Opt dalmatieni la DNA

Traian Basescu a avizat inceperea urmaririi penale in cazurile Pacuraru, Chiuariu, Nastase, Traian Remes, Mitrea, Nagy, Babiuc si Seres

de Andreea Pora     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:58 Actualitate | Esenţial


 documente
(16 Ian 2008) PDF, 88KB
Presedintele a dat aviz favorabil inceperii urmaririi penale pentru opt fosti si actuali ministri: Paul Pacuraru, Tudor Chiuariu, Decebal Traian Remes, Adrian Nastase, Miron Mitrea, Zsolt Nagy, Victor Babiuc si Codrut Seres. Traian Basescu i-a cerut ministrului interimar al Justitiei,Teodor Melescanu, sa declanseze procedurile legale pentru inceperea urmaririi penale a acestora. Purtatorul de cuvint al DNA a declarat pentru HotNews.ro ca imediat ce va primi avizele de la ministrul justitiei va declansa inceperea urmaririi penale.

Urmarirea penala impotriva celor opt demnitari poate incepe doar din momentul in care DNA si Parchetul General primesc cererile de la ministrul justitiei. " Nu am primit documentatia, cererile de la Ministerul Justitiei, dar imediat ce le primim, DNA poate declansa inceperea urmaririi penale", a declarat pentru Hotnews. ro Livia Saplacan, purtatorul de cuvint al DNA.

Avizul pozitiv al presedintelui vine ca urmare a unei decizii a Curtii Constitutionale, care stipuleaza ca acesta are dreptul exclusiv sa aprobe inceperea urmaririi penale a ministrilor fara a avea nevoie de acordul vreunei comisii prezidentiale.

Dintre cei opt demnitari, doar Paul Pacuraru este ministru in functie. Tudor Chiuariu a fost numit marti consilier al premierului, facind parte din aparatul guvernamental.

Cea mai complicata situatie este cea a lui Paul Pacuraru, care a adresat la finele anului trecut o scrisoare Parlamentului, prin care cerea ca legislativul a sa fie cel care sa decida sau nu inceperea urmaririi penale. Potrivit Constitutiei si deciziei Curtii Constitutionale atit Camera Deputatilor, Senatul, cit si presedintele Romaniei pot aviza urmarirea penala a ministrilor care au si calitatea de parlamentar.

Paul Pacuraru-  mita pentru Morega. Ministrul a devenit obiect al unui dosar penal la DNA sub suspiciunea de luare de mita, deoarece l-ar fi rugat pe liderul PNL Gorj, Ilie Morega, anchetat si el de DNA, sa intervina pe linga directorii Societatii Nationale a Lignitului Oltenia pentru acordarea unor contracte firmei detinute de fiul sau.
Pacuraru a infirmat in repetate rinduri acuzatia si a precizat ca isi va da demisia daca premierul sau PNL ii vor cere acest lucru.

Tudor Chiuariu- abuz in serviciu, dosarul " Posta". Fostul ministru al justitiei este acuzat ca ar fi avizat Ordonanta prin care un teren din patrimoniul public al statului a fost trecut in cel privat, in scopul facilitarii asocierii Postei Romane cu societati comerciale in vederea vinzarii respectivului treren. Procurorii banuiesc ca avizarea a avut ca efect posibila fraudare a patrimoniului statului.

Decebal Traian Remes- mita, dosarul " caltabosii si palinca". Fostul ministrul liberal al agriculturii este acuzat de procurori ca a luat mita 15.000 euro, caltabosi si palinca de la Ioan Muresan, pentru a aranja o serie de licitatii in favoarea omului de afaceri Gheorghe Ciorba. Remes a fost  filmat in timp ce lua plicul cu bani. Filmul a fost difuzat de TVR1, dupa care ministrul a fost obligat sa demisioneze.

Adrian Nastase- mita, dosarul Zambaccian II. Nastase este acuzat in acest dosar de luare de mita si trafic de influenta. Este un dosar cu totul diferit de celelalte doua care se afla in instanta si care au fost returnate procurorilor- matusa Tamara si Zambaccian I. Nastase este cercetat in acest dosar pentru modul in care a devenit proprietarul intregului imobil din Zambaccian, evaluat la peste 1.500.000 euro.

Miron Mitrrea- mita, casa din Voluntari, disjuns din Zambaccian II. Fostul ministru PSD al Transporturilor este acuzat de procurori pentru modul in care a construit casa mamei sale din comuna Voluntari.

Victor Babiuc- mita si abuz in serviciu. Dosarul are ca obiect doua schimburi de terenuri dintre MApN-ul condus de Victor Babiuc si Gigi Becali, care s-a ales cu 30 de ha in cartierul Pipera, parte din acestea fiind vindute ulterior fiicei lui Babiuc. In aceeasi cauza este cercetat penal si Gigi Becali.

Zsolt Nagy- abuz in serviciu, dosarul "Posta"- fostul ministru UDMR al Comunicatiilor este cercetat in aceeasi cauza ca si Tudor Chiuariu. El este acuzat ca ar fi initiat Nota de fundamentare care a stat la baza avizului dat de Chiuariu pe Ordonanta. " Posta".  Nagy mai este cercetat de Parchetul general in dosarul privatizarilor strategice.

Codrut Seres- dosarul privatizarilor strategice, aflat la Parchetul general. Fostul ministru PC al Economiei este acuzat in acest dosar de constituirea unui grup infractional organizat in scopul divulgarii secretului economic. In al doilea dosar, Seres este cercetat pentru savirsirea infractiunilor de subminare a economiei nationale si sprijinire a unei asociatii infractionale.

Cu exceptia dosarului lui Codrut Seres, toate celelalte sint la DNA.

