Cristian Sima la o televiziune islandeza: Bogdan Chireac ar fi luat bani de la compania Ericsson si i-a dat apoi politicienilor in anii 2000

de Paul Radu, Daniel Bojin     RISE PROJECT
Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:57 Actualitate | Esenţial


Brokerul Cristian Sima a declarat pentru o televiziune din Islanda ca poate dovedi cu documente ca firma Ericsson ar fi facut plati, in anii 2000, catre jurnalistul Bogdan Chireac, prin compania WBS Holding, bani care apoi ar fi ajuns in conturile unor politicieni romani, relateaza Rise Project.Bogdan Chireac a negat orice legatura cu Ericsson. Sima, care controleaza WBS Holding, a plecat in Islanda in urma unui scandal in care este acuzat de mai multi clienti ca le-ar fi pierdut banii prin diverse tranzactii financiare.

Cristian Sima a spus ca aceste tranzactii ar avea legatura cu contractul cistigat de Ericsson pentru furnizarea echipamentelor necesare punerii in practica a numarului unic de urgenta 112, in anii 2000.

Cristian Sima declară că poate proba cu acte aceste tranzacții care ar fi avut loc prin contul firmei WBS Holding, firmă înregistrată în Insulele Virgine Britanice şi care a fost folosită de el în tranzacții cu acțiuni şi valute pe piețele internaționale. Sima reafirmă că Bogdan Chirieac a deținut cinci la sută din WBS Holding Limited deşi jurnalistul a negat deja acest lucru. Trebuie spus că WBS Holding Limited este o firmă de tip offshore cu acțiuni “la purtător” ceea ce înseamnă că proprietarii firmei se pot schimba în orice clipă prin simpla lor înmânare către alte persoane. RISE Project a obținut certificatul de încorporare al WBS Holding din Insulele Virgine Britanice, care însă arată doar opacitatea acestui paradis offshore.

Cristian Sima refuză să ofere numele politicienilor implicați în tranzacțiile oculte cu firmele multinaționale, însă spune că sunt de la toate partidele. Nu se fereşte să menționeze numele uneia dintre aceste companii: Ericsson, producător de anvergură mondială de echipamente de telecomunicații. Redăm transcrierea porțiunii din interviu unde face aceste afirmații:

Reporter: “Puteți numi vreo companie multinațională care a luat parte in asta”

Sima: “Pot sa va dau un nume: Ericsson care a obținut apoi contractul pentru numărul 112 în România…

Reporter: “Dar puteți dovedi că a primit bani de la Ericsson care au mers apoi în buzunarele politicienilor?”

Sima: “Pot dovedi că Ericsson i-a trimis bani lui Bogdan Chirieac şi că Bogdan Chirieac a trimis bani către alte persoane”


Contactat telefonic de RISE Project, Bogdan Chireac a negat orice legătură cu firma Ericsson: “Nu vreau să comentez ce spune domnul Sima. Eu o să îl dau în judecată pentru toate minciunile pe care le-­a spus. Deja am demarat procedurile pentru instanță. Categoric nu, nu am avut nicio relație financiară cu firma Ericsson.”

Rise Project i-­a contactat și pe avocații din România ai companiei Ericsson pentru un punct de vedere oficial legat de acuzațiile brokerului, însă până la ora difuzării interviului în Islanda, reprezentanții companiei nu au oferit niciun punct de vedere oficial.

Rise Project a cooperat în ultimele săptămâni cu jurnalişti islandezi de la emisiunea Kastljos-Reflector de pe postul național de televiziune RUV pentru a da de urmă brokerului fugar Cristian Sima şi pentru a obține un interviu la Rejkavik de la acesta.

Citeste tot articolul pe Rise Project






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6032 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    !!! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:05)

    cristiian [utilizator]

    Miroase a spalare de bani prin WBS Holding! Eu asa am inteles!
    Daca aveti alta varianta, va rog!
    • +11 (11 voturi)    
      Putin spus miroase , ... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:32)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui cristiian

      gunoiul iese la suprafatasi pute . Infractiuni cu duiumul incepind cu spalare de bani , primirea de bunuri necuvenite si pina la mita .

      Asa-i cind joci murdar , unul pierde si ceilalti sint nemultumiti.

