre noi si ii continua munca.
        Asa a prins si doctrina comunista; pe caterinca si acuzatii pentru "burghejii" si chiaburii care se lafaie in aur in timp ce muncitorul si taranul trudeste. Si bineinteles sa nu uitam religia, care Marx ne invata ca e opimul popoarelor.
        • -5 (7 voturi)    
          Las-o jos! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:11)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          Pana la urma BOR a colaborat cel mai mult cu comunistii.

          btw: Ateismul nu este inventat de Marx.

          Comunistii au dorit sa creeze o alta religie care s-o inlocuiasca pe cea traditionala.
          N-au reusit, deci s-au aliat cu popii.
          Asa s-a creat centrul de putere PSD-BOR!

          Acum, cei mai mari comunisti sunt habotnicii si cei mai mari habotnici sunt comunistii (pardon, PSD-istii)!

          Nu faceti decat sa alimentati temerile oamenilor fata de necunoscutul care ne asteapta pe toti.
          BOR-ul activeaza pensionarii care privesc cu teama viitorul lor, le creeaza iluzia ca vor avea grija de acesti oameni...in schimbul unui mic vot pentru....PSD!
          • +4 (6 voturi)    
            Cum sa nu! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:55)

            Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            De la atata colaborare au murit mii de preoti ortodocsi in inchisori, religia a fost scoasa din scoli si manifestarile religioase publice, inclusiv Craciunul, interzise, bijuterii de biserici (inclusiv Sf. Vineri sau Vacaresti) demolate in toata tara.
            Tu ori n-ai trait atunci, sa vezi cum venea Mos Gerila la tine cu cadou sau te-nvata la scoala.ce rea e religia (lucru care se doreste reinviat) si ti-a format opinia din postari de pe formuri, fie ai trait intr-un univers parelel.
            • -3 (7 voturi)    
              ? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 22:18)

              Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

              BOR arata in toti anii acestia (de 49 de ani de cand exist eu in aaceasta tara, colaborationism cat cuprinde!

              De ce sa-i sustii?
              In momentul in care isi vor recunoaste greselile, se vor indrepta, atunci vom vedea...pana atunci n-au dreptul sa se erijeze in nimic!

              In prietenii infractorilor poate!
              • 0 (0 voturi)    
                Se pare ca ati retinut... (Joi, 4 ianuarie 2018, 0:10)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Sani

                ... din cei 49 ani de viata - multi inainte, multi si sanatosi! - exact ce-ati inteles si din istorie.
                Cele doua exemple de mai sus - cel cu unirea din 1918 si asta cu alianta dintre comunisti si popi - sunt cat se poate de relevante.
  • +13 (33 voturi)    
    Da (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:35)

    ICosmin [utilizator]

    ...dar e un eveniment trist pentru ca nu a fost un proiect national cu sprijinul poporului ci impus de politruci, s-au dat bani la greu din banii statului iar valoarea totala a lucrarilor ridica sigur semne de intrebare.

    Si ca fim sinceri, Daniel nu e un reper spiritual si ar trebui sa nu iasa in lumina reflectoarelor. (Spre exemplu, in Italia, mafia nu se afiseaza la evenimente desi se "bucura" de banul public)
    • +3 (17 voturi)    
      "proiect national" (Luni, 1 ianuarie 2018, 19:54)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Proiect national a fost cumpararea Cumintetiei pamantului ... si stim ce a iesit :(

      Asa ca boborul a decis.
  • +8 (28 voturi)    
    ... (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:37)

    tirolez [utilizator]

    Ma bucur, sper sa se calmeze cu cersitul dupa 30.11.2018
    • +3 (19 voturi)    
      Gresit, se va inteti cersitul bisericii (Luni, 1 ianuarie 2018, 21:32)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Dupa catedrala asta va mai face si altele fiindca pradatorii nu au limita de consum.
  • +6 (24 voturi)    
    :) (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:38)

    arhi_b [utilizator]

