Noua editie a DEX a modificat definitiile pentru substantivele "rom" si "tigan"

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:03 Actualitate | Esenţial


Definitiile a 30 de cuvinte care fac trimitere directa sau indirecta la minoritatea romilor, printre care si cele pentru "rom" si "tigan", au fost modificate in editia noua a Dictionarului Explicativ al Limbii Romane (DEX), publicat in luna februarie 2012, de catre Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan- Al. Rosseti", se arata intr-un comunicat al Agentiei de Dezvoltare Comunitara "Impreuna".

Potrivit comunicatului, Institutul "a eliminat sau a explicat clar identificarile discriminatorii si tendentioase care promovau stereotipuri negative in legatura cu minoritatea roma." Astfel, noua editie ofera urmatoarea definitie a substantivului "rom": "termen prin care se autoidentifica membrii unui grup etnic originar din India si raspandit mai ales in Sudul si Estul Europei, inlocuind denumirea de tigan, considerata peiorativa".

De asemenea, au fost modificate cuvintele: balaoaches, baragladina, bulibasa, chivuta, corturar, faraon, gitana, jude, laie, laiet, lingurar, puradel, rom, rudar, salas, tigan, tiganas, tiganatic, tigancusa, tigancuta, tiganeala, tiganel, tiganesc, tiganeste, tiganie, tiganime, tiganos. tiganus, ursar, "astfel incat caracterul deseori peiorativ al acestor cuvinte sa fie clar adus la cunostinta cititorului."

"Aproape orice cuvant din limba romana are un denotat si un conotat. Rom si tigan aveau, in explicatia oferita de DEX pana la aceasta editie, acelasi denotat, deci erau automat «cuplati». Problema pe care noi am ridicat-o este a sensurilor (conotatiilor) care erau atribuite celor doua cuvinte (in special a axei rom = tigan = epitet acordat unei persoane cu apucaturi rele) sau mai bine spus a nespecificarii exprese a caracterului peiorativ a unor conotatii, atunci cand acest lucru se impunea. Limba romana nu este proprietatea lingvinstilor, ei fiind obligati, din punct de vedere profesional, sa reflecte cu acuratete sensurile specificand acolo unde este cazul ca o anumita conotatie este peiorativa astfel incat cititorului sa ii fie adus la cunostinta explicatia reala a respectivului cuvant in functie de contextul in care a fost folosit. Prin aceasta revizuire a DEX-ului s-a facut un pas catre normalitate si corectitudine", a declarat directorul executiv al Agentiei "Impreuna", Gelu Duminica.

In trei editii ale Dictionarului Explicativ al Limbii Romane, definitia substantivului "tigan" era: "epitet dat unei persoane cu apucaturi rele".

In 2011, Agentia de Dezvoltare Comunitara "Impreuna", Asociatia Rromilor "Egalitate de Sanse" Tulcea si Asociatia ACCEPT au inaintat o plangere catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, indreptata impotriva Academiei Romane si Institutului de Lingvistica "Iorgu Iordan - Al. Rosetti", solicitand sanctionarea institutiei subordonate Academiei Romane, responsabile pentru elaborarea in cadrul Sectorului de lexicologie si lexicografie a Dictionarul Explicativ al Limbii Romane, precum si pentru revizuirea periodica a acestuia.

"Desi in dictionarele anterioare ale limbii romane, definirea termenului "tigan" nu includea elemente peiorative, in definirea curenta a termenului "tigan", Institutul "Iorgu Iordan", sub egida Academiei Romane, a promovat identificari discriminatorii si stereotipuri rasiste fara specificarea caracterului peiorativ, profund discriminator al acestora", se mai arata in comunicat.
         
Agentia de Dezvoltare Comunitara "Impreuna" este o organizatie de drept privat, infiintata in 1999, cu caracter ne-patrimonial, apolitic, ne-guvernamental, de tip fundatie. Misiunea Agentiei este orientata in vederea pastrarii si afirmarii personalitatii romilor, a recunoasterii lor ca minoritate etnica si nationala, prin activitati de cercetare, documentare si difuzare, elaborare si implementarea politicilor sociale in folosul romilor.


Citeste mai multe despre   


















13456 vizualizari

  • +51 (53 voturi)    
    Pentru mine (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:12)

    Adrian [anonim]

    Pentru mine si probabil multi romani, tot tigani sunt, indiferent de ce scrie in DEX.
    • +29 (31 voturi)    
      Ba pentru mine... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:31)

      triciupa [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      ... sunt si tigani si baragladine...
      • +10 (14 voturi)    
        ROM va deveni epitet ! (Joi, 26 aprilie 2012, 8:17)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui triciupa

        Mai academicilor, dar rrom nu se scrie cu RR ?


        Apucaturile rele nu s-au schimbat odata cu numele etniei! Pentru mine, o apucatura rea este si imersiunea abuziva a denumirii etniei peste o natiune milenara!

