Ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop: Am sesizat Inspectia Muncii in legatura cu angajarea lui Daniel Funeriu la Presedintie

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 10:04 Actualitate | Esenţial


Ministerul Educatiei a sesizat Inspectia Muncii in legatura cu angajarea fostului ministru Daniel Funeriu, consilier la Administratia Prezidentiala, intrucat acesta nu are o diploma de bacalaureat echivalata in Romania si nu a echivalat studiile superioare, a anuntat ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, citat de Mediafax.

Ministrul interimar al Educatiei a declarat luni, 25 iunie, in cadrul unei conferinte de presa ca, "din punct de vedere al studiilor medii, nu are diploma de bacalaureat, iar din punct de vedere al studiilor superioare, nu am gasit in arhiva Ministerului niciun document care sa arate echivalarea studiilor".

Intrebat daca Daniel Funeriu nu ar fi avut nevoie de aceste documente si in calitate de ministru al Educatiei, Liviu Pop a raspuns: "In calitate de demnitar, nu ar fi avut nevoie de echivalarea acestor studii", transmite Mediafax. Liviu Marian Pop a sustinut ca asteapta rezultatul Inspectiei Muncii.

Ministrul a anuntat si ca, la nivelul Ministerului Educatiei, exista si o alta problema, in legatura cu un ordin din ministru din 2010 privind echivalarea unei diplome de doctorat a unui profesor, in cazul caruia se fac verificari, intrucat documentul nu se gaseste in arhiva ministerului.

Fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu ocupa, din 10 februarie, functia de consilier prezidential.

Daniel Funeriu a obtinut bacalaureatul in anul 1989, la Lycee International des Pontonniers, din Strasbourg, Franta, dupa parcurgerea a 11 clase la Liceul de Filologie-Istorie din Timisoara, sectia de chimie-biologie, si a clasei a XII-a la Lycee International des Pontonniers, scrie agentia de presa citata.

In anul 1995, Daniel Funeriu a obtinut, ca sef de promotie, masterul in chimie organica si supramoleculara la Universitatea "Louis Pasteur" din Strasbourg, iar in 1999 a devenit doctor in chimie al aceleiasi universitati, cu distinctia Magna cum Laude. Conducatorul sau de doctorat a fost profesorul Jean-Marie Lehn, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie.

Studiile ministrului Educatiei au fost recunoscute prin proceduri automate de recunoastere, in SUA, Japonia si Germania, unde acesta a ocupat succesiv posturi in institute si universitati, conform Mediafax, care precizeaza ca la numirea sa in functia de ministru al Educatiei, Daniel Funeriu ocupa functia de lider al grupului de cercetare de excelenta "Marie Curie" la Universitatea Tehnica din Munchen, fiind si investigator principal in cadrul International Graduate School of Science and Engineering.

In urma cu un an, Daniel Funeriu explica faptul ca nu si-a echivalat studiile pentru ca ar fi fost "nefiresc" ca din pozitia de ministru al Educatiei sa le ceara subordonatilor sa-i echivaleze studiile.

"Mi-am luat bacalaureatul din prima sesiune, cu o nota suficient de mare pentru a fi selectat, in 1989, in vederea unei rute ce te duce la absolvirea unei Grande Ecoles", declara in iulie 2011 Daniel Funeriu, dupa ce Antena 3 a prezentat un document care arata ca ministrul Educatiei de la acea vreme nu ar fi promovat examenul de Bacalaureat in Franta din prima incercare si ar fi trebuit sa sustina si un examen oral, din cauza unor note slabe obtinute la proba scrisa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11610 vizualizari

  • -80 (104 voturi)    
    lasa-ne domnule Ministru! (Luni, 25 iunie 2012, 10:07)

    catalin_mattei [utilizator]

    nu vad cum isi permite acest ministru sindicalist sa ceara domnului Funeriu sa respecte legile din Romania cand valoarea sa este planetara.. nu poti lua un om de la presedentie si sa ii ceri ce are nevoie un muritor caci ar fi ca si cum i-ai cere diploma de sfant celui de la Poarta Raiului.. rusine mei! Rusine!.. sa vina M Macovei sa explice ea cum este cu legea asta:
    • +57 (67 voturi)    
      Plagialul (Luni, 25 iunie 2012, 10:39)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      da' de plagiatul colegului de partid ponta, ce are dom' ministru de spus?
      astia sunt si prosti, smecheri si ridicoli.
      atata "murdarie" pot ei "descoperi"?
      • +39 (45 voturi)    
        De Ras sau De Plans? (Luni, 25 iunie 2012, 11:43)

        cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

        Hahaha! Astia din USL sunt incopetenti si cand cauta "murdarii" la adversarii politici. Cat or fi cercetat ei si scormonit ca sa gaseasca asa o "murdarie": un licentiat Magna Cum Laude la Sorbona!!!! Daca nu inteleg Magna Cum Laude, sa le traduca, cineva, domnilor!
        • +25 (29 voturi)    
          Magna cum laudae este o jignire pentru USL isti (Luni, 25 iunie 2012, 12:34)

          dookuhaka [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

          Magna cum laudae este o injuratura pentru USL deoarece baietii citesca MANGA cu laude!
        • -6 (8 voturi)    
          nici de una nici de alta (Luni, 25 iunie 2012, 13:06)

          utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

          nu e nimeni alb imaculat.de aia cauta. ai vrea sa stea sa priveasca la atacuri?
          si cauta acolo unde cei de la pdl au inchis ochii cand au numit persoane reprezentative.
          fiecare are cate o zona gri pe unde nu a trecut lanterna.
          nu e nimeni perfect pe lumea asta.

          deci nu te grabi cu concluziile.
          de unde si zicala celor de la Baumax:

          Nu calca iarba, tunde-o!

          :)))))
          • -7 (7 voturi)    
            @cetateanul turmentat: (Luni, 25 iunie 2012, 13:46)

            Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui utilizator_

            de plagiatoarele kovesi si udrea nici un cuvant? p.s. esti cumva monica macovei :D
      • +9 (9 voturi)    
        Funeriu (Luni, 25 iunie 2012, 14:41)

        iulian-bz [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

        are la diplome si activitati in cercetare cat toti plagiatorii uslamisti la un loc,cat de prost poti sa fii sa cercetezi daca diploma de bacalaureat este valabila,daca titlul de doctor figureaza in arhiva ministerului,astia intrec orice limita de bun simt,in loc sa cerceteze cazurile de furt intelectual al membrilor guvernului,incearca sa discrediteze un om care chiar si-a castigat respectul si aprecierea universitatilor internationale,a unor oameni care au castigat premiul Nobel,ce poti sa ceri unui tractorist facut la norma,numai expresia fetei lui ,declaratiile facute in stil comunist si greselile gramaticale spun tot despre acest individ!!!
    • +67 (73 voturi)    
      auzi tinere pensionar.. (Luni, 25 iunie 2012, 10:47)

      math [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      ...eu stiam ca s-au ieftinit halatele, si v-ati calmat putin. Ce se intampla, o luati iarasi razna cu totii pentru ca nu a reusit implantul de glont - premiera mondiala ?

