Victor Ponta: Mi se pare scandalos ca angajatii Curtii de Conturi sa se adreseze instantei pentru salariile taiate de Guvernul Boc

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2013, 20:27 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta considera ca este "scandalos" ca angajatii Curtii de Conturi sa dea in judecata institutia pentru salariile taiate de fostul Guvern, fapt care obliga actualul Cabinet sa le achite in total 12 milioane euro, cand acestia ar trebui sa controleze folosirea corecta a banilor, transmite Mediafax.

"Unele hotarari sunt pe buna-dreptate, cand e vorba de profesori si functionari publici, altele, absolut scandaloase. Mi se pare scandalos ca angajatii Curtii de Conturi, adica exact cei care trebuie sa controleze folosirea corecta a banului public, au dat in judecata Curtea de Conturi si Guvernul plateste vreo 12 milioane euro angajatilor de la Curtea de Conturi. In mod normal, eu ar trebui sa le imput celor de la Curtea de Conturi, cum ne zic ei noua sa imputam lui Boc si celorlalti care au gresit. Deci, sunt si lucruri scandaloase", a spus Ponta.

El a adaugat insa ca multe dintre procese, in general, au fost castigate pe buna-dreptate impotriva statului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2211 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Premier catastrofa (Joi, 24 octombrie 2013, 20:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Angajatii au dat in judecata guvernul. Ca e guvernul Ponta, Ungureanu sau Boc, nu are nici o relevanta din punct de vedere juridic.

    Ponta nu stapineste notiuni elementare. Ca jurist cel putin, e o catastrofa.
  • -9 (9 voturi)    
    Deci, (Joi, 24 octombrie 2013, 21:08)

    xrogo [utilizator]

    iarasi este vorba de justitie,oare pana cand?
  • +14 (16 voturi)    
    Scandalosa e mafia de prost gust... (Joi, 24 octombrie 2013, 21:22)

    idiot-platitor-de-taxe [utilizator]

    Scandalos mi se pare cum (nu) intelege procurorul Ponta treaba asta cu justitia si responsabilitatea. Deja orice om interesat de mersul cetatii, s-a lamurit cum stau lucrurile. Discursul lui Victor-Viorel nu li se mai adreseaza lor ci masei de manevra care fie doarme si, implicit, e imuna la asa ceva, fie e manipulata cu televizorul si, mai nou, chiar si cu internetul. Reprezentatii acestei mafii de prost gust, precum Ponta si imensul grup de demnitari si infractori acoliti, de multe ori in ambele calitati, s-ar face regi ori dictatori peste tara asta, de-ar putea. Regi nu se pot face insa au ceva know-how in comunism. Sigur, acum nu se mai poate intampla asa ceva. Vor cadea, asta e cert! Ramane de vazut cand si cum.
    • +5 (5 voturi)    
      Canibalism (Joi, 24 octombrie 2013, 22:58)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui idiot-platitor-de-taxe

      Vor sfirsi prin canibalism politic si denunturi penale. Cind o sa cada USL-ul, o sa fie de lucru pentru procurorii DNA vreo citiva ani de zile.
  • +14 (16 voturi)    
    mi se pare scandalos (Joi, 24 octombrie 2013, 21:36)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ca Pontanocchio inca nu a dat inapoi toti banii pe care i-a taiat Boc! Mi-s Plagiator sta cu fundul pe sacul cu banii lui Boc si cu mana-n el si isi da doar lui si prietenilor! Ba, io vreau sa-mi dai bani, pricepi?! Ca de aia te-a votat poporul majoritar! Sa ne dai! Vrem bani de gratis, cum ai promis! Daca n-ai, vinde ceva din casa!
  • +14 (16 voturi)    
    titlul de doctor obținut prin plagiat... (Joi, 24 octombrie 2013, 21:37)

    GeorgeDesmets [anonim]

    nu este si această actiune scandaloasa prin uzurparea unor drepturi necuvenite?
    Până unde poate duce tupeul acestui individ?
  • +16 (18 voturi)    
    ca sa vezi.. (Joi, 24 octombrie 2013, 21:43)

    Inna100 [utilizator]

    Pentru mine este scandalos ca un asemenea incompetent si nesimtit fara de limite este primul ministru al Romaniei
  • +6 (6 voturi)    
    Eu ma intreb altceva! (Joi, 24 octombrie 2013, 22:15)

    calinsab [utilizator]

    Dar oare curtea de conturi merita banii aceia ?

    Nu am vazut o decizie transanta a curtii de conturi privind provenienta banilor din campaniile electorale , spalarile de bani facute de politicieni!
    Ei pe cine pazesc acolo la curtea de conturi?... pe politicieni?
    • +5 (5 voturi)    
      simplu (Joi, 24 octombrie 2013, 23:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      nici la Curtea de Conturi nu sunt numiti sefii pe criterii de competenta, ci tot politice, ca peste tot in sistemul de stat (si o buna parte a celui privat, unde competenta e in cel mai fericit caz pe locul secund la alegerea liderilor)
  • +5 (5 voturi)    
    se intoarce unde a scuipat (Joi, 24 octombrie 2013, 22:43)

    Vlad-I [utilizator]

    Dottore este tratat cu popria doctorie, acum are nevoie de banii asta ca a sa faca pomeni, vrea sa ridice impozitele, franeaza putin economia, dar, merge pomana la puturosi.