Drobeta Turnu Severin: Podul peste Dunare construit de Apolodor din Damasc, refacut cu ajutorul unei holograme laser digitale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 ianuarie 2012, 18:43 Actualitate | Esenţial


Podul lui Traian
Foto: AGERPRES
Un tronson al celebrului Pod al lui Traian, construit peste Dunare de Apolodor din Damasc, intre localitatile Drobeta Turnu Severin si Kostol (Serbia), intre anii 103 si 105 d. Ch., va fi refacut cu ajutorul unei holograme laser digitale, anunta Agerpres. Coordonatorul proiectului, arheologul sarb Miomir Korac, a declarat luni, ca podul va fi vizibil numai pe timpul noptii datorita unei perdele de apa pulverizata de doua pompe, lunga de 50 metri, care va fi realizata de o instalatie speciala de proiectare a unor imagini tridimensionale cu laser.

''Ideea de reconstructie a hologramei Podului lui Traian apartine, din 2008, reprezentantilor primariilor din Drobeta Turnu Severin si Kladovo (Serbia)'', a precizat arheologul Miomir Korac.

Valoarea proiectului respectiv se ridica la un milion de euro, suma asigurata din surse europene prin promovarea unor programe destinate dezvoltarii turismului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13002 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    bravo (Luni, 2 ianuarie 2012, 19:12)

    am [anonim]

    Excelenta initiativa ! Astept cu interes sa o vad finalizata .
    • +1 (1 vot)    
      N-am putea si o autostrada? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 0:09)

      traian [anonim] i-a raspuns lui am

      Ce misto ar fi aratat din zare Romania daca se faceau ceva autostrazi pe acest sistem! Bine,regii asfaltului si trepadusii lor din politica si administratie cred ca au de comentat...
      • +4 (4 voturi)    
        Am fost.. (Marţi, 3 ianuarie 2012, 8:40)

        LauraC [anonim] i-a raspuns lui traian

        ... recent (alaltaieri) prin Drobeta, plecand de la Bucuresti, trecand prin Craiova si ajungand in vestul tarii. Tin sa spun ca drumurile sunt foarte bune. Au fost in reconstructie ceva vreme, iar in 2011 au fost finalizate. A fost o placere sa merg pe acolo (si am evitat aglomerata vale a Oltului). Nu sunt ele autostrazi, dar sunt drumuri europene, care nu trec prin asa multe localitati, deci nu e nevoie sa mergi prea mult cu 50 km/h.
        • +2 (2 voturi)    
          .... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 10:02)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui LauraC

          Nu spune la toata lumea, ca se vor ingramadi toti pe DN6. :)
  • +4 (4 voturi)    
    pod (Luni, 2 ianuarie 2012, 19:18)

    Mr. Spock [anonim]

    Mai degraba ar trebui sa curete zona. Si pe poza se vad gunoaiele care plutesc pe apa din jurul pilonului.
  • +8 (8 voturi)    
    super ! cred ca multe alte monumente ,in ruine (Luni, 2 ianuarie 2012, 19:24)

    Eneas [anonim]

    astazi merite renascute, macar noaptea ,macar holografic!
  • +2 (10 voturi)    
    Inca ceva de ciugulit... (Luni, 2 ianuarie 2012, 19:50)

    Gabriel [anonim]

    Pe cand asfalt, canalizare, apa curenta, electricitate in cartierele marginase ale Severinului? doar poduri vad. mai mariiorasului in fata ochilor, avem deja o replica a podului, care a costat 20 mil., in mijlocul unei intersectii. Cu siguranta aceste copii/reconstructii ale monumentelor vor atrage investitori in zona, cu siguranta agricultura judetului va inflori, drumurile vor fi mai bune, asistenta medicala mult mai buna si eficienta. Sa nu uite cei de la hotnews ca avem singura maternitate din Romania unde unul din 4 nou nascuti se alege cu o infectie. Nu o mai pot dezinfecta si trebuie construita alta... dar bine ca avem bani de pod si nu pentru finalizarea noii maternitati! Bravo...
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 2 ianuarie 2012, 20:08)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Banii aia de la UE sunt doar pt turism. Canalizare si altea alea inseamna deturnarea banilor.
    • +3 (3 voturi)    
      vai de tine, rosu obosit :))) (Luni, 2 ianuarie 2012, 21:34)