    ...cu ajutorul primariei, daca mai pompeaza niste bani.
  • +2 (20 voturi)    
    Holinesdeniel Corpotatistul Off Shore (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:46)

    un domn [utilizator]

    Va incasa minim 30 lei de la fiecare Mirean care viziteaza Casa Popilor construita din Banii Poporului, adica de la 1 decembrie pana la 31.12.2018 vor vizita minim 3 milioane de Benevol Platitori, apoi de la 01.01.2019 pana la 31.12.2019 inca 7,4 milioane cel putin...profit net pentru acelasi srl
  • +6 (22 voturi)    
    Doamne ajuta! (Luni, 1 ianuarie 2018, 18:58)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Meritam!
    • -1 (15 voturi)    
      Se stie de ce sutana e cusuta cu fir de aur? (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:28)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Daca nu se stie, minutul 5,30...

      https://www.youtube.com/watch?v=ePZiyPjRNjw
      • -1 (15 voturi)    
        M-am inecat cu dumicatul de ras (Luni, 1 ianuarie 2018, 22:39)

        Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Potoleste-te drace ca ma ai pe constiinta...!
  • +2 (18 voturi)    
    Doar 5000 (Luni, 1 ianuarie 2018, 19:11)

    Bazil [utilizator]

    in ditamai cladirea? Cu jumatate din banii cheltuiti pentru aceasta "necesitate liturgica practica" se ridica in Bucuresti o polivalenta de 20-30000 locuri de statea mâța în coadă.
  • +3 (19 voturi)    
    + ajutorul fiscului care va ocoleste !!!!!! (Luni, 1 ianuarie 2018, 19:19)

    Plagarus [utilizator]

    Mai bine cereati Casa Boborului si nu se mai cheltuia atata.
  • +2 (18 voturi)    
    invitati (Luni, 1 ianuarie 2018, 19:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa nu uite de patriarhul de la Moscova. trebuie invitat neaparat la un asa eveniment megalomaniac aer a vaduvita tara de vreo suta de spitale si scoli. BOR si Prea Turantorul ii are pe constiinta mii de morti si analfabeti
  • -2 (20 voturi)    
    PRAGMATISM (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:05)

    tudurache [utilizator]

    Daca ar fi sa judecam doar pragmatic utilitatea catedralei isi va arata imediat roadele. Cu siguranta ca zilnic se vor periNda pe acolo mii de credinciosi ,iar asezamintele alaturate (spitale,locuri de cazare) vor fi si ele pline cu oameni care au nevoie.
    Deci,inclusiv la pragmatism biserica iese invingatare.
    Ati bagat 250 de milioane de euro doar intr-un stadion care e pustiu 99,9%,si va plangeti ca biserica primeste per total din partea voastra 50 de bani lunar.( (160x0,32) /100 = 0,512 lei)
    Oare sunteti slab informati sau ipocrtiti?
    PS Nu vi sa spus ca toti bani donati de stat catre catedrala au FOST recuperati in totalitate de stat prin taxe si impozitele muncitorior care lucreaza aclo?
    • -3 (13 voturi)    
      hehe (Marţi, 2 ianuarie 2018, 1:12)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      nu doar recuperati, ci inzeciti! cu piatra din bulgaria, cu clopotele din germania, cu betonul special de cine mai stie unde. mai, voi sunteti amuzanti. da' rau, nu asa...
      • +4 (12 voturi)    
        Exagereaza, exagereaza ceva tot ramane (Marţi, 2 ianuarie 2018, 10:11)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

        Adica tu sustii ca cea mai mare parte a investitiei nu sint fundatia, constructia, salariile muncitorilor, ci un clopot facut in Austria si piatra de la ancadramentul ferestrelor din Bulgaria?
        Intr-adevar amuzant. ;)
  • -1 (17 voturi)    
    o da (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:09)