Comisia prezidentiala de la Cotroceni, cea care aviza inceprea urmaririi penale a minsitrilor in functie a fost desfiintata printr-o Ordonanta initiata si semnata de Tudor Chiuariu. Prin aceeasi Ordonanta se infiinta o alta Comisie, in care ar fi urmat sa intre judecatori. Curtea Constitutionala a considerat respectiva ordonanta drept neconstituionala, considerind ca ea limiteaza dreptul presedintelui de a aviza urmarirea penala a ministrilor.

Totodata, Curtea Constitutionala a decis ca si pentru fostii ministri este necesar avizul presedintelui. Sub aceasta motivatie, sapte dosare de coruptie au fost retrimise catre procurori pentru refacerea urmaririi penale.

Decizia Curtii a venit la finele anului trecut, dar presedintele a intirziat pina acum avizarea urmaririi penale a acestor opt ministri.

Guvernul a fost informat de decizia presedintelui Traian Basescu, insa nu a facut deocamdata niciun comentariu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4572 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    titlu incorect => ziarist prost informat (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:12)

    tamasz [anonim]

    T.B. nu a cerut inceperea urmaririi penale, el a aprobat cererea facuta de o alta institutie a statului.
    • -1 (1 vot)    
      Esti naiv, prietene! (Joi, 17 ianuarie 2008, 8:44)

      Teo_M [anonim] i-a raspuns lui tamasz

      Daca e sa credem versiunile oficiale .... NU UITA ... ar insemna ca in Romania nu avem coruptie aproape deloc. Chiar mai credeti in Mos Craciun? Aaaa, am uitat, acum suntem maturi si credem in Mos Base.
  • +2 (2 voturi)    
    Palce ... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:13)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... mult !
  • +3 (3 voturi)    
    in sfarsit... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:19)

    platitorul de rate [anonim]

    acum intelegem cu totii de ce doamna NN trebuie sa ajunga musai la justitie... evident pentru ca ea trebuie sa apase cat poate pe frana acestui proces. Urmarirea penala impotriva celor enumerati mai sus nu trebuie sa inceapa pentru ca nu mai au scapare decat in felul acesta. Mai cu seama ca UE a inceput sa faca presiuni pe aceasta tema.
    In mod cert interimarul nu va declansa urmarirea penala impotriva acestora intrucat a declarat public faptul ca el se va ocupa exclusiv de treburile administrative ale ministerului.
    Sa speram ca in cele din urma CPT nu va insista pe langa Curtea Constitutionala in vederea emiterii unei decizii favorabile numirii NN. Asta presupune ca CPT va tine cont de opinia publica pe aceasta tema... deci imi e teama ca ne alegem cu NN la justitie si deci vom avea un minister inert.
  • -3 (5 voturi)    
    Base nu stie ca cine sapa groapa altuia... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:19)

    sempere [anonim]

    Asemeni lui Basescu, anul trecut in Polonia fratii Kaczynski s-au chinuit sa "demaste" coruptia din opozitie pe toate caile ortodoxe sau neortodoxe, cu surle si trambite, cu dosare si tot tacamul. Au avut si polonezii un caz Remes intruchipat de o doamna numita Beata Sawicka. Electoratul polonez a reactionat si a votat. Stiti cine a castigat alegerile? Ei. Dar sa-l lasam pe Base sa-si faca show-ul pana la capat. Ca eu ma distrez grozav.
    • 0 (0 voturi)    
      Vrei sa spui ca PeNaLul care sapa groapa (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:51)

      A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui sempere

      altuia....Exemplul tau e ca nuca in perete. Tu stii cine a cistigat alegerile pentru presedinte in Romania? Electoratul a mai votat odata si la referendumul cu suspendarea. Si groapa pe care a sapat-o iubitul tau Trotinetaceanu la inghitit cu cei 13% la ultimele alegeri. Dupa cum spui, electoratul a reactionat si votat, numai ca nu dupa cum vrei tu care tii sa ne convingi ca aici ploua in sus.
      • -1 (1 vot)    
        Groapa e pentru noi... (Joi, 17 ianuarie 2008, 0:43)

        Teo_M [anonim] i-a raspuns lui A Dandanache

        Groapa e pentru noi, gura casca de pe margine
    • 0 (0 voturi)    
      Cine sapa groapa altuia...face munca voluntara (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:41)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui sempere

      Daca tot esti dispus la a face comparatii, de ce nu faci comparatii intre cazuri mai izbitoare si mai de pe la noi.

      De ex. Nastase vs. Tariceanu. Ambii in calitate de prim ministrii au incercat:
      - sa influenteze justitia,
      - sa protejeze ministrii corupti pana in ultimul moment
      - sa cumpere electoratul mai sarac cu pomeni sociale in incercarea de a-si cosmetiza imaginea

      Deci, daca pe primul electoratul la facut KO, crezi ca va avea mai multa compasiune fata de actualul?
  • +4 (4 voturi)    
    Asta am mai auzit... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:26)

    Romanul [anonim]

    Cand unul de pe lista ajunge unde ii este locul, iesim in Piata Universitatii pentru a sarbatori!

    Si la fiecare an petrecut acolo, sarbatorim si noi din nou.

    CE?

