Instanta a confirmat cererea Parchetului de redeschidere a urmaririi penale a lui Basescu in dosarul rapirii jurnalistilor

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2015, 10:16 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Magistratii Judecatoriei Sectorului 5 au confirmat cererea Parchetului General de redeschidere a urmaririi penale impotriva fostului presedinte Traian Basescu pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu in dosarul rapirii jurnalistilor romani in Irak, informeaza Agerpres.

De asemenea, instanta a constatat ca ramasa fara obiect cererea de redeschidere a urmaririi penale fata de Vasile Blaga. 

Intr-o interventie telefonica la Digi24, Traian Basescu a spus ca nu il surprinde decizia, "pentru ca reclamatia, plangerea depusa de raposatul Corneliu Vadim Tudor nu mi-a fost opozabila cat timp am fost presedinte".

Fostul sef al statului a amintit ca si Vasile Blaga a fost chemat sa dea declaratii si a fost scos din cauza: "cu siguranta voi putea da si eu o declaratie pentru a clarifica lucrurile"

Traian Basescu a spus ca "suntem in fata unei delatiuni a fostului tribun Corneliu Vadim Tudor" si a explicat ca asa este procedura.

 "In afara de declaratia lui Blaga trebuie sa fie si declaratia mea, pentru ca pe noi doi ne-a incriminat Corneliu vadim Tudor", a explicat fostul presedinte, adaugand ca spera ca Parchetul va rezolva repede dosarul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7175 vizualizari

  • -20 (36 voturi)    
    asa o fi nea Traiane (Vineri, 30 octombrie 2015, 10:39)

    Hans Metter [utilizator]

    dar lasam si noi justitia sa judece ?! sau nu mai e nevoie daca zici tu ?
    • -5 (11 voturi)    
      voturi negative (Vineri, 30 octombrie 2015, 12:30)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      pt ca faptul ca am zis ca justitia trebuie sa faca lumina...

      hmmm interesant nu?!
    • +6 (12 voturi)    
      tu esti.... (Vineri, 30 octombrie 2015, 12:33)

      purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      spectatorul preferat al Antenutzelor, unul dintre cei "tinuti aproape'' de dusmanii diktatorului. Se pare ca asa pricepe dom' procuror general sa isi faca treaba, dand curs unor elucubratii emanate de tribun, evident, la misto, ca de fiecare data.
    • 0 (10 voturi)    
      Corect (Vineri, 30 octombrie 2015, 12:50)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      Nu stiu de ce atatea minusuri.

      Vrem sa stim adevarul, asta i-ar ajuta in mod normal fostului presedinte (daca este asa cum zice).

      Delatiuni si Corneliu Vadim Tudor? Suna foarte probabil.
    • +4 (6 voturi)    
      daca iti si activai neuronul ... (Vineri, 30 octombrie 2015, 13:39)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      ... pricepeai ca BLEAGA a fost "absolvit" ... deci exista precedent ... da' cum neuronal e trimis in vacanta perpetua de aia care va dau, mesteca si digera sterile (latrina 3) ai o scuza ... te compatimesc si iti inteleg "nepriceperea"
  • +18 (30 voturi)    
    Sunt curios (Vineri, 30 octombrie 2015, 10:55)

    sile [anonim]

    Ce abuz de putere o fi comis de a adus oamenii aia inapoi?
    • 0 (18 voturi)    
      trebuie verificate niste lucruri (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:16)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui sile

      rapirea a fost o inscenare si statul roman a platit milioane de euro pentru a-i aduce inapoi. cineva stia de treaba asta, poate nu basescu, dar tot trebuie aflat
      • +4 (8 voturi)    
        Posibil, dar... (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:31)

        sile [anonim] i-a raspuns lui ember

        Nu asta a facut procesul lui Haysam? Membru PSD si participant la delegatii oficiale impreuna cu Ion Iliescu.

