Crestinii ortodocsi ii sarbatoresc pe Sfintii Imparati Constantin si Elena. Hramul istoric al catedralei Patriarhale

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 21 mai 2013, 6:46 Actualitate | Esenţial


Crestinii ortodocsi ii sarbatoresc marti pe Sfantul Imparat Constantin si pe mama sa Elena. Peste 1.780.000 de romani poarta numele acestor sfinti. Potrivit statisticilor, 635.068 sunt barbati iar 1.151.906 sunt femei.

Majoritatea poarta numele de Constantin ( 490.646), 79.871 se numesc Costel, iar 32.728 - Costica. De asemenea, alte 20.308 de persoane se numesc Costin, 10.534 - Costinel, 656 - Costi si 325 - Costelus. Dintre femeile care isi sarbatoresc onomastica, 880.574 poarta numele de Elena, alte 122.285 - Ileana si 26.209 - Constantina. Alte 64.690 de femei poarta numele de Lenuta si 52.582 - pe cel de Constanta, 1.467 de persoane se numesc Nuti si 4.099 - Leana.

La Patriarhia Romana moastele Sfintilor Imparati vor fi scoase in procesiune, alaturi de cele ale Cuviosului Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucurestiului, si cele ale Sfantului Ierarh Nectarie din Eghina, vindecatorul de boli.

Pe tot parcursul zilei credinciosii se vor putea ruga la moastele ce vor fi asezate intr-un baldachin pe Dealul Mitropoliei.

2013 a fost proclamat de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane anul omagial al Sfintilor Imparati Constantin si Elena, la implinirea a 1.700 de ani de la Edictul de libertate religioasa de la Milano (313), si anul comemorativ ''Dumitru Staniloae'' (1903-1993), la implinirea a 110 ani de la nastere si a 20 de ani de la trecerea la cele vesnice a celui mai important teolog roman.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5270 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Hai la maratonul de pupat moaste! (Marţi, 21 mai 2013, 9:23)

    Alui [utilizator]

    Scarbos!
    • +5 (5 voturi)    
      nu te obliga nimeni sa te uiti (Marţi, 21 mai 2013, 11:44)

      Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Mie mi se pare mai scarbos ce fac tinerii prin cluburile bucurestene decat ce fac crestinii. Alea sunt comportamente de ev mediu, tribale, dar cu pretentii de chestiuni evoluate. Daca nu-ti place pupatul moastelor nu te obliga nimeni nici sa te uiti, cu atat mai mult sa le pupi.
      • -4 (4 voturi)    
        Aia crestini? (Marţi, 21 mai 2013, 13:22)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

        De unde pana unde? Sa-ti caut eu niste pasaje din Biblie? Uite aici unul:
        "2. Şi acum ei păcătuiesc din nou; şi-au făcut chipuri turnate din argintul lor după felul idolilor - lucru de mână de meşter sunt toţi! Şi ei le zic: "Aceştia sunt dumnezeu!" Ei dau ajutor oamenilor. Pentru aceasta ei se închină sărutând viţeii cei de aur. "
        • +4 (4 voturi)    
          asa e cand talcuieste diavolul Scripturile (Marţi, 21 mai 2013, 14:41)

          Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          la fel cum l-a ispitit pe Iisus in pustiu, cu Biblia in mana. O dovada in plus ca diavolul cunoaste scripturile la perfectie, dar le interpreteaza cum vrea el, fel ca sectele protestante, din care probabil faci si tu parte
          • -3 (3 voturi)    
            Pai asa ziceau si evreii de Isus (Marţi, 21 mai 2013, 15:41)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

            Daca tu nu vezi paralela, ti-o explic eu:

            "Şi acum ei PACATUIESC din nou; şi-au făcut chipuri turnate din argintul lor(ICOANE) după felul idolilor(idolii pot fi si "sfintii" nu numai animalele) - lucru de mână de meşter sunt toţi! Şi ei le zic: "Aceştia sunt dumnezeu!" Ei dau ajutor oamenilor(BOR promoveaza moastele si icoanele cum ca i-ar ajuta pe oameni cu ceva, si ii pune pe oameni sa se roage sfintilor in loc sa-i invete sa se roage DOAR lui Dumnezeu). Pentru aceasta ei se închină sărutând viţeii cei de aur." (Exact cum fac ortodocsii cu icoanele).

            Singurul mod prin care sa nu fi pacalit de diavol, asa cum ti-e frica, e sa citesti tu insuti Biblia, nu sa te increzi in popi, care te pun chiar ei sa pacatuiesti si care s-au lipit atat de strans de "ochiul diavolului".
            De aste le e si frica popilor, sa nu cumva sa citeasca oamenii Biblia si sa-si dea seama ca sunt mintiti si manipulati de popi.
            • +3 (3 voturi)    
              Intrebare (Marţi, 21 mai 2013, 16:36)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              "Singurul mod prin care sa nu fi pacalit de diavol, asa cum ti-e frica, e sa citesti tu insuti Biblia"

              Asta e din Biblie sau de la tine?
          • +3 (5 voturi)    
            Greu de zis (Marţi, 21 mai 2013, 16:35)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

            Ateii si protestantii sunt cei mai buni aliati. De fapt ateismul nu este altceva decat o alta erezie protestanta.
            • -1 (3 voturi)    
              Fiecare raspunde (Marţi, 21 mai 2013, 16:55)

              Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              Daca face pacate, nu se poate scuza cu "ca asa mi-a zis popa sa fac" sau "ca asa face toata lumea".
              Necunoasterea legii nu inseamna ca nu raspunzi daca o incalci. Asa e si cu Biblia. Necunoasterea ei nu te absolva de pacate.
              Scrie in Biblie sa nu te inchini la idoli si sa nu ai alti dumnezei? Scrie.
              Risti ceva daca nu te inchini la icoane si nu te rogi la sfinti? Nu.
              Risti daca o faci? Da.
              Oricum, nimeni nu vrea prosti in Rai.
              • 0 (0 voturi)    
                In aceeasi Biblie (Marţi, 21 mai 2013, 21:19)

                Adeodatus [utilizator] i-a raspuns lui Alui

                spune ceva de niste icoane ale heruvimilor, chipuri de lei, boi, finici in chiar Templul lui Dumnezeu. Daca un om inteligent dupa 2000 de ani de crestinism mai face confuzia intre chipul Maicii Domnului si chipul Astartei inseamna ca are o problema. Este inadecvat. Si daca in cartile tale religioase baptiste nu ai nici o imagine cui Iisus, Apostolii, Sfantul Duh etc atunci esti coerent dar daca ai atunci esti anatema. Te rog insa sa iti rezolvi problemele acasa la rugaciune si nu pe forumuri.
  • -3 (3 voturi)    
    Oare??? (Marţi, 21 mai 2013, 20:10)

    liviuga [utilizator]

    Nu acest "sfant"si-a ucis fiul si sotia?