        Copii romanilor se vor speria la fel chiar daca vor auzi de la parinti:

        -Te dau la romi daca nu esti cuminte!
    • +42 (44 voturi)    
      pentru toti (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:54)

      marcu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      iti dai seama ca termenul "tigan" a devenit peiorativ pentru modul in care minoritatea se comporta. inevitabil, termenul "rom" va deveni peiorativ in cel mai scurt timp, pentru ca acelasi comportament al minoritatii (de data asta) "rome" il va transforma ca atare.
      nu cuvantul e problema :)
      • +29 (31 voturi)    
        GRAV ... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:10)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui marcu

        este ca inventandu-se acest cuvant-rom=tigan- impotriva vointei populare, se creaza, probabil intentionat , confuzia cu cuvantul -roman, pentru a ne denigra noi insine.

        nu cred ca exista o alta natiune in lume, unde prin proprii ei reprezentanti academici, sa accepte denigrarea natiunii careia ii apartin.

        realitatea ii contrazice pe mincinosii care au inventat acest cuvant, in vocabularul romanilor nu se uziteaza termenul de rom ci de tigan, termen utilizat si de popoarele din jurul nostru.

        denumirea de tigan a fost data acestui popor migratorj, venit din asia pe urma ostilor otomane, de catre greci, ei fiind primul popor european venit in contact cu ei si inseamna, sa stai departe de ei, sa nu vii in contact cu ei-probabil din cauza caracterului necivilizat pe care il au.
        • -4 (6 voturi)    
          rom (Joi, 26 aprilie 2012, 10:01)

          tricolor [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          te inseli amarnic. termenul "rom" dateaza inca din sec XV-XVI, pe cand nu existau "romani", ci doar vlahi, ardeleni, moldoveni. "romanii", ca termen, au aparut abia in jur de 1848. Asa ca da vina pe Balcescu & company pentru confuzie, nu pt academicienii care inventeaza nume pentru denigrarea propriului popor..
        • -3 (5 voturi)    
          greu cu cartea gelule (Joi, 26 aprilie 2012, 10:23)

          gellu [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          Romii s-au numit intotdeauna “romi” nu doar in tarile române si in Balcani, ci si in Franta si Anglia, unde au ajuns, dupa secole de migratie din India, pe la sfarsitul Evului Mediu si inceputul Renasterii. Din acest motiv, romii/tiganii in Franta au fost numiti de catre ceilalti, alternativ, Gitans si… Romanichels. In Anglia: Gypsies si Romanies. Tiganii, in aceste tari, sint cunoscuti de secole a vorbi - in Franta: le “romanichel”, in Anglia: the “Romany language”.
          "Rom" este etnonimul dintotdeauna, initial si propriu al tiganilor. Rom, dom, sau lom, in functie de regiuni. E vorba de o simpla omofonie incompletã si intamplatoare cu “român”. "Dom", cum isi spun tiganii in Asia centrala, incepe cu o consoana cerebrala, proprie limbilor din India, care in graiurile romilor emigrati spre Europa a devenit R sau L... De aici diferenta intre "rom" cum isi spun ei in Europa si "lom" cum isi zic mai spre Caucaz. E denumirea lor proprie, femininul e "romni" iar limba e "romanès"... Suna ca "româneste"?... Asa e, dar e o pura coincidenta. Steagul Chadului (Ciadului) e identic cu al Romaniei... Hai atunci sa-i obligam la ONU pe acei negri sa si-l schimbe. E adevarat, tot asa, si faptul ca tiganii isi spuneau "romi" cand românii isi ziceau "valahi" sau "moldoveni"... Pina la Unire, "rumân" era de altfel pe aici doar un termen de insulta si ii desemna exclusiv pe taranii scapatati si saraci.
          Argument socio-lingvistic: cei care se forteaza sa creada ca tiganilor li s-a dat voie sa-si spuna “romi” in ultimele doua decenii ignora totul despre functionarea unei limbi si a unei societati. Un etnonim nu poate fi impus din umbrã, in mod uniform, din motive conspirationiste, unor grupuri umane disparate, care nu comunica intre ele, cum sint romii. Un etnonim nu poate, de altfel, fi modificat, decat in urma unor cataclisme istorice si, oricum, niciodata in mod voit, calculat.
          • +6 (6 voturi)    
            Pune tu mana pe carte... (Joi, 26 aprilie 2012, 13:45)

            ChiarEu [anonim] i-a raspuns lui gellu

            si nu le mai da altora lectii. Cand s-au numit romanii in limba lor vlahi? Dar romanii din ardeal cum se numeau? Sunt nenumarate scrieri ale unor romani sau ale unor straini care atesta foarte clar ca romanii isi spuneau romani/rumani... si in niciun caz valahi.
            Iar rom inseamna in tiganeste "barbat/sot" si mai nou a fost inventat ca termen etnic. Daca "Rom" este etnonimul dintotdeauna, initial si propriu al tiganilor." de ce unii isi spun sinti?
            Povestea pentru englezeascul "romanies" este si mai noua si mai fantezista. El este un adjectiv feminin care a fost folosit ca nume etnic pentru ca exista in mai multe varietati ale limbii tiganesti.
            Inca ceva, faptul ca tiganilor le place sa-si zica pe limba lor romi e OK, dar sa ma lase pe mine sa le spun cum vreau pe limba mea. N-am vazut niciun neamt care sa se supere ca lumea nu-i zice deutsch, ci foloseste alte nume precum: neamt, german, tedesco, etc... Pe limba voastra ziceti-va cum vreti, pe a noastra va spunem noi cum vrem ca stim mai bine.
    • +32 (32 voturi)    
      "tigan".... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:58)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      ...."epitet dat unei persoane cu apucaturi rele".
      Impamantenirea termenului a fost o eroare sau s-a datorat unei experiente de viata?
      Schimband numele se schimba si comportamentul? sau poate si noua denumire "rrom" se va transforma, cu timpul, in acelasi epitet.
      Pana atunci, in confuzia creata cu intentie cred eu, romanii si rromi sunt priviti in lume cu acelasi resentiment, fara discriminare.
    • +8 (8 voturi)    
      Dar care este definitia cuvantului "tigan"? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:21)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      sunt foarte curios sa stiu. Poate imi spune cineva.
      • 0 (0 voturi)    
        este peiorativ in orice context l-am folosi (Vineri, 3 august 2012, 18:40)

        travisio [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

        Dar care este definitia cuvantului "taran"?
        Conform dex-ului,taranul inseamna om care locuieste in mediul rural si are ca ocupatie cresterea animalelor si agricultura). Taran,conform dex-ului -peiorativ: (mamaligar/opincar,badaran,
        mojic,cioban,oier,stuf+oi,etc,etc).
        Spor la sapaliga,tarane!
        Las la aprecierea ta daca este peiorativ
    • +11 (11 voturi)    
      Iata ce scriu (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:56)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      nemtii intr-unul din dictioanarele on line:

