Regele Mihai nu va participa la evenimentele de la Alba Iulia dedicate Zilei Nationale

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:48 Actualitate | Esenţial


Casa Regala a informat oficial autoritatile din Alba ca Regele Mihai si membrii familiei regale nu vor participa la manifestarile de la Alba Iulia dedicate Zilei Nationale a Romaniei, evenimente la care fusesera invitati, potrivit Mediafax. Pe lista invitatilor la evenimentele organizate saptamana viitoare la Alba Iulia se numara atat Regele Mihai, cat si presedintele Traian Basescu.

Prefectul de Alba, Stefan Bardan, a declarat, miercuri, ca a primit din partea Casei Regale un raspuns la invitatia lansata Regelui Mihai si membrilor familiei regale de a participa la manifestarile de la Alba Iulia organizate cu ocazia Marii Uniri. "Din pacate, Casa Regala ne-a informat ca Majestatea Sa si membrii familiei regale nu vor putea onora, in acest an, evenimentul. Ne felicita pentru sarbatorirea momentului istoric de la 1 Decembrie 1918 si isi exprima dorinta de a ne intalni in cursul anului viitor", a declarat Stefan Bardan.

Intrebat ce personalitati au confirmat, pana la aceasta ora, participarea la ceremonia organizata la Alba Iulia pe 1 Decembrie, prefectul de Alba a afirmat ca au fost trimise invitatii tuturor reprezentantilor autoritatilor statului, si ca, deocamdata, ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, este singurul care a confirmat. Pe lista invitatilor la manifestarile organizate saptamana viitoare la Alba Iulia se numara atat Regele Mihai, cat si presedintele Traian Basescu. Liderul PSD, Victor Ponta, a anuntat ca cei trei co-presedinti ai USL vor participa la sarbatoarea de la Alba Iulia.

In ultimii doi ani, Guvernul a alocat cate 400.000 de lei pentru organizarea festivitatilor de la Alba Iulia, respectiv de peste cinci ori si jumatate mai putin decat in 2008. "Vom avea, ca in fiecare an, actiuni si evenimente culturale, sportive, stiintifice, dar si concerte de folclor si spectacole pentru tineri. Vom incerca sa realizam un program care sa se intinda pe parcursul unei saptamani si invitam pe aceasta cale institutiile, ONG-urile sau grupurile de initiativa care doresc sa propuna evenimente care sa fie cuprinse in calendarul manifestarilor sa ne contacteze", a transmis prefectul de Alba intr-un comunicat de presa.


Citeste mai multe despre   


















1941 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Bine . . . . (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:01)

    gheorghe [anonim]

    . . . ca ati participat alaturi de cel ce v-au fugarit prin tara in anul 1990 la mascarada de sedinta din parlament. Acum probabil ca sunteti obosit. Majestate, majestate, nici nu stiti cata obida mi-ati pus pe suflet atunci! Nici nu stiti ca prin actiunea Voastra ati pus cruce revenirii monarhiei in Romania. Pacat!
    • +5 (9 voturi)    
      Regele Mihai din pacate a fost folosit de securist (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:48)

      dan [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      E pacat ca Regele Mihai s-a lasat atras in capcana usl-istilor..cum poti sa te lasi pacalit cand in usl sunt turnatorii lui Felix si securistii lui Iliescu? Cred ca a spus ca e ultima lui sansa sa ajunga in Parlament..

      dar usl-istii au obtinut ce-si doreau, au discreditat ideea de monarhie in Romania. Din punctul asta de vedere era mai bine daca Regele Mihai ramanea in exil dar in memoria oamenilor decat intr-un prezent murdar si manipulat..
    • +2 (6 voturi)    
      Pe mine sa nu contati (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:33)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Chestia asta m-a amuzat teribil, pentru ca mi-a adus aminte de bancul cu tipa care da un anunt la matrimoniale: " Caut barbat in putere, destept, bine dotat si bogat." Dupa 2 saptamani vine un tip scund, gras si foarte in varsta. Esti bogat, ma? Nu! Esti, cumva, vreun Einstein? Nu! Atunci, cu siguranta esti foarte dotat. Nu, domnisoara, am venit sa va spun "Pe mine sa nu contati"
      Tovarase Rege, daca esti prea ocupat in ziua respectiva, trimite-l te rog pe Alteța Sa Regală Duda, Principe al României, fost Principe de Hohenzollern-Veringen si viitor Alteța Sa Regală Principele Consort al României
      Doamne, mare iti este gradina! Si incapatoare ....
  • +8 (18 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:02)

    George [anonim]

    Nici n-are ce sa caute acolo un tradator de tara.
    • +2 (4 voturi)    
      Foarte bine! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:53)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui George

      Intru totul de acord cu tine. Poate daca venea Bodnaras ar fi mers si el...
    • -3 (7 voturi)    
      Tu stii Istorie? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:03)

      Vasy [anonim] i-a raspuns lui George

      Tu stii istorie ? Daca ai stii, nu l-ai face tradator, basescianule !
    • -2 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:27)

      pisoias [anonim] i-a raspuns lui George

      asa a zis sefu' ?
  • +9 (17 voturi)    
    singur isi arata lasitatea (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:15)

    sucaa [utilizator]

    asa cum in '45 n-a avut curaj sa se opuna comunistilor, asa si acum nu are curaj sa dea ochii cu base:)
    singur ne arata adevaratul caracter...
    pacat, o mare dezamagire!
    • -8 (12 voturi)    
      mda (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:29)

      Jos cenzura! [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Ramane de vazut daca base al tau are curaj sa dea ochii cu romanii.
      • +5 (9 voturi)    
        o sa ai surprize:) (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:00)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Jos cenzura!

