Klaus Iohannis a postat un mesaj video pe Facebook. Astazi putem sa aratam cu totii ca ne pasa si ca suntem uniti

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2015, 20:58 Actualitate | Esenţial


Presedintele Klaus Iohannis a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj video, insotit de o scurta declaratie scrisa. "Sunt momente cand o natiune isi da masura coeziunii, a solidaritatii si, pana la urma, a tariei sale. Astazi putem sa aratam cu totii ca ne pasa si ca suntem uniti", scrie seful statului in postare.

"In aceste momente avem datoria sa invatam o lectie, din pacate platita cu atatea vieti, cu atata suferinta. Nu mai avem voie sa toleram incompetenta unor autoritati, ineficienta unor institutii, nu mai putem lasa coruptia sa se intinda pana ucide. Trebuie sa ne asumam fiecare rolul pe deplin de cetateni activi si implicati, care stiu sa actioneze impreuna pentru ca le pasa de societatea si tara in care traiesc, sa fim solidari si sa cerem autoritatilor sa fie responsabile pentru ca asemenea tragedii sa nu se mai intample niciodata. Zecile de tineri loviti crunt si familiile lor merita acest angajament al nostru", afirma seful statului in mesaj. 

El subliniaza ca tragedia trebuie privita cu compasiune si responsabilitate. 

"Doamnelor si domnilor, dragii mei compatrioti, ma adresez astazi fiecaruia dintre dumneavoastra cu gandul ca traversam un moment de grea incercare. O tragedie cumplita a lovit sute de familii din Romania. Fie ca ne indreptam gandurile spre cei care au pierit in incendiul devastator, fie ca ne rugam pentru sanatatea si supravietuirea tinerilor care se lupta pentru viata in spitale, trebuie sa privim aceasta tragedie cu toata compasiunea, dar si cu toata responsabilitatea. Sunt momente cand o natiune isi da masura a coeziunii, solidaritatii si pana la urma, a tariei sale. Astazi putem sa aratam cu totii ca ne pasa si ca suntem uniti. Ne-au aratat-o deja sute de asistente, infirmiere si medici care au venit la spitalele lor fara sa fie chemati sau obligati, miile de romani care au donat sange sau zecile de studenti si voluntari ce si-au oferit sprijinul oriunde era necesar", spune presedintele Iohannis. 

Seful statului le multumeste cadrelor medicale, donatorilor, studentilor si voluntarilor pentru initiativa, implicare si omenie. 

"Ii asigur pe toti de respectul meu si le transmit recunostinta multor concetateni", a aratat el.

Sunt momente cand o natiune isi da masura coeziunii, a solidaritatii si, pana la urma, a tariei sale. Astazi putem sa aratam cu totii ca ne pasa si ca suntem uniti.

Posted by Klaus Iohannis on Sunday, November 1, 2015






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4766 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Nu, mersi! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:05)

    Alui [anonim]

    Nu vreau sa fiu "unit" cu cei responsabili direct si indirect pentru starea in care sa afla România.
    • +2 (6 voturi)    
      Va rog sa corectati! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:04)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Mesajul a fost dat pentru Antena 3 si apoi l-a pus pe pagina lui de Facebook. Adica s-a dus sa vorbeasca despre anticoruptie la Antena 3 care promoveaza coruptia prin sustinerea lui Dan Voiculescu, Victor Ponta si toata sleahta din PSD-UNPR. USL isi vede de treaba iar Iohannis confirma ca fraierul acest lucru...:)))
      • +2 (4 voturi)    
        nu vom invata nimic (Luni, 2 noiembrie 2015, 2:16)

        Tudorache [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        atata timp cat si de aceasta data evenimentul se politizeaza si adevaratele cauze si adevaratii vinovati sunt amintiti doar tangential, lumea nu va invata nimic.
        Pe toate canalele si in toata presa se spune ca vinovatii sunt guvernul, primariile, uneori chiar cei care au intervenit ca n-au facut-o profesionist, eventual martienii, dar in niciun caz cei care s-au dus acolo la "spectacol" sau cei care au organizat macelul.

        Toti asteapta de la stat sa le rezolve problemele, mai ceva ca pe vremuri. Nimeni nu mai vrea sa gandeasca cu propriul creier, sa analizeze ca parinte ca nu e in regula sa-ti lasi copilul minor in asemenea locuri insalubre, ca te poti astepta la orice de la o hazna transformata in loc de concerte, samd.