      "Zi·geu·ner, Zi·geu·ne·rin der <Zigeuners, Zigeuner>
      1. Bezeichnung für Angehörige des Volkes der Sinti und Roma. Diese Bezeichnung wird von den Betroffenen als diskriminierend empfunden
      2. (umg. abwert.) Person, die ein sehr unruhiges Leben fuhren.

      adica: tigan
      1. descriere pentru cei ce apartin etniilor Sinti si Roma. Aceasta descriere este considerata de subiecti drept discriminatoare.

      2. persoana care duc o viata voarte nelinistita (neastamparata - as interpreta eu).

      Iata cum se explica niste cuvinte la un nivel cu adevarat scolastic.
    • +4 (4 voturi)    
      Iata efectul schimbarii (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:39)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      definitiei termenului de tigan:

      http://www.ziare.com/stiri/scandal/bataie-intre-rromi-si-unguri-intr-o-comuna-din-brasov-1163725
    • +4 (4 voturi)    
      hmm (Joi, 26 aprilie 2012, 8:35)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      dar si intre ei isi zic tigani.
    • +2 (4 voturi)    
      Praf (Joi, 26 aprilie 2012, 16:11)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Academicienii dau dovada de o nesimtire crasa, de sfidare a poporului si limbii romane. Bunii si strabunii le-au zis tiganilor, tigani. Nu va reusi DEX-ul sa inlature sufletul bun romanesc, sanatatea spirituala si intelepciunea acestui popor.

      Nu are cine sa ne dea lectii, nici strainatatea nici academicienii loviti de birocratie. Noi n-am procedat ca altii, n-am ucis minoritatile, i-am lasat sa traiasca pe linga noi, i-am ajutat, i-am chemat la nunti, am facut bancuri cu smecheriile lor. N-am incercat sa-i integram cu forta, iar cei care au exterminat tiganii in trecut, sa nu indrazneasca sa ne dea azi lectii de toleranta. Academicienii nostri de 3 lei vor pieri. Praful se va alege din efortul lor nesimtit impotriva poporului din care s-au nascut.
      • 0 (0 voturi)    
        cine vorbeste,tu? (Vineri, 3 august 2012, 19:11)

        travisio [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Academicienii dau dovada de o nesimtire crasa,de sfidare a poporului si a limbii romane. Bunii si trabunii le-au zis dacilor,daci. Toate sunt schimbatoare dacule,valahule rumanule!

        Daca nu este peiorativ denumirea de "tigani",
        atunci dece sunteti contra sa-l nu il modifice?
        Apropos,tu esti cel care va trebui sa ia lectii de istorie,pentru tu ca tu mentionezi :" Noi n-am ucis minoritatile,i-am lasat sa traiasca pe langa noi,i-am ajutat,i-am chemat la nunti,am facut bancuri cu smecheriile lor". Zici nu nu v-ati ucis minoritatile? Ai uitat ca guvernul antonescian antisemit a genocidat peste 200.000 de evrei+11.000 de rromi? Unde i-ati lasat pe rromi sa traiasca langa voi? Poate i-ati lasat sa sa moara de foame si de frig in Transnistria .
        Cand /cum i-ati ajutat pe rromi? Tinandu-i in sclavie timp de jumatate de mileniu sclavagindu-i /exploatandu-i economic pe o amarata de mamaliga din orz timp de 500 de ani? Tu nu sti ca averea strabunicilor tai atarna cu numarul detinut de sclavi tigani? Tu nu stii ca Statul Roman si Biserica aveau afise lipite in care scria: Vand tigani in stare fina. Tu nu stii ca
        romanii au dat cea mai umanista lege prin anul 1818: toti tiganii se nasc sclavi.
        Pana la abolirea sclaviei a tiganilor robi,tiganii nu aveau un statut social,ci erau perceputi ca niste monede de schimb.
        Mai invata istorie,prafule!
        Sanatate!
    • 0 (0 voturi)    
      dex-ul (Vineri, 3 august 2012, 18:27)

      travisio [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Si pentru mine si probabil pentru multi romani,tot tarani sunt,indiferent ce scrie Dex. Dex-ul spune clar: taran,mamaligar,opincar,mojic,badaran,cioban,oier,etc,etc). Taran,mai inseamna si om care locuieste
      in mediul rural si care se ocupa cu animilale/agricultura.
      Sanatate,tarane!
  • +39 (41 voturi)    
    Cine a hotarat aceste modificari ? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:23)

    Didos [anonim]

    Ce ne facem cu nuvela lui M. Eliade " La tiganci ", cu " Cantece tiganesti " , ale lui M. R. Paraschivescu , ce ne facem cu poezia lui Lorca , cutiganii lui Dostoievschi , cu cei ai lui Sadoveanu ,cu tiganca Pilar din romanul "Pentru cine bat clopotele ", de Hemingwai, cu pictura romaneasca , cu folclorul si romanta romaneasca pline de tigani , cu cuvintele din franceza , italiana , spaniola etc. ? Doamne , a inebunit lumea, inclusiv banuitii lingvisti romani ! Vai de mama noastra ! Sa nu uit sa amintesc si de opereta " Voevodul tiganilor " .
    • +25 (25 voturi)    
      Omisiune! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:58)