      Tu ai vazut mai sus ce si cat a studiat baiatul asta ? Tot guvernul vostru sarac si cinstit la un loc nu va citi vreodata cat a citit Funeriu (l-am exclus pe Marga, asta a citi mult dar numai tampenii !).
      • +10 (10 voturi)    
        ministrul sindicatelor subordonate USL (Luni, 25 iunie 2012, 13:13)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui math

        in ce calitate se ocupa ministerul educatiei de angajatii presedintiei?
        Ponta poate spune acum ca se ocupa 100% de scandaluri si batalii politice!
      • -8 (8 voturi)    
        sa faca dovada ca a studiat (Luni, 25 iunie 2012, 13:47)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui math

        sa faca dovada ca a studiat echivalandu-si studiile nu calculand viteza pumnului lui base
    • +77 (81 voturi)    
      Noua lege a invatamantului (Luni, 25 iunie 2012, 10:52)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Vor face o noua lege a invatamantului in care toti ce au terminat la Sorbona, Oxford si alte facultati anonime sa vina sa mai fac 4 ani de studii la Spiru Haret, sa dea doctoratul sub indrumarea sinucigasului sef Nastase, astfel incat sa le fie recunoscute diplomele si sa poata fi angajati ca vanzatori la supermarket

      Doar cei care au diploma la spiru haret sau doctorat plagiat au voie sa ajunga ministri.
    • +19 (39 voturi)    
      ministru? (Luni, 25 iunie 2012, 10:52)

      KaliNexus [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      mai degraba sinistru :)
      • +24 (24 voturi)    
        @KaliNexus (Luni, 25 iunie 2012, 11:58)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui KaliNexus

        Ca sa inlaturam incertitudinile: vVa referiti la impertinentul sindicalist Pop, cocotat pe scaunul de Ministru al Educatiei, da?
        • -7 (7 voturi)    
          cred ca la funeriu (Luni, 25 iunie 2012, 13:47)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

          :)
        • +6 (6 voturi)    
          ! (Luni, 25 iunie 2012, 15:45)

          melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

          Snidicalistul asta chiar se crede ministru? nu-l ducea pe el mintea, l-a pus Felix sau Copy..lotul sa atace. Nu vedeti ca tot timpul il intarata pe Basescu si-i cauta galceava. Da...basca are ? Si daca n-are dece n-are si invers
    • +48 (54 voturi)    
      si ce sa constate (Luni, 25 iunie 2012, 10:59)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Inspectia muncii? Ca n-are Funeriu bac-ul echivalat? Dar toti expatii care lucreaza in Romania, are vreo unul vreo diploma echivalata? Este vreo lege care spune ce studii trebuie sa aiba un consilier prezidential? Poate ne spune dl ministru si in ce temei a facut aceasta cerere, sa ne dea informatiile toate, pana la capat.
      Sau o face ca asa i-a zis seful lui, care-i din ce in ce mai penibil. Au si ei doi rahatei si cand se supara incep sa tot scurme in ei: flota lui Basescu si bac-ul lui Funeriu. Macar pic de creativitate nu mai aveti, fratilor!
      • +7 (7 voturi)    
        Traiasca plagiatul! (Luni, 25 iunie 2012, 13:56)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

        Juristii USL exceleaza in creativitatea de aminare a proceselor, in gasirea chichitelor legislative ... in declaratii ale parlamentului, fara valoarea juridica ...

        In curind, creativitatea lor va fi pusa la grea incercare. Presedintele USL, al PSD si primul ministru al tarii, va fi acuzat de plagiat, mai intii de comisiile nationale, si mai apoi de alte comisii, internationale.

        Raspunsul juristilor USL va fi simplu: Victor Ponta renunta la doctorat. Necazul plagiatului e doar o razbunare a presedintelui. Presedintele este imoral, razbunator, iar Victor Ponta a facut doar o simpla eroare: a neglijat sa includa citeva mii de ghilimele in lucrarile sale stiintifice; intrucit se grabea permanent la serviciu, in fuctia de sef de control al premierului Adrian Nastase. Plagiatul domnului Ponta este unul absolut sincer si corect, dar la care iata, premierul renunta de indata. Traiasca PSD! Traiasca USL! Jos Basescu!
    • +48 (52 voturi)    
      Razbunare (Luni, 25 iunie 2012, 11:06)

      eTester [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Asta e o razbunare ieftina. Si-au luat-o-n barba de n-au mai stiut de ei si acum incearca tot felul de razbunari si tertipuri ieftine. Daca e numit ilegal Funeriu sa fie dat afara dar din cate stiu diplomele UE sunt recunoscute in Romania.
    • +27 (29 voturi)    
      Noi (Luni, 25 iunie 2012, 11:17)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      n-am nevoie de astia recunoscuti planetar;noi avem nevoie de plagiatori,de absolventi la seral sau de la distanta...
      Si-apoi ,imi iau un consilier care se pricepe la ce ma intereseaza,nu-l pun sa schimbe becuri,sa scoata dinti sau sa opereze,ca sa fiu obligat sa-i cer patalamale.
    • +21 (23 voturi)    
      Ce nevoie ar avea de diploma de Bac?! (Luni, 25 iunie 2012, 11:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Este doar un ilustru beneficiar al unei legi ulterioare ce va fi daca de abramburica prin care orice repetent de la liceu poate sa intre la fsacultate fara ca macar s/o absolve; d'apai sa mai ia si diploma aia!
      Ce e asa de greu?!
      La voi cand e, de ce e, cand nu e, de ce nu e!?
      Comunisti!
      • +10 (10 voturi)    
        ai uitat... (Luni, 25 iunie 2012, 12:30)

        puric de otel [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ...ce propuneau usl-istii in frunte cu prima profa a tarii anul trecut dupa celebrul bac?Sa intre totusi la facultate si cei fara diploma sub juramantul ca pana o sa iasa la pensie sa-si obtina diploma.Astia chiar vor sa ajungem o tara de analfabeti si incompetenti.
    • +28 (28 voturi)    
      Efectele (Luni, 25 iunie 2012, 11:42)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Va imaginati care pot fi efectele acestei actiuni pentru absolventii din Romania?
      Daca Romania nu recunoaste diplomele de la Universitatea "Louis Pasteur" din Strasbourg, sunt sanse foarte mari ca diplomele din Romania sa nu mai fie recunoscute nicaieri in Europa.

      Ma ingrozesc de cat de mult rau pot face cei de la USL romaniei, doar pentru a ii satisface setea lui Ponta
      • +2 (2 voturi)    
        mai mai (Luni, 25 iunie 2012, 13:18)

        pi5 [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        esti "modest" in exprimare...pai in cazul asta diplomele din RO nu ar mai fi recunoscute nici in tarile din lumea a 3'a din Africa.
        Oricum, ce se intampla acum, parca o faza dintr-o comedie proasta.
    • +15 (15 voturi)    
      Unde scrie (Luni, 25 iunie 2012, 12:04)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      ca un consilier prezidential nu poate avea 11 clase( romanesti, ca restu' nu se pun)?Acum cativa ani, la ministerul agriculturii era un taran care cred ca avea vreo 8 clase pe post de consilier. Nu cred ca s-a suparat nimeni pe treaba asta.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Luni, 25 iunie 2012, 12:39)

      non-stop [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      iti raspun si tie, desi am comentat mai jos, pt. ca te vaz mai istet:
      nu are de ce sa-si echivaleze bacalaureatul, pt ca nu vrea sa faca facultatea in romania! a facut-o in franta, acu 12 ani! poate fi angajatul statului roman, cu studiile lui, asa cum sunt si alti zeci de consilieri straini care au lucrat, in perioada aderari la ue, de exemplu, si unii lucreaza inca, pt guvernul romaniei. platiti de la buget. punct.

      ps.: monica macovei nu e de nasul tau! parerea mea!
    • +3 (3 voturi)    
      si ca sa te fac de rahat: (Luni, 25 iunie 2012, 12:50)

      non-stop [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      si ponta poate fi consilierul unui prim-ministru european, cu studiile lui! inca nu a gasit postul, dar cauta! fi pe faza....
  • -31 (43 voturi)    
    Ca vrem egalitate (Luni, 25 iunie 2012, 10:08)

    aniod [utilizator]