    I [utilizator]

    unde Dzeu e statul ca el v-a dat terenul, banii pentru catedrala, banii pentru salarii, scutirea de impozit avere, monopolul pe lumanari, icoane etc. Ce sa zic, mare realizare sa iei banii de la saraci si sa iti faci o cladire de neam prost.
    • +4 (12 voturi)    
      Si daca te si informai ce bine era (Marţi, 2 ianuarie 2018, 10:26)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui I

      Preotii platesc fix acelasi impozit pe salariu si contributii sociale ca orice alt contribuabil si asta in conditiile in care doar 60%din salariu e suportat de stat si doar pentru o parte din ei.
      • -2 (14 voturi)    
        Intrebare? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 11:34)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Si ce fac preotii sa merite acesti bani?

        Un mic 'deal' cu statul?!

        Statul le da dreptul sa-si promoveze interesele in scoli, unde religia inlocuieste ora de spiritualitate.

        In schimb, BOR nu se disociaza de actiunile anti nationale ale statului PCR/FSN/FDSN/PDSR/PSD.
        Ex: perioada comunista, mineriade, alungarea regelui, actuala interlopiada PSD-ista

        Hai, raspunde-mi, obiectiv daca se poate!
        Si sa nu-mi spui ca BOR nu se implica politic!
        Ca o face, dar exclusiv in 'spiritul' borfasilor!
        • +2 (14 voturi)    
          un exemplu de"borfas" (Marţi, 2 ianuarie 2018, 12:41)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Mihai Eminescu: "Biserica ortodoxa e de optsprezece sute de ani păstrătoarea elementului latin de lângă Dunăre. Ea a stabilit și a unificat limba noastră într-un mod atât de admirabil, încât suntem singurul popor fără dialecte propriu-zise; ea ne-a ferit în mod egal de înghițirea printre poloni, unguri, tătari și turci, ea este încă astăzi singura armă de apărare și singurul sprijin al milioanelor de români cari trăiesc dincolo de hotarele noastre. Cine-o combate pe ea și ritualurile ei poate fi cosmopolit, socialist, republican universal și orice i-o veni în minte, dar numai român nu e“ (Mihai Eminescu, „Liber-cugetător, liberă-cugetare“, „Timpul“, 2 februarie 1879).
          • -3 (13 voturi)    
            Iar Sharpele din Gradina Ghetsimani (Marţi, 2 ianuarie 2018, 15:21)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Manajementu BOR NU se Poate Identifica cu BOR sunt niste Muritori care Efemer Au Acces la Active, nimic altceva! Biserica Ortodoxa Romana este Cladita din Credinciosii Ei, NU din Manajement!
        • +6 (10 voturi)    
          Iti raspund eu (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:15)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Preotii au grija de suflet; asta pentru cui ii mai pasa de el.
          Cat despre partea cu disocierea, ar merita un raspuns, daca ar avea si o logica. Altfel nu merita decat o intrebare: de ce nu se disocieaza Filarmonica George Enescu de perioada comunista, mineriade, alungarea regelui si interlopiada PSDista? Ambele institutii au prins perioada comunista si psdista si au tot atat legatura cu restul (adica 0).
          • -3 (11 voturi)    
            Pomohaci si Barladeanu (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:34)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

            Au Combinat Sufletul cu Trupul, placerea LorCarnala! Lasa Discursul lui Teoctist acolo...in tenebre nu il Aduce la Lumina!
            • +5 (11 voturi)    
              Alo, domnu'! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:54)

              Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Ti-ai luat medicamentele?
          • -3 (7 voturi)    
            Asta-i raspuns? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:04)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

            Este clar!

            Ti-e frica sa privesti realitatea!
            Te hranesti cu iluzii, cauti adevaruri paralele, nu te intereseaza sa gandesti, vrei doar sa-ti confirmi propriile opinii.
            Indiferent de argumente, mergi 'nainte!