        In plus, nu stie nimeni ce s-a dat la schimb, informatia e secretizata.
        • 0 (0 voturi)    
          serios?! (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 0:14)

          ember [utilizator] i-a raspuns lui sile

          asta e din preputul gandirii. crezi ca au venit pe gratis?! sau ca au fost salvati de trupele speciale romanesti?! sau ca li s-a facut mila teroristilor imbracati ca de halloween ce nici nu stiau sa tina pusca in mana si i-au eliberat?!
      • +3 (5 voturi)    
        munaf (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ember

        abia asteapta sa-si mai scada din pedeapsa prin colaborarea cu justita.
      • +4 (4 voturi)    
        Absolut (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:36)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui ember

        pentru copii defavorizati nu face statul securist nici o miscare iar pentru niste idioti care au plecat orbeste s-au cheltuit milioane de euro. De unde banii ?
    • -3 (9 voturi)    
      ancheta este pentru cum au ajuns acolo (Vineri, 30 octombrie 2015, 12:45)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui sile

      si base se pare ca nu este strain de adevar.
      Sa lasam justitia sa verifice "eroii". Legea este lege pentru toti.
      • +4 (6 voturi)    
        pai nu asta e dovada ... (Vineri, 30 octombrie 2015, 13:42)

        dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        ... ca lege e pentru toti? senilul WC arunca o pitra si justitia treuie s-o scoata ... si, in plus, exista precedentul: BLEAGA a dat si el cu subsemnatul
        asa ca daca astepti ceva spectaculos ... mai asteapta ... pana il vezi pe oprea ca-si da demisia si trage guvernul de plagiatori dupa el
        !!!

        hă-hă-hă! ce-mi plac glumele mele!
      • -1 (1 vot)    
        realizezi? (Vineri, 30 octombrie 2015, 20:18)

        curios [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        daca procurorii confirma ca statul roman plateste pt ostatici, de maine orice roman [de ex turist in Egipt/Turcia etc] poate fi sechestrat.....
        Ce-ar fi sa ti se intample tie?
  • +20 (24 voturi)    
    Unul VASILE (Vineri, 30 octombrie 2015, 11:27)

    SRA [anonim]

    Deschiderea are parti bune si mai putin bune, in orice caz Domnul Traian BASESCU la acest dosar daca este desecretizat va iesi invingator. Nu uitati tatal jurnalistei trebuie adus, stie multe si a fost printre autorii rapirii !!!
  • -2 (8 voturi)    
    Marinar la apa (Vineri, 30 octombrie 2015, 12:01)

    Visichi [anonim]

    Imi este dor de blogurile deontologice ale lui Doc care a facut poc. Mai vrem niste comentarii, analize, opinii dociste. Aidi, bre, Doc, chiar ai facut POC?
  • -7 (13 voturi)    
    Nașpa (Vineri, 30 octombrie 2015, 12:32)

    deveselu [utilizator]

    Bunicuțu la inchisoare, păcat de nepoței...
  • -5 (11 voturi)    
    parca vad... (Vineri, 30 octombrie 2015, 13:07)

    baimarean [utilizator]

    vinovatul este cel responsabil cu delatiunea.
    Mortul, adica....Why not ?! :)
    • +1 (5 voturi)    
      si tu cu neuronul in vacanta ?! (Vineri, 30 octombrie 2015, 13:46)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui baimarean

      delatiunea exact asta este: "pâră", "denunt"
      deci vinovat de delatiune este ... ala care scoate vorbe pe gura fara sa gandeasca si .... pam-pam! ... fara sa aiba dovezi ...
      se numeste "piggy ride" - adica sa castigi un pic de notorietate pe seama unuia care chiar are :)
  • +3 (3 voturi)    
    cine are? (Vineri, 30 octombrie 2015, 14:59)

    cinic [anonim]

    nu ar trebui mai inati DOVEDIT ca s-a dat ceva [ORICE] la schimb?
    dupa care DOVEDIT cui s-a dat? [sanki gen.Petraues, care acum e seful CIA]
    dupa care trebuie DOVEDIT ca s-a dat "parandarat"?
    apropos: CUM? cash/documente bancare? cine a fost intermediar [acea persoana nu era acoperita de imunitate in 2009..]\\
    E IMPOSIBIL ca TB sa fi facut totul de unul singur, el nemiscandu-se de la Cotroceni atunci.
    Cine are DOVEZI sa le prezinte, altfel raman doar barfe/zoiaie de forum