      sase sase [utilizator] i-a raspuns lui Didos

      Ai uitat de muschiul tiganesc.Ori se va renunta la delicatesa respectiva ori i se va schimba denumirea in "muschi rromesc" .Dar nu stiu daca ve avea un mare succes de marketing in noul luk!
      • +12 (12 voturi)    
        Vezi... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 23:29)

        crystal [anonim] i-a raspuns lui sase sase

        Vezi ca ai uitat ceva:Zigeuner schnitzel!Cum o sa-i zica neamtul oare?Rome schnitzel???Ha haha,academicienii...de doi bani
    • +19 (19 voturi)    
      PENIBIL!! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:04)

      brucanianul [anonim] i-a raspuns lui Didos

      Intr-adevar sint multe creatii universale in domeniul muzicii,literaturii si chiar artei care se pare ca duc la o discriminare asa spusa ,culta''Este o tragedie culturala de care se bucura niste guvernanti inculti...Si totusi...La Academia Romana avem ,,cica''doctori in litere...Asa sa fie????
    • +11 (11 voturi)    
      o sa-i spuna... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:11)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Didos

      voevodul .......talharilor.
      • 0 (0 voturi)    
        aici e OK (Joi, 26 aprilie 2012, 16:41)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        mult mai aproape de realitate decat Voievodul tiganilor :)))
    • +6 (6 voturi)    
      Inca o opera literara ! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:49)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Didos

      "Țiganiada" !
      • 0 (0 voturi)    
        da,da, (Vineri, 3 august 2012, 19:13)

        travisio [utilizator] i-a raspuns lui Cri

        "Daciada"! Ar merge si asa,nu-i asa,dacule,
        valahule,rumanule,romanule!
        Jenant!
  • +24 (24 voturi)    
    Si eu care credeam ca trebuie integrati (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:29)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Misiunea Agentiei este orientata in vederea pastrarii si afirmarii personalitatii romilor."

    Mai bine ii invata sa fie cinstiti, muncitori, sa-si educe copiii, sa se spele, ca de actuala lor ŢpersonalitateŢ ne+am saturat ! Si noi si restul Europei...
  • +23 (23 voturi)    
    Deci, sa reluam lectura ... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:33)

    Tareee! [anonim]

    "De asemenea, au fost modificate cuvintele: balaoaches, baragladina, bulibasa, chivuta, corturar, faraon, gitana, jude, laie, laiet, lingurar, puradel, rom, rudar, salas, tigan, tiganas, tiganatic, tigancusa, tigancuta, tiganeala, tiganel, tiganesc, tiganeste, tiganie, tiganime, tiganos. tiganus, ursar, "astfel incat acel caracterul deseori peiorativ a acestor cuvinte sa fie clar adus la cunostinta cititorului."
    Multumim Academiei Rromane, care ne lasase intr-o uitare rusinoasa. Nu trebuie sa ne facem probleme, limba romana contine multe cuvinte utile, cand vine vorba de tigani.
  • +7 (7 voturi)    
    ! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:34)

    tudorr [utilizator]

    De acord!
  • +21 (23 voturi)    
    Tigan (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:35)

    rv [anonim]

    Deja substantivul rom a capatat sens peiorativ.
    Dar de fapt corect este rrom si nu rom.
    Propun sa isi schimbe numele etniei in fiecare
    an ,poate de fapt ar trebui in fiecare zi.
    Sau mai bine sa isi schimbe apucaturile .
    Pentru mine vor ramine vesnic TIGANI
    si mi-as dori ca ei sa faca totul pentru a ne schmba
    perceptia asupra acestei denumiri.
    Schimbarea denumiri ma duce cu gindul la un vechi proverb; lupul schimba parul dar naravul ba!
    • +2 (4 voturi)    
      Apropo! (Joi, 26 aprilie 2012, 7:49)

      nnanicu [anonim] i-a raspuns lui rv

      cum se scrie? ciocolata cu rom, sau ciocolata cu..rrom?:))
  • +23 (23 voturi)    
    Bravo! Dar DE CE? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:36)

    stefan [anonim]

    Dar pe noi, ceilalti vorbitori de limba romana, ne-ati intrebat? Ca tot veni vorba cum ca limba nu e proprietatea cuiva ... De unde pana unde "tigan" este neaparat cu conotatii peiorative si vrem, trebuie sa il inlocuim? De ce insistati ca in continuare sa mentineti, ba chiar sa raspanditi confuzia ca rom sau roman este cam acelasi lucru, cum inteleg foarte multi din europeni? Si de ce devine Institutul de lingvistica unealta unei NGO si vector al unor interese obscure?
  • +18 (18 voturi)    
    despre tradatori si nu numai.... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:46)

    Un Dac [anonim]

    Mai exact fundatia "Soros" a miliardarului ungur a inventat in 1986 acest termen , ulterior Ion Iliescu - var primar cu "Regele Cioaba" a insistat implementarea lui in academia romana... asta se poate verifica pentru cei ce nu cunoasc.
    S-a dorit intentionat crearea unei confuzii generalizate in viitor intre poporul Roman si RRomi.
    Pentru a putea mai usor induce teze belicoase conform careia Dacii au disparut si locul lor a fost ocupat de Rromi migratori.
    • +9 (9 voturi)    
      sau... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:44)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Un Dac

      ...poate in timp, UE, satula de rromii de pretutindeni, va hotara sa ii reinstaleze pe acestia totzi in tara lor -ROMANIA.
      Le va oferi si ajutoare de reinstalare, va inchide frontiera si....gata, problema este rezolvata(pentru ei).
      Intre timp toate valorile de aici se scurg in occident si raman doar ciurucurile, care vor fi multumiti usor cu o bere, un mic si o manea.
    • +4 (4 voturi)    
      ...hmm - e un adevar aici... (Joi, 26 aprilie 2012, 18:02)

      mimo [utilizator] i-a raspuns lui Un Dac

      Am observat de un timp, mai multe publicatii au aratat cum diferite persoane si organizatii din Ungaria incurajeaza acest termen, iar unele au propus alocarea unui stat european ca tara a tiganilor pentrua a usura deciziile Europene privind acesti indivizi. Direct sau indirect Romania e pe cale sa devina acest stat.