    Dar nu pentru catei....
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Luni, 25 iunie 2012, 12:30)

      non-stop [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      este egalitate anoid, trebuie doar sa nu fi autist sau manipulat, si sa judeci cu capul tau:
      1. funeriu a facut liceul, facultatea si doctoratul IN FRANTA!
      2. funeriu trebuia sa-si echivaleze bacalaureatul in romania NUMAI DACA DECIDEA SA-SI CONTINUE STUDIILE AICI; dar el a decis altfel, si-a continuat studiile in franta, a luat doctoratul acolo. basta!
      3. conform legislatiei, funeriu poate sa ocupe un post in administratia romanicai! pana acum au fost angajati legal, si sunt inca, zeci si de consilieri guvernamentali straini, platiti de statul roman, ca sa ajute guvernul roman in sfanta lui misie! toti acestia au studii facute in strainatate. ce e greu de priceput? ma faci sa te banuiesc ca esti mai prost decat "interimariul" cu fata de bovina coapta!

      p.s. atata spun: asa trebuie sa arate cv-ul oricarui om studios:
      http://www.realitatea.net/ce-spunea-funeriu-despre-diploma-sa-de-bac-vezi-studiile-fostului-ministru_955829.html
  • +102 (108 voturi)    
    no comment (Luni, 25 iunie 2012, 10:10)

    sucaa [utilizator]

    la nivelul asta de nebunie s-a ajuns. este ca si cum ai spune ca un cercetator strain nu ar avea voie sa fie angajat in Romania daca nu si-a echivalat bacul in Romania.
    dumnezeule mare, asta sunt de-a dreptul incredibili...
    ura la care au ajuns este incredibila.
    si bineinteles, nu este razbunarea lui Ponta :))
    • +38 (42 voturi)    
      pai de la spalatii (Luni, 25 iunie 2012, 10:43)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      astia ce vrei?
      Cel putin asta din capu la comentarii cred ca ar contesta si legea lui Ohm daca e ordin de la partid.
      • +26 (28 voturi)    
        Nu poate contesta legea lui Ohm (Luni, 25 iunie 2012, 11:25)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

        Nu poate contesta legea lui Ohm. A fost aprobata in Parlament.
        • +1 (1 vot)    
          si s-a aprobat (Luni, 25 iunie 2012, 17:38)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

          sub forma : "esti om cu mine sunt om cu tine", care are la baza tabla "impartirii", ca d-aia au tras din greu sa ajunga la butoane.
    • +36 (40 voturi)    
      credibilitate (Luni, 25 iunie 2012, 10:43)

      Marius_Buliga [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Atit in cazurile de plagiat, ca si in cazul echivalarii in Romania a unei diplome obtinute in strainatate, institutii ale statului roman sint cele care isi pierd credibilitatea.

      Dublu standard: tu, stat roman, dai diplome si titluri celor care nu le merita si, in acelasi timp, nu recunosti diplome si titluri obtinute in tari si universitati mult mai performante.

      Dincolo de scandalurile politice, aceasta pierdere de credibilitate e foarte grava, pentru ca afecteaza pe cei care muncesc cinstit.

      Partea buna a scandalurilor este ca in acest fel mizeria e expusa si putem sa speram intr-o vindecare.

      Lipsa de reactie din partea mediului academic nu serveste, pe termen lung, decit excrocilor si celor adaptati la acest sistem.
    • +29 (33 voturi)    
      Ura??? (Luni, 25 iunie 2012, 10:48)

      cohan [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Mie mi se pare prostie pura.
    • -26 (30 voturi)    
      egali in fata legii (Luni, 25 iunie 2012, 10:50)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      toti suntem egali in fata legii.. acesteia trebuie sa i se supuna si Funeriucu atat mai mult cu cat este demnitar al statului roman.. problema este ca nu dorim sa fim egali.. eca in fabula!
      • +14 (16 voturi)    
        update pls! (Luni, 25 iunie 2012, 11:32)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Scoateti comentarii expirate? Funeriu nu mai este demnitar, este consilier prezidential.
        • -15 (15 voturi)    
          bun asa (Luni, 25 iunie 2012, 11:47)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui codo

          Un consilier prezidential are rang de ministru.. stiai asta?
          • +5 (5 voturi)    
            uniunea europeana (Luni, 25 iunie 2012, 13:37)

            DavidM [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

            Dragii mei postaci USL, inainte de toate Romania este membra UE. Atentieeee, membra UE, nu este membra CSI. Si in UE exista o lege de recunoastere si echivalare a studiilor facute in facultatile de prim rang intre statele membre. Deci doctoratul de la Sorbona al Dl. Funeriu este mult peste orice doctorat valabil la noi in Romania. Acum va rog sa va ocupati de Victor Plagionta si inculpatu-sinucigas Nastase, ca noi romanii ne-am dezis de ei.
          • +3 (3 voturi)    
            ministru? (Luni, 25 iunie 2012, 15:19)

            Demostene [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

            Are rang de secretar de stat nu de ministru, nu e demnitar. Esti doar dezinformat sau dezinformezi tu intentionat?
      • +20 (22 voturi)    
        Care lege? (Luni, 25 iunie 2012, 11:37)

        Demostene [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Spune repede, care lege cere sa ai bac-ul luat in Ro ca sa poti fii angajat pe post de consilier prezidential?
      • +3 (3 voturi)    
        ! (Luni, 25 iunie 2012, 15:53)

        melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        A! pai da! ca raposatu Iosif Dan care a fost consilierul lui Iliescu era un intelectual captusit cu diplome( cred ca singura diploma era aia de revolutionar) Nici hartia nu suporta comparatia cu un om de valoarea lui Funeriu
  • +60 (66 voturi)    
    pai da... (Luni, 25 iunie 2012, 10:11)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ca in tara lui Papura Voda, unde nu exista nici o universitate in top 500, trebuie echivalat doctoratul de la Sorbona.

    Dar de, unde-i lege nu-i tocmeala. Dar asa sa fie pentru toti nu numai pentru unii!
    • +26 (30 voturi)    
      mea culpa. (Luni, 25 iunie 2012, 10:39)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      nu era Sorbona era Louis Pasteur, cu un conducator laureat de premiu nobel. O bagatela pentru alde Mang si Ponta.
  • +78 (82 voturi)    
    "dottore" e razbunator ! (Luni, 25 iunie 2012, 10:12)

    W. [utilizator]

    Pe asta l-a pus Ponta "sa muste din dusman". Sunteti penibili cu astfel de masuri.
    Mai bine sa investigheze Parchetul de ce ministrul de interne negociaza cu infractorii modul de aducere la puscarie si le ofera si variante.


    Salutari !
  • +68 (72 voturi)    
    Brand USL! (Luni, 25 iunie 2012, 10:12)

    Sani [utilizator]

    Bai USL, ce stricti mai sunteti voi cand legea este in avantajul vostru!

    Domnule (inca) ministru, esti un nesimtit!
    Omul acesta, Funeriu, chiar a construit ceva pentru invatamantul romanesc.

    Pentru ca n-a dat un rahat de Bacalaureat si n-are studiile echivalate la d-alde Androneasca vreti sa-l scoateti din sistem?

    De ce nu sunteti la fel de stricti cu Ponta? Dar cu Nastase? Dar cu d-voastra?
  • +60 (64 voturi)    
    Cel mai inteligent guvern... (Luni, 25 iunie 2012, 10:12)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Nu are de gand sa guverneze. Adunatura de (in)capabili a fost aleasa ca sa scoata in presa una pe zi. O tampenie pe zi.
  • +72 (74 voturi)    
    vedeti, dle pop (Luni, 25 iunie 2012, 10:15)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    De-aia nu se-ntorc in tara capsunarii cu studiile facute afara... Mi-o si imaginez pe tipa de la MIT ajungand magazionera ca nu i se echivaleaza studiile...
    • +35 (37 voturi)    
      toti trebuie sa... (Luni, 25 iunie 2012, 10:52)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      ..isi echivaleze studiile. Daca a fost sefa de promotie la MIT nu inseamna ca poate rezista presiunii groaznice create in Romania de camerele de luat vederi si de procesele politice.

      In plus la Spiru Haret subiectele sunt mai dificile ca la MIT iar profesorii nostri parlamentari mult mai exigenti.