      C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Centura ocolitoare a Severinului, Stadionul Municipal la standrade europene, parcari noi, toate strazile si trotuarele din oras reabilitate, Centrul Civic cum putine orase au si proiectele nu se vor opri aici. Severinul era in Evul Mediu pana in urma cu 4 ani, nu s-a realizat nimic timp de 18 ani in afara de vopsirea unor borduri in acest oras. Cine stie cum arata acest oras in perioada usl-ista si cum arata acum nu poate sa fie nemultumit, doar in cazul in care face parte din clientela politica a rosiilor care urla de foame pe forumuri acum. Vorbesti de maternitate dar uiti sa spui tinere membru PCR ca este aproape gata una noua langa Spitalul Judetean. Tu despre ce naiba de cartier marginas vorbesti care sa nu aiba apa, curent si canalizare ? Ai tema de dezinformare, dar o faci prost, fiindca si pe varful Omu exista ...electricitate. Podul din intersectia de care vorbesti este de fapt "simbolul orasului Drobeta, -macheta piciorului Podului lui Traian si este plasat la intrarea in oras. Pentru voi comunistii istoria n-a insemnat si nu va insemna niciodata nimic. Agricultura judetului? Pai tataie, CAP-urile s-au desfiintat dupa '89 iar pamantul le-a fost retrocedat oamenilor. Totul depinde de ei acum si nu de autoritati. Este ciudat ca daca se realizeaza ceva ...tot nu e bine, era mai bine inainte cand nu s-a miscat un deget in orasul acesta :))))))))) De comunisti numai...mortea ne va desparti :))))
  • +1 (1 vot)    
    holograma? (Luni, 2 ianuarie 2012, 22:30)

    florin [anonim]

    partea sarba va fi gata imediat, partea romana in cativa ani e nevoie de studiu posibil...
  • +1 (1 vot)    
    Oare? (Marţi, 3 ianuarie 2012, 1:33)

    Heydrich [anonim]

    Stau si ma intreb cum au reusit romanii in doar doi ani cu tehnologia din acea vreme sa construiasca un pod peste dunare, inttr-o zona ostila, cu ierni aspre, cu tehnologie limitata.L acest prioect trebuia sa participe mii de oameni care trebuiau hraniti , cazati aparati,, mii de tone de piatra dislocate din munte si carate.Nici in ziua de azi cu tehnologia anului 2012 nu se poate construi un pod peste dunare in doi ani.
    • +4 (4 voturi)    
      se poate (Marţi, 3 ianuarie 2012, 2:25)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Heydrich

      trebuie doar sa vrei!
      In cazul nostru trebuie sa vrea politicienii.
      • +3 (3 voturi)    
        la fel si atunci (Marţi, 3 ianuarie 2012, 9:02)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        La fel a fost si atunci: au vrut politicienii pod, l-au avut in 2 ani!
    • 0 (4 voturi)    
      Asta e povestea istoricilor nostri de mucava (Marţi, 3 ianuarie 2012, 12:09)

      aa [anonim] i-a raspuns lui Heydrich

      Ca podul a fost construit de romani.
      El a fost construit de daci in timpul lui Buerebista cand nivelul Dunarii era scazut si pe ambele maluri erau stapani dacii .
      Avand o parte din barne, se vede si pe columna lui Traian(unde nu e mentionata constructia podului - curios nu?) acestea au fost distruse de daci in primul razboi 101-102 si refacut de romani pentru campania din 105.
      Cand s-au retras romanii duoa 165 de ani din Dacia(de fapt ocupau sub 20% din teritoiul Daciei) au distrus podul de frica dacilor.
      Ele a fost reconstruit in timpul imparatului Galeriu(cred ca cel Batran-dac de origine ca si imparatii Regalian, Galeriu cel Tanar, Constantin etc)
    • +1 (1 vot)    
      Adevarul nu se cunoaste (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:06)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Heydrich