    Victoria justitiei!
  • +5 (5 voturi)    
    sa-i vedeti pe ciutaci cum fac clabuci (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:27)

    tetelu [anonim]

    diseara, la gadea, pac la razboiu! dictatorul, marinarul betiv, chiorul, securistul... si da-i, si lupta.
    de-abia astept sa vad ce solutie pe fond se va da in dosarele lui nastase. acum nu mai poate sa amane procesul decat cateva luni, s-a terminat cu ajutorul prietenilor de la curtea constitutionala
  • +4 (4 voturi)    
    observatie (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:27)

    gica contra [anonim]

    am o singura observatie, citind lista ministrilor. Avem de toate culorile politice, mai putin PD. Dar... hmmm... in fine, cred ca nu inseamna nimic.
    • -2 (2 voturi)    
      bine de stiut (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:18)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui gica contra

      pai Gica acuma sti pe cine sa votezi la urmatoarele alegeri.
      Trebuie sa si intelegi ca in PD au inteles Europizarea si trateaza situatia serios.
      Celalate partide ca PNL, PSD numai vorbim de cele mici, fura cat mai potm, stiind ca la urmatoarele alegeri nu vor mai fi la conducere incearca sa umple sacul cat mai pot, si sa-si puna ministri corupti sa-i scape si cu basma curata.
      Era evident, face-am si eu la fel :-))
      • 0 (0 voturi)    
        mici corecturi poate ajuta... (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:43)

        The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        "europenizarea"
        "nu mai vorbim"
        "sa-i scape basma curata"
        "faceam"

        ;)
    • +1 (1 vot)    
      Babiuc? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 23:45)

      XYZ [anonim] i-a raspuns lui gica contra

      Tin minte ca asta a fost (si) prin PD, nu?

      Cat despre altii, nu prea au avut timp...
      • +1 (1 vot)    
        PSD in PD (Joi, 17 ianuarie 2008, 0:47)

        Teo_M [anonim] i-a raspuns lui XYZ

        Imediat dupa castigarea alegerilor, foarte multi PSD-isti care ocupau functii la stat s-a mutat la PD ca sa-si pastreze scaunul. Asadar sunt f. multe jigodii si in PD si totusi nu apar pe liste .....
  • +3 (3 voturi)    
    Tzuuupppeeerrr (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:31)

    GT [anonim]

    In sfarsit .... poate reusesc vreo doi trei sa cada .... cad m-as bucura
    • -2 (2 voturi)    
      Omule, nu intelegi? (Joi, 17 ianuarie 2008, 0:53)

      Teo_M [anonim] i-a raspuns lui GT

      Omule, nu intelegi? Cad doi - trei dintre cei care oricum erau expirati, oameni fara miza politica, dar care dau bine in portofoliul anticoruptie al Marelui Conducator.
  • +3 (5 voturi)    
    bravo basee (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:35)

    uraaa [anonim]

    Uraaa dale-n barba hotilor ca ne-au jumulit destul 18 ani
  • +3 (5 voturi)    
    in sfirsit! (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:40)

    Gogu [anonim]

    sa fie intr-un ceas bun si sa continue cu toti hotii din guvern
  • +3 (5 voturi)    
    Sunt curios (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:46)

    Razvan007 [utilizator]

    Cati demnitari vor pierde batalia in justitie ...

    Nu vreau sa par pesimist, dar cred ca nici unul pentru simplul motiv ca legile sunt facute in bataie de joc in Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    sa nu ne facem iluzii (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:09)

    cristian [anonim]

    Sa nu ne facem iluzii desarte. Murdarea coalitie dintre PNL si gruparile lui Ilici si Vadim controleaza aprope tot ce misca in aceasta tara. Se vor exercita presiuni de neimaginat si vom fi bombardati cu tot soiul de fumigene spre a uita de preturile care urca vertiginos sub obladuirea marelui pastor al finantelor romanesti Varujan Vosganian.
  • +1 (3 voturi)    
    Totusi, (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:35)

    adi [anonim]

    De Ludovic Orban nu se mai aude nimic??? Incepi sa te sperii de mafiotii din tara asta
  • 0 (2 voturi)    
    Asteptam cu interes (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:45)

    Vlad [anonim]

    Asteptam cu interes Sulfina Barbu, Radu Berceanu, Dorin & Elena Cocos.
    • 0 (0 voturi)    
      Momentan nu, prietene (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 21:49)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Stii de ce ?
      Pot fi folositi in continuare si vor fi sacrificati la momentul oportun pentru ridicarea in slavi a derbedeului
    • +1 (1 vot)    
      Faceti plangere la parchet - nu doar "asteptati" (Joi, 17 ianuarie 2008, 10:06)

      m.a. [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Daca aveti informatii despre ilegalitati comise de astia, faceti plangere la parchet. <br><br>E ciudat ca PSD si PNL sunt LA PUTERE si se smiorcaie ca Udrea, ca Berceanu, ca nu stiu ce.<br><br>Pai cand esti la putere nu te mai smiorcaci frate - ca doar ai PUTEREA, adica ai mijloace sa FACI ceva -<br><br>Daca nu faci, atunci inseamna ca esti complice cu infractorii, si atunci e foarte grav (dar asta e greu de crezut, fiindca astia va sunt adversari politici)<br>SAU,<br>Nu exista nimic cu care sa-i inhati si faci doar gargara stand la PUTERE, si PE BANII NOSTRI.<br><br>Hotarati-va odata!<br>Primul ministru are Corp de Control, aveti in mana Ministerul de justitie, aveti 3 ani de barfe si scandaluri in ziare si la televiziuni -<br><br>Lasati boceala pt. cei care sunt in Opozitie. Voi aveti datoria sa faceti pt. ca sunteti LA PUTERE.
      • -1 (1 vot)    
        Care "LA PUTERE"? (Joi, 17 ianuarie 2008, 10:49)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui m.a.

        Puterea inseamna SRI + procuratura domnule, in caz ca nu stiai, nu vax-uri ca ministerul justitiei si corpul de control al nu stiu cui. E adevarat ca PNL avand guvernul ruleaza bani, dar asta nu inseamna neaparat putere...
        • +1 (1 vot)    
          PUTEREA inseamna si RESPONSABILITATE (Joi, 17 ianuarie 2008, 12:09)

          m.a. [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          PSD si PNL sunt la PUTERE acum chiar peste tot;

          SRI este la PSD;
          SIE este la PNL;
          Ambele sefii si la SRI si la SIE au fost votate de majoritatea parlamentarilor, adica DE PUTERE

          Primul ministru are Corp de Control;
          In 2003 si 2004 Nastase trimitea acest Corp de control sa verifice pe toata lumea; primaria capitalei era mereu "calcata" de el;

          GUVERNUL e al PSD si PNL; el are banii si deci influenta si puterea.