      Cand USL va termina de facut dreptate Funeriu va ajunge la magazie, Abramburica ii va anula diplomele din Franta.
      • +10 (12 voturi)    
        Frumoasa ironie... (Luni, 25 iunie 2012, 11:04)

        Ael [utilizator] i-a raspuns lui math

        ...
  • +48 (50 voturi)    
    si tu Brutus? (Luni, 25 iunie 2012, 10:15)

    xuleasca [utilizator]

    tu ai toate in regula d-le Pop?????
  • -24 (36 voturi)    
    foarte tare.. (Luni, 25 iunie 2012, 10:17)

    kitto [utilizator]

    asa! pe ei mama lor..
    nu-i lasati..
    • +2 (4 voturi)    
      mai greu (Luni, 25 iunie 2012, 11:32)

      _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      cu intelesu' ironiei :)
  • +52 (54 voturi)    
    ... (Luni, 25 iunie 2012, 10:18)

    stuparul [utilizator]

    dar eu doar intreb,

    expatii, care conduc multinationalele si-au echivalat studiile ?
    daca e ilegal, sa plateasca, dar din nou miroase a razbunare...
    • +13 (15 voturi)    
      e ilegal... (Luni, 25 iunie 2012, 10:42)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui stuparul

      e ilegal...ca legea e proasta e partea a doua, dar e ilegal. Si bineinteles ca este si razbunare.

      Ar trebui ca studiile la universitati din top 500 (sau 1000) sa fie automat echivalate dar de, noi suntem cei mai mandri de sistemul nostru educational suveran :/
    • -9 (13 voturi)    
      Multinationalele sunt private (Luni, 25 iunie 2012, 11:13)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui stuparul

      te pot angaja si pe tine pe ce post doresc.
      La bugetari asa stau lucrurile.
      Daca sunt proaste... era in puterea lor sa schimbe legea (sa introduca recunoasterea automata in lege)
      Dar daca legea asa este, buna rea, sa o respecte!
      • +12 (12 voturi)    
        trimitere la lege (Luni, 25 iunie 2012, 11:50)

        marioara1 [anonim] i-a raspuns lui OVali

        Poate asa este! Ne poti da si noua un link sa o citim aceast paragraf de lege?

        Eu iti pot garanta ( din experienta proprie) ca in orice multinationala conform legilor romanesti , ocuparea unei functii de conducere implica un anumit nivel de studii. Copii ale diplomelor acestori manageri sunt cerute si la ITM ca o conditie pentru inregistrarea contractului de munca. => indirect diplomele lor sunt recunoscute.
  • +60 (62 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 25 iunie 2012, 10:19)

    polonyca [anonim]

  • +52 (54 voturi)    
    Pop (Luni, 25 iunie 2012, 10:20)

    alip [utilizator]

    Semidoctule, nu te lua de oameni carora nu le ajungi nici la degetul mic.
  • +52 (54 voturi)    
    Asa ii trebuie! (Luni, 25 iunie 2012, 10:21)

    cris22 [utilizator]

    Daca Funeriu vroia sa faca scoala termina Colegiul Tehnic „Anghel Salygny” si apoi Spiru.
  • +57 (59 voturi)    
    Un imbecil (Luni, 25 iunie 2012, 10:22)

    swolf [utilizator]

    ...atat am de comentat. Un idiot care niciodata nu va ajunge la performantele lui Funeriu nici ca om de stiinta si nici ca ministru, dar incearca sa il tarasca in mocirla in care se scalda la comanda stapanilor lui, disperati ca pierd din imaginea falsa pe care o au in ochii electorilor, in urma scandalurilor de plagiat. O definitie atat de clara a notiunii de Epigon, incat ar trebui ca numele lui sa figureze in Dictionarul Rusinii Nationale si sa i se dedice "Epigonii" lui Eminescu!

    Din aceasi categorie a imbecilitilor usl-iste, precum pepenii de la Cluj...
    • +16 (18 voturi)    
      nu sunt de acord (Luni, 25 iunie 2012, 10:56)

      math [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      corect este "care neam de neamul lui, de sindicalist de partid" nu va ajunge.....

      De remarcat totusi o alta jigodie in ascensiune dupa ce de curand s-a afirmat pe deplin tanarul Croitoru, mare sindicalist PDL-ist apoi brusc liberal si vajnic aparator al multgauritului.
  • +26 (28 voturi)    
    :))))))))))))))))))))))) (Luni, 25 iunie 2012, 10:25)

    ro. [utilizator]

    :))))))))))))))))))
  • +46 (48 voturi)    
    bataie de joc! (Luni, 25 iunie 2012, 10:26)

    lady_c [utilizator]

    ma minunez in fiecare zi de cat de penibili sunt "noii" demnitari ai USL - cand o sa atingem maximul penibilului... oare se poate mai rau de atat???
    imi e greataaaaaa!!!!
  • +44 (46 voturi)    
    plagiatorii (Luni, 25 iunie 2012, 10:26)

    nede [anonim]

    si d-ta tov. Pop si toata cloaca de plagiatori si agramati de care esti inconjurat, daca puneti cap la cap toate studiile voastre, nu ajungeti sa aveti atata scoala cat Funeriu..asta a fost intotdeauna complexul comunistiilor fara carte fata de intelectuali.
    • -12 (16 voturi)    
      Funeriu nu era agramat? (Luni, 25 iunie 2012, 11:14)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui nede

      sau doar de oboseala ...
      • +9 (9 voturi)    
        Toti gresesc... (Luni, 25 iunie 2012, 11:35)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui OVali

        Suntem oameni...
        In categoria agramatilor ar intra persoane gen Vanghelie, EBA....dar nu de-al de Pop sau Funeriu.
        Trebuie sa facem diferenta dintre o totala lipsa de educatie si o intamplare.
      • +2 (2 voturi)    
        nu (Luni, 25 iunie 2012, 14:10)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui OVali

        Funeriu a comis niste greseli de exprimare de inteles dat fiind faptul ca a studiat/locuit atatia ani in strainatate si nu a vb limba romana la fel de mult. Omul are un doctorat REAL la o universitate de top iar indrumatorul sau de doctorat este laureat al unui premiu Nobel. Sa va fiu rusine ca va tineti de mizerii din astea, din cauza asta e Romania in mizerie, ca nu avem valori, ca mediocritatea si impostura sunt sus, la conducere.
  • +56 (58 voturi)    
    Ponta vs Funeriu (Luni, 25 iunie 2012, 10:27)

    gdans [utilizator]

    Ponta, prim-ministru plagiator cu indrumator puscarias se razbuna pe Funeriu :

    "
    In anul 1995, Daniel Funeriu a obtinut, ca sef de promotie, masterul in chimie organica si supramoleculara la Universitatea "Louis Pasteur" din Strasbourg, iar in 1999 a devenit doctor in chimie al aceleiasi universitati, cu distinctia Magna cum Laude. Conducatorul sau de doctorat a fost profesorul Jean-Marie Lehn, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie.
    "

    Traim in plin comunism, unde valorile sunt inversate.
    • +3 (3 voturi)    
      dar este ciudat ceva... (Luni, 25 iunie 2012, 13:16)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      Nimeni - adica vreun partidulet, vreo miscare, vreo platforma civica - nu se organizeaza , nu iese in strada sa protesteze impotriva aberatiilor imense produse de guvernul Ponta.

      Ma sufoc de atata greata!