            Stai linistit, esti parte dintre cei multi, cei care nu se vad in oglinda nu cauta raspunsuri.

            Asta-i de fapt marea problema a romanilor. Sunt prea multi ca tine, oameni care inghit pe nemestecate ceea ce li se ofera, fac paralele nepotrivite pentru a-si justifica parerile.

            N-am inteles, nu Biserica trebuie sa-si spuna parerea clar si raspicat despre adevar, indiferent daca acesta supara sau nu statul?
            Cate resurse are Biserica si cate are Filarmonica? Cui se adreseaza unii respectiv ceilalti.

            Ma rog, imi bat gura de pomana. Tu esti dintre cei care vor iesi sa aplaude daca jandarmii vor reedita comportamentul minerilor din '90.
            Cum s-ar spune "Dragnea apare, soarele rasare" nu-i asa?
          • -4 (8 voturi)    
            Povesti! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:15)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

            BOR are treaba cu BORmasina (masinile Mercedes ale BOR) + furtul sperantelor oamenilor.

            Cand vor recunoaste greselile trecutului (mai indepartat si mai apropiat), mai vorbim.

            Repet: BOR este un centru de putere aliat cu cele mai urate zone ale societatii romanesti: PSD, Interlopi!
            • +2 (8 voturi)    
              Alta din ciclul... (Marţi, 2 ianuarie 2018, 21:58)

              Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              calomnia cand imi vine, rup camasa de mine.
      • -3 (9 voturi)    
        ? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 18:38)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        mai citeste o data poate o sa si pricepi. Impozit pe avere nu inseamna impozit pe salariu. Inseamna impozit pe toate cladirile bisericii: biserici, manastiri, hoteluri, fabrici, paduri, terenuri.

        Nu stii vre-un fraier care sa-mi plateasca si mie DOAR 60% din salariu? :)))
        • +2 (4 voturi)    
          Eu cred ca tu nu intelegi (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 1:04)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui I

          Categoria impozit pe avere e inventata de tine; ea nu se regaseste in Codul fiscal.
          Principalele categorii de impozit direct din cod sint impozitul pe profit, impozitul pe venit si impozitul pentru micorintreprinderi.
          BOR se califica pentru primele 2 si le plateste pe ambele.
          Cat despre ultima cerinta, e ca si rezolvata; toti prietenii mei cu firme ar fi fericiti sa te angajeze pentru 60% din cat dau la restul oamenilo pe timpul muncit si sa-ti acoperi tu diferenta.
          • 0 (0 voturi)    
            Jos comunistii! (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 11:36)

            I [utilizator] i-a raspuns lui Anges

            te faci ca nu pricepi. E mai comod asa. Nu ai angoase morale... :))
            • 0 (0 voturi)    
              Gresesti, la asta sintem de acord (Miercuri, 3 ianuarie 2018, 23:44)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui I

              Jos comunistii!!!
            • 0 (0 voturi)    
              Poate asa o fi... (Joi, 4 ianuarie 2018, 0:15)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui I

              Insa @Anges v-a dat un raspuns la obiect. Dvs. schimbati vorba, strecurand si o mica insulta, asa, en passant...
              • 0 (0 voturi)    
                oare? (Joi, 4 ianuarie 2018, 18:59)

                I [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                daca nu ai fi prostul satului ai vedea ca a ocolit multe din argumentele mele. Ceea ce mi-a dat de inteles ca nu are rost sa-mi pierd vremea cu el.
                • 0 (0 voturi)    
                  Mda... (Vineri, 5 ianuarie 2018, 18:43)

                  Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui I

                  Asa ca, decat sa va pierdeti vremea discutand cu el (sau cu mine), mai bine recurgeti la o insulta sanatoasa.
                  Felicitari - nu si mamei dvs. insa, care nu ar fi trebuit sa va lase la calculator inainte de-a se asigura ca mai aveti macar un rudiment de buna crestere.
  • +1 (19 voturi)    
    Ce mutra are... (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:10)

    un_carnat [utilizator]

