Primarul Capitalei: RATB solicita cresterea tarifului biletului de calatorie la 2,35 lei

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2012, 18:29 Actualitate | Esenţial


Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat luni ca nu este de acord cu majorarea tarifului biletului de calatorie pe mijloacele de transport in comun, masura solicitata de directorul regiei, pana ce nu va analiza toate cheltuielile si deconturile care se fac pe subventii, potrivit Agerpres.

Potrivit primarului general, conducerea RATB a solicitat majorarea tarifului la biletul de calatorie la 2,35 lei (de la 1,3 lei), din cauza cresterii consumului la energie electrica si a cresterii pretului pe kw.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1478 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    mai lasa-ne (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:41)

    rx22 [anonim]

    ba asta de la ratb.. cumva noua ne-au crescut salariile tampiiituule care esti
  • +3 (5 voturi)    
    RATB (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:50)

    adib [anonim]

    Dar sa bage caldura in masini iarna si aer conditionat vara nu vad sa ceara primariei. Sa izoleze anumite tramvaie pentru a nu mai ploua inauntru, ca transportul public de suprafata sa respecte un orar fix, mai putin. Dar hai sa dublam (aproape) pretul biletului.
    • +3 (3 voturi)    
      vin alegerile (Luni, 23 ianuarie 2012, 23:53)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui adib

      Si usl are nevoie de bani pt pomeni electorale care binenteles se fac cu banii vostrii. Aveti trei incercari sa ghiciti cu cine tine primarul general al capitalei.
  • +1 (3 voturi)    
    WTF? (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:58)

    Orpheus [utilizator]

    Au luat-o razna total. Dupa ce ca circula cum circula, vor sa si dubleze pretul? Si de ce exact a crescut consumul de electricitate? Si cand s-a dublat pretul pe kW?

    Intai sa vad orare la minut, ca in Elvetia, si abia apoi voi fi dispus sa platesc mai mult.
    • 0 (2 voturi)    
      si in Romania (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:59)

      ins [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Nu trebuie sa te duci in Elvetia pentru transport in comun cu orar care se respecta. De fapt nici nu trebuie sa iesi din Romania... mai iesi din cand in cand din Bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 10:30)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ins

        Sau mai cobara putin la metrou... Iar la suprafata de ce crezi ca se circula greu? Nu din cauza retardatilor care nu pot sa faca doi pasi fara jeep?
  • +7 (7 voturi)    
    NU (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:58)

    kid_rahova [utilizator]

    Solutia este ca toti sa plateasca calatoria , controale drastice .....etc
  • +2 (2 voturi)    
    ce??? (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:55)

    gabigabriel [utilizator]

    Au innebunit? De acord ca este un pret care a ramas in urma cu inflatia, dar totusi....2,35?????!!!!
    Cred ca au gresit tara!!
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Luni, 23 ianuarie 2012, 20:45)

    ilie [anonim]

    merge si 5 lei, s/a scumpit si benzina
  • +2 (2 voturi)    
    Manevra smechereasca (Luni, 23 ianuarie 2012, 20:58)

    gigel [anonim]

    Sa sperie lumea, apoi sa faca biletul "numai" 2 lei si sa ne lasa sa rasuflam usurati (la propriu de bani)
    • +2 (2 voturi)    
      da asta e tactica (Luni, 23 ianuarie 2012, 23:55)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Asa fac eu cu seful. Daca amnevoie de 3 saptamani de concediu ii zic ca am nevoie de 4 ca sa am de unde negocia.
  • +2 (2 voturi)    
    revoltat (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:05)

    cosmin [anonim]

    Niste nesimtiti. Deh, daca au monopol....O porcarie a fost si eliminarea biletelor.
  • +2 (2 voturi)    
    Bilete RATB (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:26)

    mc [anonim]

    Eliminati pomana cu gratuitatile. Prea multi fac blatul,au cupon de pensie sau alte gratuitati.
    Sau,introduceti pentru toata lumea calatoria gratuita si un ceai cald la urcatul in mijlocul de transport in comun,ca vin alegerile si trebuie sa dam bine,smechereste.
  • +3 (3 voturi)    
    Scumpiri (Luni, 23 ianuarie 2012, 22:13)

    Vasile [anonim]

    Deja dubele de pe traseele preorasenesti au tarife marite de la 2 la 3 lei. Conditiile de transport sunt tot mai mizere iar aglomeratia tot mai mare. Si peste toate asteea, soferii baga banii in buzunar, rar se taie vreun bilet. ARR ce face ? ANAF ce face ? AMT ce face? Sunt atitia birocrati care dorm prin birouri si isi incaseaza banii degeaba.
  • +3 (3 voturi)    
    Management prost (Luni, 23 ianuarie 2012, 23:03)

    Vlad [anonim]

    RATB e exemplu clasic de management prost. Ma urc cateodata in autobuz, mai pe seara sau in weekend, se urca 10-15 oameni din statia mea si doar eu, cateodata inca cineva (2 in total) taxeaza card-ul cu beep-ul specific. Restul ioc. Apropo, chiar daca ai abonament trebuie taxat....