      Sa mai lasam comentariile, sa mergem catre actiuni concrete - USLasii marsaluiesc cu tocurile peste noi!
  • +41 (43 voturi)    
    liviu pop, sindicalistul??? (Luni, 25 iunie 2012, 10:30)

    excalibur [utilizator]

    crezi cumva ca asteapta la poarta cineva mai bine pregatit , caruia i-a mincat piinea DF??? Nu va mai saturati? jigodia aia plagiatoare zice ca tot ce reprezinta UE sunt probleme de acum interne si trebuie sa fim reprezentati de lepre ca el, dar cind e vorba de un adversar politic, schimbam placa, studiile nu sunt echivalate, sunt in strainatate, sa vedem... si pe urma va plingeti ca nu puteti face treanba pt tara ca nu va lasa Cotroceniul.. pai voi cautati conflictul , fiindca sunteti nuli, nu puteti face ceva care sa arate ca sunteti mai buni decit ceilalti
  • +41 (43 voturi)    
    câtă ipocrizie! (Luni, 25 iunie 2012, 10:32)

    trecatoru [utilizator]

    Ce importanta are faptul ca un doctor nu are BAC-ul echivalat?
    • -9 (9 voturi)    
      Ar fi putut sa pacaleasca sistemul (Luni, 25 iunie 2012, 11:48)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui trecatoru

      si sa ajunga doctor in chimie fara diploma de BAC, le-a demonstrat francezilor ca a luat BAC-ul in Romania iar romanilor ca a luat BAC-ul in Franta.
  • +36 (40 voturi)    
    intrebari? (Luni, 25 iunie 2012, 10:32)

    DraSan [utilizator]

    daaa...funeriu sa ne arate diploma, copy-lotul sa-si dea demisia, iar nastase sa ne spuna daca-i mai curge sange din urechi in urma zgomotului produs de un revolver cu care s-a tras de la mica distanta.
  • +45 (47 voturi)    
    :) (Luni, 25 iunie 2012, 10:32)

    domu [utilizator]

    ”Studiile ministrului Educatiei au fost recunoscute prin proceduri automate de recunoastere, in SUA, Japonia si Germania” -> s-a trezit Liviuț că e mai deștept decât americanii, japonezii sau nemții.
    Vai de noi, cine au ajuns să ne conducă! Parcă e mai rău decât cu politrucii de adineauri.
  • +50 (52 voturi)    
    e si normal (Luni, 25 iunie 2012, 10:33)

    dum_i [utilizator]

    Cand canaliile sunt la putere, un mafiot sindicalist poate sa spuna orice despre un fost Ministru care si-a luat doctoratul in laboratorul unui Laureat Nobel.

    Daca iei tot cabinetul ponta, cu clovnul in frunte, si nu faci o diploma care sa echivaleze 10% cu diploma lui Daniel Funeriu.
  • +36 (38 voturi)    
    Asta face Pop? (Luni, 25 iunie 2012, 10:37)

    Claude [utilizator]

    Isi pierde vremea prin arhive? La munca, ba!
  • +22 (24 voturi)    
    motiv de suspendare!!! (Luni, 25 iunie 2012, 10:45)

    apoliticus [utilizator]

    Pe la pranz cand se va trezi Crinutz din dulcele-i somn, va iesi in presa cu ultimul motiv de suspendare a lui Basescu: are angajati "la negru". HAHAHA
    Panta ridicolului pe care aluneca acest guvern devine din ce in ce mai abrupta. Asteptam cu nerabdare sa dea cu capul si sa termine cu circul de doi lei
  • +18 (20 voturi)    
    Normal (Luni, 25 iunie 2012, 10:45)

    cgi [utilizator]

    Funeriu pare a fi o persoana care nu face cinste invatamantului autohton.
    Da' lasa ca vine tanti Kati si retragem acreditarile tuturor universitatilor din Europa si de pe mapamond care nu au rectori acuzati de plagiat.
  • +21 (23 voturi)    
    Este nevoie de asa ceva? (Luni, 25 iunie 2012, 10:46)

    bgd [utilizator]

    Daca studiile sale sunt recunoscute la nivel international (SUA, Japonia, Germania), oare echivalarea lor in Romania nu reprezinta o idiotenie imensa?
    Cred ca, lasand la o parte circul si atacurile politice, domnul Liviu Pop este invidios pe realizarile academice ale fostului ministru, in plus...stacheta a fost ridicata la un nivel, pe care dl Pop nu il poate atinge nici in 50 de ani.
    Dle Pop...diferenta dintre dvs si dl Funeriu este atat de mare, incat acest atac, nu numai ca va face sa pareti extrem de mic, dar va pune intr-o situatie de un penibil grotesc.
  • +19 (21 voturi)    
    Jennat (Luni, 25 iunie 2012, 10:47)

    Cel [anonim]

    " In anul 1995, Daniel Funeriu a obtinut, ca sef de promotie, masterul in chimie organica si supramoleculara la Universitatea "Louis Pasteur" din Strasbourg, iar in 1999 a devenit doctor in chimie al aceleiasi universitati, cu distinctia Magna cum Laude. Conducatorul sau de doctorat a fost profesorul Jean-Marie Lehn, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie."

    Conform standardele USL diplomele si recunoasterea de mai sus nu inseamna nimic, dar daca avea un doctorat plagiat era foarte bun.
    O intrebare: Exista un membru USL care sa poata sa rivalizeze la nivel de educatie cu Funeriu?
    • +4 (4 voturi)    
      TOTI (Luni, 25 iunie 2012, 12:44)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Cel

      Pentru ei educatie inseamna arta de a fura, minti, insulta. La ei diplomele se cumpara adevarata educatie o fac hotii si coruptii. Asa ca din punctul lor de vedere e un neinstruit Funeriu. Idolii lor sunt vanghelie, voicu, nastase, hrebenciuc. Baieti "unsi cu toate alifiile". Sa speram ca for reintregi academia de hotie psd in puscarie.
  • +22 (24 voturi)    
    bravo tovarasi ! (Luni, 25 iunie 2012, 10:50)

    mariusxmarius [utilizator]

    o sa va rupeti dintii ! pt ca omul e peste voi cu muuuulte clase.
    Cat de ingust si mic poti fi daca inca mai crezi ca Funeriu nu are diplome, fiti atenti la aceasta lista:

    -2002-2006 a fost cercetator stiintific (Project Leader) la National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Osaka, Japonia.
    -1999-2002 a fost cercetator stiintific la Scripps Research Institute, La Jolla, California.
    -1998-1999 a fost conferentiar, la College de France, Paris, Franta.
    -1995-1998 a fost asistent, la Universitatea Louis Pasteur, Strasbourg, Franta.
    -1994 a facut un stagiu stiintific la Zeneca Fine Chemicals, Huddersfield, Anglia, si altul la Merck&Co, Rahway, New Jersey, SUA.

    chiar nimeni din universitatile pe la care a fost nu s-a prins ca omul asta nu are diplome ?

    LASATI SUBIECTUL CACI VA FACETI DE RAS !
    mai bine stabiliti pe ce baza ponta ia spor de doctorat ?
    • +1 (1 vot)    
      doar atat? (Luni, 25 iunie 2012, 13:51)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

      Ponta este mult mai tare:are un master absolvit in trei luni!!!!!!!!!!!
  • +17 (19 voturi)    
    cel mai guvern cinstit... (Luni, 25 iunie 2012, 10:51)

    kitaiu [utilizator]

    l-a pus pe cel mai ministru destept sa o caute cu lumanarea.... bai sindycat, base l-a angajat pe post de guru,se pare ca pe tine pitziponta te-a luat drept "curu"...
  • +14 (16 voturi)    
    s-au suparat (Luni, 25 iunie 2012, 10:56)

    cotora [utilizator]

    s-au suparat psd-istii pe funeriu ca a descoperit pe hotul sef, de aceea francezii si occidentalii ne cred neam prost, datorita psd-ului si in special lui ponta, care s-a dovedit ca a furat, acuma hotul sef (ponta), vrea sa participe la bruxlles ca hot sef
  • +17 (19 voturi)    
    Penibil (Luni, 25 iunie 2012, 10:59)

    _florin_ [utilizator]

    Daca eu pot lucra ca inginer in Germania (tara aia inflexibila si rece, stiti voi), fara sa ma fi pus cinveva macar sa-mi traduc vreo diploma, atunci cred ca are voie si domnul Funeriu sa foloseasca o diploma de Bac obtinuta altundeva in Europa.