      Ca intotdeauna, ungurii sapa incet dar sigur si probabil vor si obtine acest resultat. In curind statul tiganilor nu vor mai fi Ungaria, Cehia, Slovacia, Bulgaria ci numai si numai Romania.

      Nu exista romi - numai tigani. Acest termen nu e folosit nicaieri in Europa. Daca vor sa nu fie un termen peiorativ au sansa sa il schimbe si sa inverseze intelesul.
  • +3 (3 voturi)    
    Să ne dumirim împreună (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:46)

    Alf [anonim]

    Corinooo, explică fraza :"astfel incat acel caracterul deseori peiorativ...."! Oricum explicaţia lui nea Gelu este la fel de edificatoare.
  • -15 (15 voturi)    
    Limba tiganeasca se cheama romani (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:47)

    unul [anonim]

    Dar daca limba lor se cheama romani de secole ma intreb eu ca ce chestie ne numim noi romani. Si de ce se numeste tara noastra Romania.
    Cine a furat pe cine? Si mai ales cine sunt adevaratii tradatorii de neam ;)
    • +7 (7 voturi)    
      Cuvantul rom... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:37)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui unul

      in limba romani, inseamna barbat, sot (barbat casatorit). Ca denumire etnica a fost inventat mult mai tarziu. Iar romani este un adjectiv feminin provenit din rom. Deci mai usor cu secolele.
    • +4 (4 voturi)    
      unule.... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:53)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui unul

      ..., nu trebuie sa ai diplome universitare ci doar sa stii sa citesti. Daca ai asemenea nedumeriri, poti afla din cartile de istorie cam pe acolo pe unde s-a trecut de la alfabetul kirilic la cel roman. Este foarte usor de aflat si te asigur ca nu doare.
    • -1 (1 vot)    
      ti-ai luat minusuri degeaba (Joi, 26 aprilie 2012, 10:12)

      getodac [anonim] i-a raspuns lui unul

      pentru ca ai dreptate. dar toti care posteaza pe-aici au cultura invatata de la televizor. termenul "rom" sau "romani" este mai vechi decat termenul "roman" (ruman) care a aparut pe la jumatatea secolului 19. e adevarat ca limba vorbita in spatiul in care locuiau vlahii, moldovenii si ardelenii era limba "romaneasca". De aici au inventat termenele "roman" si, ulterior, "Romania".
    • +1 (1 vot)    
      corectie (Joi, 26 aprilie 2012, 16:43)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui unul

      daca rom inseamna om sau sot, cum sa folosesti cuvantul asta pentru denumirea etniei? e ca si cum noi ne-am zice poporul omenesc, sau barbatesc! nu-ti dai seama de cretinismul ideii tale?
  • +15 (15 voturi)    
    Mircea Eliade "La rome"... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:48)

    Cioara [anonim]

    Să fiu drept, pe mine nu mă supără nici ţiganul, nici romul, pe mine mă supără ţigănia şi ţigăneala care nu au etnie. Dar, decât să încercăm să schimbăm o realitate care ne doare pe toţi - schimbăm dicţionare...
    De ce să le spunem romi, că asta aminteşte de români şi, curând, şi cuvântul ăsta o să le sune... peiorativ. Hai să le spunem direct americani, că sună mai bine!
  • +11 (11 voturi)    
    in cazul in care autorul nu papa rahat turcesc! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:59)

    gabster [anonim]

    De acum nu o sa mai zicem "mai tigane" ! o sa zicem "mai romulane" si noi o sa fim klingonieni in curand......Mai astia! In toate tarile se zice tigan....in ungaria cigany, in serbia cigani, la fel in cehia slovacia, spania-gitanes, in engleza gypsies (generic se foloseste roma), chiar si in rusa, si nu mai enumar. Noi chiar ca pupam in fund pe oricine....si ma intreb pentru ce?! Ce-i asa rau sa fii numit tigan? Eu am cunoscut si tigani de treaba. De ce se politizeaza atat? Ei nici macar nu-s deranjati de acest apelativ. Cei care interpreteaza in sensul asta limba romana sunt niste lingvisti de doi lei. Nici n-or fi romani pesemne. Pe cuvant daca uneori nu ma intreb in ce mama dreaq de tara traiesc?! Unde-s romanii? Allllooooo? A mai ramas cineva??????????Io unde naiba sa mai plec? Stie cineva?
    • 0 (0 voturi)    
      mai invata! (Vineri, 3 august 2012, 19:35)

      travisio [utilizator] i-a raspuns lui gabster

      Gabster,denumirea adsicani utilizata in manuscris este forma georgiana a grecescului athinganoi. Nemtescul zigeuner,frantuzescul, tsiganes, italienescul zingari,maghiarului,ciganyi-
      oc,la fel ca si alte forme similare,toate au derivat
      din denumirea grecseasca.