        nu e deloc cum prezinta tembeliziunile unui securist.
        deja un institut de sondaje al psd-ului a dat ultimile procente din tara.3 partide au 4% si pdl-ul are 28% :)
        au pierdut de la 65% cat aveau impreuna cand au fotmat usl-ul, 23%:)
        aminteste-ti deasemenea cand au fost alegeri in cele doua judete, ca nicaieri nu au reusit sa obtina peste 50%. chiar au pierdut la scor intr-un judet.
        s-au luat masuri impopulare, dar lumea nu este asa indoctrinata ca tine si intelega ca nu sunt bani.
        vorbeam zilele trecute cu un om de la tara in piata, si-mi spune: si daca vin ceilalti, de unde scot bani?:)
        incearca o luna fara intoxicarilelui felix, citeste presa TOATA si incearca sa judeci singur.
        • 0 (0 voturi)    
          citesti cu ochelari de cal (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 23:33)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          sondajul vorbea de vreo 17%. Si era un sondaj...
          • 0 (0 voturi)    
            tu citesti pediagonala (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 23:46)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

            sondajul spunea ca pdl-ul are 28% din voturile celor ce intentioneaza sa vina la vot iar 17% din totalul alegatorilor.
            si totpe sondaj se baza si opozitia cand spunea ca toata Romania nu-lmai vrea pe base.
            sisondajul ca sondajul, dar alegerile de acum cateva luni cum a fost?:))
            nu prea va vine sa credeti ca ati pierdut asa mult, nu?:)))
  • +3 (7 voturi)    
    nu e de mirare (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:20)

    andu [anonim]

    Era o ocazie buna sa arate ca sunt barbati. Dar asa nimic nou. Comportamentul lor este in linia binestiuta: asasinarea lui Andonescu si a zeci de mii de soldati romani si germani predati rusilor, abdicare pe bani si decoratii etc. Din nefericire, in Romania regalitatea a murit odata cu Ferdinand.
  • 0 (6 voturi)    
    pentru cei trei patroti antepostatori: (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:25)

    alexandriu [utilizator]

    Mai dispersati tovarasi, mai dispersati!
  • +1 (5 voturi)    
    Si ce daca nu participa? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:34)

    inganduratul [utilizator]

    Nu este nici o pierdere!
  • +8 (8 voturi)    
    da de ce majestate? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:36)

    rt [anonim]

    o sa fie acolo si liderii opozitiei, toti trei in formatie completa, adica inclusiv baiatu ala de la pc pe care uit mereu cum il cheama. o sa fie si pensionari apolitici adusi cu autocarele de la galati. o sa fie frumos, majestate.
    o sa fie istoric.
  • +4 (8 voturi)    
    regele ? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:57)

    uzu [anonim]

    care rege ?
    mihai, fostul rege al romaniei, este o persoana fara coloana vertebrala. asa cum a pupat mana ruisilor in 45 si l-a vandut pe antonescu asa a pupat si mana comunistilor lui iliescu. neo comunistilor, pardon. s-a inhaitat si se inhaita cu toti care ii promit ceva ciolanel ...
    voi fi trist de numa' ca nu vine la Alba Iuilia 'n Ardeal !
  • +4 (8 voturi)    
    Casa regala care? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:02)

    iceman [anonim]

    Ca mai multe a facut Casa Regala Britanica (vezi Printul Charles) pentru Romania, fara sa-l oblige nimeni, decat autonumita casa regala romana care si-a luat inapoi ce a vrut, fara nici un drept, si apoi ne-a oferit circul ieftin din parlament pupandu-se de zor cu cei care l-au huiduit su fugarit din tara prin `90. Rusine mihai! Esti roman get-beget, sangele albastru s-a oprit la Ferdinand Intregitorul.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 22:14)

    sln [utilizator]

    Off topic: de ce i se spune "Regele Mihai", atit timp cit a abdicat?
    A dez-abdicat intre timp?
  • -3 (3 voturi)    
    este firesc ... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 22:29)

    Marse [anonim]

    faptul ca Regele nu poate sta, la Alba Iulia alaturi de Basel, o lichea ordinara . de altfel, avand in vedere ce conducatori a avut Romania din '48 incoace, cand a mai putut participa Regele la Ziua Reintregirii ?...
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu este Presedintele tarii (Joi, 24 noiembrie 2011, 0:56)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      Fata de ex-rege este un mare patriot .
  • 0 (0 voturi)    
    ramaneti cu romania in poala (Joi, 24 noiembrie 2011, 1:14)

    canada [anonim]

    si cu securistii,comunistii ,stalinistii si coruptii la putere si de stanga si de dreapta acelui PRUT !
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui sa vina de-al naibii (Joi, 24 noiembrie 2011, 1:48)

    radu [anonim]

    Ultima data cand a venit in parlament, toti pedelistii de frunte si-au adus aminte ca sunt ocupati si s-au ascuns in toate cotloanele. Dar ziua nationala e prea importanta, ia basescu va fi nevoit sa vina. Daca as fi in locul regelui, as veni tocmai ca sa ii fac in ciuda lui basescu si sa ii trimit bezele.
  • 0 (0 voturi)    
    Decizie denota o mare amaraciune (Joi, 24 noiembrie 2011, 10:00)

    Mihai [anonim]

    Prin absenta sa M.S. Mihai I al Romaniei arata, elegant, cum se cuvine unui rege, meschinaria romanilor, care se impauneaza cu realizarea unui antecesor al sau, iar pe el il balacaresc in continuu. Deci romani gestul inseamna: Sa ne fie rusine!