Atentionare meteo: Cod galben de ninsori si viscol, de vineri pana duminica seara

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2012, 10:05 Actualitate | Esenţial


cod galben de ninsori
Foto: ANM
Meteorologii au emis o avertizare cod galben de ninsori, viscol si polei care vizeaza intreaga tara, incepand de vineri ora 10.00 pana duminica ora 20.00. In Oltenia, Muntenia si in sudul Banatului ninsori si intensificari ale vantului vor fi inca din cursul zilei de astazi, 2 februarie.

In intervalul mentionat, aria ninsorilor va cuprinde treptat, incepand din sud-vestul tarii, toate regiunile. Local ninsorile vor fi mai abundente, iar stratul de zapada nou depus va depasi 20 cm, in special in zonele de deal si de munte.

Vantul va avea intensificari temporare, cu viteze mai mari in sud si in sud-est, unde rafalele vor depasi 50...60 km/h, iar la munte va sufla tare, cu peste 90 km/h, viscolind sau spulberand zapada.

Din dimineata zilei de sambata, local in regiunile sudice si centrale precipitatiile vor fi si sub forma de ploaie sau lapovita si frecvent se va depune polei.

La ora actuala, se afla in vigoare atentionarea Cod Portocaliu de ger, emisa de ANM in data de 30 ianuarie, si care va expira vineri, 3 februarie, cel mai probabil in prima parte a zilei. Atentionarea vizeaza intreaga tara, cu exceptia zonelor vestice, unde avertizarea de temperaturi scazute este incadrata la Cod Galben.

Codul Portocaliu de ger persistent acopera 37 de judete din Moldova, Muntenia, Oltenia, Transilvania, Maramures, Dobrogea si municipiul Bucuresti. In aceste regiuni, vremea se va mentine geroasa, mai ales in cursul noptilor si al diminetilor.

Temperaturile minime se vor incadra, in general, intre -27 si -17 grade Celsius, iar cele maxime diurne vor fi negative. Totodata, in Dobrogea, Baragan si sudul Moldovei vantul va avea viteze ce vor atinge la rafala 40-50 km/h, accentuand senzatia de frig.

ANM a instaurat, de asemenea, Cod Galben de ger in Crisana si Banat, unde vremea va fi geroasa in cursul noptilor, cand valorile termice vor cobori sub -10 grade Celsius.

In functie de evolutia si intensitatea fenomenelor prognozate, ANM va actualiza prognoza prin atentionari sau avertizari meteorologice ulterioare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20692 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    cod ROSU - pe surse (Joi, 2 februarie 2012, 10:29)

    sursa [anonim]

    Momentan doar ca info primita din surse foarte sigure (Ministerul Transporturilor): ne pregatim wekendul acesta sau cel mai tarziu la inceputul saptamanii viitoare pentru primul cod rosu de ninsori din istoria meteorologica damboviteana.

    Avertismentul sosit la Ministerul Transporturilor spune de ninsori la fel de puternice ca cele din 1954, daca ati auzit din povestile parintilor vostri.

    Cel mai probabil, eventualul cod rosu va fi anuntat public de meteorologi doar cu 24 de ore inainte de inceperea fenomenelor.

    S-au trimis informari catre autoritatile locale pentru posibilitatea inchiderii drumurilor si in acelasi timp declararea de zile nelucratoare pe perioada viscolului.
    • +5 (7 voturi)    
      apocalipsa (Joi, 2 februarie 2012, 11:52)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui sursa

      Daca nu vine ea o inventam noi.
      Incercati sa va mai documentati si pe site-urile meteo internationale pe care ar fi greu sa-i acuzam de complicitate la ascunderea informatiilor.
      Recomandari: Noaa, (NAtional Oceanic and Athmospheric Administration,) care este american, DWD Deutch Wetter Dienst, USAF, etc
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Joi, 2 februarie 2012, 12:23)

        ... [anonim] i-a raspuns lui TomaN

        sunt doar colportori de zvonuri...parerea mea e ca asa-zisele "stiri" pe surse ar trebui interzise macar de un cod de bune practici al celor din presa daca nu chiar prin lege.
      • -1 (1 vot)    
        Snowpocalipse (Joi, 2 februarie 2012, 22:59)

        Soso.ro [utilizator] i-a raspuns lui TomaN

        vine iadul alb
  • -4 (6 voturi)    
    Deci, sunteti pregatiti domnilor primari ? .... (Joi, 2 februarie 2012, 10:42)

    anonim [anonim]