      Cee ce multi patriotarzi nu stiu,este ca tarile romane i-au adus aici cu denumirea de "athinganoi" care a devenit mai tarziu "atigan". Au fost denumiti "tigani" pentru a desemna starea sociala a sclavilor tiganilor in care se aflau,nicidecum etnia.
      ( Un motiv destul de bun pentru a folosi "rrom" si nu "tigani" in ziua de astazi).
      Sanatate!
  • +11 (11 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:07)

    clujean [anonim]

    de ce conteaza ce vor tiganii si bulibasele lor? depinde Romania cumva de prezenta lor aici? avem nevoie vitala de ei? ne fac cinste si au o deosebita utilitate sociala, economica si civica? daca nimic din toate acestea nu e adevarat, de ce in loc de corectii continue le dam drepturi si ne inclinam in fata lor? propun un referendum pe aceasta tema, pentru rezolvarea definitiva si necontestabila a problemei tiganesti.
  • +10 (10 voturi)    
    cum va schimba DEX-ul (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:28)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    sau aceasta modificare, comportamentul tiganilor ?
  • +10 (10 voturi)    
    Faptul ca dex (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:46)

    Radu [anonim]

    schimba definitia cuvantului tigan nu produce niciun impact asupra perceptiei publice si nici asupra conditiei sociale a tiganului. Prin astfel de modificari, initatorii acestora nu fac altceva decat sa reduca credibilitatea acestui Dex, ca serioasa sursa de informare. Nici copiilor nu-l mai recomand; sau mai ales copiilor caci de unde sa stiu ca nu si alte definitii sunt alterate in acest mod.
    Ceea ce nu pricep intiatorii acestor masuri este faptul ca totdeauna o definitie trebuie sa reprezinte cat se poate de precis caracteristicile DEFINITORII ale obiectului, termenului etc la care se refera.

    In alta ordine de idei, ca dex-ul isi schimba definitiile nu inseamna ca schimba in vreun fel si perceptia psiho-sociala a termenului in randul populatiei. In fond, cati de nea Ion sau de nea Gheorghe cauta explicatia cuvantului tigan in vreun dictionar? Majoritatea profunda n-are nevoie de dictionare pentru explicarea unor astfel de cuvinte. Comportamentul tiganului le este mai mult decat la indemana si mai mult decat suficient pentru a contura definitia cu pricina; asa ca, modificarile astea nu sunt altceva decat mult zgomot pt nimic. Valabil si pt termenul de "jidan"

    A propos, in Merriam-Webster's dictionary the term ROMM, ROMA, ROMANES lispeste cu desavarsire, oare de ce? Poate pt ca e suficient sa spui gipsy ca sa stii despre ce e vorba?
    Iata definita oferita de acesta pt Gipsy: "member of a group of people who originally came from northern India and now live mostly in Asia, Europe, and North America ◊The Gypsy people are known for moving from place to place instead of living in one place for a long time".
    • 0 (0 voturi)    
      Jenant! (Vineri, 3 august 2012, 19:51)

      travisio [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Ce perceptii sa schimbe definitia "tiganului"?
      Dar copiii tai isi pot schimba perceptia cuvantului
      "tigani" cand ii cresti sub imperiul amenintarii?: "Daca nu esti cuminte te dau la tigani!" ...?
      Vezi daca asupra copiilor vostri se contureaza prejudecati,perceptii negative,personaje negative, stereotipi negativi. Vezi mai tarziu daca avest cuvant
      "tigani" ramane in mentalul colectiv romanesc si in limba romana ,cu un sens profund peiorativ.

      "A propos, in Merriam-Webster's dictionary the term ROMM, ROMA, ROMANES lispeste cu desavarsire, oare de ce? Poate pt ca e suficient sa spui gipsy ca sa stii despre ce e vorba?
      Iata definita oferita de acesta pt Gipsy: "member of a group of people who originally came from northern India and now live mostly in Asia, Europe, and North America ◊The Gypsy people are known for moving from place to place instead of living in one place for a long time".

      Aporpos,dexu-ul mentioneaza: tigan,persoana cu
      apucaturi rele). Cu alte cuvinte,copiii nenascuti de
      etnie rroma vor fi din start catalogati cu acel
      stigmat de infractori. De cand are infractiunea o singura culoare sau etnie? Daca denumim oamenii dupa apucaturile unora,ar trebui sa-i redenumim pe toti taranii,criminali. Adica sa le
      atribuim acele calitati specifice taranlor criminali:
      (ion antonescu,mihai antonescu,gheorghe alexianu,constantin vasiliu,etc,etc.) Ce zici,ti se pare cinstit? Sa-i redenumim pe toti taranii ca fiind
      genocidari,criminali,rasisti,xenofobi,sovini,inrobitori,vanzatori de oameni,etc,etc. Adevarat?
      Penibil!
  • +9 (9 voturi)    
    ei da :) (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:50)

    alex [anonim]

    in toata europa li se spune tigani ( gitani, gipsy, zigeuner etc ) si se trezesc niste "academicieni" sa modifice acest lucru :)) . asa li se spune de sute de ani. e peiorativ? de ce, de ex "neamt" nu e ? sau "francez" ? pot sa modice cat vor, tot aia e. mai neplacut e cu confuzia ( voita ) intre rom si roman ...
  • +11 (11 voturi)    
    rom vs tigan (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:00)

    manon [anonim]

    Un lucru e clar: tiganul e tot tigan indiferent ca ii spui rom sau tigani. Denumirea de rom a fost cea mai daunatoare si idioate decizie din partea unor indivizi numiti care a luat aceasta hotarare. Mi-e jena peste hotare sa mai spun ca sunt roman pentru ca este normal pana la urma pentru un strain sa lege "rom" de "roman"....Tigani se numesc de cand haul de la inceputurile limbii romane, aviz academicienilor specialisti in lingvistica si care au luat aceasta decizie dezastruoasa, tigani se numesc in absolut toate limbile europene....Rusine celor care tot incearca sa "albeasca" notiumea de "rom" ....intai educati-i, scoateti-i la lumina din comportamentul lor de grota si abia apoi schimbati-le denumirea...
  • +9 (9 voturi)    
    nu era incorect! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:09)

    hcr [anonim]