    Parerea mea!
  • +16 (18 voturi)    
    .... (Luni, 25 iunie 2012, 11:00)

    KaliNexus [utilizator]

    faza asta e din categoria pepenilor de cluj.

    Pai vezi, daca Funeriu nu e garantat Vanghelie (Marean, care este acolo la el la primarie pe perosana fizica) nu are nici o sansa. Huo!, afara cu negarantatii!, sa vina Abramburica! ea stie cum e cu diplomele... pretul variaza in functie de categorie, ca intr-o adevarata economie de piata.
  • +13 (15 voturi)    
    Ptr USL legile si consitutia sunt doar mijloace (Luni, 25 iunie 2012, 11:00)

    cixx [utilizator]

    Au ajuns sa-si bata joc de ROMANI schimband legile constitutia, dand ordonante de urgenta doar ca sa si satisfaca orgoliile si propriile interese. Traim aceleasi momente ca in vreme TOV ILICI SI NASTASE. Unde dadeau legi peste noapte doar pentru intersele celor din PRATID sau ale amicilor lor.

    Nu au nici un respect fata de nimeni, cum nici ILICI nu a avut respect nici pentru REGE (pe care acum vezi Doame il sustin), nici fata de Coposu, Ratiu etc (pe care ii respecta dupa ce au murit).... dar la vreama respectiva ....?!

    FUNERIU este peste nivelul lor dar vor sa-l improaste cu noroi cu prostii de genul acesta. FUNERIU a incercat sa puna scola romaneasca pe picioare, dar voi o sa o aduceti la acelasi nivel din epoca TOV ILICI...fabrica de diplome si de prosti.
    TOT inainte TOVARASI
  • +15 (17 voturi)    
    guvernul se ocupa de problemele lui Ponta (Luni, 25 iunie 2012, 11:05)

    marioara1 [anonim]

    Alta palma data de guvernul USL romanilor de pretutindeni!

    Daca Universitatea din Bucuresti nu se va pronunta onest in ceea ce priveste acuzatiile de plagiat impotriva profesorului doctor Ponta (care a plagiat mai multi autori nu doar pe I. Diaconu de la PSD ) si prin comparatie studiile lui Funeriu (cu indrumator de doctorat detinator de Nobel) nu sunt recunoscute in Romania imaginea invatamantului romanesc va fi si mai gri!

    Dar ce-i pasa lui Ponta? Guvernul Romaniei are sarcini clare subordonate unor interese si rafuieli personale ale lui Ponta cu diploma sa de doctorat.
    Cu Funeriu sau fara cel mai tanar si competent prin ministru al Romaniei s-a compromis politic total. Si ceea ce e trist pentru el este ca nici macar la profesia de baza , pe care nu a profesat-o nu se poate intoarce. Raman doua solutii: 1. sa emigreze si sa-si testeze valoarea de cel mai tanar.. pe piata reala 2. sa ramana copy-lot

    Nu stiu exact ce scrie in Codul Muncii insa Inspectia Muncii cand termina cu Funeriu poate da un tur si pe la top managerii expati din multinationale si banci. Poate nu si-au echivalat studiile si nu pot fi angajati legal si inregistrati ca platitori de taxe in Romania.
  • +9 (11 voturi)    
    Certificarea proverbului (Luni, 25 iunie 2012, 11:11)

    alnimanui [utilizator]

    E adevarat ca atunci cand nu te implici , te conduc cei mai prosti ca tine. Limba romana, bogata de altfel in epitete se simte epuizata in fata acestui ,, ministru"
  • +10 (12 voturi)    
    punctul meu de vedere (Luni, 25 iunie 2012, 11:12)

    Dedalus [utilizator]

    "din punct de vedere al studiilor medii, nu are diploma de bacalaureat, iar din punct de vedere al studiilor superioare, nu am gasit in arhiva Ministerului niciun document care sa arate echivalarea studiilor".

    "Din punct de vedere" al exprimarii (sa nu zic al gramaticii...) esti zero barat, domnu" ministru al "educatiei"...

    ----------------------

    PS de obicei nu recurg la sarcasm, e sub demnitatea mea, dar de data aceasta imi este impozibil sa ma imaginez intrand intr-un dialog rezonabil, fie el si virtual, cu domnul Pop.

    Figura (la figurat!) domniei sale imi aduce aminte de vestitul Zarone din epoca stalinista. Ala era un personaj absolut savuros, cine nu il site poate sa caute pe net sau in biblioteci diverse anecdote despre el. Garantez ca merita!.
  • +12 (14 voturi)    
    75% (Luni, 25 iunie 2012, 11:14)

    DrInOrice [utilizator]

    Iata o mostra din acei 75% de rafuiala politica. Deci Funeriu i-a obligat ca si azi sa nu munceasca ci sa se rafuiasca politic, efectiv nu aveau de ales...

    De cand suntem in UE nu mai e nevoie sa echivalezi anumite diplome si studii. Cand pleci la munca in tarile din Occident, in afara de prezentarea diplomei eventual traduse nu mai e nevoie de nicio echivalare.

    USL-asilor, va bateti joc de tara asta
    • +4 (4 voturi)    
      Traducere Legalizata (Luni, 25 iunie 2012, 12:09)

      hiwelcomeinmyworld1320415200172 [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Atit trebuie sa depuna Dl Funeriu. Asa este in tota UE.
      Scuzati-l pe Liviu Pop nu stie. Fie-va mila de el sarmanul.
  • +11 (13 voturi)    
    Teoria lui Einstein nu isi produce efectele in RO (Luni, 25 iunie 2012, 11:33)

    Andrei Florian [anonim]

    In lumina noilor directive de partid si de stat, atat timp cat Albert Einstein nu este detinatorul unei diplome de bacalaureat obtinuta legal in institutiile de invatamant romanesti, teoria relativitatii generalizate este declarata ilegala.
  • +8 (8 voturi)    
    De ce iubesc eu Romania ? (Luni, 25 iunie 2012, 11:40)

    NicolaeA [utilizator]

    De ce iubesc eu Romania ? Pentru ca este locul din care copiii mei vor pleca in Canada.
    Puneti copiii sa invete engleza, daca-i iubiti !
  • +8 (8 voturi)    
    Plagiatorii ataca! (Luni, 25 iunie 2012, 11:45)

    Irist [utilizator]

    RUSINE guvern de plagiatori! Eu propun sa trimita comisia si in Franta, Japonia, Germania si SUA unde a lucrat Funeriu! Sa oblige pe toti cei care au facut un doctorat cu un laureat al premiului Nobel sa-si echivaleze diploma la univ. Spiru Haret. Doamne, cu ce se ocupa acest guvern 'supercinstit', superugraliv si superplagiator.
  • +9 (9 voturi)    
    foarte tare (Luni, 25 iunie 2012, 11:46)

    visio [utilizator]

    agramatul asta; consilier poate fi orice "gheorghe" daca poate dovedi ca are studii in domeniul pentru care consiliaza; pe de alta parte parte, trebuie sa il bagam in puscarie pe Mang pentru furt calificat dar si pe sefii lui directi: ponta, nastase, etc.
    Numirea unui ministru plagiator a daunat grav imaginii Romaniei; daca lui ponta ii place sa se faca de ras, e placerea lui, dasr nu pe banii mei si pe obrazul meu.
  • +8 (8 voturi)    
    TARA DE IMPOSTORI (Luni, 25 iunie 2012, 11:47)

    mariusncn1974 [utilizator]

    Suntem o tara de impostori. Daca un ... (face de rusine scoala de matematica din Cluj) care in afara de a manca banii profesorilor decenti (uitati-va la declaratia de avere, are un venit de cel putin 4 ori mai mare decat un profesor universitar) poate sa-si permita sa traga de maneca un om care are indrumator de doctorat un laureat al premiului NOBEL!!!! ATENTIE!!! NOBEL!!!! ne meritam soarta. Punctele erau pentru cuvinte care nu merita sa fie scrise intr-un mediu decent.
  • +11 (11 voturi)    
    interimar (Luni, 25 iunie 2012, 11:48)