          DNA este controlat de Comisia Euriopeana, DNA raporteaza DIRECT CE;

          Asadar, ce impiedica PNL si PSD sa faca plangeri penale in legatura cu presupuse infractiuni;

          In loc sa se smiorcaie pe la televiziuni, sa acuze si sa faca scandal neintreript de 3 ani ?

          Cine are PUTERE are RESPONSABILITATE; adica, daca stii si NU FACI, atunci ori esti complice cu infractiunile (ceea ce nu e cazul) ori nu e adevarat.

          Pt. Hotnews: ce trebuie sa fac sa nu mai apara in postarea mea caracterele : <b><b> ?
          • -1 (1 vot)    
            Corect (Joi, 17 ianuarie 2008, 12:58)

            Vlad [anonim] i-a raspuns lui m.a.

            SRI asculta de PSD, SIE de PNL, DNA de Comisia Europeana... si marmota invelea cicolata in staniol. Sunteti naiv domnule.
            • 0 (0 voturi)    
              LA PUTERE (Joi, 17 ianuarie 2008, 14:48)

              m.a. [anonim] i-a raspuns lui Vlad

              SRI si SIE - cu sefi de la PSD si PNL - asculta de cei care i-au votat, adica de majoritatea din parlament - despre care nimeni nu poate spune ca-l sustine pe Basescu. DNA raporteaza dublu, si la Ministrul Justitiei si la Comisia Europeana, la Bruxelles, vezi o postare mai jos.
              Corpul de control al primului ministru sta cu paiul in gura si nu face nimic - dar primeste pt. asta vila ANL.
              In Concluzie, scuze si acuze de la PSD si PNL deci de la PUTERE de 3 ani incoace, adica vorbe goale pe nervii nostri (cei care platim) -si FAPTE ioc.
  • +3 (3 voturi)    
    Foot Mercato (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:50)

    moshu49 [utilizator]

    Ca la fotbal, cã tot suntem în campanie, se poate spune cã F.C. DNA a fãcut cea mai tare achizitie: opt la numãr, numai unu si unu!
  • +3 (3 voturi)    
    Macar unul sa o incurce (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:54)

    A Dandanache [utilizator]

    Daca macar unul din lista asta o incurca si tot ar fi ceva. S-ar crea in sfirsit un precedent si sacalii din politica s-ar gindi de doua ori inainte sa se apuce de furat ca in codru.
  • -1 (3 voturi)    
    Felicitari Basescu (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:24)

    Trubadurul [utilizator]

    A fost odata ca niciodata un ministru care vindea vapoare de parca erau toate mostenire de familie si nu patea nimic....Dar cum in tarisoara mea iarna nu e ca vara si nici legea respectata ca in Scandinavia, am sentimentul ca totul nu e decat o cacealma a la...Robin Hood. Asa de placerea caprei crapate... Si basmul se sfarsea...Nastase ajungea la adanci batranete si juca bobicul cu ....Basescu.
  • +1 (1 vot)    
    B-08-SEN si B-08-DEP (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:43)

    horace [utilizator]

    deci incap toti in cele 2 masini si cu sofer
    :)))))))))))))))))))))))))))))))))
  • +3 (3 voturi)    
    E greu sa lupti cu mafia (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 18:24)

    Petrovici [anonim]

    Inca nu e nimic deoarece trebuie ca Melescanu sa dea dispozitie sa se puna decizia in aplicare. Si daca el nu o da ca nu-i da voie seful lui, Iuda Tariceanu, nu s-a facut nimic. Mai e mult pana departe. Ca sa nu mai spunem ca cine stie ce mai hamaie gagica mafiota de la CSM. Cu CSM-ul l-au cam incoltit pe domn Presedinte. Mafia asta e dibace tare. Au avocati unsi cu toate alifiile si sunt in stare de orisice. Iuda Tariceanu se grabeste tare s-o instaleze pe NN Pauker sa termine complet cu puterea Presedintelui. Presedintele stie bine asta si treaba cu dosarul profesional e doar o justificare de care mafiotii urla ca nu vor sa tina seama.
  • +3 (3 voturi)    
    CRP (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 21:39)

    sergiu [anonim]

    Uitati-va pe antena 2 asta seara Ciutacu o albeste pe matracuca de la CSM. Cica de ce sa vedem dosarele personale ale magistratilor? Sa le tina ascunse sa nu mai stim cine ne imparte dreptatea in Romania.
    Mare jigodie esti mai Ciutacule cica asta e jurnalist. CRP-ul nu se sesizeaza de orgiile jurnalistice ale ciutacului national?
  • 0 (2 voturi)    
    Basescu, o jigodie ca toti ceilalti (Joi, 17 ianuarie 2008, 0:39)

    Teo_M [anonim]

    Basescu face un joc care noua ne convine, dar tot simplii spectatori suntem. Ei sunt actorii si fiecare incearca sa iasa deasupra celuilalt, iar noi, romani adevarati, aplaudam o tabara sau alta de pe margine. Cineva observa bine mai sus ca pe lista urmariilor penal nu sunt PD-isti .... so, va bucurati ca prostii ca sistemul este tot ala vechi (o tabara ii da la glezne celeilalte pe orice cale).
    • +1 (1 vot)    
      "Basescu ca toti ceilalti" (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:59)

      Axum [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

      daca ar fi ca toti ceilalti, atunci ar fi o fericire. L-am vedea pe Voiculescu si Patriciu sprijinind reforma in justitie, madam Norica nu ar mai pune talpi legii ANI si astazi am fi avut o lege ANI gata si Agentia ar fi functionat de mult.