    Sau iar stam blocati ca prostii pe drumuri langa Bucuresti din incompetenta dv (DN1) ?
    Ce fac azi, imi montez sau nu senilele la masina ?
    as vrea sa vad si eu azi pluguri care sa stationeze pe DN1 in zona cu probleme, sa fie acolo si o masina de politie care sa gestioneze traficul, sa fim si noi anuntati prin radio (canalele importante) despre starea drumurilor .... si cel mai important sa raspunda cineva la telefon (ma refer la circulatie IF ... care in seara de miercuri, saptamana trecuta a scos telefonul din priza) ....
    Pentru cei din trafic: aveti la urmatoarea adresa camere web unde se poate vedea in real-time starea anumitor drumuri din Bucuresti si din tara, in special DN1: http://www.jurnalul.ro/webcam/otopeni-dn-1-156.html --- se pot vedea si de pe telefonul mobil / tableta.
  • +3 (5 voturi)    
    Putem sa dam pentru 3 zile o interdictie ... (Joi, 2 februarie 2012, 10:45)

    gigi [anonim]

    de circulatie pentru tiruri ? asa cum face si Ungaria si Austria in astfel de cazuri ? Din timp, domnilor, din timp, nu atunci cand ramn blocate .... ce ziceti, are cineva tupeu sa ia o decizie corecta si din timp in tara asta ?
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cred ca e bine... (Joi, 2 februarie 2012, 11:43)

      Damocles [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ...sa se procedeze asa. Foate multe lanturi de magazine sunt aprovizionate cu produse alimentare de catre aceste tiruri. Daca sunt echipate cu tot ce le trebuie, inclusiv lanturi, TIR-urile se descurca. Au autonomie mare legata de combustibilul consumat in repaus si singurul lucru ce trebuie avut in vedere este verificarea aprovizionarii soferilor cu combustibil, hrana si apa. Eu zic ca mai degraba autoturismele sunt cele care ar trebui oprite de la circulatie, ocupantii lor fiind cei mai expusi la probleme serioase in caz de imobilizare in trafic pe soselele inzapezite. Bineinteles, utilajele de deszapezire trebuie sa patruleze permanent pe drumurile cu probleme si sa le elibereze.
      • 0 (0 voturi)    
        Pana una alta (Joi, 2 februarie 2012, 12:43)

        ictin [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

        Toate blocarile de drumuri de saptamana trecuta au fost provocate de tiruri rasturnate, care au blocat drumurile pana nu a mai fost nimic de facut.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu chiar toate blocarile... (Joi, 2 februarie 2012, 13:16)

          Damocles [anonim] i-a raspuns lui ictin

          ..hai sa fim seriosi! Blocajele au fost determinate de intensitatea viscolului, de conducatorii autoturismelor care au dat dovada de iresponsabilitate plecand la drum in ciuda avertismentelor, de conducatorii auto care au patruns pe contrasens accentuand blocajele si abia pe ultimul loc, tirurile rasturnate! Mai documenteaza-te si tu ! :)
  • +3 (5 voturi)    
    Ninsoare (Joi, 2 februarie 2012, 11:22)

    Andrei [anonim]

    Sau puteti sa nu mai plecati si nu mai ramaneti ca fraierii blocati pe langa bucuresti.
    • +3 (3 voturi)    
      Unde sa nu mai plecam? La serviciu? (Joi, 2 februarie 2012, 13:41)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Ce imi plac mie oamenii care vorbesc fara sa stie care-i situatia. Daca stai langa Bucuresti nu ai cum sa nu pleci cu masina la seviciu. Joia trecuta am plecat la 18:00 de la birou si din cauza dezinformarii unor politisti de pe DN1 am facut 8h pana acasa. I-am intrebat pe unde sa ma duc acasa si au zis : "Pe DN1. Se merge incet dar se merge." Si pana la urma la 2:00 AM am ocolit prin Buftea. In cazuri d-astea nu ar strica putina informare ca si asa se vorbeste despre toate tampeniile la radio numai despre ce e important nu. O singura fraza de genul "Soferi tampiti nu mai stati la coada pe DN1 ca nu va lasa politia sa iesiti din Otopeni" ar fi salvat mult timp si nervi.
    • -1 (1 vot)    
      Mai Andrei ... tu nu ai depasit nivelul de .... (Joi, 2 februarie 2012, 15:26)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      organizare tribala .... tot zic eu asa ca daca Pamantul ar fi locuit doar de romani nu depasea "Epoca de piarta" si uite ca tu imi confirmi ca am dreptate.
      Tu ai serviciul cumva la parterul blocului unde stai ?
      Eu din fericire pentru mine nu mai locuiesc in Bucuresti, m-am mutat la "tara" cum zic unii dintre voi si imi pare bine ca am facut asta, pentru ca am scapat de voi cei care ganditi asa. Ce mi-ar mai trebui acum .... hm .... putina ordine "nemteasca" in tara si cred ca ar fi totul ok .... dar cu unii care gandesc ca tine .... nu vom putea in veci atinge aceasta stare de civilitatie ... back to stone age ....
      • +1 (3 voturi)    
        @ gigi (Joi, 2 februarie 2012, 15:55)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Nu te mai plange, stiai ce te asteapta din momentul in care te-ai mutat la "tara". Nu le poti avea pe toate. Ti-a placut o locuinta spatioasa, dar esti dependent de drumurile care stii cum sunt. Asta e ... Data viitoare nu te pune la drum si roaga-te sa nu se opreasca electricitatea.