    Aksai [utilizator]

    Domnule interimar,
    De conventia de la Haga, ai auzit?? ce ministru esti daca habar n-ai , ce conventii europene exista?
    si romanii pot munci "afara", fara sa-si echivaleze studiile .
    Tu pe ce lume traiesti?
  • +4 (6 voturi)    
    deturnare cu risc (Luni, 25 iunie 2012, 11:50)

    dick_turpin [utilizator]

    daca e ceva in neregula cu diploma aia s-ar putea sa iasa ceva din incercarea asta de deturnare a atentiei, dar cel mai probabil e ca se vor face inca o data de ras.
  • +5 (5 voturi)    
    Avem niste jurnalisti pampalai (Luni, 25 iunie 2012, 11:59)

    sile231 [utilizator]

    Care nu au fost in stare sa verifice afirmatiile d-lui Funeriu si sa extraga de pe net scolile pe care le-a urmat si doplomele pe care le-a obti
    nut d-nul Funeriu in Franta. Cred ca aceste informatii sunt publice acolo. Diagnostic: LENE INTELECTUALA. O zi buna !
  • +6 (6 voturi)    
    minima moralia (Luni, 25 iunie 2012, 12:07)

    Dedalus [utilizator]

    Am revenit, pentru ca am recitit articolul.

    Nu sunt un admirator al lui Funeriu, dimpotriva. Dar l-am respectat ca adversar de opinii.

    Simplul fapt ca sesizarea e facuta de un personaj de genul Pop e pur si simplu incredibil.

    Macar sa o fi facut Marga, de exemplu, era altceva.

    Dar facuta de POP, sesizarea aduce a "revolutie culturala". Mai ramane ca numai Spiru Haret sa fie considerata universitate cu drept de emitere a diplomele, iar conducatorii de doctorat sa fie numai persoane cu 4 clase, dar cu origine sanatoasa.

    Repet, nu stiu care e adevarul si daca intr-adevar era necesar ca diplomele lui Funeriu sa treaca printr-o procedura birocratica de recunoastere. Dar ideea ca sesizarea e semnata de Pop este absolut uluitoare.
  • +3 (5 voturi)    
    domnule ministru (Luni, 25 iunie 2012, 12:15)

    olentina [utilizator]

    da crezi ca esti indreptatit sa fii ministru cu studiile tale.
    da nu iti este rusine,interimarule,cat tupeu poti avea.
    nu vezi ,cum hotarasti ceva,vine onta si iti da peste manuta.si daca vrea presedintele poate sa angajeje pe cine vrea consilier.sant foarte multi oameni destepti si intelepti care si fara studii fac fata unor indatoriri cu brio.
    crezi ca daca ai plagiat lucrarea de doctorat chiar esti "medic"
  • +3 (5 voturi)    
    dupa 75% din timp (Luni, 25 iunie 2012, 12:17)

    ala_ [utilizator]

    iata rezultatul!
    uimiti-va si plati-le salariul guvernatilor!
  • +4 (6 voturi)    
    Guvernul Antena 3 (Luni, 25 iunie 2012, 12:19)

    omidius [utilizator]

    Asta nu e decat o stire pentru poporul Antena 3. E o reincalzire a aceleasi ciorbe invechite. Ce treaba are Inspectia Muncii?
    Avem o lege care precizeaza ce conditii trebuie sa indeplineasca un consilier prezidential:
    http://presidency.ro/static/ordine/AdmPrez/__LEGEA_nr_47_din_7_iulie_1994_(republicata)_privind_serviciile_din_subordinea_Presedintelui_Romaniei.pdf
    Articolul 5, al.2: "Personalul [Administratiei Prezidentiale] poate fi încadrat numai pe baza încrederii acordate de Preşedintele României şi cu condiţia semnării unui angajament de loialitate"
    Nimic despre studii, diplome, si altele. Pe baza increderii, daca vrea, Presedintele poate sa angajeze si un absolvent de Sorbona, si un boschetar.

    Asa ca ministru interimar Pop nu face altceva decat sa-i dea ocazia Danei Grecu sa mai vanture tigaia impotriva lui Funeriu.
    • +2 (4 voturi)    
      iar ca exemplu, (Luni, 25 iunie 2012, 12:35)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui omidius

      Iar ca exemplu, presedintele Iliescu a avut consilier cu merite in 22.12.1989 dar si cu un trecut tulbure: DAN IOSIF (avea absolvit doar un liceu militar).
  • +5 (5 voturi)    
    Regizorii ROMANI trebuie sa faca un film (Luni, 25 iunie 2012, 12:28)

    cixx [utilizator]

    cu dedicatie si tema "CEL MAI CINSTIT GUVERN DIN ROMANIA". Nici nu va trebuie scenariu caci puteti reda doar realitatea si este SUFICIENT!!! Caragiale s-ar fi amuzat enorm cu politicienii de azi din ROMANIA, care se intrec in asi atribui tot felul de etichete.
    Fapte de coruptie, abuz de putere se petrec si in alte tari mai civilizate, desigur, dar in nici una din aceste tari nu au atins cote atat de ridicate. E GROTESC TOVARASI !!!
    • +2 (4 voturi)    
      dar ce ziceti de .... (Luni, 25 iunie 2012, 12:47)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui cixx

      Dar ce ziceti de saracul domn Nastase "Lazarescu" ? Daca-l plimba salvarea pe la toate spitalele si nu erau locuri ?
  • +1 (3 voturi)    
    deci (Luni, 25 iunie 2012, 12:31)

    bobo_ioan [utilizator]

    asta e o rusine sa admitit ca mai trebuie e echivalare, sa te lauzi cand ai rezolvat problema si nu mai trebuie sa ne chinui pe cei cu studii in afara. Sa iti fie rusine liviu pop!
  • -9 (9 voturi)    
    Eu nu am chemat pe nimeni la Cotroceni (Luni, 25 iunie 2012, 12:31)

    Stirilede Astazi [anonim]

    In timp ce priveam cum se topesc cuburile de gheata in whisky, am auzit zarva mare la usa la palat. Am hahait putin ca am crezut ca e Negru cu farsele lui. Cand ce sa vezi: Niste indivizi care spuneau ca sunt de la ITM ( ce draq e aia ? ) spun ca trebuie sa imi verifice consilierii. Cum ei mie sa imi verifice, cad eu is dumnezeu pe pamant, si is vesnic si fac ce vrea muschiu meu... sa ma verifice pe mine cineva ? O sa pun soldatii sa ii impuste! Mama lor de nemernici. Sa vezi ce le fac eu. CAND ESTI INSPECTOR LA ITM, ESTI TARE. INSPECTORE !
    • +3 (3 voturi)    
      Stimabile (Luni, 25 iunie 2012, 13:06)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui Stirilede Astazi

      esti idiot.
    • +4 (4 voturi)    
      . (Luni, 25 iunie 2012, 13:13)

      gb [utilizator] i-a raspuns lui Stirilede Astazi

      Stii ca in piesa "Dineu cu prosti" ( ai auzit de ea?) joaca Ponta cu un ministru? In fiecare saptama altul.
    • +1 (1 vot)    
      mi-am avertizat (Luni, 25 iunie 2012, 13:56)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Stirilede Astazi

      vecinii sa nu se sperie cand vor auzi un poc in rafala ;va fi sampania dupa verdictul de plagiat al mongoloidului plagiator.
  • +5 (7 voturi)    
    Reactia Mediului Academic?????? (Luni, 25 iunie 2012, 12:42)

    mgbyte [utilizator]