    Si imi vin 2 sentimente simultan: unu de scarba fata de hotii din jurul meu, si unul de teama, in care imi dau seama ca eu sunt anormalul din cei 15 care plateste iar restul de 13 sunt majoritatea. Cumva eu sunt anormalul, minoritatea care se va duce la vot anul acesta cu restul celor 13.

    Iar al treilea sentiment e revelatia managementului complet incompetent al RATB. Asa ceva nu ar trebui sa se intample, si nu se intampla niciodata intr-o companie de stat. Niste controlori si-ar scoate de 3-4 ori salariul doar prin amenzile care le-ar da. Iar in anumite zile ar trebui organizate raiduri, cu politie in fiecare statie, poate in acest fel o sa ma simt si eu revoltat improtriva Olandei cand zice ca nu meritam Schengenul...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 24 ianuarie 2012, 10:38)

    corina [anonim]

    cam mare vor sa faca pretul biletului la ratb, nu este normal...oricum daca ei asa vor noi oricum nu avem ce sa facem...
  • 0 (0 voturi)    
    Aha! (Marţi, 24 ianuarie 2012, 10:55)

    arakis [utilizator]

    O magarie portocalie,inainte de adoptarea bugetului!Este firesc ca Sorin Oprescu sa nu fie de acord cu aceast abuz portocaliu!
  • 0 (0 voturi)    
    RATB (Marţi, 24 ianuarie 2012, 19:12)

    Karim [anonim]

    Tovarasul Sorin Oprescu vrea sa lase Bucurestiul in frig acum in mijlocul iernii. Trebuia sa plateasca de mult banii catre ELCEN asa cum l-au somat consilierii PDL! El se tine prostii! RUSINE!!
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu (Marţi, 24 ianuarie 2012, 19:24)

    Codrut [anonim]

    Ce nenorocire pe capul bucurestenilor sa-l suporte pe acest securist la primaria capitalei. Oprescu are numai SF-uri in cap! Abereaza constant…a devenit penibil! Simte ca pierde alegerile si incearca sa de-a vina pe oricine altcineva pentru dezastrul din primarie. Singura s-a realizare este labirintul din sediul sau…oare de ce aveam nevoie de usi secrete in primarie? Cine intra pe ele si ce se ascunde acolo?!
  • 0 (0 voturi)    
    Primarie (Marţi, 24 ianuarie 2012, 19:27)

    Flavian [anonim]

    Nu cred ca va mai fi ales primar, habar nu are de administratie. El stie doar sa se planga si sa dea vina pe altii pentru nerealizarile sale! Il intereseaza doar propriul buzunar nu si siguranta cetatenilor!
  • +1 (1 vot)    
    Administratie (Marţi, 24 ianuarie 2012, 19:31)

    Voicu [anonim]

    Sorin Oprescu nu stie sa administreze cu chibzuinta bugetul capitalei. El habar nu are ca trebuie sa dea bani la caldura el dirijeya fondurile catre ceasuri aurite, carnati, busturi, statui, stelute si alte nebunii. Jalnic om!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:04)

    deia [anonim]

    pretul unei calatorii atat de scump, nu imi vine sa cred, dar nimeni nu face nimic nu este normal.
  • 0 (0 voturi)    
    asda (Duminică, 29 ianuarie 2012, 0:11)

    doris [anonim]

    Oprescu ramane Oprescu.Sper ca intelegeti ce am vrut sa zic prin asta (si nu! Nu il laud,dimpotriva)
  • 0 (0 voturi)    
    asda (Duminică, 29 ianuarie 2012, 0:11)

    rayo [anonim]

    Oprescu deschide ochii!!! Crezi ca daca continui asa mai vei iesi vreodata primarul capitalei?
  • 0 (0 voturi)    
    gh (Duminică, 29 ianuarie 2012, 0:12)

    alesia [anonim]

    Ratbul abia mai functioneaza si oprescu refuza cresterea tarfilor!!
  • 0 (0 voturi)    
    erte (Duminică, 29 ianuarie 2012, 0:12)

    petru [anonim]

    Si asa sunt multi care circula fara bilete si din cauza asta ratbul abia mai traieste, dar oprescu nu vede asta
  • 0 (0 voturi)    
    cxvx (Duminică, 29 ianuarie 2012, 0:12)

    mpd [anonim]

    Pretul motorinei este de peste 6 lei.daca faceti un calcul pretul motorinei vs pretului biletului iese un mare minus..dar na oprescu face ce vrea.
  • 0 (0 voturi)    
    ...... (Joi, 2 februarie 2012, 16:19)

    mihai19 [anonim]

    Toti au vazut de ce este in stare aces om si cat de corupt este ,tot ce a facut in ultimii ani a fost sa gaseasca scuze si motive pentru lipsa de proiecte si situatia penibila in care se afla capitala ,nu spun ca alti primari au facut multe dar pe toata durata mandatului lui Oprescu nu a miscat nimic
  • 0 (0 voturi)