      Ar trebui sa avem in RO pt cca 20 de ani batalioane de nemti la DNA si DIICOT ca sa faca fata la toate matrapazlicurile astora
      • +4 (8 voturi)    
        Chireac e afacerist nu jurnalist (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:23)

        Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        Acel sinistru placid si vulgar Chireac nu are ce cauta in jurnalism, pai el e om de presa si in conditiile astea declara ca l-a imprumutat cu 50000€ pe Sorin Ovidiu Vantu? Pai esti jurnalist sau om de afaceri, camatar? Un om care invarte sume mari de bani nu ar mai trebui invitat cu atata incredere in platourile tv.

        La fel si Cosmin Gusa. De cand a intrat in afacerile mari, de ce mai este invitat sa opineze "echidistant" despre aspecte politice?
  • +10 (10 voturi)    
    bomba cu ceas (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:12)

    ElGrecu [utilizator]

    ceasul functioneaza!
  • +10 (10 voturi)    
    si asteptam (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:14)

    ElGrecu [utilizator]

    deflagratia!
    • +5 (7 voturi)    
      deflagratia va fi in capul nostru (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:39)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui ElGrecu

      Ce deflagratie astepti? Stai tu linistit, ca odata ajunsi cei de la USL la putere in decembrie (si vor ajunge, datorita acestui "brav" popor), justitia pentru politcieni si acolitii lor va fi definitiv linsata. Atunci nu va mai conta nici ce spune UE sau SUA.
      Si in acele conditii, fii tu sigur ca acest sinistru Chireac nu va pati absolut nimic, chiar daca se vor gasi destule dovezi. Dimpotriva, omul va colinda in continuare Antenele, sa ne dea lectii de morala, cot la cot cu Felix securistul.
      Dar, incepand cu 2013, in capul nostro, al cetatenilor obisnuiti, va fi o deflagratie dramatica. Se duce dracului nivelul de trai, atata cat e, fondurile UE cam ingheata, datoria nationala creste si tot creste si asa mai departe. Dar haita de talhari, sau ca folosesc expresia unui USL-ist de frunte, "grup infractional organizat" va prospera din plin.
      Dar ne-o meritam din pliiiin! Popor de idio..... de romani!
    • 0 (0 voturi)    
      ...si iarasi platim noi (Joi, 1 noiembrie 2012, 19:56)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ElGrecu

      inca platim falimentul bancorexului, printr-o taxa inclusa in pretul benzinei, si de care se fac ca au uitat toti guvernantii, probabil toti sau ,,infruptat'' din acel faliment.
  • +11 (13 voturi)    
    Profil romantzat BC (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:20)

    MenInBlack [utilizator]

    Dar cine este totusi Bogdan Chireac ?...Sa fie oare una din miile de ventuze ale Caracatitei ? Zvonuri... :
    http://www.badpolitics.ro/bogdan-chireac/
  • +13 (13 voturi)    
    ********* (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:23)

    Cataleya [utilizator]

    Documentele pe care Sima sustine ca le are, pot fi doar niste foite fara valoare dar, exista si sansa ca ele sa fie totusi niste "probe beton" care sa-i sustina afirmatiile.
    La ora asta, Chireac este in avantaj fata de Sima, pt ca totul se bazeaza (deocamdata) pe declaratii verbale.
    Dar.....nimeni nu poate sti la aceasta ora cine are dreptate. Sima este oricum in dezavantaj, avand in vedere ca el este cel fugit in urma unor speculatii financiare care au dat gres.
    Dar, un "dar" ramane totusi in carti.
  • +11 (11 voturi)    
    Jocul la bursa - spaga (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:35)

    Cel [anonim]

    Pai eu stiam de mult timp ca jocul la bursa a unor politicieni esta o modalitate prin care primeau spaga de la diferite companii si persoane fizice.
    In aparenta unii pierdeau la bursa sume mari de bani si altii "norocosi" in castigau.
  • +8 (10 voturi)    
    You go girl! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:18)

    BalazsElod [anonim]

    In sfarsit banuiala ca acest jurnalist "minunat" este manjit incepe sa se confirme.
  • +5 (5 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 31 octombrie 2012, 13:52)

    mircearh [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa ne simtim norocosi, noi oamenii simpli care avem tangente minime cu serviciile si afacerile statului, ca din cand in cand mai putem trage cu ochiul in lumea ascunsa a invartelilor cu oameni si bani ai statului.
    Sper ca nu isi face nimeni iluzii ca un asemenea caz e izolat. Dimpotriva, cazul descris e de manual si sunt sigur ca se desfasoare astfel de afaceri cu oameni politici si banci offshore cu miile .