Administratia Penitenciarelor vrea sa construiasca o noua inchisoare

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 7 martie 2014, 10:38 Actualitate | Esenţial


Administratia Nationala a Penitenciarelor vrea sa construiasca o noua inchisoare, in conditiile in care spatiile de detentie sunt supraaglomerate si nu se pot asigura pentru toti detinutii conditiile impuse de normele europene, a declarat joi directorul ANP, comisarul sef Claudiu Bejan, informeaza Mediafax.

Potrivit raportului de activitate pe 2013, Administratia Nationala a Penitenciarelor (ANP) are un deficit de 14.383 de locuri de cazare, in conditiile in care trebuie asigurata o suprafata de patru metri patrati pentru fiecare detinut, standard impus de Curtea Europeana a Drepturilor Omului si Comitetul European pentru Prevenirea Torturii.

Din cauza conditiilor de detentie precare, Romania are de platit mai multor detinuti care s-au adresat CEDO peste 860.000 de euro si 10.000 de franci elvetieni.

Comisarul sef Claudiu Bejan a spus ca, in acest moment, in majoritatea inchisorilor, nu se pot asigura cei patru metri patrati, suprafata minima care, prin lege, trebuie asigurata, in celula, pentru fiecare detinut in parte.

In aceste conditii, se impune necesitatea construirii unei noi inchisori, una dintre prioritatile din 2014 fiind "extinderea locurilor de detentie".

Directorul ANP a spus ca nu se pune problema unor conditii de lux pentru detinuti, ci de realizare a unor conditii de detentie conforme cu legislatia internationala si reducerea substantiala a costurile pentru reparatii si utilitati.

Bejan a precizat ca ideea unei constructii noi a fost avansata inca din perioada 2008 - 2009, insa, pentru ca nicio comunitate nu si-a dorit ca in apropierea ei sa existe o inchisoare, nu s-a putut obtine autorizatia de urbanism.

In anul 2013 au fost date in folosinta 1.421 de noi spatii de detentie, realizate prin amenajarea unor foste birouri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1932 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    /// (Vineri, 7 martie 2014, 10:42)

    hmara [utilizator]

    Deci nu mai este nevoie de amnistie si gratiere.
    Vor incapea toti.
  • +7 (7 voturi)    
    fostele UM (Vineri, 7 martie 2014, 10:50)

    mos ion roata [utilizator]

    Sunt zeci de unitati militare in paragina care se preteaza a fi puscarii.Nu trebuie construit nmic nou,doar sa stim sa folosim ce avem.
    • 0 (0 voturi)    
      ei, ideea este alta (Vineri, 7 martie 2014, 14:48)

      was [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Da sunt destule cladiri nefolosite de armata care ar fi perfect pentru o inchisoare, dar...n-ai inteles ideea:
      cum din cein ce mai multi bogatasi infunda puscaria, s-au gandit ca ar fi nevoie de o "inchisoare de fitze", adica cu night-club, sauna, masaj etc. Daca Ponta et Co. este destul de prevazator, ar trebui sa accepte acest proiect, nu de alta dar nu-i totuna unde va petrece o buna bucata din timp.
  • +4 (4 voturi)    
    fostele UM (Vineri, 7 martie 2014, 10:50)

    mos ion roata [utilizator]

    Sunt zeci de unitati militare in paragina care se preteaza a fi puscarii.Nu trebuie construit nmic nou,doar sa stim sa folosim ce avem.
  • +7 (7 voturi)    
    Foarte bine. (Vineri, 7 martie 2014, 11:02)

    bocristi [utilizator]

    Păi cred și eu! Numai DNA-ul înfundă vreo 1000 de tâlhari pe an. Și mai mici și mai mari, ce vine la mână. Hai ca într-o lună intră și motanul Felix în cantonament așa că pregătiți șampania, fraților!
  • +7 (9 voturi)    
    propunere (Vineri, 7 martie 2014, 11:03)

    barbu007 [utilizator]

    eu propun sa fie transformata casa poporului in puscarie nationala si internationala. cu tot ce e acum in ea, si -evident - si cu cine e in ea!
    • +6 (6 voturi)    
      /// (Vineri, 7 martie 2014, 11:32)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      Ai dreptate.
      Ar putea pune gratii la ferestre, sa le scoata toate facilitatile, sa le puna saltele de paie pe jos si sa intareasca paza.
      Mult mai ieftin.
      • 0 (0 voturi)    
        ;-) (Vineri, 7 martie 2014, 14:58)

        was [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        ...si sa foloseasca detinuti la munca, nu trebuie doar muncitori calificati. Si gratiile la ferestre sa fie din otel suedez, nu ceva chinezarie pe care pot taia cu fire de par + nisip.
    • 0 (0 voturi)    
      Aceeasi idee (Vineri, 7 martie 2014, 14:57)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      Am avut si eu exact aceeasi idee! Doar ca ma gandeam la nivelele subterane in special.
  • +1 (1 vot)    
    Puneti puscariasii la munca !!! (Vineri, 7 martie 2014, 15:10)

    andreesanu [utilizator]

    Puneti derbedeii,hotii,mafiotii la munca nu la lincezeala
    la ingrasat pe banii nostri.
    Cazarmile militare care-s restrinse azi pot fi doar readaptate gradului de siguranta impus de sistemul penitenciar.Pentru lichelele certate cu legea nu mai aruncati banii nostri .
    Camine pentru batrini si ce-i lasati pe drumnuri prin politica voastra de demolare a Romaniei nu faceti,dar pentru hoti si mafioti gen Nastase ,Becali ,Voicu,gasiti intodeauna solutii de lux !!!.