    Nici Dumnezeu nu-l poate ajuta in aceasta privinta
  • +2 (20 voturi)    
    alo, domnu!!! (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:13)

    moka [utilizator]

    cu ajutorul nostru... a donat madam firea din banii nostri fara sa ne intrebe...
    mi se pare o pura ipocrize sa zici ca cu ajutorul Domnului dupa ce ne-ai bagat mana in buzunar.
    eu nu mai vreau sa platesc impozite in aceste circumstante. Sa fie clar
    • +3 (13 voturi)    
      adevarata ipocrizie (Marţi, 2 ianuarie 2018, 11:11)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Gabriela Firea a dat din banii nostri pt nou infiintatele companii (psd) arondate primariei 100 de milioane de euro, in timp ce catedrala va costa la final(dupa 7 ani de constructie) 80 de milioane. Catedrala serveste milioanelor de credinciosi din capitala si din tara fiind in acelasi timp un monument inchinat eroilor neamului, pe cand companiile nou infiintate servesc doar catorva sute de psd-isti ce vor primi periodic sume consistente.
      • -5 (11 voturi)    
        Aici tot Manajementu BOR este de vina (Marţi, 2 ianuarie 2018, 11:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Ca Anegociat Prost!
  • 0 (20 voturi)    
    Profetie: (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:20)

    Invincible [utilizator]

    Catedrala aia se va numi Spitalul Neamului.
    • -5 (11 voturi)    
      Completare (Marţi, 2 ianuarie 2018, 9:57)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

      Spitalul de Psihiatrie Celest!
  • +2 (18 voturi)    
    I-auzi (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:26)

    BartSimpson [utilizator]

    Ce mai dumnezei sunt primarii si toti politicienii care au donat din banii nostri ..
  • +2 (20 voturi)    
    foarte bine (Luni, 1 ianuarie 2018, 20:37)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Catedrala e necesara. Asteptam acelasi entuziasm pentru renovarea scolilor si a spitalelor.
    • 0 (16 voturi)    
      Voteaza (Luni, 1 ianuarie 2018, 22:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      P$D-ul pe care il admiri si ai sa ai spitale si scoli la Sfântul Asteapta.
      • +6 (10 voturi)    
        Nu stii tu pe cine voteaza el! (Marţi, 2 ianuarie 2018, 10:37)

        Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Pur si simplu mai e nevoie insa si de ceva pentru suflet, nu doar pentru trup. Atata spune omul...
  • 0 (16 voturi)    
    bravo boss ! (Luni, 1 ianuarie 2018, 22:15)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    va fi cu o zi inainte de centenar.
    infrasctructura e la fel ca la 1918, da' la biserica prostirii neamului se lucra in schimburi ca la casa poporului pe timpul lui ceausescu.
  • -2 (12 voturi)    
    e o lucrare (Marţi, 2 ianuarie 2018, 9:38)

    gopo2016 [utilizator]

    in care s-au bagat multi bani, banul= ochiul diavolului, deci prea bla bla bla maria sa e omul care lucreaza cu diavolul, si aceea "casa" nu prea o vad ca o casa a Domnului, mai mult ceva de produs bani, din nou banul= ochiul diavolului, deci acesti lucratori in sutana sint acoliti lui satana :D luat logic, ca provoduiesc altceva, nu e interesant, e banul la mijloc si ala mare e mina dreapta a nicidecum Domnului
    • 0 (0 voturi)    
      Mdeah... (Joi, 4 ianuarie 2018, 0:20)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Catedrala asta se face cu multi bani=ochiul diavolului, spre deosebire de toate celelalte constructii asemanatoare din toata lumea, la care cascam cu totii gura cand ne calatorim prin cele strainataturi.
      Si care, nu-i asa, n-au fost facute (si nu sunt intretinute) cu bani, ci prin vreun soi de magie alba atee. Numai la noi, romanii, orice constructie se face cu bani.
      De fapt, daca tot e sa aberam vesel, hai sa privim adevarul in fata - banii mai exista numai la noi, romanii, toti ceilalti s-au dispensat de mult de aceasta diavoleasca nascocire.
  • -2 (14 voturi)    
    Toate institutiile insignificante (Marţi, 2 ianuarie 2018, 10:54)