      As vrea eu ca "toti ceilalti" sa fie ca Basescu, si doar basescu sa fie singurul care sa NU VREA ANI SI REFORMA JUSTITIEI - pentru ca el si asa nu are nicio putere.
      Si ca atunci le-am fi avut demult pe toate astea :)
    • 0 (0 voturi)    
      urmariti penal pd (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:49)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Teo_M

      pe lista respectiva nu dar DNA cerceteaza penal PD-isti.
  • -1 (1 vot)    
    Subiect (Joi, 17 ianuarie 2008, 3:22)

    Cosmin [anonim]

    Tara mica, obiceiuri straine, comentarii langa subiectul de presa, de obicei nu se da "sah" la nebun.
  • +3 (3 voturi)    
    Alternanta la guvernare (Joi, 17 ianuarie 2008, 8:48)

    Lolek [anonim]

    @Teo_M - dar este foarte bine ca o tabara ii da la glezne celeilalte.

    Chiar ceea ce imi doresc esta ca tabara asta a lu Base sa dea la gioale cat cuprinde PSD-ului si PNL-ului si pe urma cand se intoarce roata (odata-si odata tot se intoarce) PSD-ul si PNL-ul sa dea la gioale PD-ului.

    Poate asa se face drq curatenie ! Asta este singurul beneficiu al alternantei la guvernare, beneficiu pe care deocamdata nu l-am simtit, pentru ca pana acum au plecat ai nostri, au venit ai nostri. Vreau sa vad dusmanie intre ei, nu schimburi acide in fata camerei si pupaturi in pauzele publicitare.

    Totul este ca justitia sa nu doarma si sa nu fie "aservita".
    • -1 (1 vot)    
      Alternanta, nu Basescu (Joi, 17 ianuarie 2008, 10:47)

      Teo_M [anonim] i-a raspuns lui Lolek

      @Lolek - Ai dreptate cu alternanta, dar asta nu inseamna ca justitia nu e aservita .... e aservita gastii de la putere, ceea nu e democratic. Basescu isi urmareste interesul, aparent si momentan comun cu al nostru. Asadar, traiasca alternanta, nu Basescu. El nu e cu nimic diferit de predecesori .... un nou berbec care foloseste mijloace la limita democratiei pentru a satisface interesul grupului de mafioti pe care il reprezinta.
      • 0 (0 voturi)    
        Q (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:50)

        The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Teo_M

        Care e interesul real al lui Basescu?
  • -1 (1 vot)    
    TOT ASA L-AU APLAUDAT SI NEMTII PE HITLER (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:11)

    Teo_M [anonim]

    Atentie! Aveti grija ce va doriti ca s-ar putea implini! Basescu vrea sa puna cu botul pe labe opozitia sub toate formele sale. A pus pe lista toate partidele care-l sacaie. Hai sa fim seriosi, Chiuariu, Nagy si Seres sunt marii corupti ai Romaniei? Astia sunt pufani, sunt pusi acolo ca sa iasa partidele la numar pe lista. Basescu vrea doar sa bage spaima in oasele opozitiei pentru un viitor mandat linistit. Daca-i va iesi jocul, veti vedea ca toate avertismentele despre dictatura basesciana se vor adeveri. Continuati sa aplaudati ....
    • +2 (2 voturi)    
      TOT ASA VOR FURA SI CELE 30 DE MILIARDE DE LA UE (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:54)

      Axum [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

      Si tu vei ramane in fundul gol, sau poate stai cu ei la masa si atunci nu-ti convine.

      Auzi, astia sunt hoti mici ! Parca conteaza daca sunt mici sau mari, cand e vorba de BANUL TAU si BANUL CARE VINE PENTRU TINE DE LA UE

      Stai linistit, cand se vor vedea cu banul in brate vor deveni brusc hoti foarte mari; numai ca atunci va fi prea tarziu.
      • -1 (1 vot)    
        NU E VIZATA HOTIA, CI UNII PRESUPUSI HOTI (Joi, 17 ianuarie 2008, 10:30)

        Teo_M [anonim] i-a raspuns lui Axum

        Basescu nu lupta contra hotiei, el are ceva cu anumiti hoti. Prin urmare, avem o lupta pur politica. E vreo noutate? De 18 ani avem doar lupte politice .... aaaa, intr-adevar, acum poarta haina luptei anticoruptie, ca da mai bine la imagine, se excita opinia publica. Incercati sa priviti din mai multe perspective.
        • +1 (1 vot)    
          DNA RAPORTEAZA DUBLU (Joi, 17 ianuarie 2008, 11:36)

          Axum [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

          Aseara am aflat si eu asta de la emisiunea 100% cu Alina Mungiu.

          Adica, DNA raporteaza si in tara, MINISTRULUI DE JUSTITIE

          Dar si :

          COMISIEI EUROPENE la Bruxelles

          Cum ar putea sa fie DNA "politizat" in aceste conditii ?
          Pt. ca daca DNA ar raspunde la comenzi politice, am fi aflat asta imediat de la Comisia Europeana.

          In plus, muschiulosii astia care tipa aici in tara ca DNA e politizat, ar face reclamatie la Bruxelles daca ar fi asa - Adrian nastase facea astfel de chestii in 2005 si 2006, pana cand i-au trantit aia usile in nas.

          Mai mult, in cazul Rodicai Stanoiu, Comisia Europeana a facut presiuni timp de 1 an intreg sa fie schimbata pt. imixtiune in procesul de justitie (ea a afirmat ca nu vede nimic rau ca magistratii sa faca politica). Iliescu a tinut-o in functie si abia cand Raportul de tara al Comisiei Europene din martie 2004 a fost dezastruos la justitie, abia atunci i-a dat Iliescu drumul din brate lui Stanoiu.