        Discursul lui Iohannis, in ton cu discursul tuturor liderilor europeni in fata unor astfel de momente. Continuarea o stim deja din Europa de Vest
    • +3 (5 voturi)    
      Tu ești unul dintre cei responsabili (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:50)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Prin vot ai contribuit indirect la starea în care se află România. E o vorbă: dacă nu faci parte din soluția unei probleme, înseamnă că faci parte din problemă.
  • +1 (19 voturi)    
    precizare (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:43)

    Arl [utilizator]

    Mesaj postat pe FB după difuzarea pe Antena 3. USL trăiește!
  • +2 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:51)

    klaudyuxxx [utilizator]

    atatea drapele romanesti in jurul lui si el tot nu stie ordinea corecta a culorilor #PozaDeProfilIohannis
  • 0 (6 voturi)    
    TREZESTE-TE Johannis (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:00)

    mnicku [anonim]

    Eu nu pot schimba Romania asa cum tu poti sa o schimbi in bine. TREZESTE-TE !!!!!
    Lasa feisbuk-ul si plimbarile. Dupa cum te-am vazut de 1 an de zile iti place sa calatoresti la nebunie si nu sa-ti faci treaba.
    Nu sta ca ficusu-n ghiveci !!! pune-ti mintea la contributie si fa-ti treaba de Presedinte, daca nu da-ti demisia .

    Impune ordinea si disciplina in tara. Taie-n carne vie daca trebuie. DAR TAIE !!!!!!!!!!! incepind de azi, maine e prea tirziu.
    Nu noi, oamenii simpli minarim legi, furam din banii statului ( pt medici si profesori nu sint bani de salarii decente, la drumuri la fel) si ne batem joc de tara asta, ci politicienii cu care rizi, dai mina si iei masa cu ei ca si cum nimic nu sa intimplat.
    Esti cumva complice cu ei?????/

    O multime de firme nu au autorizatii de functionare, stii asta d-le Johannis? nu stii, si nici nu-ti pasa.
    La fiecare incediu se da vina pe un scurtcircuit si se aranjeaza astfel incit nimeni sa nu plateasca.
    O sa zici ca nu-i treaba ta . Dar fa sa fie treaba ta !!!!
    N-am auzit sa te implici la catastrofa nationala numita CNADNR,- RO nu are drumuri ; la fel la Autoritatea se stat in constructii - se contruieste in RO alandala in dispret si fata de legi...

    As vrea sa fiu doar o saptamina in locul tau, sa vezi ceordine as face.

    Fereasca sfintul de un eventual cutremur, sa vezi atunci victime .
  • -3 (5 voturi)    
    Astazi da, dar maine? (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:49)

    dumitru rizoaica [anonim]

    Aceasta tragedie TREBUIE sa puna capat dezmatului televizat al apologetilor razboiului, care, aflandu-se in slujba unor interese straine, induc cu perfidie in mentalul poporului roman o ura morbida, irationala si absurda impotriva Rusiei, pregatind Romaniei si romanilor o noua tragedie ca cea de acum 75 de ani!

    Atunci propagandistii inconstienti serveau interesele Germaniei lui Hitler, iar astazi servesc interesele Americii!

    Nici atunci si nici acum, interesele Romaniei n-au contat si nu conteaza pentru propagandistii aflati in slujba intereselor straine, sau cu suflet de sluga!
    • +3 (3 voturi)    
      Agent rus! (Luni, 2 noiembrie 2015, 8:49)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui dumitru rizoaica

      Da mai "rusnacule", fost activist comunist, in iunie 1940 Rusia ne-a cedat Basarabia si nordul Bucovienei si noi drept multumire am dat dovada de ura morbida, irationala si absurda!
      Vai de capul, vad ca porti nume romanesc!
      Ce sentimente poate sa aiba poporul nostru fata de o tara care in decursul istoriei s-a dovedit a fi neprietena?
      Si ce legatura este intre nenorocirea intamplata si tampeniile pe care le scrii?
  • +2 (4 voturi)    
    Rockerii arsi, "unificatori" (Duminică, 1 noiembrie 2015, 23:06)

    contest [anonim]

    s-au distrat bine(si au ars la Flacara artei!) dar nu degeaba ci, care va' zica tocmai intru "Unirea in ganduri si simtiri" de care ne amintesc tv-urilii si pres'dintilii, unire in fine regasita dupa 25 ani, intervalul suficient si necesar "mamaligii" sa faca iar "fo' rivulutie"! ;)
    Sa intelegem ca "incidentul" era chitit din timp, coordonat kaghebistic cu "incidentul" aviatic rusesc in Egypt, sa intelegem ca nu-i doliu ci bairam!
    Ne era dor de marsuri si de "ievenimente" care re-unifica, zau! puahhh...
  • 0 (4 voturi)    
    Trist (Duminică, 1 noiembrie 2015, 23:13)

    Traian2015 [utilizator]

    In Romania si Rusia am ajuns sa cred in Haloween mai mult decat in Craciun.
  • +3 (3 voturi)    
    De acord, dar vrem follow-up (Duminică, 1 noiembrie 2015, 23:50)

    anonim3 [utilizator]

