Un copil de patru ani din Salaj care rezolva operatii matematice avansate pentru varsta lui va fi inscris in clasa pregatitoare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 29 februarie 2012, 20:29 Actualitate | Esenţial


Un copil de patru ani din Jibou, judetul Salaj, va fi inscris de parinti in clasa pregatitoare, in anul scolar urmator, dupa ce evaluarea psihosomatica a aratat ca stie sa rezolve operatii matematice foarte avansate pentru varsta lui, relateaza Mediafax.

Directorul Centrului Judetean de Resurse si Asistenta Educationala (CJRAE) Salaj, Melania Gardan, a declarat miercuri ca un copil din Jibou a fost supus evaluarii psihosomatice, la cererea parintilor sai, in vederea inscrierii in clasa pregatitoare. Baietelul va avea, la inceperea anului scolar urmator, patru ani si jumatate.

"Pentru a fi inscrisi in anul scolar 2012-2013, copiii trebuie supusi unei evaluari psihosomatice, care se face in functie de varsta - minim sase ani - si de clasa pentru care opteaza parintii, adica I sau pregatitoare. Exista si situatii exceptionale in care parintele poate solicita inscrierea, desi copilul nu are anii impliniti. Avem un astfel de caz in Jibou, unde parintii unui copil de patru ani au solicitat evaluarea psihosomatica a acestuia, in vederea inscrierii in clasa pregatitoare. Copilul a trecut evaluarea, dovedind, printre altele, ca stie sa rezolve operatii matematice foarte avansate pentru varsta lui", a declarat Melania Gardan.

"Desi are o varsta mai mica decat viitorii lui colegi, baietelul din Jibou este foarte bine dezvoltat, prezentand in cadrul evaluarii psihosomatice multiple calitati care il atesta ca fiind pregatit sa urmeze cu succes clasa pregatitoare, in anul scolar viitor", a explicat directorul CJRAE.

Ca urmarea a deciziei parintilor, incepand din toamna acestui an, copilul va urma cursurile Scolii Gimnaziale "Lucian Blaga" din Jibou.

Potrivit sursei citate, evaluarea psihosomatica se impune in functie de varsta copiilor si de optiunea clasei in care acestia vor fi inscrisi. Astfel, trebuie sa sustina testarea copiii care implinesc sase ani dupa 31 decembrie 2012 si doresc sa se inscrie in clasa pregatitoare, cei care implinesc sase ani in perioada 1 septembrie - 31 decembrie 2012 si doresc sa se inscrie in clasa I sau in clasa pregatitoare, dar si copiii care implinesc sapte ani pana la 31 august 2012 si care doresc sa ramana in clasa pregatitoare.

Coordonatorul Centrului Judetean de Asistenta Psihopedagogica (CJAP) Salaj, Adina Mesaros, a declarat pentru Mediafax ca, pentru a trece cu succes de evaluarea psihosomatica, copiii trebuie sa raspunda la o serie de intrebari structurate pe patru domenii: comportamentul socio-afectiv, cognitiv, verbal si motric.

"Evaluarea are specificitate atat pentru clasa pregatitoare, cat si pentru inscrierea in clasa I. Copiii supusi evaluarii psihosomatice trebuie sa raspunda la un numar de 20 de intrebari, daca optiunea inscrierii este clasa pregatitoare, si la 25 de intrebari, daca optiunea este pentru clasa I. Pentru a fi declarati apti sa treaca testarea, copiii trebuie sa raspunda corect la cel putin 75 la suta din totalul intrebarilor", a explicat Adina Mesaros.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2737 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    Tampenie (Miercuri, 29 februarie 2012, 20:42)

    Cluju [anonim]

    Copilul ala ar trebui inscris intr-o scoala speciala.Iar clasa pregatitoare este cea mai mare aberatie din ultimii 22 ani.Dupa ce ca, copii nu prea au copilarie, acum le-o luam si pe asta.
    • +5 (7 voturi)    
      Te contrazici! (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:10)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Cluju

      Ori trebuie inscris intr-o scoala speciala ori nu are o copilarie prea fericita pentru ca ajunge la clasa pregatitoare. Deci? Ce trebuie sa faca?
      • 0 (0 voturi)    
        partial corect (Joi, 1 martie 2012, 10:24)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        Copilul respectiv a ajuns sa rezolve operatiile matematice nu pentru ca le-a visat, ci pentru ca a fost invatat (si a avut capacitatea de a le invata).