          Asta a fost un exemplu ca sa vedeti ce inseamna "control politic" asupra justitiei din Romania, si ce inseramna reactia Comisiei Europene la asta.
        • 0 (0 voturi)    
          perspective (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:52)

          The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Teo_M

          ca de exemplu?
    • +1 (1 vot)    
      Servulule (Joi, 17 ianuarie 2008, 11:05)

      alinc07 [utilizator] i-a raspuns lui Teo_M

      Se vede mare frustrare la tine, bre!
      Si ce de insinuari iti ies pe gura de-a randul...
      DA, bineinteles, Quariu este un mic corupt, in slujba unor mari corupti. Seres e la fel, o mica unealta, in mana lui Voiculescu.
      Sa fie cautati de bube, sa nu mai faca si alti pufani ca ei, desi unora ca tine, le place ce-au facut ei acolo in locurile in care au fost pusi.
    • -1 (1 vot)    
      Te contrazici (Joi, 17 ianuarie 2008, 12:11)

      Teo_M [utilizator] i-a raspuns lui Teo_M

      @alinc07: Il aplauzi pe Basescu, dar sustii ca Seres si Quariu sunt mici, deci sunt urmariti micii corupti. Unde e gloria lui Base? In plus, zici ca au fost incompetenti .... te intreb: daca nu au schimbat istoria in scurtul lor mandat, inseamna ca sunt corupti?
      • 0 (0 voturi)    
        eh (Vineri, 18 ianuarie 2008, 1:01)

        The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Teo_M

        Din pacate Quariu a fost pe cale sa schimbe istoria...inclusiv cea europeana prin sugestiile cu privire la raportul comisiei.

        In privinta micilor corupti ce am inteles eu din postul anterior e ca prin punerea la punct a micilor corupti li se taie robinetul marilor corupti. Micii corupti sunt instrumentul de care cei mari se folosesc pentru a avea acces la resurse.

        Iar faptul ca nu sunt atacati direct marii corupti poate fi dovada faptului ca traim totusi intr-un stat de drept.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:54)

    Cornel [anonim]

    Eu personal nu vad la majoritatea celor care-l apara pe Basescu idolatrie. Vad ca respectivii spun Basescu ne place ca face ceva ce vrem si noi sa faca. Asta este si esenta democratiei atata timp cat un om ales de noi face ce vrem noi sa faca este bune cand nu jos cu el si altul la rand.
    In schimb la cei care-l critica furia impotiva lui Basescu parca le-a luat mintile. Un exemplu din sutele de exemple. Pana ieri ziceau: sa ne lase Basescu in pace cu lupta anticoruptie ca uite a trecut atata vreme de cand Curtea Constitutionala i-a dat dreptul sa avizezeze inceperea urmaririi penale pentru ministrii cercetati si nu o face. Ieri a avizat inceperea urmaririi penale pentru opt ministrii si fosti ministrii si cei ce-l critaca au si inceput : Da a facut asta pentruca este an electoral si vrea sa mai ciupeasca voturi de la electorat.
    Sa faca toti cei ce vor sa ciupeasca de la electorat voturi cum face Basescu si zau ca nu ar fi rau. In felul asta poate am starpi coruptia in Romania
    • -2 (2 voturi)    
      Circ si atat (Joi, 17 ianuarie 2008, 12:25)

      Teo_M [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

      @Cornel: frate, si Hitler facea pe placul multor germani, asta nu inseamna ca era democrat. In fond, tu esti sustinatorul circului. Sa fie satisfacute frustrarile publicului si atat. Sa vedem sange. Mai importante de cat circul si sangele sunt principiile democratiei. Jocul politic al presedintelui este benefic democratiei? Respecta regulile democratiei? Faptul ca sunt folosite serviciile secrete pentru a haitui opozitia este democratic? Nu toti coruptii sunt vizati, ci doar coruptii lor. Si tonul demagogic .... construim democratia cu sabia, cu mijloace nedemocratice. E corect?
      • +1 (1 vot)    
        Jigodiile nu vor sa se faca lumina (Joi, 17 ianuarie 2008, 13:30)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

        Eu sunt sustinatorul zgomotului politic. Liniste am avut pe vremea lui Ceusescu. Aveam comunicate oficiale la telejurnal si atat. Stiam noi atunci ca ministrul cutare fura, nu stiam era secret de stat. Cine isi doreste liniste politica in Romania de azi este prietenul hotilor.
        Uitati ce doreste baragladina ajunsa presedinte CSM. Doreste sa nu mai vada publicul dosarele magistratilor. Adica noi prostimea sa stam la locurile noastre si sa-i lasam sa ne conduca orice incapabil si sa fure in liniste. Zici ca nu toti coruptii sunt vizati ci doar coruptii adversarilor lui Basescu. Adversarii de azi ai lui Basescu de exemplu PSD, PC, UDMR au fost la guvernare ani de zile cine i-a impiedicat sa aduca in justitie pe cei certati cu legea. Si apoi ce ma intereseza ca acum sunt trimisi in justitie doar 50% din hoti cand in guvernarile anterioare au fost trimisi in justitie doar 0,001% poate nici atat.
        Ce democratie este aia in care un prim ministru numeste ministrii aiurea fara competente sau cu moralitate zero doar pe principii clientelare.
        In concluzie: Sa nu fie liniste pana cand hotii din toate taberele nu ajung acolo unde le este locul.
        Vreau sa stiu la fiecare numire in functie importanta intr-o institutie a statului, la fiecare candidatura pentru primar, presedinte de tara, senator si deputat dosarul personal al respectivului.
        Teo_M impresia mea este ca tu esti din aia care a mancat kkt toata viata si acum se tem ca vede toata lume cu cine are de a face.
        In fond cei ce vreti liniste mergeti fratilor in cimitir ca acolo este liniste deplina.
      • 0 (0 voturi)    
        Tovarasul Teo (Joi, 17 ianuarie 2008, 13:33)