    John M. [utilizator]

    isi construiesc piramide gigant, egale cu neputinta lor de a-i convinge pe oameni ca le vor binele. Ceausescu-parlamentul, Daniel-catedrala.
    • +5 (7 voturi)    
      Cu oistea-n gard (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:27)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Sigur, aha, Pentagonul, sediul ONU din NY, Parlamentul britanic...tocmai ai pierdut o buna ocazie sa taci.
  • -3 (13 voturi)    
    dumnezeu (Marţi, 2 ianuarie 2018, 13:02)

    bobyff [utilizator]

    cu ajutorul lui sau cu ajujtorul fraierilor care va da ultimul lor ban
  • -3 (13 voturi)    
    Observ de asemenea (Marţi, 2 ianuarie 2018, 13:53)

    un_carnat [utilizator]

    Ca-s o gramada de crestinopati pe-aici
  • 0 (16 voturi)    
    dar mai ales cu ajutorul sfantului buget public (Marţi, 2 ianuarie 2018, 14:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    mars de aici , bai canalie!
    • +1 (15 voturi)    
      franciscului din"mars, bai si canale" (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:24)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      "Sfantul buget" se bazeaza pe taxele si impozitele celor 98% romani declarati credinciosi(87%ortodocsi) in cele 18 culte recunoscute de oficial. Statul roman apara dreptul acestei majoritati la propria credinta recunoscand rolul educativ, spiritual si social-filantropic al Bisericii(800 de centre are doar BOR: azile, orfelinate, spitale, scoli, gradinite, cantine sociale, centre pt victime ale traficului de persoane, ale drogurilor, ale violentei in familie, centre pt bolnavi in faza terminala etc) in care si-au gasit alinare zeci de mii de romani uitati de stat, de rude, de ong-uri ateiste . Tot din "sfantul buget"al majoritatii credinciosilor sunt sustinute tot felul de ong-uri care-si consuma energia in a arunca cu noroi in Biserica si in credinta de veacuri a romanilor, basca pensiile platite ateilor comunisti si securisti, alti prigonitori ai Bisericii..
      • -3 (11 voturi)    
        Sfantul Buget egal cu sfintii bani? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Nu credeam ca nemernicia mai are adapost in Mintea si Sufletul unui aparator al Manajementului BOR, practic Ai Definit Exact Apetitul Sefilor de la BOR- foame de bani baietzi!
      • -2 (12 voturi)    
        sigur? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 16:53)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        .
      • -2 (12 voturi)    
        nu mai bine facem o lege ca-n germania? (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:02)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        daca vrei dai , daca nu nu ! Da cand a propus Remus Cernea asa ceva l-au afurisit toti de parca il vazusera pe dracu !
        • -2 (12 voturi)    
          Altiro este Acel Taliban al Manajementului (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          BOR, gorila cu Pohta de Bani in Tastatura! Numai de Bugete sfinte pomeneste! De Copii care sunt in suferinta ca NU e gata Clinica Oncologica Din Curtea Spitalului Marie Curie...nici un sfantz..pardon...nici ovorba de Duh!
        • +5 (11 voturi)    
          Hai ne-ai umplut de respect cu Cernea (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:46)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Asta sa dea intai banii sifonati de la TVR si pe urma sa aiba grija altora. Apropo, ce mai invarte acum? Prezentator la B1? Super!
        • +4 (12 voturi)    
          Hotnews 15.07.2017-Germania: (Marţi, 2 ianuarie 2018, 17:53)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