        Parintii poate au observat acest potential si au dorit sa il cultive. Asta duce automat oarecum la o lipsire de "copilarie" (neinsemnand cum gresit ai presupus tu ca ar fi nefericita).

        Scoala speciala ar avea rolul de a proteja psihicul acestui copil pe de-o parte fata de sentimentul de inferioritate relativ la dezoltarea fizica a colegilor (va fi cel mai mic din clasa lui) pe de cealalta fata de resentimentele probabile ale colegilor care il vor trata ca pe un ciudat, cu invidie si de ce nu ura.

        Cat despre clasa pregatitoare, aceasta este valabila pentru toti, nu doar pentru cei cu capacitati exceptionale.

        E pacat ca, in Romania anului 2012, nu putem emite pretentii despre cum ar trebui sa se faca educatia si asteptam sa vina nea funeriu, baba sau MosCraciun sa ne zica ei cum au citit in stele.
    • +1 (1 vot)    
      Groaznica mentalitate (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:20)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Cluju

      asta cu....."le furam" copilaria desi parintii care tipa asta demonstreaza, prin lipsa de logica pe care o afiseaza, ca ei insisi le fura copiilor lor copilaria si adolescenta datorita faptului ca nu le pot da educatia CORESPUNZATOARE, avand, la randul lor, carente grave de educatie(banuiesc ca si educatia cu cei 6-7 ani de acasa e, in mintea lor, tot "furat de copilarie" ca na...tot la invatatura se incadreaza daca nu ati aflat inca ), D'aia ajung sa se drogheze si sa se poarte asa cum se poarta multi adolescenti ...pe urma, respectivii "parinti" incep sa tipe ca...."ce needucati sunt" si ca nu inteleg de ce vor sa fie emo, sa se sinucida, se izoleaza, se drogheaza , samd!

      PS: Sunt convinsa ca sunt multi care ar vrea si poate chiar o sa imi dea multe minusuri dar asta nu face decat sa demonstreze imaturitatea grava si lipsa totala de intelegere a responsabilitatii de a creste si, mai ales, educa un copil! Oare cum poate un parinte care nu stie definitia cuvantului "rusine" sa educe in sensul acesta un copil? Se plang pe urma de cum se poarta adolescentii? Sincer...era o vorba romaneasca .....ar trebui sa intre in pamant de rusine ....nu sa comenteze ca...."li se fura copiilor copilaria"!
      • 0 (0 voturi)    
        Mediocritatea (Joi, 1 martie 2012, 7:12)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        N-ai inteles nimic din comentariul lui Cluju. Ca majoritatea celor de aici.

        Clasa pregatitoare nu fura copilaria pentru ca ii invata pe copii efortul si ii educa. Nu de asta e rea clasa pregatitoare. Clasa pregatitoare fura copilaria pentru ca ascunde intentia de furt a adultilor.

        Ce ii explici unui copil, care invata sa numere si te intreaba de ce nu e prima clasa de scoala, clasa intiia? Cum ii explici copilului ca ai inventat clasa pregatitoare, clasa zero, clasele -1, -2, clasa pi, etc? De ce copilul talentat din acest articol nu poate fi dat in clasa intii, sau a doua? Pentru ca psihologii, economistii, juristii, functionarii, politicienii sa se inmulteasca si sa manince cea mai buna piine. Pentru ca oamenii mediocrii sa fie deasupra oamenilor talentati.

        Ce e rau in structura actuala cu invatamint prescolar si scolar? Nu ne mai furati! Nu mai pretindeti ca faceti reforme! Va bateti joc de voi, de noi si de copii! Sinteti mediocrii intelectuali si asa veti muri! Nu sinteti capabili sa pastrati nici pentru prima clasa de scoala denumirea de "a intiia"!
        • 0 (0 voturi)    
          intelepciunea (Joi, 1 martie 2012, 11:19)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Scrie undeva ca esti OBLIGAT sa-l dai la o clasa pregatitoare? Ce te opreste sa-l dai direct in clasa intai la varsta de 6-7-8 ani?
          • 0 (0 voturi)    
            Jaf (Joi, 1 martie 2012, 14:48)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

            Citez din articol:

            "Pentru a fi declarati apti sa treaca testarea, copiii trebuie sa raspunda corect la cel putin 75 la suta din totalul intrebarilor"

            Pina mai ieri toti copiii erau apti, la 6 sau 7 ani, toti copiii invatau la timp sa scrie si sa citeasca. Incepind de anul asta, copiii s-au schimbat, le trebuie evaluare pentru clasa intii. De ce?!! E vorba aici despre cheltuirea rapida de fonduri si despre coruptie.