        Fidel Castro [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

        Camarade, te iubesc, hai in Cuba ca aici e liniste si pace.
        Saracu' de tine mai Teo, te-au indoctrinat astia tare. Probabil ca esti unul de ala care de vezi pe strada niste borfasi operand, lasi capul jos elegant si nu zici nimic pentru ca, nu e asa, tu esti baiat subtire si nu vrei sa faci circ. Mai mult, constiinta iti spune ca nu poti interveni pentru ca ai fost amendat c-ai trecut pe rosu si, evident, n-ai caderea morala sa-i opresti cumva pe borfasi.
        Chiar nu vezi ca si acesti oameni se comporta precum tiganii aia de la stiri, care atunci cand sunt ridicati de mascati urla ca din gura de sarpe ca au fost agresati si nesimititi de militieni i-au bruscat si nu le-au vorbit cu frumosu'.
        Oricum eu tot te astept in Cuba unde e soare, cald si liniste.
      • 0 (0 voturi)    
        Musca fara cap face mare zgomot (Joi, 17 ianuarie 2008, 14:18)

        Teo_M [utilizator] i-a raspuns lui Teo_M

        @Cornel si @Fidel Castro, mi-a placut, aveti umor, insa nu este de ajuns pentru a intelege ceea ce se intampla. Zgomotul e bun atunci cand participa si societatea civila. @Cornel: "Adica noi prostimea sa stam la locurile noastre si sa-i lasam sa ne conduca orice incapabil si sa fure in liniste." Nu facem asta? Romanul sta pe tusa si carcoteste pe la colturi. Romanul nu stie ce e aia implicare sociala. Pana si pentru a se revolta, romanul trebuie manipulat. Trist. Jocul este al lor, de multe ori doar pentru lumina reflectoarelor. Se face valva in presa, Basescu pozeaza in costumul de Superman, noi comentam pe forumuri, apoi se asterne linistea si toti sunt achitati. Ce naiba, acu' cativa ani faceau afaceri impreuna. Asa credem noi ca se indreapta societatea, cu Superman si sacrificiul de sine al cetateanului (apropo @Fidel Castro, chiar ar fi o prostie sa fac eu treaba politiei). Recunosc, Basescu are o mare calitate, stie sa se promoveze.
        • +1 (1 vot)    
          "Basescu pozeaza" (Joi, 17 ianuarie 2008, 15:35)

          Axum [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

          daca basescu "pozeaza" de ce nu pozeaza si tariceanu si PSD, de exemplu, ca sa-i ia fatza lui basescu ?
          Tariceanu are Corpul de control al primului ministru, PSD si PNL au SRI si SIE, DNA e independent si am inteles ca este supravegheat de Comisia Europeana,

          De ce nu voteaza PSD si PNL in parlament IN FAVOAREA reformei in justitie, ca sa "pozeze" si ei, de ce voteaza numai impotriva ?

          De ce stau cu legea lustratiei in sertar, cand Guvernul o poate adopta imediat prin ordonanta de urgenta, ca sa-si faca reclama cu asta, ca televiziuni le au pe toate ?

          Daca toate televiziunile sunt ale lor, de ce nu-si fac reclama asa - in loc sa distruga economia cu pomeni electorale ?

          Reforma justitiei si lupta anti-coruptie NU COSTA bani.

          Doar vointa politica.
          • +1 (1 vot)    
            PSD=PNL (Joi, 17 ianuarie 2008, 15:57)

            mona [anonim] i-a raspuns lui Axum

            De acord, Axum.
            Psd si Pnl aveau ocazia sa apara ca cele mai reformatoare partide. Pnl spune din 1990 ca vrea Lustratie, deconspirare, anticoruptie etc. Si cind au ocazia sa fie la putere, ei ce fac? O tin pe Norica procuroarea in brate, pun piedici Legii Lustratiei, ANI, politizeaza TVR, se inhaita cu Iliescu, Hrebenciuc s.a., fac pomeni electorale, birocratizeaza administratia, etc. Ce-i impiedica sa faca ce au promis in 2004? Acum PNL este la guvernare singur. Da sute de ordonante.
        • 0 (0 voturi)    
          Musca de pe sapca (de militian?) a lui Teo (Joi, 17 ianuarie 2008, 16:56)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

          Teo nu confunda defectele tale personale
          cu ale intregului popor roman. Din cele scrise
          de tine rezulta clar: faci parte din categoria Norica
          Nicolai. Tu spui in esenta poporul este prost adica
          "sta pe tusa", "carcoteste pe la colturi", "nu stie ce
          e aia implicare sociala", se revolta doar manipulat
          Pai Teo asta zic toti cei ce fura acest popor.
          Ei ne dispretuiesc zicand ca suntem prosti si
          stam in banca noastra si ii lasam pe ei sa fure.
          Pai avem doua alternative:
          1. Facem liniste lasandu-i sa-si vada de sporirea
          prin furt din munca noastra a averilor si ajungem
          un fel de America Latina cu oameni foarte
          bogati iar restul foarte saraci ducandu-ne zilele
          cautand prin gunoiele de la masa hotilor
          2. Nu facem liniste, ne cerem drepturile, izolam
          hotii si nu-i mai acceptam in functii publice si
          in felul acesta intram in marea familie
          europeana
          Asa ca hai sa ne cerem drepturile incepand cu acest drept fundamental: Dosarele de activitate pentru toti cei ce cer demnitati publice. In fond noi ii platim si noi ii punem acolo sa ne reprezinte nu sa-si bat joc de noi si sa ne fure.
        • 0 (0 voturi)    
          Speranta moare ultima (Joi, 17 ianuarie 2008, 22:01)

          Teo_M [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

          @Eu: vad ca nu esti de acord cu mine. Dupa tine romanii nu sunt spectatori, ei se implica. Apoi spui ca avem doua optiuni, una dintre ele fiind neimplicarea. Pai nu ziceai ca aceasta nu este o optiune, ca romanii stiu sa-si ceara drepturile, stiu sa condamne nedreptatea? Asta e realitatea prietene, Basescu nu impune principii (nici cel pe care il ceri de a fi verificate dosarele tuturor celor care doresc functii). Vei vedea dosare doar cand va vrea marinarul, nu cand cere romanul. cat despre gandirea demnitarului corupt, se pare ca are dreptate: romanii sunt foarte buni incasatori. Ai vazut "Tacerea mieilor"?
          • 0 (0 voturi)    
            Actiunile Guvernului de LA PUTERE (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:13)

            Oma [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

            Poetule, singurul care face ceva IMPREUNA cu opinia publica este acest marinar. Nu "impune" principii, le construieste IMPREUNA cu noi.

