Rectorul Universitatii de Vest din Timisoara cheama la lupta impotriva plagiatelor: In 2021 trebuie sa fim imaculati

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 19:38 Actualitate | Esenţial


Marilen Pirtea
Foto: Agerpres
Rectorul Universitatii de Vest din Timisoara (UVT), Marilen Pirtea, care este si presedintele Consortiul Universitaria (format din cele mai bune cinci universitati din tara), lanseaza un apel la colegii universitari, in contextul desemnarii orasului Timisoara drept capitala culturala europeana in 2021, de a face front comun pentru apararea eticii in cercetare. "Avem nevoie sa ne coordonam, pentru a curata trecutul si lumina viitorul (...) In 2021 trebuie sa fim imaculati, mai ales in Timisoara", afirma Pirtea intr-o postare pe Facebook. El spune de asemenea ca se angajeaza sa organizeze la Timisoara prima conferinta pe aceasta tema.

"'Shine your light - Light up your university!' Oamenii care isi lumineaza orasul merita universitari care isi lumineaza universitatile. Invit colegii din Consortiul Universitaria la actiuni comune ale comisiilor responsabile de etica cercetarii. Avem nevoie sa ne coordonam, pentru a curata trecutul si lumina viitorul. Este un moment in care suntem chemati sa luminam camerele intunecoase ale invatamantului universitar romanesc. Ii invit si pe rectorii celorlalte universitati timisorene sa devenim varf de lance in lupta pentru integritate academica. Avem treaba! In 2021 trebuie sa fim imaculati, mai ales in Timisoara. Eu ma angajez sa organizam la Timisoara prima conferinta a eticii in cercetare. Fiat Lux!", a scris Marilen Pirtea, sambata, pe pagina sa de Facebook.

Consortiul Universitaria reuneste cinci dintre cele mai prestigioase universitati din Romania: Academia de Studii Economice din Bucuresti, Universitatea din Bucuresti, Universitatea "Babes-Bolyai" din Cluj-Napoca, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi si Universitatea de Vest din Timisoara.

Timisoara este orasul romanesc ce a fost ales pentru a deveni Capitala Europeana a Culturii in 2021.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1720 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Pirtea seamana cu Ion Iliescu (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:22)

    Carpi [utilizator]

    Are ,,treaba'' cu educarea intregii tari, dar pe locuitorii Ferentariului il lasa pe seama romanilor sa ii educe !!!
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 21:26)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Si atunci, care-i solutia? (Duminică, 18 septembrie 2016, 0:29)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui

      Sa inchidem cu totii taraba?
      Sau totusi sa incercam, atat cat putem, sa facem bine fiecare la locul sau?
      Desigur, Androneasca, Campeanu, Costoiu si altii din tagma lor incearca sa promoveze incompetenta si ticalosia in sistem. Dar ei au cel mai mult de castigat din demobilizarea tuturor celorlalti.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:40)

        [anonim] i-a raspuns lui anonim3

  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 18 septembrie 2016, 2:56)

    andipetre [anonim]

  • -2 (4 voturi)    
    Tara arde si... (Duminică, 18 septembrie 2016, 9:16)

    malureanu [utilizator]

    Dl Pirtea ( se scrie oare cu î ?) crede ca Timisoara nu poate fi un oras european de succes decat dac se rezolva problema plagiatelor ! (NB- Consortiul Universitaria este, in fapt, o oficina PDL/PNL, condusa de membri de partid sau de simpatizanti ai celor doua partide! Nu intamplator, dl. Pirtea a aderat la PDL in 2008, cand au venit portocalii si Conducatorul la putere, ca sa ii fie domniei sale bine! Oare ce-ar fi daca s-ar verifica, de par examplu, doctoratele dlui Pirtea, doamnelor Andreea Paul, Ghorghiu - ultima are un CV cu studii diverse greu de completat intr-o viata de om, evident falsificat!).
  • +1 (1 vot)    
    Plagiatele au compromis învățământul. (Duminică, 18 septembrie 2016, 9:32)

    asavreau [utilizator]

    Metoda plagiatelor și a diplomelor luate pe bani au compromis intelectualitatea prin introducerea în rândul intelectualilor a unor borfași.A venit timpul ca borfașii să fie expulzați din mediul universitar și intelectualitatea să-și recapete demnitatea.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Partea (Duminică, 18 septembrie 2016, 10:12)

    Tambrian [utilizator]

    Va stiu toti de la UV Timiosoara ca sunteti mare.
    Lasati si pe altii sa aunga la acelasi rezultat.
    Nu mai de bine domnule RECTOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Păi (Duminică, 18 septembrie 2016, 15:20)

    dan63 [utilizator]

    Facem legea: „Oricine are voie să copieze” și am rezolvat problema, suntem imaculați. Și unici... așa cum ne voia iliescu, încă dinainte de 1989. La fel ca Elena Ceaușescu.