    "In aceste momente avem datoria sa invatam o lectie, din pacate platita cu atatea vieti, cu atata suferinta. Nu mai avem voie sa toleram incompetenta unor autoritati, ineficienta unor institutii, nu mai putem lasa coruptia sa se intinda pana ucide. Trebuie sa ne asumam fiecare rolul pe deplin de cetateni activi si implicati, care stiu sa actioneze impreuna pentru ca le pasa de societatea si tara in care traiesc, sa fim solidari si sa cerem autoritatilor sa fie responsabile pentru ca asemenea tragedii sa nu se mai intample niciodata. Zecile de tineri loviti crunt si familiile lor merita acest angajament al nostru".
    Tot dv., domnule presedinte, ati sustinut in campania electorala ca ne trebuie fapte, nu vorbe. E timpul si de fapte, curand.
  • +1 (7 voturi)    
    Ajunge (Luni, 2 noiembrie 2015, 0:19)

    Lea [anonim]

    M-am saturat pana peste cap de bla-bla-urile astuia....Si, ca tot vorbim de inutili: stie cineva unde-i Ponta? Sau nu poate fi deranjat pana nu se termina cursa de formula 1?
  • +2 (4 voturi)    
    Prompter (Luni, 2 noiembrie 2015, 0:55)

    CititorulComentator [utilizator]

    Decat cu cititul de pe prompter in stil fals...mai bine tacea, ca la tacut e perfect.
  • 0 (2 voturi)    
    mi-e (Luni, 2 noiembrie 2015, 1:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    o sila de papusa asta condusa de fesenistul mialake de-mi vine sa vomit... Sa fim uniti, in jurul cui? Al lui johanis, ponta si oprea? Nu, multumesc. E clar ca nemultumirea se acumuleaza si intr-un fel sau altul, va rabufni.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu vad (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:47)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      de ce dau minus, dar nevrednicul de klaus, condus cu dibacie de acest monstru ,mialake , nu are curaj sa se ia de hotii care ne conduc, de parca n-ar fi glasul celor care l-au ales...
  • +1 (3 voturi)    
    zi-i Ponta ceva! (Luni, 2 noiembrie 2015, 6:55)

    lili [anonim]

    "Nu mai avem voie sa toleram incompetenta unor autoritati, ineficienta unor institutii, nu mai putem lasa coruptia sa se intinda pana ucide. Trebuie sa ne asumam fiecare rolul pe deplin de cetateni activi si implicati, care stiu sa actioneze impreuna pentru ca le pasa de societatea si tara in care traiesc, sa fim solidari si sa cerem autoritatilor sa fie responsabile pentru ca asemenea tragedii sa nu se mai intample niciodata."

    Incompetenta, ineficienta, coruptie !
    Si o spune seful statului!
    Iar noi "sa ne implicam"!
    Da, da, o sa-i "sfatuim" sa-si dea demisia!
    Sau o sa votam la viitoarele alegeri mizeria de pe listele tuturor partidelor, ca altceva NU avem ca sa votam!
    Cand pe listele PNLului Dvs il vor vedea pe candidatul la primaria Ramnicu Valcea Mircea Gutau condamnat penal(din fostul PDL si dat de PNL cu cele mai mari sanse sa castige!), ce sa voteze cetatenii din R V, dle Johannis, cum altfel "sa se implice"?!
    A-propos, Ponta vad ca tace chitic, nici nu i-a raspuns obraznic atacandu-l pe Johannis, nici nu a mers la Colectiv alaturi de Daciana lui sa puna o lumanare daca este asa patruns de tragedia acestor tineri nevinovati, asa cum au facut Ambasadorul SUA sau al Frantei!
    Ti-e frica Ponta sa apari, asa-i?!
    Si lui Gabita Oprea ii este frica!
    NU aveti curaj sa iesiti din barlogurile voastre pazite cu coloana oficiala, nu aveti curajul sa veniti alaturi de oamenii in suferinta, pentru ca voua NU va pasa, vorbele voastre goale nu le mai crede nimeni, o tara intreaga este satula de voi si de coruptia voastra si de hotiile voastre.
    Johannis stie bine asta si stiti si voi, dar stati bine acolo la butoane invocand "democratia", cetatenii care v-au dat voturile, cetatenii aia analfabeti si amarati manipulati si mintiti de voi sa voteze PSD!
    Rusine, toata clasa politica romaneasca este o adunatura de hoti si incompetenti, toata !!!
    Nici Johannis nu e altfel,din pacate.
  • +2 (2 voturi)    
    Putem să arătăm cu degetul? (Luni, 2 noiembrie 2015, 9:43)

    mircea [anonim]

    Uniți să fim și să arătăm vinovații.Uniți să fim și să cerem impertinenților care merg în misiune în interes național,la crâșmă,să plece.Dacă ar merge pe jos ar vedea problemele și ar vedea care este interesul național.Prea multă fudulie și indiferență din partea celor care ar trebui să facă,ca așa ceva să nu se întâmple.