DNA infirma afirmatiile lui Victor Ponta: Lucian Duta nu are calitatea de invinuit sau inculpat in nici un dosar

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 13 iunie 2013, 17:05 Actualitate | Esenţial


Lucian Duta nu are calitatea de invinuit sau inculpat in nici un dosar aflat pe rolul DNA, prin urmare fata de acesta nu se efectueaza acte de urmarire penala, precizeaza Departamentul National Anticoruptie.

DNA a facut aceasta precizare in urma unei solicitari HotNews.ro, dupa ce premierul Victor Ponta, citat intr-un comunicat al Guvernului Romaniei, afirma, referindu-se la Lucian Duta, ca "revenirea unei persoane cercetate penal, in legatura cu activitatea CNAS, reprezinta o situatie de  natura sa impiedice buna functionare a institutiei".

"Doctorul Lucian Duta face obiectul unor dosare de urmarire penala aflate pe rolul DNA in legatura cu incalcari ale legii privind  Sistemul Informatic Unic Integrat de sanatate din Romania si in legatura cu aplicarea  Taxei clawback. Aceste nereguli au fost sesizate de Corpul de Control al Primului-ministru de Curtea de Conturi si de CNAS inca de anul trecut. Toate aceste institutii au sesizat prejudicii de milioane de euro (conform documentelor anexate la comunicat)", se mai arata in acest comunicat.

Iata mai jos raspunsul Biroului de Informare si Relatii Publice al DNA:.

"Directia Nationala Anticoruptie a primit si a inregistrat doua rapoarte de control transmise institutiei de catre Corpul de Control al Primului Ministru, privind aspecte legate de Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, dosarele penale formate aflandu-se in lucru in acest moment.

Referitor la domnul Lucian Duta (fost presedinte al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate), va comunicam ca acesta nu are calitate de invinuit sau inculpat in nici un dosar aflat pe rolul DNA, prin urmare fata de acesta nu se efectueaza acte de urmarire penala".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5727 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    wow! (Joi, 13 iunie 2013, 17:23)

    skyradio [utilizator]

    cat de prost trebuie sa fii ca sa ajungi prim-ministru?
    • +12 (16 voturi)    
      gresit! (Joi, 13 iunie 2013, 18:07)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      intrebarea corecta era: cat de ticalos?
  • +24 (26 voturi)    
    Wow! (Joi, 13 iunie 2013, 17:40)

    omezu [utilizator]

    Sunt surprins! Vreti sa ziceti ca Ponta Mickey Mao a mintit?
  • +21 (23 voturi)    
    Sper că nu se miră nimeni (Joi, 13 iunie 2013, 17:42)

    becicherec [utilizator]

    De acest Pinocchio!
    • +7 (7 voturi)    
      Atentie la declaratii ! (Joi, 13 iunie 2013, 20:50)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui becicherec

      Eu ,daca as fi in locul lui Pinochio ,v-as da in judecata pt calomnie !!E injositor sa fi comparat cu Ponta ! :)
      E incredibil cu cita seninatate minte individul asta ...dar si mai incredibil e ca sint o gramada care il sustin !
  • -24 (30 voturi)    
    Binenteles. Doar sunt alte prioritati (Joi, 13 iunie 2013, 17:55)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Cum sa piarda timpul dna-ul cu prostii ca astea in care statul, adica noi toti, a fost furat cu milioane de euro. Doar trebuie sa se ocupe de cativa batrani de prin sate ca n-au vrut sa jura cu mana pe Dacie sau ceva, si apoi de anumite televiziuni care-si permit sa mai fie pe aici.
    • +25 (27 voturi)    
      Tour Eiffel din Moscova (Joi, 13 iunie 2013, 18:03)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      La "antene' baiatu, nu la Hotnews ! Acolo puteti sa dezinformati linistiti !
    • +13 (15 voturi)    
      De ce n-are iepurasu' sapca ? (Joi, 13 iunie 2013, 18:12)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Postacule, esti ca in bancul cu Iepurasul fara sapca pe cap si Ursul.
      Daca are dosar la DNA , ce ce a fost numit la CNAS? Daca n-are dosar , ce ce asa, ca trebuia sa aiba ??! Ajungand imediat la concluzia ca Basescu si Kovesi sunt de vina, va recapatati satisfactia ca dupa inca un rationament sanatos .
      Asta e efectul Antena3, sau mai precis un bun exemplu .
    • +13 (13 voturi)    
      Mai nea Felix... (Joi, 13 iunie 2013, 18:24)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      In primul rand, juramantul se face cu mana pe Biblie, nu pe Dacie. In al doilea rand, nu a fost anchetat nici un batran (si nici o alta persoana) "ca n-au vrut sa jura cu mana pe Dacie". In al treilea rand, la latrinele tv a fost caz de santaj, tot de milioane de euroi.

      In al patrulea rand, aici este vorba ca Poanta a mintit si dezinformat cu buna stiinta (ca de fiecare data), in acelasi timp avand cativa penali in propriul guvern pe care ii protejeaza.