    Nimeni nu ii vrea in nici o tara a Europei!
    Pentru aceasta li se spune romanilor: voi trebuie sa-i vreti pt ca vin de la voi!
    In romana, sensul cuvintului tigan este negativ si peiorativ in multe contexte conform unei realitati de mult stabilita.
    Este si ca o avertizare sa te feresti de ei cit poti pentru a nu suferi consecinte cit se poate de neplacute! Este un adevar clar ca foarte putini reprezentanti ai acestei etnii s-au integrat la modul de viata europeana si au facut ceva pozitiv in Romania si in toata Europa.
  • +10 (10 voturi)    
    explicarea explicaţiei (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:21)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Iar tirania minorităţii? Iar politizarea lingvisticii şi a lexicografiei? Iar ţîfna unei etnii care trebuie să înveţe să devină respectabilă înainte de a băga pumnul în gură celor care încearcă să convieţuiască cu ea?
  • +9 (9 voturi)    
    Tot tigani (Miercuri, 25 aprilie 2012, 19:56)

    rv [anonim]

    Si ca sa eliminam confuzia ,propun ca noi romanii
    sa ne spunem daci.
    Asta bineinteles daca ne vor permite <rromii> fara sa ne acuze ca ii discriminam!
  • +6 (6 voturi)    
    AHA.... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 21:28)

    The watch MAn [anonim]

    Deci ROM si nu RROM... am inteles. De ce explicatia de tigan este a unui om cu apucaturi rele ? DE CE..., daca tiganii aveau apucaturi BUNE nu se mai considerau discriminati, dar fiindca au apucaturi rele se simt jigniti.
    O K .. mama i-i spune pruncului... "ai apucaturi de TIGAN" si nu- i sspune "ai apucaturi de Roman, Francez sau neamt ( pardon German)".... cand incepe sa minta sa fure etc
    De ce ?Fiindca Tiganii se tine numai de rele.
    Asa ca TIGANU' e TIGAN si'n ziua de Pasti.
    Schimbati-le denumirea, dar ei tot tigani vor fi.
    Pheonix.... MICA TIGANIADA.
    Sictir....
  • +4 (4 voturi)    
    Tigani = indieni europeni (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:56)

    V.R. [utilizator]

    Tiganii vin din India, asa ca de ce nu-i recunoastem ca atare? Asa cum avem afro-americani, noi romanii avem... euro-indieni (sau euro-pakistanezi, euro-punjabi, euro-sindi...) ca minoritate conlocuitoare. De ce trebuie denumirea de r(r)omi? Ce sa intelegem din ea, ca toti saracii tigani sunt niste marinari alcoolici? Pai, asta nu e termen derogatoriu?

    Sau ar mai fi o solutie: populatia migratoare Jat din India si Pakistan se pare ca este genetic cea mai apropiata populatie de tiganii nostri: http://en.wikipedia.org/wiki/Jat_people
    Nu suna mai bine iat decat rrom (alcoolic)?
  • +4 (6 voturi)    
    Tiganul e tot Tigan (Joi, 26 aprilie 2012, 1:16)

    axeladin [anonim]

    TIGANII NE-AU FACUT DE RAS IN EUROPA SI ACUM NE-AU FURAT SI NUMELE !!! Rom - Roman
  • +3 (5 voturi)    
    Tiganii nu se schimba niciodata (Joi, 26 aprilie 2012, 1:17)

    axeladin2 [anonim]

    TIGANII NE-AU FACUT DE RAS IN EUROPA SI ACUM NE-AU FURAT SI NUMELE !!! Rom - Roman. Pentru ei munca e rusinoasa
  • +3 (3 voturi)    
    mari academicieni (Joi, 26 aprilie 2012, 7:29)

    catelu [utilizator]

    Marii academicieni damboviteni nu au facut decat sa produca o crevasa intre limba lor, din carte, si limba vie, vorbita de populatie.
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Joi, 26 aprilie 2012, 8:01)

    Claus [anonim]

    Sunt curios care e solutia adoptata in cazul corespondentului "tiganie". Este "romanie"?! ... gandindu-ma ca s-a stabilit deja corespondenta tigan->rom. Aici vom ajunge?
  • 0 (2 voturi)    
    Solutia finala ! (Joi, 26 aprilie 2012, 8:31)

    esghr [anonim]

    Solutia finala e prea putin !!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Tigani, romi etc. (Joi, 26 aprilie 2012, 9:15)

    Ibrahim [utilizator]

    Termenul de "rom/romi" este aparut in limba tiganeasca cu cateva sute de ani in urma. Adusi de migratia mongola din India, tiganii nu aveau o denumire proprie/etnonim in limba lor. Prezenti in Anatolia la vremea invaziei turcesti, au fost denumiti de acestia drept "romi", dat fiind faptul ca anterior ocupatiei turcesti (turcii selgiucizi si turcii ottomani) toti locuitorii Anatoliei erau supusi ai Imperiului Roman de Rasarit, fiind ca atare denumiti in actele oficiale si nu numai drept romei, adica supusi ai Romei. De altfel, imparatul roman de la Constantinopol era denumit (in limba greaca) Basileion ton romaion, adica Regele romanilor. Turcii au preluat denumirea de romei, dar pentru ei foloseau denumirea de gadziu, ceea ce insemna luptator pentru islam. Pe tiganii pe care i-au gasit acolo turcii i-au denumit, la gramada cu ceilalti locuitori din Anatolia, romei. Faptul acesta s-a transmis si in limba tiganeasca, ei denumindu-se pe sine drept "romi" iar pe ceilalti straini de ei, drept "gadjo" (gagiu la noi in romaneste). Pentru anatolienii de limba greaca se folosea termenul de atsiganoi, adica cei de neatins. Etnonimul respectiv este relationat de apartenenta tiganilor la casta paria, sau, astazi, dalits. E vorba de casta inferioara in sistemul indian, a celor de neatins. Limba tiganeasca, inrudita strans cu limba bengali, vorbita azi in Bangladesh, nu cuprinde cuvinte cu radacina rom, termenul/cuvantul fiind preluat tarziu... Ca atare este justificata, ca etnonim, denumirea de tigan si mai putin cea de rom. Termenul de gypsy, folosit in limba engleza, inseamna egiptean, caci in Evul Mediu, in Anglia se presupunea ca tiganii au venit din Egipt (Egypt). In ceea ce priveste comportamentul tiganilor fata de comunitatile in care s-au infiltrat, asa numita "cultura tiganeasca" se pozitioneaza pe o pozitie contra, adica, cum se discuta astazi in socilogia moderna, este vorba de o "anticultura".
    • +2 (2 voturi)    
      <<<<<<<< (Joi, 26 aprilie 2012, 10:26)