            In rest, gandirea asta sibilinica este de obicei o gandire de om infrant.
            Sfat: incearca sa justifici actiunile Guvernului, ca el este LA PUTERE. te fereste de gandirea sibilinica, pt. ca guvernul nu-ti ofera perspective pentru Viitor.

            Ipoteza: daca si Guvernul ar actiona vreodata in sensul dorintelor populatiei? Ce s-ar intampla ?
            Si: de ce nu o face ?
  • 0 (0 voturi)    
    A inceput curatenia. (Joi, 17 ianuarie 2008, 16:28)

    Statupalmabarbacot [anonim]

    Spun si eu: Nu faceti fratilor liniste ca liniste vor jigodiile inbogatite pe seama noastra.
    Ele vor liniste sa poata fura in continuare.
    Sa cerem sa se publice datele privind activitatea tuturor care vor sa ajunga in demnitati publice. Numai asa vom fi siguri ca suntem reprezentati de oamni integri.
    Uitati-va la emisiunile de la televiziunile de doi bani Realitatea, antelele acolo jurnalist cu constiinta vanduta incearca sa ne convinga ca hahalere ca Norica Nicolai sunt ingeri veniti printre noi.
    Sa va fie rusine Gadea, Razvan Dumitrescu, CTP, Ciutacu, Carstoiu, Nistorescu, Sorin Rosca Stanescu, Ionita, Mircea Badea ... si ceilalti care vreti sa transformati meseria de jurnalisti in "spalator de cadavre" politice. Vine ziua cand colegii vostri din presa va vor izola ca pe niste ciumati.
    Pentru mine important este ca a inceput curatenia si sper ca ea sa continue.
  • -1 (1 vot)    
    Procurorii n-ar trebui sa aiba avizul nimanui! (Joi, 17 ianuarie 2008, 18:33)

    Vlad [anonim]

    Treaba asta cu datul avizului e o tampenie. Ce treaba are basescu cu avizatul? Sa inteleg ca daca era propusa Elena Udrea atunci avizul era negativ sau ce?!?
    Procurorii trebuie sa-si inceapa treaba fara avizul nimanui! DNA-ul raspunde direct la Comisia europeana nu la presedinte. Nu trebuie lasati politruci gen basescu sa-si faca campanie electorala pe seama justitiei!
    • 0 (0 voturi)    
      Rastalmacitorii de serviciu (Joi, 17 ianuarie 2008, 19:47)

      Diana [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Va dati seama ce scandal ar fi la aflarea stirii:
      DNA cere presedintelui basescu inceperea urmaririi penale pentru Elena Udrea iar presedintele Basescu refuza.
      Asa ca nu tine diversiunea.
      Hai mai cautati ceva tov rastalmacitori.
    • 0 (0 voturi)    
      E rastalmacire pt. ca nu-ti convine (Joi, 17 ianuarie 2008, 21:49)

      Teo_M [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Ce Diana? Tie ti se pare normal ca justitia sa ceara avizul presedintelui in orice situatie? Normal ca e ok, atat timp cat presedintele e Base. Daca era Nastase, nu mai era ok. Imediat de zbarlea "separarea puterilor" in creierasul tau ...
      • 0 (0 voturi)    
        Avizul ala nu-i nici normal nici anormal e : (Vineri, 18 ianuarie 2008, 0:03)

        Oma [anonim] i-a raspuns lui Teo_M

        CONSTITUTIONAL
        pur si simplu asta cere Constitutia in cazul unor persoane urmarite penal, care fac sau au facut parte din guvernul Romaniei
        Cititi constitutia, prieteni
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Vineri, 18 ianuarie 2008, 1:10)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Cred ca Basescu s-ar bucura ca DNA sa poata incepe urmarirea penala fara avizul sau.

      Cei dornici de avize lucreaza la un alt palat...pusi de noi din pacate..
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Teo (Joi, 17 ianuarie 2008, 23:38)

    Mircea [anonim]

    Teo bag eu seama ca este normal ce-ti convine tie.
    Cum o intorci ca la Ploiesti. Dar sa revenim.
    Te citez: "Romanul sta pe tusa si carcoteste pe la colturi. Romanul nu stie ce e aia implicare sociala. Pana si pentru a se revolta, romanul trebuie manipulat."
    Aceasta afirmatie imi este suficienta spre a te pune acolo unde iti este locul alaturi de banditii neamului pe care ii sustii. Cred ca esti Ciutacu dupa ce ai iesit din emisiune de la antene.
    In rest nu sunt decat zvarcoliri de bandit prins cu mana in buzunarul victimei.
  • 0 (0 voturi)    
    Scapa-ne de hoti Teo (Joi, 17 ianuarie 2008, 23:46)

    Tudorica [anonim]

    Teo de ce mai stai omule printre romanii pe care oricum ii detesti?
    "Inteligenta" ta este asa de mare incat fiecare clipa pierduta in Romania pentru tine este un chin. Pleaca omule cu hotii pe care-i aperi in lumea larga si noi toti o sa te pretuim. Fa si tu un act patriotic si scapa-ne de cei ca tine.