      Ca trebuie Bodu anchetat sau nu, ca a furat sau nu.. aici nu despre asta e vorba si e o cu totul si cu totul alta discutie. Din partea mea, sa-l ia si mama lu' DNA si sa-l bage unde vor.

      Daca reusesti sa intelegi aceste aspect, inca mai ai sanse de vindecare. Daca nu realizezi care este situatia, inseamna ca esti pierdut pentru omenire: otrava latrinelor nu mai poate fi scoasa din creierul tau. Fireste, exista si varianta in care esti doar un simplu postac platit si atunci nu mai are rost nici o discutie.
      • +2 (2 voturi)    
        Erata: (Joi, 13 iunie 2013, 18:44)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        "Aceste aspecte".
    • +6 (6 voturi)    
      50 de lei / zi... (Joi, 13 iunie 2013, 18:59)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      ... asta-i tariful tau prichindelule! Ieftin, ieftin ca braga, doi la suta de lei.
  • +18 (20 voturi)    
    o alta po(a)nta (Joi, 13 iunie 2013, 17:59)

    Euunul [utilizator]

    a premierului.
    probabil era ocupat cu identificarea acelui functionar din MF (?) care a schimbat domne OUG privind impozitarea salariilor compensatorii.
    Ar fi chiar de ras daca nu ar fi ...PM al unei tari....
  • +17 (19 voturi)    
    Ponta MINTE...dar asta nu e o stire (Joi, 13 iunie 2013, 18:01)

    Gryphus [utilizator]

    limbajul de maidan al celor pe care USL i-a pus la conducerea CNAS ar fi trebuit condamnat de catre guvernul PNL-PSD dar se pare ca asta e felul in care vorbesc USL-istii
  • +11 (13 voturi)    
    CALOMNIE (Joi, 13 iunie 2013, 18:08)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    CALOMNIE se cheama aria pe care o canta imediat politicienii romani. In loc sa-si vada barna din guvern, cu doi penali pe post de ministri, Plagiatorul sef a sarit la jugulara lui Duta (si implicit a Presedintelui) fara sa verifice daca veninul pe care i-l toarna in ureche acolitii e si adevarat. El stia ca renumitul Corp de Control al Primului Copiator l-a cautat pe Duta de oua, dar au uitat sa-i spuna si continuarea.
    Asta e grija fiecarei noi guvernari romanesti! Sa pedepseasca sau distruga tot ce s-a facut inainte, indiferent ca e bun sau ar putea fi dus mai departe cu corectii minime. Grija sa moara capra vecinului nu aceea de a avea una proprie!!!!!
    Daca as fi in locul domnului Duta l-as da in judecata pe premier si pe madam Birchal (nu stiu exact numele psd-istei care aseara la B1Tv stia ea ca Duta are dosar la DNA, desi omul i-a spus in direct ca e o RECLAMATIE!).
  • +8 (10 voturi)    
    Ponta habar n-are ce-i face mana dreapta (Joi, 13 iunie 2013, 18:08)

    Parzivall [utilizator]

    Nu stie ce-i fac ministrii sau pe unde bantuie, de unde ar sti el cum e cu chestiile legale, dottor fiind.
  • +12 (12 voturi)    
    so?! (Joi, 13 iunie 2013, 18:09)

    nash pandelica [utilizator]

    ce'i nou ?
    dottore minte.
    ana are mere.
  • +6 (8 voturi)    
    CNAS (Joi, 13 iunie 2013, 18:22)

    Lampa [utilizator]

    Cum se face ca pe site-ul DNA nu exista nici-un comunicat privind "anchetarea" dlui Duta ???
  • +8 (10 voturi)    
    Mitomanu-i (Joi, 13 iunie 2013, 18:26)

    kofa [utilizator]

    tot mincinos,nu ai ce sa-i faci.
  • -6 (8 voturi)    
    Muahahaha! (Joi, 13 iunie 2013, 18:29)

    vercingetorix [utilizator]

    E foarte posibil ca Ponta sa stie ca Duta urmeaza sa fie cercetat de DNA si a vorbit inainte sa se intample poanta! :)))))))
  • -8 (10 voturi)    
    Public analfabet (Joi, 13 iunie 2013, 18:36)

    Da_si_Nu [utilizator]

    O dezinformare e chiar din titlu si apoi multi analfabeti care comenteaza.
    Scrie negru pe alb domnilor, Duta nu se afla in nici un dosar aflat PE ROL la DNA, dar sunt 2 dosare pe numele lui aflate IN LUCRU, in constituire.
  • +5 (5 voturi)    
    public (Joi, 13 iunie 2013, 19:28)

    skyradio [utilizator]

    Analfabet poate. Si banca imi lucreaza dosarul ca poate nu le dau banii lunar insa nu sunt in Biroul de Credite ca rau platitor!
  • +5 (5 voturi)    
    Cui i-e frica (Joi, 13 iunie 2013, 20:47)

    adrian88000 [utilizator]

    de Lucian Duta ?
  • +7 (7 voturi)    
    proces (Joi, 13 iunie 2013, 20:53)

    rezis [utilizator]

    dl duta proces...calomnie...sanse mari de cistig...ocazie unica...ce mai asteptati?