FOTO Mihai Sora a venit la protest in Iasi, pe un ger napraznic. Al doilea protest consecutiv pentru filosoful de 101 ani

de RH     HotNews.ro
Duminică, 10 decembrie 2017, 19:28 Actualitate | Esenţial


Mihai Sora la proteste in Iasi
Foto: Facebook / Radu Popescu
Filosoful Mihai Sora, care a implinit in noiembrie 101 ani, e prezent duminica seara la protestul din Iasi. In urma cu doua saptamani, Sora participase la protestul din Alba Iulia.

Cu cateva ore inaintea protestului, Mihai Sora postase pe contul sau de Facebook un indemn pentru ieseni:

"Dragi prieteni ieșeni,
ne vedem în Piața Unirii, în această seară, – și în toate serile, diminețile, clipele în care va fi nevoie să ieșim în stradă. Cum spuneam adineaori, la radio: pentru că trebuie să fim solidari cu soarta Țării".

















3089 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    In orasele cu primari psd (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:12)

    soundtrack [utilizator]

    cam greu se urnesc oamenii!
    • +4 (10 voturi)    
      Iar cei care i-au votat (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ... sunt hoti si ei sau complici la jaf. Cei cinstiti sunt deja departe, in strainatate.
  • +14 (20 voturi)    
    D-le Sora , (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:13)

    MicaS [utilizator]

    va respect !
  • -15 (23 voturi)    
    E departe de Sandy ... si e bine pentru el. (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:15)

    newlook [utilizator]

    E departe de Sandy ... si e bine pentru el. E la Iasi. Daca era prin preajma viteazului #rezist Sandy - degraba lovitor de batrani peste 71 de ani - putea avea o surpriza in zona arcadei, surpriza adusa de Sandy din spate, cu boxul !
    • +4 (6 voturi)    
      Si postaceala e o munca, dar... (Luni, 11 decembrie 2017, 9:42)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      cred ca un job de 'operator curatenie' la morga e mai placut si mai onorabil decat ce faci tu.
      Cum dracu' reusesti sa te privesti in oglinda?
    • +4 (4 voturi)    
      sesti total confuz (Luni, 11 decembrie 2017, 10:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Confunzi pensionarul de generatie antena3, spalat pe creier si care injura ca la usa cortului cu un filosof. Tu il vezi pe Sora declarind ca se pi*a pe protestatari su dind cu rucsacul in cap altuia? Sandy si cu hoasca aia bolsevica se mertia unul pe altul. Doi frustrati violenti care isi rezolva disputele cu injuraturi si rucsau peste cap respectiv un pumn in fata.
  • +12 (12 voturi)    
    Impresionant (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:13)

    MPopa [utilizator]

    Una dintre amintirile onorante pe care le vom avea despre anii acestia va fi cea a unui intelectual autentic, iesit in strada la varsta de 101 ani ca sa adauge vocea lui pentru a cere respectarea principiilor democratiei.
    • -6 (16 voturi)    
      va ramine in istorie (Luni, 11 decembrie 2017, 0:44)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      si sa speram ca generatiile tinere vor avea un exemplu de urmat ptr binele acestei tari in care mos gerila a ajuns sa bata cu bastonul copiii. eu daca as fi fost popa daniel mi-as fi rupt hainele si as fi plecat in pustii.
  • +3 (7 voturi)    
    napraznic (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:30)

    codyrocco [utilizator]

    https://weather.com/weather/today/l/ROXX0020:1:RO