          Finantarea activitatilor cultelor: se realizeaza prin impozit bisericesc, subventii si scutiri de taxe. "Impozitul bisericesc" (8-9% din impozitul pe venit) este colectat de administratia landurilor si asigura circa 80% din veniturile cultelor care solicita finantare. Suma se retine membrilor Bisericilor/cultelor respective. Exista posibilitatea de scutire de impozitul bisericesc, sub forma unei declaratii scrise; in caz contrar, sumele sunt retinute automat din veniturile obtinute. In majoritatea Bisericilor protestante, renuntarea la plata impozitului bisericesc echivaleaza cu pierderea calitatii de membru al Bisericii.
          Salarizarea clerului: se face diferentiat, pe baza de acord si in functie de regiune, statul poate oferi o contributie la salariile personalului.
          Finantarea lacasurilor de cult: Autoritatile locale pot acoperi cheltuieli de constructie a bisericilor si contribuie la restaurarea bisericilor monumente istorice.
          • -1 (7 voturi)    
            Nu ai raspuns daca copii trebuie sa (Marţi, 2 ianuarie 2018, 22:55)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Moara pentru ca Manajementu BOR chiar NU vrea sa Participe la Clinica Pediatrica Oncologica? La gargara si Bibliografie Specialist Altiro Slava Domnului!
  • -7 (9 voturi)    
    Zic sa lasam religia si ideologia si... (Marţi, 2 ianuarie 2018, 20:16)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... sa privim aspectul practic.
    Cum-necum, CEO-ul BOR inteleg ca are sa termine in mai putin de opt ani o cladire, oricum ai lua-o, impresionanta. Daca in final va costa doar 80 milioane euro (ceea ce nu cred, asta cred ca e costul "la rosu"), as zice ca o va fi facut si foarte cost-effective (sa dam satisfactie si utilizatorilor limbii de lemn moderne).
    Uitandu-ma in jurul meu, pentru inceput as zice sa-l punem pe mireanul Daniel Ciobotea ministrul transporturilor, cu target-uri clare si usor de indeplinit - bunaoara 1) sa termine tot in opt ani de zile toate autoastrazile alea despre care politicienii romani doar vorbesc de aproape 30 de ani, in conditiile 2) incadrarii in bugetele prestabilite.
    Din partea mea, daca reuseste asta, n-are decat sa-si puna si numele si statuie aurita la fiecare capat de autostrada, doar sa le faca o data...
    La urma urmelor, mari oameni de stat contemporani ca Basescu si Oprescu si-au pus la propriu numele pe podul Basarab si pana la urma ce-au facut? Un pod oarecare, care a terminat prin a costa de trei ori mai mult decat catedrala asta (si de aproape 4,5 ori mai mult decat fusese planul initial). Bine ca l-au facut si-asa...
    • 0 (0 voturi)    
      Amuzant, dar si semnificativ scorul meu... (Joi, 4 ianuarie 2018, 0:36)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      Inteleg ca toti cei opt care s-au ostenit sa-mi citeasca propunerea si s-o voteze, mai degraba ar trai in continuare fara autostrazi in Romania decat sa-i vada mutra lui Ciobotea nemurita in piatra la intrarile/iesirile de pe autostrazi (cel care a votat plus nu se pune, pentru ca e un prieten cu care discutam subiectul in timp ce postam).
      Pai, ce sa mai zic... e inca o dovada, marunta, ca inclusiv in mintile romanilor luminati ideologia e mult mai puternica decat ratiunea. Trebuie sa constat cu amaraciune ca, "pe fond", multi dintre romanii cu educatie aleasa si pretentii pe masura nu sunt prea diferiti de "pupatorii de moaste". Nu ca ar fi vreo mare surpriza.
      Difera doar credinta, ideologia; irationalitatea si agresivitatea sunt aceleasi. Avea dreptate Petre Tutea.