      radub [anonim] i-a raspuns lui Ibrahim

      Excelent informat.
  • +1 (1 vot)    
    Nu numele il face pe om (Joi, 26 aprilie 2012, 9:21)

    dorin bretan [anonim]

    Numele are toate intelesurile pe care i le da cel ce il poarta. Nu cuvantul tigan e urat ci comportamentul mulora dintre cei care il poarta .
  • +1 (1 vot)    
    Tiganii in Germania. (Joi, 26 aprilie 2012, 10:22)

    radub [anonim]

    Eu traiesc de 40 de ani in Germania si nu am auzit niciodata in discutii personale ca germanii sa foloseasca termenul "Roma". Intotdeauna vorbesc despre "Zigeuner". Termenul "Roma und Sinti" este
    varianta "politic corecta" folosita doara in medii si numai acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    pot sa scape de stigmatizare (Joi, 26 aprilie 2012, 11:30)

    daca evoueaza [anonim]

    Si vikingii erau barbari candva. Au evoluat, au devenit chiar cei mai civilizati, iar acum nu mai sunt barbari.
    Etnia respectiva poate sa incerce asa ceva? Macar sa incerce ... desi ma cam indoiesc. E o vorba "tiganul tot tigan si-n ziua de Paste".
  • +3 (3 voturi)    
    Celelalte limbi (Joi, 26 aprilie 2012, 12:09)

    Tequila [utilizator]

    Daca tot s-au schimbat definitiile in DEX, propun sa se schimbe definitiile si in toate limbile din toate tarile, ca sa nu existe confuzie intre "roman", "rom" si "rrom". Macar in UE sa nu existe confuzie, ca sa nu ne fie rusine sa zicem ca suntem romani.

    Se ocupa cineva din Romania de proiectul asta?
  • +4 (4 voturi)    
    ROM???????????? (Joi, 26 aprilie 2012, 13:59)

    Irina [anonim]

    Parca ROM era de fapt RROM !!!!!!!, nu?

    Cand au scornit acest apelativ tiganii nu sustineau sus si tare ca se scrie cu 2 de R tocmai pentru a nu fi confundati cu asupritorii de ''ROMANII''?

    Oare Academia Romana nu a dat dovada de o greseala fantastica atunci cand a acceptat introducerea acestul apelativ in DEX si mai ales in forma gresita?

    Poate si ROMANII pot considera ca acest apelativ de ''ROM'' asa cum apare acum poate fi considerat o prescurtare de la ROMAN. Noi, romanii de ce nu ne putem considera ofensati ca suntem confundati mereu cu tiganii si ca toate faptele lor negative din afara tarii ne sunt atribuite iar tiganii se prezinta ca fiind cei asupriti de romani?

    Ar trebui revazuta forma in care se modifica DEX-ul si modul in care va aparea acest cuvant.

    Sunt curioasa daca in UE exista adoptat in mod oficial acest cuvant.
  • +1 (1 vot)    
    in DEX rom= o bautura, iar acum=tigan ? (Joi, 26 aprilie 2012, 16:30)

    un cetatean roman de nationalitate romana [anonim]

    Niciodata in DEX cuvantul rom nu desemna ceva peiorativ, la explicatii figura doar o bautura.
    1) la B1TV la Turcescu,la finalul emisiunii un reprezentant al 'etniei' a zis ca daca nu ne convine ca ni se foloseste numele( adica rom=roman) nu avem decat sa ne luam noi romanii alt nume ! Imi amintesc ca romanii prezenti au ramas fara replica la asa enormitate.
    2) e adevarat ca Petre Roman a semnat o scrisoare catre oficialitatile europene prin care guvernul roman era de acord ca tiganii sa fie numiti romi ?
    3) Oare ne-a cerut cineva in mod ultimativ noua romanilor sa permitem crearea unei confuzii de nume chiar cu numele poporului nostru ?
    4) Oare ce parere au cei 7000(sapte mii) de masoni din Romania (conform Historia n.784 France ) despre palma care ni se da ?
    Este necesara o decizie parlamentara in Parlamentul Roman privind numele tarii si al poporului nostru.
  • +1 (1 vot)    
    posibila urmare (Joi, 26 aprilie 2012, 16:49)

    Murphy [anonim]

    Intra tiganul in restaurant si se aseaza falnic la o masa.
    Il vede pe ospatar si-i striga:
    - Baiatu', un rom aici!
    La care ospatarul:
    - Te-am vazut, de-te dreaq :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi interesant un sondaj! (Joi, 26 aprilie 2012, 17:21)

    uluit [utilizator]

    Ar fi interesant un sondaj, in care sa se intrebe populatia, daca doreste sa se revina la numele de: DACIA (pentru Romania) si DACI (pentru romani).
    In modul acesta, strainii n-ar mai fi confuzi datorita termenilor foarte apropiati ROMI - ROMANI.

    Incercam un sondaj al opiniei publice?