      In jurul acestui pod plutesc multe semne de intrebare. Daca ar fi fost construit de Apolodor, cum se face ca a OMIS sa precizeze asa ceva pe Columna lui Traian?
      Adevarul se pare ca este altul...podul exista inca de pe vremea lui Burebista, nu se stie cine l-a construit, insa a fost daramat sau s-a daramat pentru ca nu a mai fost intretinut...Apolodor doar l-a reparat/reconstruit. DE ACEEA nu si-a luat drepturile de a-l fi construit, de aceea nu a precizat acest lucru pe Columna. Pe Columna apar doar secvente din primul razboi in care trecerea Dunarii s-a facut pe apa cu barcile, iar in al doilea razboi s-a trecut pe pod. Nu exista nici o evidenta legata de constructia, reconstructia, repararea podului.
      PROBLEMA este ca noi romanii promovam un fals istoric...si scoatem in evidenta maretia Imperiului Roman care nu a fost nici mai mult nici mai putin decat unul din asupritorii stramosilor nostri, la fel ca Imperiul Otoman, Tarist, Austro-Ungar.
  • +1 (1 vot)    
    e problemamare cu podul lui Traian (Marţi, 3 ianuarie 2012, 1:34)

    visio [anonim]

    ceva este aiurea in treaba asta: ori traian era prieten cu dacii, ori dacii au facut podul mult mai devreme...
  • 0 (2 voturi)    
    Pod peste Dunare (Marţi, 3 ianuarie 2012, 12:00)

    abc [anonim]

    E posibil ca acest pod sa nu fi fost construit de Apolodor din Damasc(care si-ar fi imortalizat realizarea pe columna lui Traian), ci de catre daci, inainte de invazia romanilor.
    Podul avea numai picioarele din piatra, restul e posibil sa fi fost din lemn, iar podul sa fi fost distrus de daci la invazie.
    Cititi "Noi Nu Suntem Urmasii Romei" de Napoleon Savescu, o sa aveti multe surprize legate de istoria neamului nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Apolodor din Damascus..... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 12:57)

    MO [anonim]

    .. a mai construit asemenea poduri in Balcani dar unul este perfect conservat si folosit inca in Turkya, la Adana.....
    • 0 (0 voturi)    
      Turcia Adana (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:18)

      dan [anonim] i-a raspuns lui MO

      Podul Adana este cu 300 de ani mai nou...
      BRAVO initiativei...
      Pe cand si podul de la Cetatea Sucidava?
      Din aceeasi vreme cu cel de la Adana, era cel mai lung din lume...
  • 0 (0 voturi)    
    Pod (Marţi, 3 ianuarie 2012, 13:13)

    Gogu [anonim]

    Nu se mai incercase asa ceva si in urma cu vreo 2-3 ani ?
  • 0 (0 voturi)    
    Dacomania peste tot (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:09)

    Margicu [anonim]

    Mi se ridica parul maciuca atunci cand citesc tampeniile dacomane care pot sa polueze orice articol despre podul de la Drobeta. Un pic de igienizare deci:

    1) Podul apare pe Columna: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:072_Conrad_Cichorius,_Die_Reliefs_der_Traianss%C3%A4ule,_Tafel_LXXII_%28Ausschnitt_01%29.jpg

    2) Romanii erau stapani pe amandoua malurile cand a fost construit, Drobeta devine romana in 102 iar constructia podului incepe in 103.

    3)Podul este in mod cert o realizare arhitectonica, dar nu singulara, romanii construisera deja un pod peste Rin la Mainz cu circa 80 de ani mai devreme.