            Pun pariu ca initiatorii legii isi rid de noi, atit de tine pentru ca le crezi gogomaniile, cit si de mine, care n-am nici o putere sa opresc jaful si batjocura la adresa noastra. Urasc functionarimea acestei tari. Ei reprezinta o putere malefica, cu mult mai rea, mai corupta si mai inconstienta decit politicienii.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea au copilarie (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:39)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Cluju

      Cred ca tu iti imaginezi scoala aceea veche: Profesorul la tabla ... elevi in banca cu mana la spate.!
      Din cate am inteles eu se vrea sa se schimbe lucru asta !Sa se invete in joaca pana la o anumita varsta...
  • +1 (1 vot)    
    Si inca ceva.... (Miercuri, 29 februarie 2012, 21:39)

    eu [anonim]

    Aceeasi "parinti" ar trebui sa se intrebe si daca nu cumva contributia majora la starea dezastruoasa a economie romanesti li se datoreaza si lor....prin contributia nemijlocita a lui "merge si asa", "sfanta pila", "sfanta spaga" ca na, "nu se poate altfel" si " nu schhimbam noi lumea" .....Si cam CINE ar trebui sa o schimbe stimabililor daca voua insiviva vi se pare mult prea greu sa fiti corecti, acolo, pe bucatica voastra? Dumnezeu sau le-o lasati mostenire copiilor vostri ? Multi dintre cei de care vorbesc au putut, macar, sa foloseasca rezervele deja existente.....copiilor vostri ce le lasati.....asa.....ca proba de dragoste parinteasca? Un dezastru si o condamnare la munca pe viata ca sa cladeasca ceva ce voi ati consumat deja in timp ce va etalati ca "vai domne' sunt parinte si vezi Doamne, imi pasa de copilaria furata a copilului meu"! Va pasa pe naiba! Singurul lucru de care va pasa cu adevarat e ....hranirea orgoliului de ..."parinte"! Ca sa nu mai spun si de cazurile care fac copii ca sa poata, ulterior, sa cerseasca note de trecere la facultate(era romanca)! Ati putea avea macar bunul simt de a va cere scuze si de a TACEA!
  • 0 (0 voturi)    
    dezinformare (Miercuri, 29 februarie 2012, 22:33)

    citizen [anonim]

    Nu exista asa ceva.... 99% din "geniile" premature au disparut in neant si nu a mai auzit nimeni de ele. Totul este in capul unor pariinti care incearca astfel sa isi depaseasca frustarile. De acord ca sunt si copii cu aptitudii speciale, peste medie, iar identificarea si dezvoltarea acestora este tocmai unul din obiectivele claselor pregatitoare. Oare de ce exista atata opozitie din partea romanilor cand este vorba de reformare?
  • +1 (1 vot)    
    Da speciala ! (Miercuri, 29 februarie 2012, 22:53)

    Alex [anonim]

    La o scoala speciala unde sa invete ce e aia copilarie. Prastie, geamurile vecinilor, mingie, gugulaoei de noroi pe batz, si alte dracii.Cornete, avioane, etc...Scoal aia special se cheama maidanul din satul bunicilor. Furatul de fructe din gradina.
    I se rapesc 3 ani din viata. Parintii nu stiu ce prostie fac. Lasati-l mai oameni buni sa se bucure de copilarie ! Desena animate decente, carti de colorat, jocuri de asamblare mecanica, creta, pereti. Citiul si scrisul dupa 6 ani ! Povesti citite/ povestite. Diafilme. 1001 chestii de facut decat inregimentarea scolara.
    Sunt 3 ani de puscarie.
    Prosteala asta la care e supus copilul (fortat prematur la sistemul de invatamant )predispune la autism !
  • 0 (0 voturi)    
    copil de patru ani care rezolva (Sâmbătă, 10 martie 2012, 15:31)

    daniel [anonim]

    bine,bine, dar cum trebuie procedat in astfel de cazuri cu acesti copii?