    Este halucinant cum nu opune nimeni rezistenta la toate aberatiile care sunt lansate oficial de persoane publice cu este si acest POP, un neica nimeni???
    Incredibil! Chiar toti profesorii si universitarii sunt doctori precum copy-lotul si mang???
  • +1 (3 voturi)    
    temeiul legal (Luni, 25 iunie 2012, 13:00)

    cri_m68 [utilizator]

    Decretul 261 din 10 februarie 2012 (Decretul 261/2012) Publicat in Monitorul Oficial 112 din 13 februarie 2012 (M. Of. 112/2012)
    In temeiul art. 94 lit. c) si al art. 100 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata, precum si al art. 3 alin. (1) si art. 4 alin. (1) din Legea nr. 47/1994 privind serviciile din subordinea Presedintelui Romaniei, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,
    Presedintele Romaniei d e c r e t e a z a:
    Articol unic. - Domnul Daniel Petru Funeriu se numeste in functia de consilier prezidential.
    PRESEDINTELE ROMANIEI
    TRAIAN BASESCU
    Bucuresti, 10 februarie 2012. Nr. 261.
    http://legestart.ro/Decretul-261-2012-numirea-unui-consilier-prezidential-(NjAwNjA5).htm
  • +5 (7 voturi)    
    declar - Liviu Pop un imbecil! (Luni, 25 iunie 2012, 13:09)

    mary_ [utilizator]

    Nu are nici un drept sa ceara probarea bacalaureatului de catre Funeriu- Mare imbecil Liviu Pop si toti acolotii sai fara de profesie juristi...

    Intotdeauna la o angajare se cere diploma cea mai inalta - care atesta calificarea cea mai inalta - nici de cum cea legata de absolvirea scolii generale sau a liceului...

    Este in logica lucrurilor ca nu esti admis in Facultate daca nu ai diploma de bacauleat/adeverinta ca ai absolvit liceul...

    Probabil ca Funeriu le va arata cotul asa cum s-a mai procedat odata cu antena...

    Poate ca baietii astia vor altceva - sa stim si noi, va rog...Atunci poate o sa inteleg ratiunea actiunilor lor - alta decat cea legata de "Jos Basescu"!

    PSD-ul continua politica de incercare a starpirii intelectualilor!!! Nimic nou sub soare.

    "Cinste lor" si rog sa fie apreciati in consecinta!
    • 0 (0 voturi)    
      Cadere sigura (Luni, 25 iunie 2012, 19:24)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui mary_

      Ca sa -ti dau dreptate intr-un mod cat mai apasat, am a-ti spune ca ministrul asta(cum se numeste?) ar pica sigur Examenul national de evaluare !! Nu ar reusi sa precizeze sb.subiectiva din cel de-al doilea subiect la Limba romana!!! Si ca el ar fi cel putin 7o% din parlamentarii nostri cei draguti cu ministri lor cu tot!! Tot asa stau lucrurile si cu postacii. Concluziile le tragi tu singur. Vai de mama noastra. Asta e. Cand ma gandesc la faptul ca acum 100 de ani ,primul ministru al Romaniei era Titu Maiorescu, nici nu stiu ce sa fac: sa rad sau sa plang?
  • +4 (6 voturi)    
    Gogoasa USL-asa.............. (Luni, 25 iunie 2012, 13:18)

    icu [utilizator]

    Inca o gogoasa umflata lansata de securisti USL-asi in disperarea lor de a se agata de CIOLAN !!!!!!!!!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    sugestie pentru Presedinte (Luni, 25 iunie 2012, 13:27)

    mary_ [utilizator]

    Domnule Presedinte,

    Alta data cand veti dori sa angajezi un om valos puteti analiza si varianta angajarii unei firma de consultanta - la care angajat singur sau persoana delegata in relatia cu Presedintia sa fie acel specialist.

    Imi pare rau ca trebuie sa fac o astfel de propunere - dar cu nebunii, mai ales cand nu au dreptate - trebuie sa te dai la o parte - sunt periculosi si nervosi...

    Iertare, domnule presedinte...

    In rest, am spus ca este ilegala interventia - nu au temei legal - este abuz in serviciu contra Presedintelui...
  • +3 (3 voturi)    
    Ce spune liceul din Franta (Luni, 25 iunie 2012, 13:34)

    serbe [utilizator]

    Ce zice liceul unde a studiat Funeriu:
    http://www.lyc-sections-internationales-strasbourg.ac-strasbourg.fr/spip.php?article1040
    Oare Pop stie sa traduca? Oare Pop intelege ca cei de acolo il vedeau ca pe un viitor laureat al Premiului Nobel?
  • +2 (2 voturi)    
    s-a intros lumea maica, cu susu-n jos (Luni, 25 iunie 2012, 14:02)

    Dedalus [utilizator]

    Revin pentru ca nu-mi revin.

    Domnul ministru POP verifica dosarele adversarilor politici???!!!

    Parca era vorba sa se ocupe de invatamant.

    In plus, ideea ca un om al carui doctorat a fost indrumat de un laureat al unui premiu Nobel nu poate avea diploma de doctor recunoscuta in Romania este absolut halucinanta. Halucinanta. Ha-lu-ci-nan-ta !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie sesizata Inspectia Muncii (Luni, 25 iunie 2012, 14:52)

    Bogdan_1 [utilizator]

    si in cazul "ministrului" pop pentru ocuparea unui post pentru care nu are pregatire, competenta si nu a sustinut examen. Mai mult, intr-un timp scurt, datorita necunoasterii atributiunilor postului a comis mai multe "accidente" de munca cu urmari grave pentru institutie. Solicitam retragerea grabnica din functie si anularea "carnetului de ministru".
  • +1 (1 vot)    
    Inca o veste buna (Luni, 25 iunie 2012, 15:14)

    fdaniel [utilizator]

    De-abia ce am aflat ca Guvernul consuma 25% din timpul sau pretios pentru a se ocupa de cetateni, cf. dl.Prim-Ministru, cad iata, un membru al CELOR CINSTITI ne da detalii despre implementarea programelor de prima necestiate ale boborului.
    Urmeaza:
    - turnat marmelada in galosi
    - legat sireturi pe sub masa
    - pus prefa de scarpinat pe gat
    si alte actiune ce vor fi aprobate prin Ordonanta de Urgenta

    Dormi linistit, romane, Guvernul lucreaza pentru tine!
  • +2 (2 voturi)    
    o tempora.... (Luni, 25 iunie 2012, 16:25)

    Dedalus [utilizator]

    Caci nu ma poci aptzine... (sic!)

    Ministrului Zăroni

    Caligula Imperator
    A făcut din cal, senator,
    Petru Groza, mai sinistru,
    A făcut din bou, ministru...

    Pastorel
    (de fapt, nu cred ca trebuia sa mai pun autorul. In ro nu se obisnuieste ;-))

    Zaroni era un ministru in Guvernul Petru Groza, un tip cu cu 4 clase primare.
  • +2 (2 voturi)    
    Zaroni (Luni, 25 iunie 2012, 16:31)

    Dedalus [utilizator]

    LUI ZĂRONI (minsitru analfabet din Guvernul Petru Groza), cam chel,când şi-a cumpărat pălărie melon

    "ll costă o avere pălăria
    Căci după rigidul protocol
    Nu se cădea să vadă România
    Ministru circulând cu curul gol !"

    Pastrorel (dar nu cred ca mai trebuia sa pun si autorul epigramei, nu e obligatoriu in Romania)
  • +1 (1 vot)    
    Doamne ce prost e insul asta (Marţi, 26 iunie 2012, 3:35)

    livethedaysn [utilizator]

    ..recitesc articolul si nu imi sa cred ca asta se inampla chiar...O tara condusa de niste incompetenti si golani, fara valori de nicu un fel.
  • +1 (1 vot)    
    bietul robotel de serviciu........... (Marţi, 26 iunie 2012, 11:24)

    icu [utilizator]

    Demential , de rasul curcilor !!!!!!! Rade o lume intreaga de prostia acestui imnistru sluga !!!!!!!!!!!!!